Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multiplikator do lekkiego spiningu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
483 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 27 luty 2024 - 16:43

Nie chciałbym się zbytnio zagłębiać w temat. Steez mi się podoba ale wolę kupić kołowrotek, który nie będzie wymagał tuningu jeśli takowy istnieje. 

  Hej .Co prawda nie kupiłem Daiwy do woblerów ,lecz do jigowania ,ze względu na przełożenie - czyli Daiwa Tatula SV TW 103 XLS   8.1 i dokupiłem tanio na allegro lekką szpulkę z Chin https://allegro.pl/o...-sv-13089573473 i śmiga .Z odpowiednim kijkiem pełen spokój z główką 4-5 gram i małym Keitechem . Taka alternatywa .Zawsze to dwie szpule z różnymi linkami .Link do urzytkownika ,bo nie wiem ,czy akurat ta szpulka do danego modelu pasuje - na szybko szukałem

.Pozdro . 


Użytkownik golsyl edytował ten post 27 luty 2024 - 16:45

  • guciolucky lubi to

#322 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 27 luty 2024 - 19:16

Jest jeszcze opcja Daiwa Tatula 70SV i szpulka z ali do niej o masie 9gr. W marcu taki zestaw będę testował. Multik już jest, a szpula będzie zamówiona lada dzień.


  • guciolucky lubi to

#323 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 27 luty 2024 - 19:59

Jest jeszcze opcja Daiwa Tatula 70SV i szpulka z ali do niej o masie 9gr. W marcu taki zestaw będę testował. Multik już jest, a szpula będzie zamówiona lada dzień.

szpula 30mm i 9g? standartowa to jeszcze rozumiem ale tuningowa w tym rozmiarze raczej nie powinna przekraczać 6g... na razie nie mają, ale zapytaj - cena niezła...

https://rorolure.com...=41944330535085

ps. jest nieco cięższa bo ośka stalowa


Użytkownik czarny1 edytował ten post 27 luty 2024 - 20:02


#324 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 27 luty 2024 - 20:29

Słuchaj, Michał, nie zależy mi na jakimś BFS. W standardzie Tatulą 70 SV rzucam gumkami 2,5 cala na główce 4g. Chcę rzucać główkami 3 g na trochę większe odległości. Tyle i tylko tyle mi wystarczy.



#325 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 27 luty 2024 - 20:57

skoro i tak chcesz kupic lekką szpulę to lepiej jest chyba kupić dobrą...

cięższe przynety też lepiej na takiej latają :) ja również raczej nie łowię poniżej tych 5-6g, ale naprawdę jest zauważalna różnica w rzutach... zwłaszcza jeśli masz ograniczone miejsce z tyłu (np. krzaki, trawa) i trudno jest całkowicie naładować wędkę przy rzucie... a jak jednak miejsce jest to rzuca się po prostu przyjemniej -  bezwysiłkowo - na podobną odległość...

 

ps. podejście też miałem początkowo podobne... a później, jak już zdobyłem roro, te nieco cięższe szpule lądowały na giełdzie za pół ceny:(


Użytkownik czarny1 edytował ten post 27 luty 2024 - 21:09


#326 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 luty 2024 - 21:44

szpula 30mm i 9g? standartowa to jeszcze rozumiem ale tuningowa w tym rozmiarze raczej nie powinna przekraczać 6g... na razie nie mają, ale zapytaj - cena niezła...

https://rorolure.com...=41944330535085

ps. jest nieco cięższa bo ośka stalowa

Moja przekracza te 6 g.

Szpulka z linku mieści ok 60 m pe 0.8, ciekawe czy taka pojemność wystarczy Kubie. Wg sprzedawcy zaprojektowana jest do przynęt do 7 g. Pachnie malizną. 

Ale..... ja brutalnie cioram Alfa 800 TW SV ze szpulką https://pl.aliexpres...v-specification. Jakoś po sezonie nie dałem rady jej zamordować. A lekko nie miała.  

Jestem cholernie ciekaw, czy Kuba zbuduje zestaw, który zaspokoi Jego oczekiwania. Ja łowię z brzegu, gdzie raz wieje w plecy, raz z boku, a raz w ryło. Więc jestem bardzo krytyczny.


  • guciolucky, Rheinangler, Alexspin i 1 inna osoba lubią to

#327 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 27 luty 2024 - 22:41

Michał, wiem, co chcę, po krzaczorach nie łowię. Nie łowię w ogóle na rzekach albo sporadycznie. A szpulka 6g wymusiłaby zakup odpowiedniego kijka. Tyle w temacie.


  • Alexspin lubi to

#328 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 27 luty 2024 - 23:09

Moja przekracza te 6 g.

Szpulka z linku mieści ok 60 m pe 0.8, ciekawe czy taka pojemność wystarczy Kubie. Wg sprzedawcy zaprojektowana jest do przynęt do 7 g. Pachnie malizną. 

dla Kuby w życiu bym nie zaproponował multika ze szpulą o tak małej średnicy szpuli... mała średnica oznacza łatwiejszy rozruch, ale też krótsze rzuty... popatrz sobie na mój wcześniejszy wpis, sugeruje raczej steeza... zaglądam czasem do jego wątku z woblerami i wiem, że poluje niemal wyłącznie bolenie a tu priorytetem jest raczej zasięg rzutu niż niska waga przynęt:)


  • guciolucky i HaDe lubią to

#329 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 luty 2024 - 23:46

Nie ukrywam, że steez siedzi mi w głowie bo jest ładny :) ale zupełnie nie mam pojęcia do czego on jest przydatny. Gdyby jednak miał być to steez, to co konkretnie musiałbym dokupić, żeby go "wystroić" pod lżejsze przynęty? Oczywiście łowię głównie bolenie i do łowienia tych ryb chciałbym używać zestawu. Choć większości wędkarzy łowienie boleni kojarzy się z dość ciężkimi przynętami i szybkim tempem łowienia, ja często łowię przynętami 6-14g i wolno je prowadzę. Boleń lepiej reaguje na ciekawą niż tylko szybką akcję. 


  • Rheinangler lubi to

#330 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 28 luty 2024 - 01:01

ja osobiscie używam steeza sv 6,3 - z oryginalną, dość lekką jak na starsze steezy szpulą... powinien sobie poradzić z takimi przynętami bez większych problemów... niestety nie znam nowszych modeli - sprawdź średnicę szpuli i w zasadzie każdy ze szpulą o średnicy 34mm będzie dobry...

ewentualnie w razie problemów z dalekimi rzutami najlżejszymi przynętami z podanego zakresu dokupisz lżejszą szpulę - masz bardzo duży wybór, a na forum na pewno ktos podpowie... kluczowa jest waga i ewentualnie pojemność linki... wybór - kupujesz najpłytszą i najlżejszą szpulę, która zmieści odpowiednią ilość linki... docelowo pełna szpula powinna byc jak najlżejsza:) ale to dopiero jak juz dobrze zapoznasz się z fabryczną szpula i uznasz, że warto... jeśli nie będzie dużej różnicy odległości między lekkimi i 2-3g cięższymi przynętami to nie warto...

pamiętaj, że niemal na pewno rzuty będą krótsze niż klasycznym kołowrotkiem...  za to animacja przynęty jest zdecydowanie łatwiejsza:) cos za coś :)


Użytkownik czarny1 edytował ten post 28 luty 2024 - 01:05

  • HaDe lubi to

#331 OFFLINE   SzczupakRzeczny

SzczupakRzeczny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 28 luty 2024 - 01:38

Nie ukrywam, że steez siedzi mi w głowie bo jest ładny :) ale zupełnie nie mam pojęcia do czego on jest przydatny. Gdyby jednak miał być to steez, to co konkretnie musiałbym dokupić, żeby go "wystroić" pod lżejsze przynęty? Oczywiście łowię głównie bolenie i do łowienia tych ryb chciałbym używać zestawu. Choć większości wędkarzy łowienie boleni kojarzy się z dość ciężkimi przynętami i szybkim tempem łowienia, ja często łowię przynętami 6-14g i wolno je prowadzę. Boleń lepiej reaguje na ciekawą niż tylko szybką akcję.


Cześć ;)
Ja bym Ci polecił :
https://www.mefistof...022-p-2646.html

Może jedynie niższe przełożenie pod wolne łowienie 😎

Nie musisz bawić się w żadne tunningi i inne rzeczy. Szpula ma oznaczenie S czyli płytka. W komforcie od 3 gram na luzaku , brody żeby zrobić trzeba mieć talent. Szpula dość szeroka wiec rzuty można oddać naprawdę bardzo dalekie , przy skupionej masie i dobrze dobranym kiju lince. Mogę powiedzieć, ze bardzo nie będzie odstawać od spinningu w tych samych parametrach (długość , moc , charakterystyka kija )
Dokupujesz „głęboka” szpulkę i masz top Multik w zakresie 7-40g.



Pytałeś o top , według mnie ciężko znaleźć coś lepszego ;)

Użytkownik SzczupakRzeczny edytował ten post 28 luty 2024 - 01:39


#332 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 28 luty 2024 - 07:03

Byl taki moment, ze sie takze nad tym Steezem zastanawialem. Nie kupilem go tylko dlatego, ze wpadl mi w rece CT-k w dobrej cenie, ktory byl od poczatku rozpatrywany przeze mnie jako konkurent.

Mysle Kuba, ze warto sie nad nim zastanowic, tym bardziej, ze jak juz kolega wyzej napisal, gdybys chcial sie z nim wybrac np: na sandacze albo polowic bolenie ciezej to z tzw standardowa szpula i w takim lowieniu bedziesz mial duzy komfort w pelnym zakresie.

Nie napotkalem na jakies zle opinie o tym multiku poza "opiniami z fotela" ktore mowily, ze po roku uzytkowania pojawily sie mikro ryski na obudowie i ze nie byla juz tak "lustrzana" jak na poczatku. Mysle jednak, ze takie "argumenty" sa Ci obce  :lol:


  • guciolucky i HaDe lubią to

#333 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 28 luty 2024 - 07:13

Jeśli tylko stać cię na wydanie takiej kasy to warto:) ale nawet używane starocie to ok połowy tej ceny... Przełożenie faktycznie b. duże, chyba nawet za duze... jak okaże się faktycznie za duze można ewentualnie nieco spowolnić przez założenie dłuższej korbki... A głębsza szpule bym odpuścił - masz idealną... Ale do nauki rzucania i tak załóż linkę znacznie grubsza niż normalnie - tak min ok pe2... bedzie łatwiej:)
  • guciolucky lubi to

#334 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 28 luty 2024 - 07:28

Nie mam oczywiscie takiego doswiadczenia jak koledzy, ktorzy udzielaja sie w watku, ale z mojej przygody z multikami o wysokim przelozeniu 8,1 i 10 wynika dokladnie to samo co z uzytkowania staloszpulowcow o wyzszym niz tzw standardowe przelozenie, czyli to, ze jesli pasuja do metody lowienia i nie sa nadmiernie przeciazane to potrzebuja tylko czasem (ale nie zawsze) czestszego smarowania przekladni z ktorej szybciej wyciska sie smarowidlo.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 28 luty 2024 - 08:26

  • guciolucky lubi to

#335 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 luty 2024 - 07:33

Myślę Panowie że zbyt duże nadzieje pokładacie w wadze szpulki. Gucio określił zakres jaki głównie będzie obsługiwał . Zakres 5-15 g (zdaje sie że jakoś tak to było) obsłuży mnóstwo  konstrukcji, które nie wymagają żadnych przeróbek, wymian szpuli czy łożysk. Mieszacie Chłopakowi w głowie. Rzucanie to wypadkowa wielu czynników i choćby miał mega odjechany sprzęt za miliony to i tak upłynie mnóstwo wody zanim będzie rzucał zadowalająco daleko.

....a do nauki rzucania weź kogoś kto potrafi to robić. Będzie łatwiej, przyjemniej i szybciej. 

A najlepiej niech zabierze ze sobą swoje maszynki i potestujcie. 


Użytkownik sucks_one edytował ten post 28 luty 2024 - 07:38

  • Biesan, guciolucky i bob74 lubią to

#336 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 28 luty 2024 - 08:10

@Tomek 3-18. Jakoś tego nie czuję i przestałem szukać sprzętu do wszystkiego.

 

Z racji, że do mnie bardziej przemawia obraz, to podrzucam Ci Kuba filmik o koncepcji SV. Jakieś wyobrażenie na temat rzucania lekkimi przynętami być może będziesz miał (po uwzględnieniu długości wędziska i nawiniętego fluorocarbonu). 

 

Padły propozycje Daiwy. Przewrotnie dorzucę:

 

A jako ciekawostkę Antares 12 i lotne 3/4 oz. Oczywiście nikt nie każe nam kręcić piruetów  ;)

https://youtu.be/NSxzZqk3pSY?t=402

 

Podobnie


  • guciolucky i MietekK lubią to

#337 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 28 luty 2024 - 08:12

Poniewaz "przed chwila" bylem w takiej samej sytuacji jak Kuba wydaje mi sie (ale moge sie oczywiscie mylic) ze rozumiem o co Kubie chodzi.

Osobiscie rozumiem jego pytanie/zagwozdke/rozwazania tak, ze chcialby przy pomocy sprzetu z najwyzszej polki (wielokrotnie podkreslal ze chcialby Steeza) sprobowac lowic bolenie lotnymi i stawiajacymi w wodzie niewielki opor przynetami w przedziale (3-18g) i dluga 9" wedka.

Co do doboru blanku przez Kube nie mam zadnej watpliwosci, ze wybierze dobrze, gdyz kazdy uwazny czytelnik forum i jego postow zna jego blankowe/boleniowe preferencje. Wlasnie te preferencje jak zadne inne pasuja do potencjalnej castingowej katapulty. Multik w jego przypadku nie powinien "hamowac" umiejetnosci blanku. 

Dlatego tez uwazam, ze slusznie mu intuicja podpowiada pojscie w Steeza, wlasnie dlatego ze w tym multiku ma zagwarantowany taki sposob dopasowania elementow wpywajacych na rzut jak w zadnym innym a gdy to bedzie nie do konca satysfakcjonujace, to zawsze moze wymienic przyzwoite seryjne lozyska na BFS-owe.

W druga strone, jesli ten plan zawiedzie to bedzie Kuba mial jasnosc, ze lowienie takie jak lubi, z multikiem jeszcze nie jest mozliwe, bo multiki, nawet te z najwyzszej polki sa do takowego nie zdatne.

Zobaczymy takze ktora ze "szkol rutowych" przypadnie mu do gustu. Ja dlugo sie z tym borykalem i w koncu po wielu analizach swoich rzutow zarowno tych udanych jak i tych po ktorych rozplontywalem brody, wyszlo na to i tzw "stara szkola" pasuje do moich spinningowych sklonnosci najlepiej i zapewnia mi komfort lowienia bez rozplatywania brod...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 28 luty 2024 - 09:06

  • guciolucky lubi to

#338 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 28 luty 2024 - 08:13

 Rzucanie to wypadkowa wielu czynników i choćby miał mega odjechany sprzęt za miliony to i tak upłynie mnóstwo wody zanim będzie rzucał zadowalająco daleko.

....a do nauki rzucania weź kogoś kto potrafi to robić. Będzie łatwiej, przyjemniej i szybciej. 

A najlepiej niech zabierze ze sobą swoje maszynki i potestujcie. 

 

przesadzasz... ja tam już pierwszego dnia, pierwszym multikiem jaki widziałem na oczy nie miałem żadnych zastrzeżeń do zasięgu rzutu:) i nawet nie plątałem za bardzo, a jedynego odstrzelonego jerka wyratowałem bo był pływający... tyle, że dotyczy to jerków, przy ciężkich przynętach jest łatwo:)

a jak ktoś pokaże wszystko to już będzie naprawde super:)


  • guciolucky i Rheinangler lubią to

#339 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 28 luty 2024 - 08:18

Warte w tym temacie jest podkreślenie, że mamy do czynienia z kimś kto do tej pory ciskał wabie ze stałej szpuli. 

Hubert, miałem 105SV i używałem go w powyższym zakresie ale na dwóch różnych kijach.

 

@Michał, to nie jest przesada. Jerkiem rzuci każdy w przeciwieństwie do woblera 3g.


Użytkownik sucks_one edytował ten post 28 luty 2024 - 08:21


#340 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 28 luty 2024 - 08:35

jerkiem kazdy rzuci daleko... woblerem 3g przy dobrym sprzęcie również rzuci każdy, tylko bliżej i niekoniecznie celnie:) i tu właśnie kłania się odpowiednia szpula :) 


  • guciolucky lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych