Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vitara, CR-V, Sportage, terenówki, itd. - samochód na ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4232 odpowiedzi w tym temacie

#1921 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 23 listopad 2019 - 20:41

Z wysokością podkładek wiąże się jedna niedogodność, jak zakładasz na stare zawieszenie a tak jest zazwyczaj, to amory umierają bardzo szybko. Niestety zaczynają pracować w górnych maksymalnych zakresach i przestają robić. I albo kupujesz nowe już liftowe ewentualnie druga opcja to dobranie zamiennika o większym skoku lub pełna kaskaderka i przedłużenie amora oryginalnego. Tak w sumie to o trzecim nie powinienem pisać ale polska szkoła druciarstwa zobowiązuje. Przyjmijmy że trzecie wyjście nie będzie stosowane. I jak już zrobisz lift i zmienisz koła to profilaktycznie sprawdź zbieżność.
  • S.N. lubi to

#1922 OFFLINE   wisniowy21

wisniowy21

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaBrańsk
  • Imię:Mateusz

Napisano 23 listopad 2019 - 21:43

Takim oto rydwanem śmigam Jeep cherokee 4.0 wjade i wyjadę wszędzie spalenie 18-19 l LPG z pontonem także nieco :P

Załączone pliki



#1923 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 23 listopad 2019 - 21:50

... im bardziej wydaje Ci się , że masz "niezawodny" samochód , tym dalej trzeba będzie chodzić po traktor ...  ;) czy jakoś tak ...


  • Paweł J lubi to

#1924 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 listopad 2019 - 21:51

Na pewno są. Od siebie mogę napisać tak: 3 litrowego unikać niemal jak ognia 😂 ceny mówią prawie wszystko ... 2,2 niby taki niezbyt dobry, ale jak dbasz tak masz 👍 i z punktu A do punktu B przewiezie bez problemu. Na koniec najlepszy z diesli czyli 1,9 od fiata zapożyczony i tego polecają wszyscy jeśli saab ma być w dieslu.


Wersja 184KM z 3.0 V6 jest już poprawiona i godna uwagi. Starsza 177 KM to inna bajka

#1925 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 23 listopad 2019 - 22:00

Wersja 184KM z 3.0 V6 jest już poprawiona i godna uwagi. Starsza 177 KM to inna bajka

 

Ja bym i tak nie zaryzykował skoro motor od fiata jest przy nim praktycznie bezobsługowy ;) Panowie, każdemu według potrzeb i możliwości także finansowych bo kupić auto i nim jeździć, a kupić i go utrzymać w co najmniej dobrym stanie to dwa różne tematy ... 



#1926 OFFLINE   wisniowy21

wisniowy21

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaBrańsk
  • Imię:Mateusz

Napisano 23 listopad 2019 - 22:10

... im bardziej wydaje Ci się , że masz "niezawodny" samochód , tym dalej trzeba będzie chodzić po traktor ...  ;) czy jakoś tak ...

im bardziej wydaje ci się że masz terenowy samochód tym dalej będziesz musiał iść po traktor :) spokojnie 8 lat jeździłem po rajdach

#1927 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 24 listopad 2019 - 12:54

Panowie, jak się sprawuje 4x4 w nowych Octaviach i Superb? Ktoś użytkuje?

#1928 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1906 postów
  • Imię:Robert

Napisano 24 listopad 2019 - 14:07

Panowie, jak się sprawuje 4x4 w nowych Octaviach i Superb? Ktoś użytkuje?

Podpinam się pod pytanie , przeglądam ofertę Skody.



#1929 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 24 listopad 2019 - 20:25

ktoś z kolegów wcześniej pisał o octavi scout 4x4 że nie do zajechania, więc jak dbasz tak masz. Tylko mi się wydaje że trochę niska jest...


  • count_martin3z lubi to

#1930 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 listopad 2019 - 20:32

ktoś z kolegów wcześniej pisał o octavi scout 4x4 że nie do zajechania, więc jak dbasz tak masz. Tylko mi się wydaje że trochę niska jest...

Pewnie jakiś lifting istnieje.Moja suźka s cross ostatnio przeszła test brodzenia po wodzie 30 cm i zdała na piątkę :)  :) .



#1931 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 24 listopad 2019 - 21:14

Pewnie jakiś lifting istnieje.Moja suźka s cross ostatnio przeszła test brodzenia po wodzie 30 cm i zdała na piątkę :) :) .

Ale to wciąż damskie auto jest ;-)
  • Pumba i godski lubią to

#1932 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 24 listopad 2019 - 21:26

Panowie, jak się sprawuje 4x4 w nowych Octaviach i Superb? Ktoś użytkuje?

 

Napęd z haldexem 5 generacji jest bardzo sprawny, ale prześwit Octavii Scout to niecałe 18 cm plus nadwozie ok 4,7 m z długimi zwisami i to najbardziej będzie ją ograniczać w terenie. Do tego zwykłe opony, bo AT nie widziałem, żeby ktoś zakładał, więc albo nie ma w tym rozmiarze, albo nie wchodzą w nadkole. Fajne auto, ale raczej, żeby dojechać kawałek nieutwardzoną drogą niż przejeżdzać konkretne błoto, koleiny czy cokolwiek co można już nazwać "terenem". Osobiście jestem zwolennikiem napędów tego typu nawet w całkowicie "cywilnych" autach - spalanie rośnie nieznacznie, a pewność prowadzenia w każdych warunkach i bezpieczeństwo dużo lepsze. 


Użytkownik Maciek. edytował ten post 24 listopad 2019 - 21:28


#1933 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 24 listopad 2019 - 22:02

Całkowicie do użytku cywilnego plus przyczepa z pontonem do wyciągnięcia. Muszę wyjechać z piachu lub błota. Reszta to trasa i miasto. Ale racja... Duże i obłe zderzaki tylko przeszkadzają.

#1934 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 listopad 2019 - 13:15

Napęd z haldexem 5 generacji jest bardzo sprawny, ale prześwit Octavii Scout to niecałe 18 cm plus nadwozie ok 4,7 m z długimi zwisami i to najbardziej będzie ją ograniczać w terenie. Do tego zwykłe opony, bo AT nie widziałem, żeby ktoś zakładał, więc albo nie ma w tym rozmiarze, albo nie wchodzą w nadkole. Fajne auto, ale raczej, żeby dojechać kawałek nieutwardzoną drogą niż przejeżdzać konkretne błoto, koleiny czy cokolwiek co można już nazwać "terenem". Osobiście jestem zwolennikiem napędów tego typu nawet w całkowicie "cywilnych" autach - spalanie rośnie nieznacznie, a pewność prowadzenia w każdych warunkach i bezpieczeństwo dużo lepsze. 

Trzeba tylko wiedzieć, że Haldex dołącza tył więc przydatny tylko przy ruszaniu na śliskim czy jeździe w piasku/błocie/kopnym śniegu. Na łukach za wiele do gadania nie ma, wtedy Torsen robi robotę gdy jest permanentny 4x4 :) 



#1935 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 25 listopad 2019 - 20:06

Mylisz się.

 

Haldex 5 generacji w przeciwieństwie do poprzednich konstrukcji może dołączyć tylną oś już milisekundy przed powstaniem poślizgu osi przedniej. Moment obrotowy może być w dowolnym momencie skierowany nawet w 100% na jedno z kół. System ma też elektroniczną szperę, a o najkorzystniejszym dla danej sytuacji drogowej rozdziale momentu w ułamku sekundy decyduje komputer na podstawie danych z kilkunastu różnych czujników rozmieszczonych w aucie. W haldexie 5 gen. "dopędzanie" zewnętrznych kół tylnej osi w zakręcie to normalka.

 

Tutaj szczegóły techniczne: https://www.autoexpe...dex-cz-5,9959,1

 

W najnowszym systemie quattro, który przez lata oparty był na torsenie Audi również zdecydowało się na układ ze sprzęgłami pośrednimi sterowanymi elektronicznie (quattro ultra).


  • Marcyś i count_martin3z lubią to

#1936 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 852 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 25 listopad 2019 - 20:09

O, dzięki za info, postaram się zapamiętać bo ważna różnica :)

 

Jednak... uślizg a non stop 4x4 to jednak nie jest różnica?:)



#1937 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 25 listopad 2019 - 20:17

Właśnie chodzi o to, że obecnie uślizg nie jest już w zasadzie konieczny. Wystarczą informacje z czujników, że trakcja może być gorsza i potrzebna jest zmiana domyślnego rozdziału momentu. Od lat trwa dyskusja co jest lepsze. Ja uważam, że w autach cywilnych system o zaawansowaniu technicznym haldexa piątki jest wystarczający, bo oszczędza paliwo i powoduje mniejsze opory, a w sytuacji, gdy jest potrzebny to reaguje wystarczająco szybko. W patrolu za to mam "prawdziwe" 4x4 z reduktorem i w terenie niczego skuteczniejszego nie spotkałem:)


  • Marcyś lubi to

#1938 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 25 listopad 2019 - 20:29

Właśnie chodzi o to, że obecnie uślizg nie jest już w zasadzie konieczny. Wystarczą informacje z czujników, że trakcja może być gorsza i potrzebna jest zmiana domyślnego rozdziału momentu. Od lat trwa dyskusja co jest lepsze. Ja uważam, że w autach cywilnych system o zaawansowaniu technicznym haldexa piątki jest wystarczający, bo oszczędza paliwo i powoduje mniejsze opory, a w sytuacji, gdy jest potrzebny to reaguje wystarczająco szybko. W patrolu za to mam "prawdziwe" 4x4 z reduktorem i w terenie niczego skuteczniejszego nie spotkałem:)

Właśnie chodzi o to, że stały 4x4 mi nie jest potrzebny. Poza tym z DSG i nawet z tymi 250 KM, zerwać i iść ślizgiem się nie da na asfalcie, co zresztą mnie nie bawi... W Audi, to pełne Quatro, to taki chyba dzisiaj mit, bo kto tego używa żeby się ślizgać prócz śniegu (którego u nas ostatnio jak na lekarstwo), czy błocie, autem za 200 tyś. zł?
Ja muszę wyjechać tylko z piachu i jakiegoś tam błota. Nic więcej.

Użytkownik count_martin3z edytował ten post 25 listopad 2019 - 20:30


#1939 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 25 listopad 2019 - 20:39

Moim zdaniem do takich celów haldex jest w zupełności wystarczający.


  • rózgaś i count_martin3z lubią to

#1940 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 26 listopad 2019 - 17:44

No to podnosimy.

Załączone pliki