Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy blank okoniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
261 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:16

Ogólnie , to obraz jest niepełny, to jakbym pięć razy w tygodniu latał za "okonkami" ze sprzętem UL i nic innego nie robił, wtedy tak, owszem

 

Dla mnie to okoniowanie, to pewna odskocznia od Wisły, łowie tak pewnie kilkanaście razy w roku, nie więcej niż dwadzieścia, są ponoć u mnie ludzie, którzy łowią grubo, np. obrotówka Aglia 4 agresywnie prowadzona i łowią te najgrubsze okonie z tam występujących, ale Oni są nad wodą bardzo często, wpadają na 1h, jak nie biorą te duże, na duże przynęty, to zwijają się do domu

 

Ja nie nastawiam się na "okazy" i wcale nie rozumiem dlaczego bym musiał, nie mam z tym problemu, dodatkowo po prostu nie lubię łowić dużymi (ciężkimi) przynętami w płytkiej wodzie, nic na to nie poradzę, więc łowię tak jak lubię, albo tak jak mi to przynosi najwięcej przyjemności, sprzęt UL mi do tego pasuje i już :)

Lubię często animację przynęty, pin-pin i takie tam :)

 

Moją ulubioną przynętą jest worm 2,5", przysłowiowych "paprochów" nie używam, na 2,5" siadają te przyzwoite, jak i oczywiście 12cm okonek też potrafi takiego zassać w całości

 

Nie usprawiedliwiam się, bo nie muszę

Nie polecam, bo nie każdy lubi tak łowić

Nie promuję, bo po co, co najwyżej doradzę (jeśli umiem) czym i jak, gdy ktoś już tak chce łowić

 

Mielimy tak naprawdę, u podstaw całkowicie bezsensownie, a ja pisze trochę ... w kontrze ;)



#82 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:22

a jakbym miał u siebie płytki, mały kanał z okoniami 40+, to zastosowałbym wędkę 12-14lb i agresywnie prowadzone przynęty powierzchniowe 7-9cm :) - tak na początek bym spróbował



#83 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:32

Kamil,myślę sobie że bezsensem jest udowadnianie co niektórym, że nie jesteś wielbłądem :) .Po prostu szkoda pary w gwizdek, łowisz jak Ci pasuje, jesteś wolnym człowiekiem i z niczego nie musisz się tłumaczyć. Jak będę miał ochotę, to kupię sobie bat woźnicy i na niego będę łowił, nikt mnie nie musi pouczać, że tak nie powinienem łowić.



#84 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:52

To jest oczywista oczywistość ze zestaw dobiera sie do warunków łowiska i tego co chce się złowić. Raz będzie to blank 6lb ja wierzbowa witka, raz będzie do wklejka nieco ostrzejsza, raz całkiem solidny popping o mocy 12 czy 15 funtów.  Jak sięgam pamięcią to mniej więcej w takiej rozpiętości łowiłem okonie: od 6 lb do 20 lb . W tym sensie trudno jest wskazać "najlepszy blank okoniowy" bo czegos takiego nie ma po prostu. Każdy blank dopasowujemy do okreslonych warunków połowu i preferancji wędkarza.



#85 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:58

To jest oczywista oczywistość ze zestaw dobiera sie do warunków łowiska i tego co chce się złowić. Raz będzie to blank 6lb ja wierzbowa witka, raz będzie do wklejka nieco ostrzejsza, raz całkiem solidny popping o mocy 12 czy 15 funtów.  Jak sięgam pamięcią to mniej więcej w takiej rozpiętości łowiłem okonie: od 6 lb do 20 lb . W tym sensie trudno jest wskazać "najlepszy blank okoniowy" bo czegos takiego nie ma po prostu. Każdy blank dopasowujemy do okreslonych warunków połowu i preferancji wędkarza.

Ja to wiem, TY to wiesz, chyba nie wszyscy jednak to wiedzą :) .

Zawsze można ryby łowić z uporem maniaka kijem 20lb i główką 30g z gumą 5".Nic nie przeszkadza, by czasem nad wodą pomyśleć i kij dostosować do panujących warunków(pora roku) i sposobu żerowania ryb.



#86 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 03 kwiecień 2016 - 09:58

Jakby nie patrzył na te wykręty, wklejanka pozostaje przez natchnionego trendsettera arbitralnie ustanowionym modelem wędki na okonie. Punktem odniesienia, startem i metą.. :)


  • JanuszD lubi to

#87 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2016 - 10:02

Sławek , dokładnie wiem o czym mówisz i co chcesz przekazać, ale sposób w jaki to robisz skutkuje zupełnie czymś odwrotnym (no pozostaje (Ci) jeszcze Twoja dobra zabawa) ;) pozdrówka - wypadam



#88 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 kwiecień 2016 - 10:17

Sławku, na tym forum inni sa trendetterzy i inne sa punkty odniesienia mam wrażenie ;) co do zasady masz pewnie racje, ale nie na jerkbaicie akurat moim zdaniem


  • Hunter_pike lubi to

#89 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 03 kwiecień 2016 - 11:47

Sławek Oppeln Bronikowski, on 03 Apr 2016 - 10:58, said:

Jakby nie patrzył na te wykręty, wklejanka pozostaje przez natchnionego trendsettera arbitralnie ustanowionym modelem wędki na okonie. Punktem odniesienia, startem i metą.. :)

 

Może tak, unikam wklejek wiec nie mam wystarczających doświadczeń, by zająć stanowisko. Raczej nie chcę tłumaczyć dlaczego, zabrakło by mi życia, więc przyjmijmy, że jest to irracjonalna niechęć do wklejek.

 

Na pewno offtopowo w wątku o blanku okoniowym uogólniłem sens i znaczenie kija okoniowego, więc muszę przeprosić, i wyjaśnić.

 

Oczywistym jest, że kij przede wszystkim dobiera się do przynęt. Dobry kij "okoniowy", taki który "leży w dłoni", będzie używany do połowu wszystkich ryb które dobrze reagują na dany typ i wielkość (masę) wabika. Jest to tak oczywiste, że we wcześniejszych postach pominąłem, przepraszam   :(

 

Jako, że unikam wklejek, wybór jest trudniejszy. Więc problematyczne staje się dobranie odpowiedniego blanku. W takim kontekście nie dziwi mnie, że tyle osób szuka i pyta o blanki tego typu. Mało jest konstrukcji które zapewnią współczesne wymagania (przynęty małe, lekkie, pozbawione wyraźnej pracy więc stawiające mały opór w wodzie i nielotne). Więc potrzeba blanku który właściwie poda i animuje takie przynęty, pozwoli rybie swobodnie pobrać wabik a jednocześnie będzie miał tyle mocy, by spore ryby pewnie i szybko spacyfikować :) Nie zupełnie prawdziwe jest twierdzenie, że tylko ryby łososiowate dobrze reagują na małe wabie, bywa, że w pewnych okresach, w pewnych warstwach wody takie przynęty są bardzo uniwersalne :)

Konstrukcje które mają charakter muchówki szybszej od światła, a nawet od myśli, przeciążonych po całości, na szczytówce też, więc samoładujące i mimochodem posiadające trochę mocy w Dolniku (przesadna ilość materiału swoje robi) niestety również nie leżą w kręgu moich zainteresowań. Zapewne wielu kolegów ma podobnie, z tego powodu zapewne takie zamieszanie :huh:  

 

Szkoda, że każdy kto zadaje pytanie o taki blank, jednocześnie nie doprecyzowuje kontekstu, rzeczy oczywiste pomija :(

 

Pewne jest, że wiele pretekstów do takich dyskusji by nie istniało. Kolegom, którzy posiadają przydatną wiedzę, łatwiej byłoby udzielić wartościowych informacji ;)


  • Sławek Oppeln Bronikowski i andrklim lubią to

#90 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 03 kwiecień 2016 - 15:10

Kamil, co to za worm 2'5 cala? Jak go zbroisz?

#91 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2016 - 20:02

dokładnie to miałem na myśli. Rains G-Tail Saturn i Lucky John Ballist

 

oraz różne pin-tail w stylu Crazy Fish Polaris

 

najlepiej na czebruszace, Texas Rig

 

z małym hakiem, aby większość gumy była swobodna


  • wojciiech, dolot i bartosz311287 lubią to

#92 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 kwiecień 2016 - 07:07

Obsługa małych przynęt jest oczywiście przedsięwzięciem ambitnym, równie ambitnym jak łowienie okoni w sposób eliminujący palczaki w roli głównego trofeum - co zdaje się jest w powszechnej praktyce mentalnie zrośnięte z wklejanką, niczym rzyć z plecami.. :)

A fuj !



#93 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 04 kwiecień 2016 - 07:34

Sławku, jeśli nie potrafisz dostrzec przyjemności w łowieniu delikatnym sprzętem na miniaturowe przynęty, choć tylu innych tą przyjemność odczuwa, a wręcz afirmuje... Czy musi Ci się to podobać? Absolutnie nie. Proszę jednak, byś szanował innych użytkowników jerkbaita i nie usiłował wyśmiewać czegoś, co sprawia im przyjemność. Frajdę. Jest częścią wspólnej pasji. Dołączasz do chóru osób, które pozbawione "genu wędkarstwa" twierdzą, że spędzenie całego dnia z kijem w garści, to wyjątkowa głupota. Nie rozumieją, lecz nie potrafią powstrzymać się od krytyki. Bądź mądrzejszy. Nie rodzaj wędki określa jakość wędkarza, a to, jakim jest człowiekiem. Nad wodą i w świecie wirtualnym.



#94 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 04 kwiecień 2016 - 10:27

Phenix 712S w tytanach.



#95 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:07

Ilość ryb ani czasu, rzadko kiedy przechodzi w jakość..podobnie jak przerzucanie dziesiątków okonków - dla przyjemności i modnego c&r.. 

Januszu naprawdę bardzo chciałbym uwierzyć w Twoją tutaj bezstronność, ale jesteś jednak reprezentantem lobby zawodniczego uformowanym,  afirmującym wklejankową estetykę. Rozumiem to rozdrażnienie.. :)


Użytkownik Sławek Oppeln Bronikowski edytował ten post 04 kwiecień 2016 - 17:08


#96 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:08

Taka dyskusja przypomina trochę dawny spór o wyższości Świat Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi.Moim skromnym zdaniem nie ma metod gorszych i lepszych, można łowić sportowo i etyczne na bambus a można być wędkarskim troglodyta z super odlotowym megbasem i stiuningowanym ciastem. Poza tym jak mówi mój kumpel "kto łowi ten ma rację ",więc połów na plemniki ma w niektórych warunkach sens

Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 04 kwiecień 2016 - 17:10

  • Maciej1979 lubi to

#97 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:24

Sławku a czy poczujesz się lepiej jak oni powyrzucają te swoje wklejanki ? Czy zmieni się coś w Twoim życiu ? Ja też takiego kija już nigdy nie wezmę , jedną miałem i oddałem znajonemu.Mam dla Ciebie radę jako młodszy kolega dla starego lisa - olej to i rób swoje :)

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 04 kwiecień 2016 - 17:24

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#98 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7992 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:31

To i jaki ten najlepszy balank pod okonia? Bo po 5 stronach watku jeszcze sie nie dowiedzialem  :P  :lol:

 

Taki zeby obslugiwal 15g plus smukla gumka, 6'6/7'0 najlepiej w dwoch kawalkach  ;)



#99 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:32

Ponad dwie dekady przyginania do sprośnego wyczynu, odgórnie zaszczepionego pod strzechy ma swój symbol. Wzywam zatem do jego publicznego połamania przez j.pl, wyklęcia i wytarzania w smole..



#100 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 04 kwiecień 2016 - 17:47

To i jaki ten najlepszy balank pod okonia? Bo po 5 stronach watku jeszcze sie nie dowiedzialem  :P  :lol:

 

Taki zeby obslugiwal 15g plus smukla gumka, 6'6/7'0 najlepiej w dwoch kawalkach  ;)

Ja szukałem takiego co obsłuży od 2g+5cm do 6g+5cm i w dole będzie miał 8lb mięsa,aby przy 70cm szczupaczku nie giął się w koło,ale był na tyle finezyjny aby okoniowe 20-paro-staki nie spadały podczas dośc szybkiego holu...i cholera popełniłem profanację...''chlasnołem'' krótkiego semi-prabolika i wlepiłem mu na żywca igłę węglową.


  • strary lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych