zwiraz, on 12 Jan 2018 - 11:26, said:
Proszę mi wybaczyć pytania laika, ale rozpoczęcie żelowania jest niezbędne by zacząć aplikować żywicę?(...)
W miarę upływu czasu mieszanina żywicy z utwardzaczem gęstnieje. To nie jest tak, że masz gęstość wody, pstrykasz palcami i masz skorupę (choć i takie rzeczy widywałem przy odpowiednio szybkiej reakcji, zwykle po podgrzaniu
). Jeśli wyłapiesz odpowiedni moment, gdy żywica ma już gęstość płynnego miodu, czyli jeszcze dobrze się nanosi na woblera i pozwala to czynić bez powstawania zgrubień, to możesz nakładać na kilka sztuk.
I zawsze rozpoczęcie żelowania jest niezbędne do jej aplikacji. Powód? Od momentu zetknięcia się żywicy z utwardzaczem przebiega proces żelowania. Mieszanie powoduje uzyskanie jednorodnej mieszaniny, która zżeluje (utwardzi się) w sposób jednorodny w całej objętości. Bez właściwego wymieszania nie uzyskasz jednolitej skorupy, będą miejsca lepkie i niewłaściwie utwardzone, a inne twarde, ale kruche.
zwiraz, on 12 Jan 2018 - 11:26, said:
(...)Dobrze rozumiem, że jeśli zacznę to robić już po rozmieszaniu obu składników to mogą zrobić się rozstępy? Czym one właściwie się objawiają? (...)
Obok gęstości, wszelkie płyny charakteryzuje inna ważna wartość, jest to lepkość. Dla uproszczenia przyjmijmy, że rtęć (w temperaturze pokojowej) jest cieczą o zerowej lepkości, a miód o niezwykle wysokiej. Dzięki temu jest możliwe pomalowanie woblera miodem, a nie jest możliwe pomalowanie go rtęcią.
Gdy już zrozumiałeś tą zasadę, pora do szczegółów - czym są rozstępy. Załóżmy, że masz dość rzadką farbę. Do tego korpus woblera jest pokryty tłuszczem. Zanurzasz wobler w farbie, a ona częściowo ścieka do pojemnika, a częściowo zostaje na woblerze. Jednak nie pokrywa go w pożądany sposób, czyli jednorodną warstwą, ale (dzięki napięciu powierzchniowemu) grupuje się w pewnych warstwach, inne pozostawiając suche. Te suche miejsca to są właśnie rozstępy, czyli miejsca, gdzie farba rozstąpiła się. Czyli, aby uzyskać jednorodną powierzchnię (farby, lakieru, żywicy) - lepkość nanoszonego materiału musi być większa, niż napięcie powierzchniowe. Możemy to uzyskać wpływając na powierzchnię woblera (zmatowienie i/lub odtłuszczenie), albo poprzez zwiększenie lepkości (dodanie gęstej farby, odczekanie, by żywica częściowo zżelowała i zwiększając swoją gęstość, zwiększyła również przyczepność). Gęstość żywicy obserwuje się dużo łatwiej i precycyjniej można określić właściwy moment, niż przy próbie określenia lepkości 