Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

"Trociówka" plażowa - długość rękojeści

tech-rb troć dolnik rękojeść

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 08 październik 2015 - 19:58

nie ma co iść w wędke powyżej 2,9m :) oraz zbyt dużą moc...


  • Dąbek 111 i morales lubią to

#22 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 październik 2015 - 21:02

A ten blank to tylko przypadkiem nie wisi sobie na stronie? I tak samo jak w przypadku Rastkow jest niedostepny? ;)
Zreszta szukam cos 20-25lb i tak bardziej 11' + w dlugosci i przynajmniej w 4 czesciach :D

Wedka bardziej lososiowka niz trociowka :)

Nie wiem czy są teraz dostępne ,podparłem się tylko stroną FISHING_ARTu.  :(



#23 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 07 listopad 2015 - 14:09

nie ma co iść w wędke powyżej 2,9m :)

Przy założeniu, że kijek ma mieć 2,9m a odległość między stopką przymocowanego kołowrotka i końcem dolnika ma wynieść np. 50cm, okaże się, że zostanie nam 2,4m od stopki kołowrotka do przelotki szczytowej. Czy to wystarczająca długość, żeby komfortowo łowić?

Mój kijek ma 3,05m a odległość od stopki kołowrotka do przelotki wynosi 2,65m (40cm od końca dolnika do stopki). Dolnik i tak wkładam pod pachę ale brakuje mi tych dosłownie 5-10cm, żeby dolnik trzymać bardziej komfortowo pod pachą. Wydaje mi się, że kijek 3,2m daje większe możliwości podczas łowienia brodząc niż krótsze kije. Przy mocniej sfalowanym morzu łatwiej będzie zaciąć, kiedy linka nierównomiernie układa nam się na/pod wodą. Do łowienia ze spirolino też dłuższy kij będzie lepszy.


  • Maraky, miramar69 i Del Toro lubią to

#24 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 07 marzec 2016 - 22:25

Dzisiaj rozkminiam podobny temat bo mam dwa blanki do zbudowania. Jeden to Matagi do 28g i St. Croix do 2oz, oba po 2,9m. Wyszło, że u mnie rękojeści będą miały odpowiednio 35cm i może 40cm.... i właśnie się waham i "boję" długiej rękojeści. Mam Daiwę Samuraja długiego na 3,35m i on ma zdecydowanie za długą rękojeść i wiem, że jak przesadzę z długością to będę baaaardzo żałował, nie znoszę kiedy dolnik chowa mi się w kieszeni. Wydaje mi się, że 35cm jest dla mnie wartością idealną - tyle właśnie ma Avid, którego uważam za najwygodniejszą z moich wędek.

http://stcroixrods.c...r/legend-elite/

St. Croix pokazuje długości wykorzystywane w swoich modelach. Wędka o długości 9,6 ma jakieś 14 cali od stopki kołowrotka więc jakby nie patrzeć to jest 35cm.

 

http://stcroixrods.c...eries-spinning/

Avidy w długości 10'6 mają rękojeść nr 6... czyli znowu 35cm.



#25 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 08 marzec 2016 - 11:35

Zależy do jakich celów kije będą przeznaczone. Robiłem 2oz st.croix dla kolegi i u mnie wyszło 42cm od końca kija do środka stopki (kij na rzekę bo na plażę to zrobiłbym dłuższą rękojeść ) . Matagi jest bankiem źle zaawansowanym więc uważaj z tymi 35cm bo się okaże że po pierwszym łowieniu kij powoduje na giełdę. Mój Matagi ma 3.20m i 48cm od końca do środka stopki. Jest miodzio

Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 08 marzec 2016 - 11:39

  • popper i miramar69 lubią to

#26 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 17:15

mrWhite7 a jak trzymasz wędkę? Muszę przyznać, że zasiałeś u mnie niepokój.

Pamiętaj również, że oba moje kije mają po 2,9m, a nie 3,20m.

Może będę chciał 3,20 :) jeszcze nie wiem i jak na razie mam do uzbrojenia 5 kijów więc jak skończę to będę decydował :)... aha, wypadałoby jeszcze nimi połowić :). Na razie na giełdę nic nie posyłam choć kijów w nadmiarze :).



#27 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 marzec 2016 - 18:03

Nie rozumiem i nie wiem dlaczego większość ludzi boi się długich rękojeści ??? Dla mnie jest to po prostu chleb powszedni i nie wyobrażam sobie w długich kijach 2,9-3,2m rękojeści 30+. Przecież to przeczy "prawom fizyki" :D , a i estetycznie też wygląda to chyba lepiej gdy zachowamy jakieś proporcje pomiędzy długością kija , a długością rękojeści. Poza tym komfort łowienia według mnie dużooo lepszy.



#28 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 08 marzec 2016 - 18:25

30+cm, to ja mam....w pstrągówkach ;)



#29 ONLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 08 marzec 2016 - 18:54

Nie wyobrażam sobie całodziennego łowienia kijem o długości 3 - 3,20 metra z krótkim dolnikiem , tym bardziej plażówki  :rolleyes:

Łowiąc a w zasadzie brodząc nie ma się takiego komfortu jak przy łowieniu z brzegu , gdzie w każdym momencie mamy możliwość odłożenia , postawienia patyka na ziemię... stojąc po pas lub jeszcze głębiej zdecydowanie lżej i poręczniej jest po prostu wsadzić pod pachę długi dolnik i w ten oto sposób mamy wolne obie ręce... które mogą sobie po prostu odpocząć albo wykonywać inne czynności...

Przy króciutkim dolniku jest to bardzo trudne a wręcz pokraczne.

Długi dolnik ''pomaga'' również w wykonywaniu bardzo dalekich rzutów... lepsze ładowanie kija.


Użytkownik Karol Krause edytował ten post 08 marzec 2016 - 18:55

  • mrWhite7 lubi to

#30 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 20:25

ad popper 

Trocie to przecież takie pstrągi ;) więc nie dziwi mnie to 30+

 

Właśnie stałem na środku pokoju i przymierzałem się do Avida z długością od środka stopki do końca reargripu i zrobiłem to samo z Daiwą Samuraj gdzie ta odległość wynosi 48cm. 

Wnioski:

Udawałem, że zacinam. Końcówkę reargripu opieram na żebrach pod pachą więc kij ma podparcie, łokieć zgięty pod kątem ok 90 stopni. To samo zrobiłem z Daiwą, koniec reargripu dotknął mi okolic kręgosłupa i kij się zablokował. Zacinanie to jakieś 45 stopni w górę w prawą stronę (jakoś tak zacinam, nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a dzisiaj sprawdziłem). Daiwa jednak ma za długi dolnik. Cholera, cały czas wychodzi mi ~35cm. Miałem kiedyś Diaflexa 2,7m do 38g i tam też był długi dolnik, kija sprzedałem. Ogólnie był fajny, ale właśnie dolnik mi strasznie przeszkadzał. 

Aha, moje łowienie troci to nie plażowanie bo tu gdzie mieszkam plaża jest zjawiskiem prawie nieznanym :)... tu wszędzie są skały więc na ryby chodzę w butach trekingowych, a nie spodniobutach. 

Przynęty trociowe nie stawiają dużego oporu, właściwie w ogóle go nie stawiają. Nie trzeba cały czas walczyć z "przeciwwagą" / siłą stawianą przez ściąganą przynętę. 

Długi dolnik, w moim przypadku, nie jest potrzebny do niczego oprócz większej dźwigni podczas zarzucania, a ten 35 cm też chyba wystarcza. 

Szkoda, że nie mogę poskładać kija na klej biurowy i jak coś nie wyjdzie to wymoczyć w wodzie i rozkleić :).

Chłopaki, a ile macie wzrostu? Może to też czynnik decydujący, może długość przedramienia? Ja mam 175cm i jestem proporcjonalnie zbudowany, nie licząc wystającego brzucha :)... ale jego możemy pominąć w rozważaniach :).

 

 

 

Propo proporcji, że tak się złośliwie wyrażę :) w bolonkach, jakby je ubrać w korek to reargrip musiałby mieć ze 2,4m :) żeby ładnie wyglądało :)?

 

Jeszcze jedno, w żadnym wypadku nie bronię tezy, że dolnik ma mieć 35cm i ch*j tylko moim wpisem chciałem zachęcić do dalszej dyskusji i dowiedzieć się od Was coś czego jeszcze po prostu nie wiem.


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 08 marzec 2016 - 20:40


#31 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 08 marzec 2016 - 20:42

Ile mam wzrostu, pewnie pamiętasz ;) .

Moja morska węda ma uchwyt tam gdzie, w oryginale ma Taiaha 3,0m/20lb, prawie 44,5 cm do środka stopki kołowrotka.

Nie stałaby się żadna tragedia gdyby to było 45-46 cm


  • mrWhite7 lubi to

#32 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 20:51

Waldku, a powiedz mi proszę co się dzieje z dolnikiem w momencie kiedy prowadzisz przynętę? Ile z reargripu wystaje Ci za plecy?

Masz jakąś wędkę pod ręką, sprawdź i napisz, jestem naprawdę ciekawy.



#33 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 marzec 2016 - 20:59

Osobiście w czasie łowienia dolnik mam pod pachą lub na żebrach przyciśnięty łokciem. Wędkę trzymam tak ,że stopka kołowrotka jest pomiędzy palcami tzn: 2 a 3 lub 3 a 4 palcem. Wtedy dolnik wystaje jakieś 8-10 cm za plecy sprawdzałem przed chwilką przed lustrem na 3 wędkach - 3,10m oraz 2 x 3,20m. Każdy kijek jest innej stajenki.


  • Jack__Daniels lubi to

#34 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 08 marzec 2016 - 21:05

Qrcze. Co się dzieje z dolnikiem? Nie mam bladego pojęcia. Może wystaje, może nie. Muszę nad wodą sprawdzić zagadnienie. Na sucho, to i tak mało wiarygodne.

Raczej rzadko opieram dolnik o biodro, czy żebra. Tak myślę. Wydaje mi się, że właściwe wyważenie pozwala na swobodniejsze trzymanie i manewrowanie wędziskiem, niż trzymanie go wyłącznie "pod pachą".

Temat długości dolników omawiałem z jednym z kolegów z forum. Co z tego wynikło w efekcie końcowym, napisał Ci tutaj: http://jerkbait.pl/t...eści/?p=1855693

Z ciekawości zmierzyłem dolnik swego BR 2,75m, 17lb/1oz. Jest 37-38cm do środka stopki kołowrotka.

No ale to kijek znacznie lżejszy i krótszy od Tajki a budowany przez Daniela wlaśnie pod morskie troty.

Z tego wynikać może (dla mnie tak), że więcej zależy od blanku, jego masy i zbalansowania, niż od docelowego przeznaczenia wędziska.


Użytkownik popper edytował ten post 08 marzec 2016 - 21:07


#35 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 21:13

miramar, robiłem dokładnie to samo :)

Właśnie to 8-10cm jest mi do niczego niepotrzebne, a do czego Ty tego używasz?. U mnie o żebra opiera się KONIEC dolnika. Tak mi najwygodniej (a może chcę się sam do tej tezy przekonać :)? ). Jeszcze mam czas na testy (przymiarki), jeszcze nic nie przyciąłem, jeszcze nic nie skleiłem :), zobaczymy co jeszcze inni napiszą. 

Sprawdziłem też, że stopkę kołowrotka mam między palcem serdecznym, a najmniejszym. Jeżeli tak chwycę wędkę to rękojeść wystaje mi za łokieć jakieś 4cm.



#36 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 21:20

Waldku, dobrego linka wstawiłeś? To temat w którym właśnie rozmawiamy.

No cóż, z tego co pamiętam to jesteś ciut wyższy ode mnie i mówimy teraz o 2-3cm różnicy. Moje 35cm do Twoich 37-38cm.

Wydaje mi się, że właściwe wyważenie pozwala na swobodniejsze trzymanie i manewrowanie wędziskiem, niż trzymanie go wyłącznie "pod pachą".

Chyba dochodzimy do meritum... jest jeszcze coś takiego jak indywidualne preferencje. 

Tak się zastanawiam jakby zacząć wydłużać reargrip w wędkach, które i tak są (wg mnie) długie, kiedy Wam zacząłby przeszkadzać reargrip i dlaczego, a może w ogóle by nie przeszkadzał?



#37 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 marzec 2016 - 21:22

Tak mi to wychodzi ,aby zbalansować odpowiednio kijek bez jego doważania. Poza tym nie lubię gdy końcówka wgniata mi się w żebra. Dodatkowo gdy trzymam pod pachą akurat idealnie układa mi się . Jednym słowem tak akurat pasuje mi najbardziej, nic mnie nie uwiera i przeszkadza i osiągnąłem najlepsze zbalansowanie .



#38 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 08 marzec 2016 - 21:25

Link jest OK. Chodziło o Artura.

Preferencje? Preferencje czasami kończą się ołowianym dociążeniem. Według mnie, nie tędy droga.


Użytkownik popper edytował ten post 08 marzec 2016 - 21:26

  • mrWhite7 lubi to

#39 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 08 marzec 2016 - 21:41

Tak jeszcze zapytam z ciekawości, jakie macie wędki boleniowe? Jak w nich wygląda długość reargripu? 

Zajrzałem do pudełka z przynętami boleniowymi i morda mi się uśmiechnęła od ucha do ucha bo stwierdziłem, że mam całkiem spor trociowych przynęt :).


  • popper lubi to

#40 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 marzec 2016 - 21:48

ST>CROIX Legend Elite 2,75m 7-21gr Fast - odległość od stopki do końca wynosi 36cm


  • mrWhite7 lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, troć, dolnik, rękojeść

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych