Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Streamer od A do Z


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
400 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 05 grudzień 2016 - 17:45

Strimer w istocie nie jest najlepszy na klenia, słusznie koledzy piszą, choć czasem weźmie.

 

Dla mnie najskuteczniejsza na klenia jest agresywna mokra mucha, w typie March Brown, lub inna, raczej w ciemnej tonacji, prowadzona jak strimer, na tonącej lince. Ja używam SA w trzeciej klasie tonięcia, #8. Dlaczego taka linka? Bo taką mam, i odpowiednie do niej wędki :)

To na wodzie wolno płynącej, rozlanych płaniach, głębokich miejscach o wodzie prawie stojącej.

Na bystrzynach jednak sucha lub klasyczna mokra.


  • Stan Spin lubi to

#102 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 05 grudzień 2016 - 18:19

Większość piszących tu kolegów kojarzy łowienie klenia na streamery z wodami górskimi, na których najczęściej łowią, i tu pełna zgoda co do tego, ze nie jest to przynęta numer 1. Kolejna sprawa to fakt, że sam kleń nie jest rybą nr 1, na którą przeważnie polują. Natomiast jeśli pomyślimy o łowieniu kleni w dużych nizinnych rzekach, to sprawa wygląda zgoła inaczej. Przynętą nr 1 dalej jest sucha, czy to klasyczna czy w formie piankowców, ale łowiąc na napływach i w warkoczach dużych i głębokich główek streamer może być bardzo skuteczną przynętą.


  • Stan Spin i jaceen lubią to

#103 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 grudzień 2016 - 22:24

Hej!

To zdjęcie zamieszczam nie dlatego, że akurat kucnął godny potok (ależ gdzie tam... ;) )

 

Tu świetnie widać idealne streamerowe łowisko - wysoka trącona woda, konkurencja zniechęcona w domu, na kiju linka z długą intermedialną końcówką i streamerek dociążony mosiężnym koralikiem.

 

W takich warunkach efekty są funkcją wiary w metodę i przynętę...trzeba po prostu ostrożnie brodząc - kij bardzo ważny-konsekwentnie czesać wodę.

 

Pojedyncze oczka na powierzchni nie skłoniły mnie do zmiany metody, co ciekawe w tych miejscach także następowały brania niewielkich potokowców.

Te konkretne brały w pierwszym rzucie nie sygnalizując wcześniej swej obecności.Kilka klocków zeszło po zacięciu, jednak cienkie łososiowe Tiemco z małym dogiętym grotem są cholernie chwytne. :)

 

Załączony plik  San-55.jpg   54,45 KB   23 Ilość pobrań



#104 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 05 grudzień 2016 - 23:07

Mam Pawle kiepskie doświadczenia z całymi tonącymi i pośrednimi linkami clear. Najczęściej mają rdzeń mono i skręcają się pioruńsko zwłaszcza w chłodniejszej wodzie. Powiedz jak w przypadku końcówki inter i co to za linka?


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Stan Spin lubią to

#105 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 grudzień 2016 - 00:29

Paweł wymienił nazwę na poprzedniej stronie; Cortland Ghost, chyba coś takiego

 

http://bogdangawlik....-Clear-Tip.html

 

aktualnie nie ma na magazynie



#106 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 06 grudzień 2016 - 10:46

O lince opowiedział mi Paweł i On polecał ze swojego doświadczenia. Nie oparłem się tym sugestiom. Mogę tylko potwierdzić, że linka do streamera jest świetna. Miękka, pięknie wylatuje z przelotek. Skrętność końcówki ocenimy niebawem. Próby linki na wodzie stojącej i trawie nie potwierdzają tworzenia się spirali i są doskonałą zapowiedzią wiosennego streamerowania.


  • Stan Spin lubi to

#107 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 grudzień 2016 - 10:55

Witam.

Napiszcie proszę czy prędkość tonięcia końcówki (dosyć spora jak na intermedium) nie jest za duża np. w wodzie ok. 0,8 m (no ... max. do 1 m) ?

Nie będzie sprawiać problemów ?

Pozdrawiam.



#108 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 06 grudzień 2016 - 11:35

O lince opowiedział mi Paweł i On polecał ze swojego doświadczenia. Nie oparłem się tym sugestiom. Mogę tylko potwierdzić, że linka do streamera jest świetna. Miękka, pięknie wylatuje z przelotek. Skrętność końcówki ocenimy niebawem. Próby linki na wodzie stojącej i trawie nie potwierdzają tworzenia się spirali i są doskonałą zapowiedzią wiosennego streamerowania.

Moje łowiska wymuszają stosowanie do streamera dwóch rodzajów linek - najczęściej sink tip w V klasie tonięcia (czyli szybko tonący) plus aby było głębiej przypon około metra, a czasami mniej oraz sink tip w III klasie tonięcia. Oraz drugi typ łowiska to linka pływająca plus ewentualnie tonące przypony, ale to rzadko. I tu właśnie tip inter mógłby zadziałać. Ale przede wszystkim sprawdziłbym go w mokrej muszce bo może być łatwiejszy w obsłudze niż linka pełne inter jaką teraz łowię, Ale moją obawę właśnie ta końcówka clear wywołuje. Miałem linki clear (fakt że w ciężkich klasach #8 i #9) do "szczupakowania" i była to całkowita pomyłka. Na wodzie lądowała spirala, plątało się to pod nogami. To wolę się upewnić.  


  • Stan Spin lubi to

#109 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 06 grudzień 2016 - 11:37

Co do linek pływający z końcówką inter na chłodne pory roku ( chociaż latem tez dobrze lata :) ) polecam Greys Platinum. Tyle że tip nie jest clear i jest 12 metrowy.


  • Stan Spin lubi to

#110 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 grudzień 2016 - 11:58

12 metrowy tip to już głowica, może 12 stopowy ?



#111 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 06 grudzień 2016 - 12:06

Przepraszam, masz rację głowica ma 12m i jest inter, a running pływający.


  • Paweł Bugajski lubi to

#112 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 06 grudzień 2016 - 12:07

Tyle że tip nie jest clear i jest 12 metrowy.

 

W większości przypadków "clear" niczego nie wnosi poza modnym "lookiem". 



#113 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 06 grudzień 2016 - 14:06

Wnosi, przypon jest krótszy. Na rzece dobre, na jeziorze jeszcze lepsze.

Moda nie ma tu nic do rzeczy.


  • Zielony i trout master lubią to

#114 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 06 grudzień 2016 - 14:44

Uważam, że przecenia się "clear" poza wyjątkami typu krystaliczne i mocno prześwietlone wody. Każda nasza rzeka, która od strony "powietrznej" wydaje się super przejrzysta po zanurzeniu obserwatora taką przestaje być, a już w warunkach opisanych w Twoim wczorajszym poście linka, którą łowiłeś równie dobrze mogłaby być żółto-czerwona w czarne grochy. Na temat jezior nie wypowiadam się. 



#115 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 06 grudzień 2016 - 15:50

To po co stosujesz do mokrej czy streamera przypon z monofilu czy fluorokarbonu ? A do mokrej to często bardzo długi. Możesz według Twojej teorii zastosować cienką plecionkę fluo  na końcu.

A po co spinningiści dowiązują często do plecionki przypon z fluorokarbonu?


Użytkownik Marszal edytował ten post 06 grudzień 2016 - 15:51


#116 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 06 grudzień 2016 - 19:34

Moje łowiska wymuszają stosowanie do streamera dwóch rodzajów linek - najczęściej sink tip w V klasie tonięcia (czyli szybko tonący) . Miałem linki clear (fakt że w ciężkich klasach #8 i #9) do "szczupakowania" i była to całkowita pomyłka. Na wodzie lądowała spirala, plątało się to pod nogami. To wolę się upewnić.  

Rafale

 

Końcówka clear faktycznie ma nieznacznie większą pamięć niż końcówka barwna z rdzeniem. Wstępne naprężenie jej przez bardzo mocne pociągnięcie często załatwia problem.Forty plus extr.dist.F/I ma trochę gorsze w tym względzie cechy niż Cortland Ghost Tip.F/I

Inną wadą końcówek clear jest ich delikatność, wrażliwość na urazy np. nadepnięcie na twardym podłożu.Moje dostały w ten sposób w kość gdy łowiłem z mola.

A próbne rzuty -nawet na trawie-bez dłuższego przypony żyłkowego bardzo szkodzą końcówce clear.

To wady, prawda, ze istotne, ale... :D...

 

Są i zalety - przypon z fluoro może być krótki, stanowić może naturalne przedlużenie przeźroczystego odcinka linki i w ten sposób unikamy sytuacji gdy streamer na długim żyłkowym przyponie płynie płycej niż mocno zatopiony już sznur.To wcale nierzadka sytuacja, gdy lekki streamer płynie "pod wierzchem", gdy zbyt długo osiaga odpowiednią głębokość, choć linka już prawie "przy dnie".Linka w kształcie łuku dodam,  co oczywiście utrudnia złowienie ryby.

Nie łowię programowo gdy mróz sięga 5 stopni, tak więc moje doświadczenia mroźne są niewielkie.

Gdy ryby są często łowione - np. łowiska c&r, lub ich czujność z innych przyczyn jest wzmożona końcówka clear jest naprawdę przydatna.

 

Reasumując Rafale, polecam F/I może i dlatego, że podniesienie linki i rzut są łatwiejsze, a odcinek F pozwala na częściowy choć mending.

Martowi żartobliwie odpowiem, iż misterny dobór proporcji i barw naszych przynęt świadczy o tym, że uznajemy doskonały wzrok ryb za rzecz oczywistą!

Zajrzyjmy do pudeł, ileż odcieni, jakze wycyzelowane kształty... :rolleyes:

Zatem streamer czy muszka pojawiająca się w toni bez towarzyszącego widocznego odcinka linki może wpłynąć - w moim odczuciu- na większą skuteczność połowu. :)



#117 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 06 grudzień 2016 - 19:47

zawsze jest jako alternatywa polyleader Intermediate clear.

szybsze od zmiany linki ;-)

Prościej się dopasować

wtedy przypon 40cm i starczy ;)



#118 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 06 grudzień 2016 - 20:16

Venomie :)

  W linkach ze zintegrowanym odcinkiem inter (nawet Airflo w modelu forty plus F/I odpusciło słynne czarne łączenie running line z glowicą) fajne jest to, że żadne łączenie nie wchodzi w przelotki.Nawet w trakcie holu łączenie linki z przyponem jest poza wędziskiem co niweluje wkurzające oczekiwanie na chrobot łączenia w przelotkach.

Wiem, wielu wedkarzy nie irytuje odglos i odczucie przesuwania się kolejnych łączęń w przelotkach, a przynajmniej to deklarują ;)

Ja niestety tak nie mam, szczególnie ze względu na to, że łowię na streamer także bardzo blisko siebie, często z kołowrotka, gdy przyneta-streamer znajduje się blizej mnie niż długość wędziska.Wtedy "chroboty" wadzą szczególnie.

Przy okazji zapytam - naprawdę stosujesz topienie zestawu poprzez zatapiania szczytówki? :rolleyes:

Jak kontrolujesz pierwszy, często kluczowy okres splywu streamera?

Wszak wtedy linia prosta utworzona przez wędzisko i linkę jest nieosiągalna?

Cieszę się ,że pojawia się tak wiele ciekawych uwag opisujących metodę połowu potencjalnie dużych ryb! :)



#119 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 06 grudzień 2016 - 20:34

Skjuz mi... odpływamy ciut.
Wollybugger, spływ czy lekko pod prąd?
Co ze streamerami na okonia?
Lepszy micro jig czy clouser minnow?
Solanka i troćka, do brzegu czy wzdłuż brzegu?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

#120 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4371 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 grudzień 2016 - 20:40

...  naprawdę stosujesz topienie zestawu poprzez zatapiania szczytówki? :rolleyes:

Jak kontrolujesz pierwszy, często kluczowy okres splywu streamera?

Wszak wtedy linia prosta utworzona przez wędzisko i linkę jest nieosiągalna?

 

 

 "Topienie" przy zamarzających przelotkach (na czasie) jest prawie niezbędne.

Ryby zacinają się zazwyczaj ciężarem sznura w metodzie mokrej muchy. Docięcie z ręki wskazane przystrimku, choć często nietrafiane. :)

 

Marcin.

Wolly który imituje pijawkę i w takim okresie jest używany, najlepszy spływający z prądem (po skosie). Najlepszy okres gdy pstrągi wyskakują i otrzepują się z nich (śniegówa, kwiecień na Sanie)


Użytkownik trout master edytował ten post 06 grudzień 2016 - 20:43

  • ezehiel lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych