Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędki St. Croix


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4934 odpowiedzi w tym temacie

#381 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9510 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 05 październik 2015 - 20:33

Chodzi o gaszenie żyłki na otwierającej przelotce i dobranie prawidłowo odpowiedniego pierścienia . Myślę że aby wykorzystać całkowicie siłę tego blanku i nie zmniejszyć zasięgu rzutu będzie właściwe jak otworzę sobie 20 H a skończę na tunelu 4,0 oczywiście system KR i pierścienie Torzitte.

Artur. To Ci spędzało sen z powiek?  Zamiast Torzitte mam tytan np. Reszta bz. i żeby to coś szczególnego było..... :ph34r:


  • mrWhite7 lubi to

#382 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 05 październik 2015 - 20:40

Jeszcze o jednej rzeczy zapomniałem Ci Artur powiedzieć w naszej rozmowie ale to drobiazg  ;)

Pewnie i tak nie zaakceptujesz tego - ale co tam....

W uniwersalnym patyku jak ten planowany często przy łowieniu plecionką warto dowiązać VEP lub FC i jeśli miałby to być tak jak u mnie odcinek ok 1-1,5m to lepiej zakończyć 5-tkami bo węzełek łączący plecionkę z przyponem wali o 4-ki niesamowicie i nieprzyjemnie a z kolei przy 5-kach prawie wcale. Przy przyponie do 0,5m nie jest to oczywiście potrzebne.

Piszę o tym bo sprawdziłem to na swoich patykach i w tych w których stosuję plecionkę z VEP-em powymieniałem szczytowe przelotki na 5-ki.

Zawsze dowiązuję przyponik z fluokarbonu , ale w moim przypadku jest to góra 1 m  i rzucam z "węzła pod szczytówką " więc węzeł nie jest zmuszony nawalać po przelotkach :) zostaję zatem na 4,0 :) 5,0 to już znaczny ciężar :) :)


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 05 październik 2015 - 20:40


#383 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 05 październik 2015 - 20:50

Jeżeli konstrukcje są podobne to będzie mi potrzebny raczej leniwy kij bo docelowo jest na ryby które wymagają płynniejszego ugięcia i nie są tak ostre

Bardziej niż nad ważeniem tych maleńkich przelotek zastanowiłbym się nad wyborem właściwego blanku , bo ani Elitka 12 lb 8,6 ani 9'' nie spełnia przedstawionych przez Ciebie wymagań . To szybki , ostry patyk - szczytówka owszem amortyzuje ładnie , ale dolnik to petarda jak na 12 lb.


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 05 październik 2015 - 20:53


#384 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 05 październik 2015 - 21:00

Jak mógłbyś określić różnice zbrojenia kija pod pletkę a pod żyłkę? Choćby tak w skrócie?

W skrócie to jest taka różnica że do żyłki trzeba otworzyć pierścieniem adekwatnym do wielkości szpuli kołowrotka , w tym wypadku łowiąc żyłką i kołowrotkiem np. Shimano 2500 i długości kija 2,75 potrzebna jest co najmniej 20,  w krótszym kiju można niżej bo odległość od stopki będzie mniejsza . Łowiąc tylko plecionką nie ma to już takiego znaczenia i otwieramy niżej np .16 a wtedy stożek jest lżejszy kij bardziej cięty i z lepszym balansem. Bardzo ważna jest też wysokość przelotek . Zasada jest taka że im niższe tym większej siły przenoszone są do kabłąka czyli kij ma większą moc lub też głębiej pracuje i bardziej jest wykorzystany blank,  to samo osiągniesz stawiając przelotkę otwierającą bliżej kołowrotka i zmusisz kij do cięższej pracy dołem , ale możesz zakłócić gaszenie a więc długość rzutu , stawiając dalej nie wykorzystasz siły blanku ale za to rzuty będą lepsze . Budując kij trzeba mieć to wszystko na uwadze i tak dobrać spacing aby osiągnąć to co zamierzamy.Opisałem to bardzo pobieżnie ale te zależności na prawdę istnieją tak jak to przedstawiłem. Widziałem kije do trolingu długości 9 ft gdzie otwierająca 25V była oddalona od stopki o około 50 cm , podobnie buduje się kije na sumy gdzie trzeba wykorzystać każdy lb mocy blanku , kije karpiowe budowane są inaczej ale tam z kolei potrzebna jest odległość więc wysoka 30-a nieraz 40 Y oddalona jest nawet o 1 m i więcej od stopki kołowrotka .



#385 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 05 październik 2015 - 21:08

Bardziej niż nad ważeniem tych maleńkich przelotek zastanowiłbym się nad wyborem właściwego blanku , bo ani Elitka 12 lb 8,6 ani 9'' nie spełnia przedstawionych przez Ciebie wymagań . To szybki , ostry patyk - szczytówka owszem amortyzuje ładnie , ale dolnik to petarda jak na 12 lb.

Zaryzykuję i jak będzie za ostry to dokupię 10 lb :) Lubię Elitki ,znam te kije i wiem że są ostre i szybkie .Łowie już nimi jakiś czas i chyba je poznałem ,więc pewnie nie sprawi mi ta kolejna kłopotu a jak będzie za ostra na tą wodę to trzeba będzie się zastanowić nad innym rozwiązaniem a co Ty byś proponował ?



#386 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 05 październik 2015 - 21:25

 a co Ty byś proponował ?

Ty się znasz lepiej i wiesz co robisz.Po prostu opis leniwego kija kompletnie mnie zbił z tropu - no takie one nie są o czym sam wiesz :)


  • popper i mrWhite7 lubią to

#387 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 06 październik 2015 - 04:21

Chodziło mi bardziej o to że jeżeli blanki są podobne to dłuższy będzie "bardziej leniwy" od krótszego , i oczywiście masz rację że leniwe to one nie są i wielu wędkarzy ,szczególnie starej szkoły celebrujący łowienie trochę wolniejszymi kijami wykonanymi często ze szkła lub kompozytu nie za bardzo lubi Elitki które wymagają od wędkarza sporej koncentracji oraz  szybkości reakcji na brania.



#388 OFFLINE   bogdansb

bogdansb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Bogdan

Napisano 06 październik 2015 - 19:24

Witam znawców St.c.  Mam Phenixa sp722l pod sandacza na lekko, fajna wędka ale strasznie mnie męczy  żeby zamienić M1 na 5s76mlxf2. Czy warto? Na M1 opad czuć dopiero przy 7g. Może ktoś miał wędki na tych obu blankach i coś doradzi .Sorki że odbiegam od tematu głównego. 



#389 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 06 październik 2015 - 21:56

Mam tego sp722l to dużo cieplejszy patyk od st croix scV. M1 Do akcji xf trochę brakuje. M1 jest świetna ale to bardziej uniwersalny materiał, że u mnie same gumy to celuję w 5S70MLF jako następcę phenixa.

Użytkownik shavt edytował ten post 06 październik 2015 - 21:58


#390 Guest_White--fish_*

Guest_White--fish_*
  • Guests

Napisano 16 październik 2015 - 21:12

Chciałbym się Was zapytać, czy pomiedzy Avidem 66MF2 a Legend Elite 66MF2 jest zauważalna różnica przekazywania "czucia" tego co dzieje sie z przyneta?

#391 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 październik 2015 - 21:20

Chciałbym się Was zapytać, czy pomiedzy Avidem 66MF2 a Legend Elite 66MF2 jest zauważalna różnica przekazywania "czucia" tego co dzieje sie z przyneta?

Mylse ze pomiędzy tymi kijami jest przepaść 


  • patu lubi to

#392 OFFLINE   grzegosław

grzegosław

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 16 październik 2015 - 22:09

Mylse ze pomiędzy tymi kijami jest przepaść


Możesz podać definicję przepaści? Pytam bez złośliwości, bo posiadam te dwa kije, używam i teraz zastanawiam się gdzie popełniłem błąd?

Pzdr
  • aTomek lubi to

#393 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 październik 2015 - 22:42

Możesz podać definicję przepaści? Pytam bez złośliwości, bo posiadam te dwa kije, używam i teraz zastanawiam się gdzie popełniłem błąd?

Pzdr

Pytanie dotyczyło "czucia".....nie widzisz różnicy pomiędzy kijami?

Ja widziałem bardzo wyraźnie.

Pomiędzy Avidem a Elita jest przepaść, pomiędzy Elita a Extrmem jest duza różnica tak dla porównania. 

Najlepiej widać to przy lekkich modelach typu CW 7 gr.

 

Co do definicji przepaści......kontrolowanie pracy ogona przynęty typu Keitech Easy Shiner ( w warunkach bardzo sprzyjających,brak wiatru i tp.) czy praca ogona twistera...itp. Przy Avidach nie jest możliwa....wyżej się da. Jaki to ma wpływ na połów okoni czy sandaczy a bywa szczupaków to chyba jasne.


Użytkownik Wiktor edytował ten post 16 październik 2015 - 22:48


#394 Guest_White--fish_*

Guest_White--fish_*
  • Guests

Napisano 17 październik 2015 - 07:07

Koledzy a porownujac Avida do Batsona z RX7 jak wyglada sprawa transmisji drgan na dolnik?

#395 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 17 październik 2015 - 09:13

Mogę porównać na przykładzie RX7 275 do 28 i takim samym Avidem.Avid wygrywa zdecydowanie a stawianie ich w tej samej lidze to żart.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 17 październik 2015 - 09:15


#396 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 17 październik 2015 - 10:02

Witam wszystkich

Może ktoś konkretnie doradzi, czy lepszy do połowu sandaczyków (płytki zalew, średnio do 1,7-3 m, główki najwyżej do 15g, najczęściej 10-12g, gumy do 3-4 cali) jest LTBS68mxf, czy Legend Extreme68mxf, bo zastanawiam się, który wybrać, a jest mała różnica w cenie.



#397 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 17 październik 2015 - 10:50

Witam wszystkich

Może ktoś konkretnie doradzi, czy lepszy do połowu sandaczyków (płytki zalew, średnio do 1,7-3 m, główki najwyżej do 15g, najczęściej 10-12g, gumy do 3-4 cali) jest LTBS68mxf, czy Legend Extreme68mxf, bo zastanawiam się, który wybrać, a jest mała różnica w cenie.

Używam osobiście ltbc68mxf i mi wystarcza, bo i używam go bardziej uniwersalnie czasem jednak typowo na mętnookiego wybrałbym sztywniejszy model, który jeszcze krócej zostaje, więc jak dla mnie extremka z tych dwóch.



#398 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 17 październik 2015 - 11:20

Tak zapytałem, bo na temat LTBS68mxf widziałem na forum właściwie same pozytywne, a raczej bardzo pozytywne opinie, a o LXS68mxf rózne opinie, z jednej strony że to kosmiczna wędka, wyjątkowo czuła, o świetnej akcji itd., a z drugiej, że to nic nadzwyczajnego, że są lepsze, chociaż dużo tańsze.



#399 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 17 październik 2015 - 11:29

Xtreme oglądałem tylko na sucho, ale to zdecydowanie delikatniejsze, subtelniejsze kije od Tournamentów.

 

Tournament w klasie M dopiero będzie zaczynał żyć od tych 15 gram główki, Legend Xtreme MXF powinien chodzić idealnie w zakresie 10-15 gram ołowiu.


  • minecjusz lubi to

#400 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 17 październik 2015 - 12:28

Xtreme oglądałem tylko na sucho, ale to zdecydowanie delikatniejsze, subtelniejsze kije od Tournamentów.

 

Tournament w klasie M dopiero będzie zaczynał żyć od tych 15 gram główki, Legend Xtreme MXF powinien chodzić idealnie w zakresie 10-15 gram ołowiu.

Tournament 68MXF do max 15gr i to z lekką gumą jeszcze działa jak kij z wysokiej półki a powyżej również działa, ale już jak wklejka ;)


  • wojciiech i minecjusz lubią to