#21 OFFLINE
Napisano 11 listopad 2006 - 22:51
@Mako na pstrągi jakiego konkretnie używasz blanku Seekera i do jakich przynęt.
Pzdr.
Tarłoś
#22 OFFLINE
Napisano 12 listopad 2006 - 07:57
Mocniejszym i dłuższym którego używam to SH832 do 17g, a moim ulubionym jest SP 703 EXT do 15g.
Łowię standardowo wobki, obrotówki i czasem koguty (szczególnie myślę tu o krótszej wędce).
Tego krótkiego mam złożonego na przelotkach REC i nadal nie wychodzę z szoku jak ten blank pracuje...
Generalnie na pstrągi fenomenalne wędeczki
#23 OFFLINE
Napisano 12 listopad 2006 - 20:09
Gdzie kupowałeś blanki? U Kawalca? Sam zbroiłeś?
Pzdr.
Tarłoś
#24 OFFLINE
Napisano 12 listopad 2006 - 20:23
#25 OFFLINE
Napisano 07 maj 2011 - 12:31
Zastanawiam się nad wykonaniem blanku szklanego na bazie tkaniny rowingowej:
Kompletnie się na tym nie znam, tylko ta tkanina jakoś wizualnie bardziej mi się podoba niż te maty szklane, gdzie włókna są rozlokowane bezładnie.
Chciałbym nawinąć taką matę na pręt stożkowy taki jak na filmie How it's made -rod od 0:55:
Chciałbym tylko użyć takich żywic/utwardzaczy itp., aby proces tworzenia takiej wędki szklanej mógł być wykonany w temperaturze pokojowej (tzn. bez użycia pieca).
Jako że chodzi mi po głowie wykonanie szklanej muchówki w klasie AFTMA #0, jako kopyto zastosuję najprawdopodobniej antenę stożkową CB o długości 1,7 m, co przy blanku dwuczęściowym da mniej więcej muchówkę 1,5 m. Maty bowiem sprzedają na mb i mają one szerokość 1 m, więc akurat na dobrą zabawę.
Mam tylko następujące problemy:
- co zrobić aby po nałożeniu żywic i utwardzaczy pręt nie przykleił się do blanku (żeby można go łatwo wyjąć)?
- co zrobić aby żywica była rozmieszczona równomiernie?
- jakich żywic i utwardzaczy użyć, aby proces produkcji blanku był na zimno?
P.S. Bardzo chętnie bym taki blank kupił, ale takowego nie ma na rynku. Steffen Brothers mają szklaki od AFTMA #1, Scott F2 ma szklaka od #2, Viscion Cult Feiber chyba od #3... zaś mnie interesuje blank bardzo,bardzo delikatny na najmniejsze strumienie. Szklak o realnej klasie AFTMA #0.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#26 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 00:50
A w ogóle tak z ciekawości zapytam, czy w Polsce produkuje się jakiekolwiek blanki szklane lub grafitowe? Coś ktoś wie?
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#27 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 08:02
O ile mnie wiadomo nikt blanków w Polsce nie produkuje, ale TY możesz być pierwszym Panem Słodowym na zasadzieZrób to sam w Polsce.Jak rozpoczniesz produkcję, nie zapomnij tego opatentować, bo konkurencja nie śpi .
Ze swojej strony życzę powodzenia.
P.s.
Z mojej strony propozycja dla Ciebie, spróbuj może w innej dziedzinie swoich twórczych zdolności.
#28 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 08:28
#29 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 10:40
A poza tym, posty w stylu Joziego są niepotrzebne i nie na temat. Bo albo robimy coś na zasadzie oprogramowania otwartego kodu i razem fascynujemy się i wspieramy w swoich niekomercyjnych projektach, albo piszemy sarkastycznie Z mojej strony propozycja dla Ciebie, spróbuj może w innej dziedzinie swoich twórczych zdolności..
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#30 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 10:46
1. nie widzę możliwości aby żywica była rozmieszczona równomiernie a mata idealnie przetepowania ,ręcznie nie usuniesz bąbli powietrza
2.dostępne żywice poliestrowe i epoksydowe nie nadają się do tego typu zastosowań, nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedniej giętkości blanku.
3. ręcznie nie jesteś w stanie idealnie nawinąć mokrej maty na mandryl ( technologia z linku jest nieco inna)
4.aby laminat nie przykleił się do formy używa się separatorów w ostateczności nawet pasta do butów(!)
Generalnie pomysł ciekawy, niestety realizacja wydaje mi się mało realna w warunkach domowo-garażowych.Jedyne co mi przychodzi do głowy to budowa blanku #0 z klejonki tonkinowej, temat trudny ale jak najbardziej wykonalny.
pozdrawiam i powodzenia Artur
#31 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 10:55
2.dostępne żywice poliestrowe i epoksydowe nie nadają się do tego typu zastosowań, nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedniej giętkości blanku.
Dzięki za merytoryczny wpis z Twojej strony
A nie wiesz może, czego używają producenci szklaków, że im ta giętkość wychodzi? Czy to jest jakaś tajemna substancja? Przecież szklaki robi się od tak dawna... żadna jeszcze informacja o zastosowanych materiałach nie wyciekła do ogólnie dostępnych źródeł wiedzy?
P.S. W najbliższych dniach mam zamiar odwiedzić fabrykę gdzie produkuje się kadłuby jachtów. Muszę porozmawiać z szefem tej firmy, może coś poradzi...
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#32 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 11:08
Tylko uparci osiągają cel.
#33 OFFLINE
Napisano 08 maj 2011 - 15:10
No chyba, że masz dużo czasu na eksperymenty.
Jeszcze raz bez urazy proszę .
#34 OFFLINE
Napisano 09 maj 2011 - 14:52
Garsc info zawarta w odpowiedziach dobrze ch-zuje skale problemu na wstepie.
Pytanie czy warto dla wykoannia 1go blanku inwestowac tyle..?
Jak bym mial taki problem postaralbym sie skombinowac (kupic) delikatny blank, najlepiej z wlokna szklanego, ktore jest bardziej od weglowego odporne na eksperymenta.
Nastepnie podszedlbym do zagadnienia metoda ogolnie znana posiadaczom Germin - szlifowali oni recznie papierkiem sciernym szczytowki, zeby je sobie wysublimowac.
Dzialalo nadspodziewanie...
Gumo
#35 OFFLINE
Napisano 09 maj 2011 - 17:18
Z drugiej strony zastanawia mnie sama potrzeba takiej wedki, powaznie. Sage robil blanki i wedki 000, to dopiero wypas, 25 cm pstrag splynie 2 km na tym
#36 OFFLINE
Napisano 09 maj 2011 - 19:03
A poza tym, posty w stylu Joziego są niepotrzebne i nie na temat. Bo albo robimy coś na zasadzie oprogramowania otwartego kodu i razem fascynujemy się i wspieramy w swoich niekomercyjnych projektach, albo piszemy sarkastycznie Z mojej strony propozycja dla Ciebie, spróbuj może w innej dziedzinie swoich twórczych zdolności..
A ja mam propozycję taką - weź drogi dmychu, wnieś choć procent tego w życie forum, wtedy będziesz miał jakiekolwiek podstawy do pouczania kogokolwiek z nas. Niestety, ale Twoja radosna twórczość do tej pory na wielu forach niezbyt je daje.
Znowu mamy klasyk - wpada nowy na imprezę...
http://www.bikeforum.pl/threads/8129-Wpada-nowy-na-impreze.. .
Co do samego pytania, ja jakiś uprzedzony jestem, upośledzony zapewne. Z muchą biegam już ładny kawał czasu, ale najmniej do czego zszedłem, to #3. Wiem ze sa produkowane jeszcze lżejsze, co opisał ci już Michał, ale po za łowieniem uklei z pomostu, gdzie potwór 15cm może odejść i wybrac linkę ciężko sobie wyobrazić zastosowanie do tego typu sprzętu w Polsce. Utnę od razu bo ja łowię inne ryby. Też tam byłem, łowiłem jelce, klonki, uklejki. Jednak w pewnym momencie chyba trzeba się ogarnąć trochę i zastanowić jaki sens ma to co robimy. Teraz większe ryby tych gatunków mam w akwarium - polecam jako ciekawą odmianę dla naszego hobby, a te anteny cb, żywice etc zostawmy może ludziom z za duzą ilością wolnego czasu, zamiast zużywać internet??
Ale jeśli na pewno szukasz odpowiedzi - proponuję zapytać tornado z naszego forum - w temacie szkła i żywić zjadł zęby, pewnie jeszcze w lataCH 70, teraz zapewne spiłowywuje w tym temacie 3 komplet.
#37 OFFLINE
Napisano 09 maj 2011 - 22:17
Pamiętam kiedy Adam zaczął o tym mówić i czytać - nie minęło wiele czasu od jego słów i zrobił piękną klejonkę:
http://www.fors.com.pl/sprzet-muchowy-forum-techniczne/49697 -kacik-milosnikow-muchowek-tradycyjnych.html#49756
Ciekawe co by było, gdyby zaczął w Polsce? Co by mu powiedzieli nasi kochani rodacy na forach wędkarskich? Nie zrobisz, nie uda Ci się, zajmij się czymś innym itd...
Bo u nas nic nie jest możliwe, nie można produkować statków, samochodów, komputerów... Kluskę z Optimusa się po więzieniach ciągało - taki to kraj. Wszystko ma zrobić Chińczyk aby kupić tanio, albo Amerykanin aby się snobować, że amerykańskie...
W kwestii budowy blanków spadam na amerykańskie fora i dziękuję za miłe słowa. A jak nie będę w stanie zrobić sam, to zamówię u Steffena, jeśli będzie mu się chciało dłubać indywidualny blank. Na razie zamówiłem CTS Vintage #0 u Krzysztofa Zielińskiego, ale szklaka w tej klasie też chciałbym mieć.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#38 OFFLINE
Napisano 09 maj 2011 - 22:34
Albo, może posłuchaj rady i jednak zapytaj Tornado?? Siedzi w tym temacie dziesiątki lat z tego co pamiętam...
Szkoda ze podpisy wyłączone, miałem świetny na takie okazje
#39 OFFLINE
Napisano 10 maj 2011 - 00:03
Na muchówkę w klasie #2 podniosłem ostatnio podwymiarowego bolenia na kiju. Hol jest tak samo długi jak na pałkę imitującą wędkę (to oczywiście moje subiektywne zdanie, a nie wyrocznia dla narodów), tylko jest bardziej czuły dla wędkarza i bardziej miękki dla ryby.
W sobotę złowiłem pstrąga ponad 30 cm na chruścika na #2... mógłbym go tym kijem przetaszczyć po powierzchni wody tak samo szybko jak kijem łososiowym. Wyholowałem go normalnie, bo nie lubię taszczyć ryb po powierzchni. Nie dłużej niż na #5. Ryba żwawo wróciła tam gdzie jest jej dom.
Póki masz przypon 0,12 - 0,14 mm - a jest to standardowy przypon muchowy stosowany przez fanów #2 tak samo często jak fanów kijów #5... długość holu limitowana jest nie mocą blanku, tylko wytrzymałością żyłki. Kij #2 nie ma prawa strzelić zanim nie strzeli cienka żyłka przy muszce.
Łowienie średniej wielkości lipieni i pstrągów oraz jelców ok. 25 - 35 cm na szybką muchówkę klasy #5 wydaje mi się rozsądne w sytuacji gdy:
- lubimy łowić na taki sprzęt (najważniejszy punkt programu);
- jest realna szansa na złowienie medalowej ryby;
- łowimy na dolną nimfę i zależy nam na odpowiedniej prezentacji muchy, a blanki ultralekkie są zwykle krótsze i zwykle #5 będzie dłuższa niż przeciętna #2 (nie licząc wyjątków takich jak CTS, czy Vision Cult);
- łowimy na mokrą w dół po skosie i zależy nam na większej średnicy linki muchowej, aby ryby lepiej wieszały się na nasze przynęty;
- łowimy na większych odległościach lub/i na większe muchy;
Łowienie latem jelców 25 - 35 cm w strumieniach Pomorza Zachodniego w dolinkach osłoniętych od wiatru, na muchówkę klasy #5 nie wydaje mi się optymalną przyjemnością. Argumentowanie, że może nagle ni z gruchy ni z pietruchy wyskoczyć potokowiec 60 cm... nie przemawia do mnie. Ludzie łowiący na spinningi do 5 g okonie na paproszki jakoś nie używają kijów do 30 g, bo może wziąć im medalowy sandacz. Łowcy sandaczów nie biczują Szczecińskiej Regalicy wędkami sumowymi, tylko dlatego, że na zestaw sandaczowy może im usiąść wąsaty o masie 40 kg. Gdybyśmy mieli się tak ubezpieczać, nie byłoby matchówek, uklejówek, teleskopów na płoć czy leszcza... byłyby tylko mocarne karpiówki. Nie byłoby też całej gamy spinningów tylko same sumowe kije. A na trocie z plaży ludzie zabieraliby najmocniejsze muchówki na tarpony, bo a nóż może przywalić troć na rekord Polski. Chyba nie tędy droga.
Na koniec wiedz, że to co ty prywatnie lubisz w muchowaniu, tego nie musi lubić cały świat. Przerzucanie pstrągów po 45 - 60 cm po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sztuk na najlepszych łowiskach świata na prawdziwe muchówki niczym się nie różni od przerzucania kilkudziesięciu jelców po 25 cm na nieprawdziwe muchówki. Wędkarz który jak to mówisz trochę się ogarnął potrafi wyrzec się tego przerzucania ryb, niezależnie od tego czy są to jelce czy pstrągi. Tyle tylko, że na pstrągach i łososiach opiera się wielki biznes, a na jelcach nie... może to kogoś boli, że za 5 zł można zażyć dużo szczęścia i radości z wędkarstwa muchowego. Wyrzec się rzucenia do każdego oczka, zacząć łowienie ryb traktować nie jak wielkie żarcie na chama, tylko raczej delektowanie się... to jest chyba miarą ogarnięcia, niezależnie od tego, jakiego gatunku ryb to dotyczy. Męczenie marlina, tarpona i łososia jakoś się na świecie przyjęło... choć hol tych ryb trwa znacznie dłużej niż hol moich jelców w strumieniach. Przemyśl to, bo mandat społeczny i biznesowy na męczenie dużych ryb wcale tego nie usprawiedliwia. Poza tym ludzie płacący duże pieniądze za łowienie dużych ryb, często chcą się nałowić do bólu... ja na jelcowym strumieniu często ryby obserwuję.
P.S. W sumie jedna klasa AFTMA w tą czy w tamtą nie gra chyba aż tak roli. Wystarczy Scott F2 jeśli nie będzie na świecie partnera do hobbystycznej wymiany informacji w produkowaniu szklaków.
Jak chcesz to przeczytaj sobie to:
http://www.byrdultra...com/ulmyths.htm
A najbardziej zależy mi na tym:
Bill Byrd napisał:
(..)I recently heard from a fly fisher who is VERY interested in adding ultralight fly tackle to his freshwater fly fishing arsenal. He went to a local fly shop where upon mentioning ultralight fly tackle, rods, lines he was made to feel like he was doing something wrong. Actually he decided to leave that independent fly shop rather than suffer the ridicule that came along with the questions he wanted to ask. Then he ordered a new ultralight fly rod from an ultralight friendly fly shop out west. He doesn't have plans to go back to the local shop.
How can this be? There are employees in some fly shops who aren't interested in ultralight fly fishing, and they inflict their own personal prejudices and feelings onto everyone who will listen. They probably have never developed skill with ultralight fly tackle. Most of the time I find it is their own ignorance of ultralight fly fishing that causes the problem. Also in many cases, these employees spend most of their time talking about fly fishing, and don't really get out there and fish. They do however exert power over those who come in and ask for advice. It is sad, it is poor business, and should not be happening, but it happens every day somewhere.(...)
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
#40 OFFLINE
Napisano 10 maj 2011 - 01:03
Pozdrawiam
Grzesiek
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, glass
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Szukam długiego blanku pod letnie pstrągi na jigiNapisany przez kmiasko , 01 gru 2024 pstrąg, hot shot, jig, blank |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank na sandacza do łowienia na lekkoNapisany przez DeeMeeD , 10 lis 2022 blank, sandacz na lekko |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
MJ Rod BlanksNapisany przez bartosz311287 , 26 paź 2021 blank, mjrodblanks |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank do morskiej wędki typu stickbait - prośba o pomocNapisany przez Such a Jerk... , 31 paź 2020 blank, pomoc, morski blank |
|
|
||
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blanki karpiowe TAC z takle24.de.Napisany przez MarcinZ , 05 paź 2019 blank, karp, tac |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 3
0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych