Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy blank okoniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
261 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 05 kwiecień 2016 - 17:19

Pomimo zupełnie zabawnej emocjonalnej eskalacji w wykonaniu wielbicieli wklejanek, oraz uduchowionych marketingiem absztyfikantów supermodnych tytanów w micro tunelu, sprawa jest prosta jak drut.. Każdy blank można uzbroić tak , aby obniźyć do maximum jego dolne cw. Superlekkie zbrojenie nie jest w świecie takim przeświętym dogmatem jak to się tutaj z wrzaskiem i hejtem przedstawia. Wiem że odchudzanie jest trendy ,ale zachowajmy przytomność i dystans niejaki do mód wszelkich. .

 

Uprawiając doraźnie na potrzeby przykładu i tak powszechną kryptoreklamę - wyłuszczam ;

- wyjątkowo ekonomiczny Premier 6'6" 1/32-3/16 do 6lb  megamodnie odzian w 8-9 najnowocześniejszych micro przelotek jest minimalnie szybszy, ale jednak gorszy rzutowo z żyłką i bardziej ograniczony wagowo od dołu od tradycyjnego zbrojenia - wypartego, a raczej chyba nieznanego - czyli pięć przelotek V albo Y z siódemką na końcu..Wiem, bo to zwyczajnie sprawdziłem w działaniu.. Dolne cw można sobie dowolnie regulować wagą czy rozmiarami ostatnich trzech przelotek. Choć zdaje się- mi! - że ideologiczna słuszność, z marketingowych hasełek wyssana i tu wyżej stoi.. :) 


  • Friko lubi to

#122 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1584 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 05 kwiecień 2016 - 17:43

Sławku tak tylko zapytam jaki rozmiar przelotki uważasz już za mikro ?

#123 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 05 kwiecień 2016 - 18:02

Tylko ja nie rozumiem dlaczego mamy się uwsteczniać i dalej brnąć w tej samej ''kupie''...bo stare było lepsze.Jaki jest sens męczyć blank ciężkim żelastwem,aby pozornie obniżyć c.w. i tym samym zmniejszyć czułość,dynamikę niezłych blanków.Jak blank jest do 6g to niech taki zostanie,a nie klepać doktrynę z przed kilku-kilkunastu lat,gdy wybór był dużo mniejszy i trzeba było kombinować.Przypomina mi to opowieści o starej motoryzacji,że kiedyś to były samochody...a dzisiaj są to tylko plastikowe zabawki.Dla mnie Pańskie wpisy Panie Sławku to takie zaczepki smutnego i nieszczęśliwego człowieka,któremu los nadepnął na odcisk...chyba za mocno,i te jałowe dysputy na wyższością starego nad nowym,to takie szczekanie starego psa za czasami,które już niestety odeszły.



#124 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 05 kwiecień 2016 - 18:54

No nie wiem po co mielibyśmy biegać jak barany za każdym kolejnym wskazaniem. Czemu tylko przyspieszać każdy możliwy blank w myśl pustogłowej ideologii, jeśli pożytków i dobrych użytków można mieć zdecydowanie więcej ?  Rodbuilding jest tylko dla lemingów, a fishing dla ograniczonych jedną jadyną wykładnią, potakiewiczów ?

Dla mnie twoje wpisy  tutaj to bezrefleksyjne powtarzanie katalogowych frazesów, człowieka wychowanego do bezdyskusyjnego posłuszeństwa , żyjącego wg dyktatu bieżącej mody. Nie do przyjęcia dla człowieka zdystansowanego - bez parcia do tanich lajków.. :) 

Spróbuj czasem samodzielności.. 



#125 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 05 kwiecień 2016 - 18:59

Nie no Panowie, miałem nadzieję się dokształcić otwierając ten wątek, a straciłem dużo czasu licząc że za chwilę będzie coś sensownego napisane.

Dajcie se siana z takimi wpisami.

Nic to nie wnosi.


  • Andrzej1 i cyprys19 lubią to

#126 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 05 kwiecień 2016 - 19:07

Kolega to ma duże wymagania na takie coś to trzeba 3xtaki budżet i można śmiało odwiedzić stronę FC.
Nie ma szybkich czułych blanków do 300pln. To co można trafić to w miarę szybki w kategorii cena/szybkość ;) ale najczęściej te tańsze opcje wychodzą gorzej od gotowców dostępnych w sklepach.
Tak samo nie ma odpowiedzi na temat najlepszy blank okoniowy.
Ktoś kto dłużej jest na forum na pewno widział ile modeli potrafi jedna osoba kupić żeby dojść do tego właściwego.. który i tak zaraz ląduje na giełdzie.


Ja wiem, ze jak blank to minimum za 1000pln, a jak kołowrotek, to nic niżej Certate ale bez przesady...
Mozna zbudować kijek dostosowany do swoich potrzeb bez wydawania worka kasy.
Myslalem jeszcze o p842-2-MHX ale mam p844-2 na sandacza i moze jednak warto byłoby spróbować zbudować okoniowke na innym blanku stad pomysł na SJ782-2

#127 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 05 kwiecień 2016 - 19:11

Spróbuj czasem samodzielności.. 

Wiekszość posta pominę...bo to tylko ładnie sformułowany bełkot...

 

I tak szczerze mówiąc,Panie Sławku ,a kije przez Pana zrobione przed kilku laty, to też tak tylko intuicyjnie z wyczuciem smaku były robione i bez prostackich kanonów...,czy też po tabelkowych spacingach za oceanu tylko z tamtych czasów,bo mi się wydaje,że pełnej samodzielności w tej dziedzinie to nikt z nas nie posiada...i wszystko co zrobimy to i tak będzie odtwórcze.


  • Godzio, mrWhite7 i Hunter_pike lubią to

#128 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 05 kwiecień 2016 - 19:38

Przecież i tak chodzi o to by łapać a nie złapać ....a czym to już kto jak lubi...



#129 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1644 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 05 kwiecień 2016 - 20:02

Kolejne osobiste wycieczki i zamkne.

#130 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 05 kwiecień 2016 - 20:22

Blanków do budowy wędek, odpowiednich do przynęt używanych na okonie jest całe multum. Podobnie jak typów zbrojenia. Dosłowne wskazanie palcem najlepszego jest niemożliwe, dlatego wiedziemy dyskusję o imponderabiliach. Pod okiem tolerancyjnego moderatora.. :)



#131 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1644 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 05 kwiecień 2016 - 20:28

Temat postawiony niefortunnie, fakt.
Tez bym chicial miec trzy wedki najlepsze i koniec...

#132 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 06 kwiecień 2016 - 05:41

Temat postawiony niefortunnie, fakt.
Tez bym chicial miec trzy wedki najlepsze i koniec...

Nie tylko TY, też bym chciał 3 kijami ogarnąć wszystkie łowy.

Sławek trochę ma rację, warto pokombinować z doborem blanku i zbrojeniem by kij bardziej "uniwersalnić".

Mocniejszy o 2lb, ciężej uzbrojony pozwala zastosować lżejsze  przynęty w dolnym zakresie, przyłowu też się nie boi.

Tak w zasadzie nie rozumiem pojęcia, najlepszy blank okoniowi, jak dla mnie to abstrakcja.

Wszystko zależy czym i jak musimy w danym momencie łowić okonia.

Powtórzę zdanie za jednym z zawodników, może Sławek mnie nie skopie po d.... "W pewnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem, by złowić okonia jest wklejanka"

Trochę okoni połowiłem, trochę zawodniczo i niestety muszę się zgodzić z moim kolegą, jak okoń tylko "szczypie" przynętę to pełną szczytówką możemy mu nadmuchać w klarnet ......

To jest spowodowane na czym pasiaczek żeruje, jak kopie w dnie coś ala karp, bo i takie dni istnieją.....

Wszystko kwestia podejścia do tematu, czy z uporem konia łowimy kijem minimum 10lb i twierdzimy, że okoń nie bierze czy paproszymy 1g jigiem łowiąc co kilka sztuk przyzwoitego pasiaka np. +25cm.

To takie moje spostrzeżenia z dotychczasowych połowów, no ale cóż ja tam wiem :D .

P.s.

Z najlepszych dotychczasowych uniwersalnych rzeczy co do tej pory wymyślono to:

-szampon i proszek 2 w1

-pewien rodzaj herbaty co "czyści" nie przerywając snu.


Użytkownik Jozi edytował ten post 06 kwiecień 2016 - 05:44


#133 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 06 kwiecień 2016 - 10:16

Jak to zwykle bywa każdy ma inne preferencje i sam tytuł wątku jest trochę niefortunny.Sam do okoniowania używam 4 kiji zależnie od pory roku i sposobu żerowania okonia,wcześniej wystarczał mi jeden powiedzmy uniwersał,ale dla mnie było to ''kaleczenie rzemiosła'' i łowienie przez cały sezon tym kijem dawało frajdę...ale mniej niż na pół gwizdka.Większość sezonu używam kija ,którym komfortowo operuję ołowiem o masie 5-10g+silikon 5-8cm,wczesną wiosna i w środku lata czesto zamieniam go na lżejszy kij którym operuje 2-5g+silikon 3,5-5cm,koniec lata i późna jesień,atakuję grubiej czyli 10-14g+silikon 8-12cm i do tego służy mi 3 kij...natomiast 4 jest takim lekkim uniwersałem,noszonym jako zapas i tym macham woblerkami 4-5cm o wadze do 5g oraz wszelkim niedużym żelazem w podobnych gramaturach.


Użytkownik Paavo edytował ten post 06 kwiecień 2016 - 10:17

  • Jozi lubi to

#134 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7996 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 06 kwiecień 2016 - 10:29

Jak to zwykle bywa każdy ma inne preferencje i sam tytuł wątku jest trochę niefortunny.Sam do okoniowania używam 4 kiji zależnie od pory roku i sposobu żerowania okonia,wcześniej wystarczał mi jeden powiedzmy uniwersał,ale dla mnie było to ''kaleczenie rzemiosła'' i łowienie przez cały sezon tym kijem dawało frajdę...ale mniej niż na pół gwizdka.Większość sezonu używam kija ,którym komfortowo operuję ołowiem o masie 5-10g+silikon 5-8cm,wczesną wiosna i w środku lata czesto zamieniam go na lżejszy kij którym operuje 2-5g+silikon 3,5-5cm,koniec lata i późna jesień,atakuję grubiej czyli 10-14g+silikon 8-12cm i do tego służy mi 3 kij...natomiast 4 jest takim lekkim uniwersałem,noszonym jako zapas i tym macham woblerkami 4-5cm o wadze do 5g oraz wszelkim niedużym żelazem w podobnych gramaturach.

 

hehehe to jeszcze napisz co to za kije ;)



#135 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 06 kwiecień 2016 - 10:46

hehehe to jeszcze napisz co to za kije ;)

Sam ''chrust''...2szt. nie droższe niż 400zł za blank,reszta rod-recykling...


  • Del Toro lubi to

#136 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 06 kwiecień 2016 - 15:28

 " Czemu tylko przyspieszać każdy możliwy blank w myśl pustogłowej ideologii" a no dlatego przyspieszyć aby go nie zamulić mówiąc potocznie , czyli wykorzystać maksymalnie jego nominalną moc , ładując przyciężkie stalowe przelotki możemy przeładować blank i zapewniam pana @Sławek Oppeln Bronikowski, że nie ma to nic wspólnego z modą a doborem optymalnych przelotek ( wagowo, ilościowo i biorąc pod uwagę ich wysokość a co za tym idzie przenoszenie sił , tarcie i kilka jeszcze innych aspektów do danego blanku)"dobrych użytków można mieć zdecydowanie więcej" pytam się zatem jakich to dobrych użytków możemy mieć więcej z przyciężkawego uzbrojenia ?

 

Kolega @Sławek Oppeln Bronikowski podaje przykład kija Premier 6'6" 1/32-3/16 do 6lb gdzie starszy rodzaj uzbrojenia okazuje się lepszy , moje pytanie czy tyczy się to wszystkich blanków pod okonia ?(temat jest właśnie o takich blankach ), chyba jednak nie, to więc po co obrażać kolegów którzy mając do dyspozycji „tytany” maksymalnie chcą wykorzystać możliwości i walory blanku ?Brednie o „dyktacie bieżącej mody „ są nie na miejscu a raczej chodzi o skorzystanie z najnowszych technologii .


Użytkownik Friko edytował ten post 06 kwiecień 2016 - 15:55

  • Apioo lubi to

#137 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2016 - 16:05

Koledzy, dyskusja wróciła do meritum więc proszę jej nie zawracać z powrotem w przeciwnym kierunku.

 

@Arturze to na co się oburzasz wbrew pozorom sprawdzało się w praktyce. Warto pamiętac ze starsze modele blanków były projektowane z myślą o innych przelotkach. I jakby to dziwnie nie brzmiało zbyt lekkie uzbrojenie ich powoduje że bardziej traca na swoich walorach niźli zyskują. Obecnie dające się zauważyc trendy w konstrukcji blanków idą w innym kierunku niż np. 10 lat temu - a za kolejne 10 lat pewnie będą szły w jeszcze innym kierunku zapewne.  Zjawisko mód i trendów dotyczy również rodbuildingu a rozwój i tzw. postęp w naszym hobby wcale nie odbywa się liniowo - takie mam wrażenie :)


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Fatso, Lepton i 1 inna osoba lubią to

#138 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 kwiecień 2016 - 16:57

Rozumiem niejakie oburzenie - w części werbalnej oczywiście.. Rozumiem również uczucia tej części użytkowników forum,  która na co dzień zajmującje się usługowym składaniem wędek.. :)

Jeśli już jesteśmy tu z racji upodobań i umiejętności zgrupowani, nauczmy się jednak trudnej sztuki koegzystencji najprzeróżniejszych poglądów i doświadczeń. Inaczej zamienimy się w stado frenetycznych konsumentów mód kolejno podsuwanych przez biznes albo media.  Zbrojenie wędek wcale nie musi być schematycznym instalowaniem przelotek na kolanach wg kolejnych wizji Fuji - vide system opracowany przez JanuszaD..

Manipulacje z  doborem setu przelotek do blanku uprawiają wszyscy liczący się wytwórcy - od Lamiglasa, poprzez Loomisa do Sage, Orvisa itp . nie wiem co gorszącego jest w minimalnym przeciążeniu szczytówki albo dłuższego fragmentu blanku, jeśli jest to zgodne z zamiarem budowniczego i prowadzi w zupełnie prosty sposób do zaplanowanego celu. To zupełnie inna para kaloszy niż tak modne przeciążanie wędek. Nie jest błędem.. :)

 

Na rynku przelotek moim skromnym zdaniem brak jest leciutkich przelotek z ceramicznym wkładem o dużym stosunkowo id, bardzo potrzebnych i szczególnie przydatnych przy zbrojeniu ultralight'ów. Microguide'y nie miałyby z nimi najmniejszych szans.. :)  


Użytkownik Sławek Oppeln Bronikowski edytował ten post 06 kwiecień 2016 - 16:59


#139 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2016 - 17:03

 

Na rynku przelotek moim skromnym zdaniem brak jest leciutkich przelotek z ceramicznym wkładem o dużym stosunkowo id, bardzo potrzebnych i szczególnie przydatnych przy zbrojeniu ultralight'ów. 

 

Kiedyś taką funkcje spełniały Gold Cermety, widziałem sporo takich wędek na blankach muchowych od Anosa tak zbrojonych... powiem szczerze "not my favourite" ale rozumiem koncepcję jaka za tym stała. 



#140 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 kwiecień 2016 - 18:22

Ha! Gold Cermet.. Wolałbym bardziej przystępne :) Wyboru w przelotkach do ul jak nie było tak nie ma.. Nowoczesne pomysły z minimalizacją akurat tu niczego  przełomowego nie wniosły.