Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sznur intermediate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 27 listopad 2015 - 15:10

Na linki clear radzę uważać. Mają inny rdzeń, "mono...cośtam", a mówiąc obrazowo rdzeń jest nie pleciony, a z "żyłki" aby zachować ową przeźroczystość. Niestety te rdzenie zwłaszcza przy niższych temperaturach potrafi mocno się przesztywnić.


  • wujek lubi to

#22 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 27 listopad 2015 - 16:24

Dokładnie tak jak @thymalus pisze - wiele linek z żyłkowym rdzeniem się skręca, szczególnie przy niższych temperaturach. W bardzo starej Airflo 40+ z przeźroczystą głowicą nigdy nie miałem problemów, linka ma chyba 8 lat i oprócz tego, że na początku użytkowania running lekko zabarwił głowicę na żółto nic się nie dzieje. Pożądne linki. W Rio Outbound też nie ma takiego problemu. 

 

SKB ściągałem kumplowi w tym roku właśnie ze skandinavianflylines i wyszła go ta zabawa 480zł ze wszystkim - model 10/12. Płatność PayPalem.

 

Uważam, że ten Beethoven jest ok, nie wiem jak w porównaniu z chinami cenowo i jakościowo to wychodzi, ale kilka razy ten kołowrotek w rękach miałem i wygląda na pożądny. No i wsparcie rodzimej firmy, warto :)

To prawda, że w Polsce jakoś bardzo kołowrotek się nie namęczy, ale mnie denerwuje gdy dojdzie do "rozbiegania" szpuli, hamulec się zatnie czy linka wejdzie gdzieś w krawędzie, potem zamiast łowić siedzisz, rozbierasz, odplątujesz i się wku... Samo posiadanie ładnego kołowrotka to też inny temat ;). Większe ryby - szczupaki, trocie, brzany, bolenie lepiej holować z kołowrotka, mimo że nie spodziewam się odjazdów 20 metrowych to jednak wolę żeby sprzęt był pewny, niekoniecznie z najwyższej półki.  


  • wujek lubi to

#23 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 27 listopad 2015 - 17:16

wujek, jak chcesz dobrą linkę intermedium, zdolną do przenoszenie większych much (ale nie mówię o szczupakowych) to tylko SA GPX Hover. Nie kupuj OB Short bo to linka do wielkich much albo surfcastu, na bolki za mało finezyjna. Jakbyś gdzieś znalazł linkę Outbound (nie OB SHORT) to też by była doskonała (mam w wersji morskiej, zajebista) to co innego, ale już jej nie produkują.  I nie przywiązuj się do przeźroczystych, są na pewno sztywniejsze niż kolorowe. Można z tym żyć, tylko po co...


  • wujek lubi to

#24 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 27 listopad 2015 - 17:26

Na linki clear radzę uważać. Mają inny rdzeń, "mono...cośtam", a mówiąc obrazowo rdzeń jest nie pleciony, a z "żyłki" aby zachować ową przeźroczystość. Niestety te rdzenie zwłaszcza przy niższych temperaturach potrafi mocno się przesztywnić.

Wspomniana przeze mnie Rio nie ma tego problemu.

 

Jeśli chodzi i intermediate na całej długości pod rozwagę wziąłbym, gdyby była #9:

 

http://www.rioproduc...ntouch-camolux/

 

W sumie to pewnie ją kupię do #6 (choć już tyle razy sobie obiecywałem: koniec zakupów, koniec zakupów, koniec zakupów, koniec zakupów.... w tym tygodniu.... )


  • wujek lubi to

#25 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 27 listopad 2015 - 18:46

Mam starszego camoluxa, bardzo średnia linka. ..
  • wujek lubi to

#26 OFFLINE   Artur Idec

Artur Idec

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 27 listopad 2015 - 20:12

... ale potrzebuję linki przezroczystej, do długich rzutów i o jak najwolnieszym tonięciu. Będę chciał robić wstawki z nurtem przy brzegowych miejscówkach, więc linka nie może tonąć tylko ślizgać się tuż pod powierzchnią. Z tego co wiem są różne prędkości tonięcia sznurów intermediate, jeśli tak nie jest proszę nie poprawić...

pozdrawiam

 

Niestety mam tylko złe doświadczenia z linkami przeźroczystymi.

Pierwsza była Airflo i zachowywała się tak jak opisał to Sierżant.

Dlatego szczerze odradzam sznury przeźroczyste.

 

Odradzam też sznury z rdzeniem monolitycznym. Prędzej czy później zawsze urywałem całą albo pół głowicy na jakimś zaczepie.

Takie rzeczy nigdy mi się nie przydarzył przy sznurach z klasycznym rdzeniem.

 

Jeśli już koniecznie chcesz linkę przeźroczystą, to na twoim miejscu wybrałbym taki sznur, który ma tylko końcówkę przeźroczystą (na pewno będzie lepiej latał nie całe linki przeźroczyste).  

Naście lat temu bezcenne były wysłużone sznury pływające. To one właśnie toną tylko 2 – 3 cm pod powierzchnią i pozwalają łowić tuż pod nią. Jeśli nie posiadasz takiego starego sznura to są firmy, które takie linki oferują. Oznaczają je „SLOW INTERMEDIUM”.

Bolenie często łowię, jako przyłów podczas łowienia kleni na mokrą muchę. Używam standardowych linek. Jedynie przypon ma 1,5 długości wędki.

 

Pozdrawiam,

Artek.


  • wujek lubi to

#27 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 27 listopad 2015 - 20:57

Czy Taimen ma zarobioną końcówkę pętlą? Rio widzę że ma. Pewnie masz rację z tym płoszeniem bo wystarczy dać dłuższy przypon, ale zaczynam zabawę z bolkami i jak nie będą brały to nie chcę myśleć że to przez sznur, ale przez coś innego.

Z tego co wiem to pływające sznury z tonącymi końcówkami są trudniejsze w opanowaniu przy rzutach i uzyskuje się krótsze odległości, myślałem o tym ale zrezygnowałem z tego pomysłu.

Bolki w nosie mają kolorową linkę.Przed świętami w porcie czerniakowskim można potrenować.

1mtr żyłki i niebieska głowica vision ST 7 wcale nie płoszyła w zeszłym roku...


  • wujek i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#28 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 28 listopad 2015 - 08:35

Po Waszych wpisach za które dziękuję już mi przeszła linka przezroczysta, po spinningowych doświadczeniach powinienem wiedzieć że bolki wcale nie są takie płochliwe. Większe znaczenie ma praca przynęty i jej podanie niż sprzęt.

Mack masz na myśli tą?Linka wygląda interesująco, ale na czym polega jej finezyjność lub przewaga nad OB Short?

http://bogdangawlik....mediate-WF.html

SKB to chyba najlepsza opcja, więc go ściągnę.


Użytkownik wujek edytował ten post 28 listopad 2015 - 09:25


#29 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 listopad 2015 - 10:07

Hej!

Polecam linkę pływającą z intermedialnym końcem typu clear o długości ok. 5 metrów.

Świetnie zachowuje się w wodzie, wbrew opiniom kolegów nie zauważyłem by nawet w temperaturze ok. 0 st. C przeźroczysta część linki była sztywna.  Jest ona jednak wrażliwa na uszkodzenia i trzeba uważać by jej nie nadepnąć na twardym podłożu.

Uważam, że przeżroczysta część linki przed przyponem jest bardzo przydatna, bowiem przypon może być krótszy i rzadziej się plącze.

http://bogdangawlik....-Clear-Tip.html

 

 


  • wujek, Andrzej Stanek i Rheinangler lubią to

#30 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 28 listopad 2015 - 10:18

 

Uważam, że przeżroczysta część linki przed przyponem jest bardzo przydatna, bowiem przypon może być krótszy i rzadziej się plącze.

http://bogdangawlik....-Clear-Tip.html

Jest to argument.



#31 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 listopad 2015 - 15:03

Łowię w większości tymi linkami - CSW 40+, zwykłymi i dwuręcznymi do switcha. Będzie w sumie jakieś 6 lat? Problemu nie zaobserwowałem.

Co za to widziałem kilka razy, to różnicę w zachowaniu ryb miedzy linką pływającą a inter-clear. O ile z linki F bardzo często ryby (mullety i bassy) przy łowieniu na +- flatsie są spłoszone, zwiewają gdy linka porusza się wierzchem, o tyle z linką clear, jeśli nie chlapnąłem im nad głową, mogłem pozwolić sobie na dużo więcej. Warunki - bardzo czysta woda, płochliwe ryby, bardzo dobra widoczność - pozwalają na konkretne wnioski, nie przypuszczenia.

Może bolenie na to nie zwracają uwagi - tego nie wiem bo ten gatunek mnie interesuje podobnie jak jazgarze, jednak 

Obecną linkę mam 3 sezony, jak nie lepiej. Zwykle na końcówce mam min 0,30, jak nie grubiej. Rwałem na skałach, na klatkach ostryg - nigdy nie urwałem linki.

Stąd - zawsze proponuję to jedno rozwiązanie, jako ze jest sprawdzone w boju. Nie extrapolowałbym doświadczeń z innymi linkami, bo były clear, na wszystkie takie linki. Ten konkretny model naprawdę daje radę jako linka streamerowa na dalekie dystanse.


  • Andrzej Stanek i thymalus lubią to

#32 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 28 listopad 2015 - 15:25

Toteż Kuba ja nie piszę, że wszystkie clear są do...kitu. Ja tylko pisałem aby na nie uważać, bo może trafić się zonk. 



#33 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 28 listopad 2015 - 16:05

Mack masz na myśli tą?Linka wygląda interesująco, ale na czym polega jej finezyjność lub przewaga nad OB Short?
http://bogdangawlik....mediate-WF.html


Tak to ta, na eBay można znaleźć po 39$. Różnica tkwi w kształcie głowicy, która w GPX hover jest po prostu dłuższa, z bardziej wydłużonym przednim i tylnym taperem. To pozwala w powietrzu uformować regularną pętle, przez co jesteś w stanie podać muchę delikatnie, co jest dużo trudniejsze w przypadku linek typu OBS. OBS to zintegrowana głowica rzutowa, czyli ciężka, krótka przechodząca gwałtownie w cieniutki running. Technika rzutu to taki trochę spinning muchowy. Podać tym muchę tak by delikatnie opadła na wodę najpierw linka potem mucha jest dość trudno.
GPX hover jest linką o masie zbliżonej do wody, tonie bardzo wolno (jak jest nowa to w pierwszych kilku rzutach nawet pływa) idealnie nadaje się do połowu tuż pod powierzchnią, kiedy nie chcemy aby pływająca linka przesuwając się po powierzchni zostawiała ślad który może płoszyć ostrożne ryby. Linka jest idealnie gładka świetnie fruwa przez przelot ki. Podczas wyjazdu na Islandię w tym roku większość czasu lalek tą linką.

#34 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 28 listopad 2015 - 16:48

Hej!

Polecam linkę pływającą z intermedialnym końcem typu clear o długości ok. 5 metrów.

Świetnie zachowuje się w wodzie, wbrew opiniom kolegów nie zauważyłem by nawet w temperaturze ok. 0 st. C przeźroczysta część linki była sztywna.  Jest ona jednak wrażliwa na uszkodzenia i trzeba uważać by jej nie nadepnąć na twardym podłożu.

Uważam, że przeżroczysta część linki przed przyponem jest bardzo przydatna, bowiem przypon może być krótszy i rzadziej się plącze.

http://bogdangawlik....-Clear-Tip.html

 

bardzo dobry sznur. używałem go do łowienia pstrągów na mokra muchę w irlandzkich jeziorach. 

w kanadzie jeszcze nią miałem okazji użyć, ale z pewnością znajdę dla niego zastosowanie.


Użytkownik peresada edytował ten post 28 listopad 2015 - 16:48

  • Paweł Bugajski lubi to

#35 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 28 listopad 2015 - 18:05

Chyba się skuszę, szukam czegoś do mokrej, kij #5 9' CTS Vintage.


  • spinnerman lubi to

#36 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 28 listopad 2015 - 18:21

Kiedyś miałem coś na kształt linki intermediate. Była to stara linka Masterline, jeszcze z Pewexu, która raczyła utracić właściwości pływające, zwłaszcza w końcowym, kilkumetrowym odcinku. Łowienie na suchą tym egzemplarzem było niezwykle uciążliwe.

Za to na klasyczną mokrą nadawała się akuratnie.

 

Jednak sądzę, że sens sznura intermediate polega, między innymi, na przezroczystości tegoż, czemu dał wyraz Kuba w poście powyżej.



#37 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 listopad 2015 - 18:31

 

 

Jednak sądzę, że sens sznura intermediate polega, między innymi, na przezroczystości tegoż, czemu dał wyraz Kuba w poście powyżej.

Nie łączył bym tych pojęć.Gdyby linki clear mogły głęboko tonąć lub super pływać używałbym tylko takich.Ale one mogą być raczej tylko interami.



#38 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 28 listopad 2015 - 18:56

Linka pływająca, leżąca na powierzchni wody, nie ma potrzeby być clear. Wystarczy biała, lub jakakolwiek jasna. Stworzenie dysponujące wzrokiem, patrzące w stronę powierzchni z głębi wody, tak czy owak barwy nie rozpozna, natomiast z pewnością zauważy załamanie wody wzdłuż sznura, menisk.

Przy lince przeźroczystej ten menisk będzie identyczny, jak przy białej, lustrzana powierzchnia styku wody z powietrzem zniweluje różnice barw.

Oczywiście łowiąc sznurem tonącym, głęboko tonącym, ma sens zabarwienia go na jakiś ciemny kolor, tak sobie przynajmniej tłumaczę.

Dlatego intermediate wybrałbym clear. Płynie pod powierzchnią, w naświetlonej warstwie wody, taka powinna być mniej widoczna.

Wszystko to dotyczy raczej wody wolno płynącej lub stojącej, w ostrych prądach każda linka spełni swoje zadanie.



#39 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 28 listopad 2015 - 19:30

Hej!

Polecam linkę pływającą z intermedialnym końcem typu clear o długości ok. 5 metrów.

Świetnie zachowuje się w wodzie, wbrew opiniom kolegów nie zauważyłem by nawet w temperaturze ok. 0 st. C przeźroczysta część linki była sztywna.  Jest ona jednak wrażliwa na uszkodzenia i trzeba uważać by jej nie nadepnąć na twardym podłożu.

Uważam, że przeżroczysta część linki przed przyponem jest bardzo przydatna, bowiem przypon może być krótszy i rzadziej się plącze.

http://bogdangawlik....-Clear-Tip.html

Jedynie co mnie trochę niepokoi to szybkość tonięcia, 4cm/sek to jednak sporo.


Użytkownik wujek edytował ten post 28 listopad 2015 - 19:32


#40 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 listopad 2015 - 20:04

Linka pływająca, leżąca na powierzchni wody, nie ma potrzeby być clear. Wystarczy biała, lub jakakolwiek jasna. Stworzenie dysponujące wzrokiem, patrzące w stronę powierzchni z głębi wody, tak czy owak barwy nie rozpozna, natomiast z pewnością zauważy załamanie wody wzdłuż sznura, menisk.

Przy lince przeźroczystej ten menisk będzie identyczny, jak przy białej, lustrzana powierzchnia styku wody z powietrzem zniweluje różnice barw.

Oczywiście łowiąc sznurem tonącym, głęboko tonącym, ma sens zabarwienia go na jakiś ciemny kolor, tak sobie przynajmniej tłumaczę.

Dlatego intermediate wybrałbym clear. Płynie pod powierzchnią, w naświetlonej warstwie wody, taka powinna być mniej widoczna.

Wszystko to dotyczy raczej wody wolno płynącej lub stojącej, w ostrych prądach każda linka spełni swoje zadanie.

Drogi sierżancie!

Cóż, całkowicie nie zgadzam się z Twoją argumentacją. :)

Po pierwsze, jeśli kolor płynącej po powierzchni linki nie ma znaczenia bowiem ryba "barwy nie rozpozna" to dlaczego w Twoim pudle muchy suche występują w wielu odcieniach? Teoria o tym, że ryba nie rozpoznaje kolorów linek pływających głęboko koliduje z doświadczeniami dotyczącymi muszek.Zgadzam się, że ryba może nie kojarzyć linki z muszką, ale teoria o nie rozpoznawaniu barw do mnie nie przemawia.

Podobnie jeśli mówimy o głębokim prowadzeniu przynęt.Przecież nawet z doświadczeń spinnigowo-castingowych wywodzimy konieczność stosowania przyponu żyłkowego lub fluorokarbonowego jesli linką główna jest plecionka , a ryby są szczególnie ostrożne.Gdy łowię pstrągi na casting często użycie odcinka clearu znacznie pomaga, podobnie w przypadku połowu sprytnych okoni.Tak więc pozwól, ze pozostanę przy swoim. :)

pozdrawiam - Paweł






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych