Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najstarsze woblery w POLSCE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
418 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 14 styczeń 2016 - 12:36

Dziękuję Friko za wsparcie i zachętę. Z uwagą przeczytałem wszystkie posty w ramach tej dyskusji. Na podstawie przedstawionych tu informacji, a także rozmów z innymi osobami, wstępnie wyselekcjonawałem następująca grupę autorów rozdziałów:

 

Piotr Piskorski (Olsztyn)

Stanisław Cios (Warszawa)

Tadeusz Mikołajuk (Warszawa)

Michał Jackowski (Warszawa)

Marek Kocielski (Warszawa)

Krzysztof Nowak (Warszawa)

Paweł Bugajski (Poznań)

Zbigniew Kawalec  (Lublin)

Janusz Sikora (Bielsko Biała)

Woblery z Czarnego (Lech Dylewski, Darek Kręcigłowa, Edward Jankowski)

 

Sławek Oppeln Bronikowski

Henryk Gębski (Lędyczek) (kto mógłby to spisać?)

Banjo

Ubik

Tomaszek11

Andrzej Michalczyk (Krosno) (prośba do Tpe o pomoc)

Sławomir Szuszkiewicz (prośba do Drago o pomoc)

Tadeusz Ćwik (prośba do Spinnermana o pomoc)

Janusz Czulak (prośba do Etherni o pomoc)

Janusz Wideł

 

Proszę traktować to jako wstępną i otwartą propozycję. Chciałbym, żeby każda osoba, która robiła woblery i może przedłożyć interesujące informacje, mogła mieć swój własny "rozdział" (nawet jeśli miałoby to ograniczyć się do jednej strony). Sądzę, że wspólnymi siłami możemy zrobić coś dla kultury wędkarskiej w Polsce, a zwłaszcza dla potomnych. Konieczne jest dotarcie do jak najszerszego grona osób.



#142 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 14 styczeń 2016 - 22:03

Oj brakuje tu choćby Leonard Świdlicki i Andrzej Kopiński (Warszawa)czyli pierwsze seryjne woblery z piany firma Aqual z rewelacyjnymi "glapkami" na czele. Michał Zabokrzecki (Manix) strugał w tym samym czasie co Kocielski czy Nowak.  Zresztą z Maniem pracowaliśmy w Aqualu. Potem A. Kopiński zaczął uruchamiać firmę w Płytnicy ale jej nie uruchomił :) Ja przejąłem uruchamianie  i powstała firma Big Fish w Płytnicy. Potem robiłem jeszcze woblery Orliki w Pile.. To były początki seryjnej produkcji w Polsce.



#143 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 16 styczeń 2016 - 23:41

Brakuje tu Józefa Sendala z Oławy, który niewątpliwie w tej publikacji powinien się znaleźć. Posiada pierwsze woblery Henryka Gębskiego, a historia jego przygody oraz produkcji woblerów wraz ze zdjęciami leży dawno u Remka. Firma Stork, doskonale wytwarzane woblery i pięknie pasują do książki. 

 

W książce tej byłoby wskazane na opisanie trzech nurtów jakie należy zaliczyć do typowo Polskich. Proponuję taki rozdział.

 

Pierwszym są woblery trociowe. Powstały one już na bazie naszych pierwszych wykonywanych woblerów pod pstrąga głównie na pomorzu. Takie pstrągówki na sterydach. Gębski, Sendal, Mejer i inni. Jest tu kopalnia ciekawych konstrukcji, jak chociażby woblery "Usteckie"

Drugim są woblery boleniowe. Źródło tych konstrukcji ze sterem jak i bez steru jest w Łomży. Pierwsze takie konstrukcje są zachowane, a twórcy dostępni.

Trzecim są woblery smużące. Absolutnie zasługują na wyróżnienie. Dusza, Mleczko i inni.

 

Powyższe należy zaliczyć do rodzimej myśli bez wpływów z zewnątrz.

 

Poza tym są pewne "szkoły" bardzo charakterystyczne. Wspominana już "Czarne", ale nie mniej istotna jest "szkoła" bieszczadzko-roztoczańska" z woblerami o płaskich bokach i trapezowymi metalowymi sterami, które wkleja się jako pierwsze wraz ze stelażem przed malowaniem.

Są też charakterystyczne "patyczki" Wrzyszcza. Jest masa Polskich konstrukcji, oj poszalałby w tej książce :)

 

Warto byłoby zaznaczyć najmłodszy kierunek poszukiwań, czyli jerki i ująć to w tym rozdziale. Tu zapewne Piskorski będzie miał największą wiedzę, inspiracje z USA i Holandii.



#144 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2016 - 01:04

Tak sobie czytam i czytam. Czy ktoś robił w dawnych czasach woblery typowo szczupakowe o długości minimum 10-15 cm?

Powyżej kolega Joker zakłada 3 kategorie. Troć, boleń i smużak. A co z wobkami na herbowego drapieżnika naszych wód?



#145 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 17 styczeń 2016 - 01:11

Właśnie tworzy się historia  :)


  • Dokuś lubi to

#146 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 styczeń 2016 - 07:42

Ja na swojego Łamańca ( kopia rapalki) w 89roku strzeliłem jak do tej pory największego pstrąga ( 62 cm )

Jeżeli znajdę trochę czasu to wstawię strugane przez mnie woblerki z tamtych czasów.

Co do woblerów 15 cm , prawdopodobnie mam gdzieś kilka z końcówki lat 80 robione przez Jaśka Znańca z Sromowców

na głowatkę.



#147 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 styczeń 2016 - 10:49

A teraz trochę wspomnień:

zdj nr.1.Woblerki robione przez mnie w latach 80- tych ( jedne bardziej inne mniej ale były łowne)

zdj nr2. dwa pierwsze patyczaki. ( teraz wiem że można je tak nazwać) i łamaniec na którego w Wielką Sobotę 89 roku podczas testów złowiłem w/w pstrąga ( który miał nie 62 lecz 63 cm ludzka pamięć w tym wieku jest jednak ułomna)

zdj . nr3. Woblery głowacicowe Jaśka Znańca ze Srmowców

zdj. nr4. Woblerek kupiony przez mnie we Wrocku w połowie lat 80( pamiętam sklep w okolicy rynku )

Załączone pliki



#148 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 17 styczeń 2016 - 17:22

Dziękuję za te nowe informacje. Są one cenne, ponieważ pobudzają inne osoby, przywołują wspomnienia, itd.

 

Mam jednak pewien problem ze zwrotami typu brakuje Kowalskiego, Nowaka itd., bo to nas niewiele posuwa do przodu. Chciałbym, żebyśmy poszli kolejny krok i żeby każdy mający coś interesującego do przedłożenia zaczął spisywać swoje informacje. Mnie najbardziej martwi to, że może brakować chętnych do pisania. Co innego jest umieszczenie parę zdań na forum, a co innego spisanie swojej opowieści. Ja chętnie pomogę (w sensie ukierunkowania, stylistyki, redakcji, itd), ale nie jestem w stanie zastąpić relacji autorskiej. Proszę spojrzeć na wcześniej podany załącznik i wykorzystać pewne moje sugestie. Samo zdjęcie woblera, nawet najpiękniejszego i najbardziej łownego, nie wystarczy. W razie wątpliwości proszę o kontakt ze mną - stcios(at)hotmail.com

 

Mimo tych obaw jestem optymistą. Widząc twórczą wenę u wielu osób piszących na forum, jestem przekonany, że będą w stanie spisać jedną lub więcej stron.


  • joker, spinnerman i Banjo lubią to

#149 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 17 styczeń 2016 - 19:02

Z Bydgoszczy Adam Firyn (woblery robione na kopiarce) i Tomek Orlikowski - Kolejarze.(lipa-balsa)

Kto jeździł 1 lutego na Słupię do Słupska/Bydlina ten wie o co chodzi


  • joker, Franc i wizio lubią to

#150 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 styczeń 2016 - 19:51

Ze swojej strony obiecuję porozmawiać ze Sławkiem Szuszkiewiczem. Warto by było nawiązać kontakt z Andrzejem Konowrockim.



#151 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 luty 2016 - 19:07

Henryka Gębskiego, a historia jego przygody oraz produkcji woblerów wraz ze zdjęciami leży dawno u Remka.


Cześć, przypomnij mi proszę co podesłałeś bo zupełnie nie wiem o czym mówisz. Dzieki!

#152 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 14 luty 2016 - 09:29

Kontaku z p. Januszem Czulakiem nie mogę obiecać, ale spróbuje. Natomiast z p. Zbyszkiem Prałatem kontakt mam stały, bo i nie wyobraźam sobie pstrągów bez krakusków, i tu podpytam czy by coś nie napisał o początkach. Skądinąd wiem że wrócą duże krakuski w gabarytach sandaczowych :)

#153 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 luty 2016 - 22:24

Proszę nie zapominać o woblerach KSK. p Kazia Satory z Krakowa.

Ostatnie zdjęcie to pozyskane w drodze zamiany wobki nad brzegami Parsęty we wczesnych latach 90.( 91-92)

Załączone pliki


Użytkownik Rajfel edytował ten post 14 luty 2016 - 22:32


#154 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 luty 2016 - 22:28

I dołożę jeszcze chyba również nie produkowane woblery :FORTEL

Załączone pliki



#155 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 luty 2016 - 21:18

Bardzo ciekawa inicjatywa, bowiem książka to coś z zupełnie innej ligi. :rockon:

Życie nauczyło mnie by nie ulegać chwilowym ekscytacjom, nie zapalać się zbyt ochoczo, ale...

 

chętnie napiszę 3-4 strony i prześlę kilka zdjęć, tym bardziej, że znalazłem najstarszy chyba z moich woblerków opisany literami KOR :ph34r:

Myślę, że potencjalni autorzy chętnie przyjmą konkretne "zadanie" pt. 3-4 strony i 3-4 fotografie, tekst i forma  ujęte oczywiście w ramy wytyczone przez Staszka Ciosa.

Oby zapał nie wygasł, bo określenie "daliśmy Panowie d..y" pasowałoby jak ulał :angry:



#156 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 19 luty 2016 - 00:32

Krótko o stanie prac.

Otrzymałem dwie deklarację napisania tekstu (PP, TM) i jeden krótki tekst, wymagający jeszcze znacznego dopracowania (MJ).

śliczne są te wszystkie zdjęcia woblerów, ale ich wartość jest niewielka (by nie użyć mocniejszych słów, żeby nikogo nie zniechęcić) bez odpowiedniego opisu i historii. Rozumiem, że chętni do udziału w przedsięwzięciu ciągle ostrzą ołówki, ale są jeszcze na łowisku uganiając się za pstrągami.

 

Ja i tak pracuję nad kilkoma książkami i dużymi tekstami obecnie (m.in. ryby i rybołówstwo na Sanie w dawnych czasach, jesiotr w Warcie w XIX w.,  dzieje chowu i hodowli pstrągów w Polsce do początku XX w., dzieje narzędzi haczykowych w Polsce do początku XX w.) więc dla mnie nie ma większego znaczenia, czy materiał dostanę teraz, czy pod koniec roku, bo nie nudzę się.

 

SC


  • joker lubi to

#157 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 kwiecień 2016 - 17:46

Może ktoś rozpozna. Cy to Gembala?

Załączone pliki


Użytkownik BOB1 edytował ten post 19 kwiecień 2016 - 17:47

  • Dokuś lubi to

#158 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3201 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 19 kwiecień 2016 - 18:04

Zastanawia mnie 2 oczko na dole...czyżby na dopałkę ??


  • ceglos83 lubi to

#159 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 19 kwiecień 2016 - 18:22

Wiele wskazuje, że to jest stara gembala. Drugie oczko dorobione już przez innego autora.


  • mero lubi to

#160 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 kwiecień 2016 - 18:54

Zastanawia mnie 2 oczko na dole...czyżby na dopałkę ??

Kolega Andrzej, który mi podarował ten wobler ( i inne prezenty. Zapraszam do 'Mojej szafy") twierdzi, że tooczko jest autorskie i służy własnie do podczepiania dociazenia


  • joker i Dokuś lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych