Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak działa echosonda - obrazowanie SI/ DI/ 2D (wydzielone z wątków 'Echosondy Garmin echoMAP 71/72/91/92 SV' i 'Echosonda Garmin STRIKER™')


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
282 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 23 grudzień 2016 - 09:48

Jeśli tak jest to wystarczy napłynąć prostopadle do granicy wypłycenia . Mało tego obraz na echosondzie zmienia się i to bardzo szybko nowe informacje zastępują starsze jeśli tak jest to po przemieszczeniu się echo zupełnie inny obraz pokazę . Taka sytuacja jaka została przedstawiona może zdarzyć się chwilowo i chyba tylko w laboratorium.


Użytkownik roberto77 edytował ten post 23 grudzień 2016 - 10:15


#82 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 grudzień 2016 - 10:27

Jeśli tak jest to wystarczy napłynąć prostopadle do granicy wypłycenia .

Pod warunkiem, że będziesz w stanie określić, gdzie jest to prostopadłe. Na skanowaniu 2d to raczej niemożliwe. Po drugie to i tak to co przy samym dnie przy takim napłynięciu będzie w martwej strefie. Może mniejszej, ale zawsze. A jak dno jest bardzo zmienne, tak jak na przykład na Wiśle - stosunkowo wąskie rynny, to życzę powodzenia w pływaniu w poprzek, w nurcie.


Użytkownik psulek edytował ten post 23 grudzień 2016 - 10:33


#83 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 23 grudzień 2016 - 10:38

Ok, przy czym przy założeniu, że łódź na tym rysunku porusza się w prawo, to stożek i tak krok po kroku będzie schodził po spadzie w dół i w konsekwencji pokaże te ryby (zgodnie z tą teorią obraz dna na echu to obraz pierwszego punktu styku sygnału przetwornika z dnem). Nie wiem czy w realnym świecie ta martwa strefa jeśli faktycznie występuje będzie problemem. Większość wędkarzy obłowi taki spad przecież raczej aktywnie, tzn. albo w dryfie, albo na kotwicy przemieszczając się co kilka czy kilkanaście metrów, prędzej czy później łapiąc te ryby na echu. Chyba jedyna opcja, żeby je przeoczyć to płynąć równolegle do spadu w bezpośredniej bliskości jego szczytu. Trudno mi uwierzyć, że to w praktyce będzie częsty przypadek.

 

Załączony plik  choosing-a-transducer-beam-angle1_gallery.gif   111,08 KB   18 Ilość pobrań



#84 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 23 grudzień 2016 - 10:41

Pod warunkiem, że będziesz w stanie określić, gdzie jest to prostopadłe. Na skanowaniu 2d to raczej niemożliwe. Po drugie to i tak to co przy samym dnie przy takim napłynięciu będzie w martwej strefie. Może mniejszej, ale zawsze. A jak dno jest bardzo zmienne, tak jak na przykład na Wiśle - stosunkowo wąskie rynny, to życzę powodzenia w pływaniu w poprzek, w nurcie.

 

W tym przypadku według tej teorii akurat żadnej martwej strefy by nie było jeśli łódź będzie się przesuwać w prawo. Nie ma tam przecież żadnego uskoku dna po prawej stronie od którego mogłoby się odbić echo.



#85 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 grudzień 2016 - 10:51

Tak jak napisałem wcześniej - najpierw trzeba by wiedzieć, że płyniesz wzdłuż albo w poprzek spadu, a to na echu 2d jest niemożliwe. Każde "lekko po skosie" powiękdza martwą strefę. Po drugie, są sytuacje, gdy nie da się jej wyeliminować - patrz opis wyżej. Kwestia gdzie kto łowi.



#86 ONLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 23 grudzień 2016 - 10:55

Czy to o czym się tu pisze faktycznie ma aż takie znaczenie ? Czy lokalizacja ryb w obrębie od kilku do kilkunastu metrów od łodzi nie jest wystarczająca żeby metodą prób i błędów namierzyć ryby ? No chyba, że chce się łowić wertykalnie.



#87 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 23 grudzień 2016 - 11:05

Tak jak napisałem wcześniej - najpierw trzeba by wiedzieć, że płyniesz wzdłuż albo w poprzek spadu, a to na echu 2d jest niemożliwe. Każde "lekko po skosie" powiękdza martwą strefę. Po drugie, są sytuacje, gdy nie da się jej wyeliminować - patrz opis wyżej. Kwestia gdzie kto łowi.

 

Ok. Ma to sens, szczególnie w sytuacji łowienia w zbiorniku, czy rzece o zróżnicowanym dnie. Receptą byłoby zatem skanowanie jednocześnie wąskim i szerokim stożkiem w 2D, jak na rycinie poniżej. Problem tylko w tym, że jeśli chcemy do tego jeszcze mieć równolegle downview i sideview to trzeba by mieć już conajmniej 9 calowy ekran, żeby coś z tego wyczytać. Dodatkowo chyba nie wszystkie echa umożliwiają jednoczesne skanowanie dwoma częstotliwościami w 2D prawda?

 

Czy to o czym się tu pisze faktycznie ma aż takie znaczenie ? Czy lokalizacja ryb w obrębie od kilku do kilkunastu metrów od łodzi nie jest wystarczająca żeby metodą prób i błędów namierzyć ryby ? No chyba, że chce się łowić wertykalnie.

 

Przy zróżnicowanym dnie może mieć kolosalne znaczenie, bo skanując tylko szerokim stożkiem (50 khz na rycinie) możesz w ogóle tych ryb nie namierzyć:

 

Załączony plik  100-0511sonar_2.jpg   36 KB   15 Ilość pobrań


Użytkownik Raven edytował ten post 23 grudzień 2016 - 11:07


#88 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 grudzień 2016 - 12:09

@Raven - jest dokładnie tak jak piszesz.



#89 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 23 grudzień 2016 - 14:29

Ja mniej więcej wiem o co chodzi kol psulek . Tylko że są echosondy które głębokość łapią z wąskiego stożka a ryby z szerokiego pokazują . Tak jak w HB . 



#90 OFFLINE   Sady

Sady

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów

Napisano 24 grudzień 2016 - 09:46

Coś więcej na ten temat ? Które konkretnie echosondy HB ?



#91 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 24 grudzień 2016 - 10:56

Chyba chodzi o to koledze, że w HB w obrazie 2d można korzystać jednocześnie z 83 i 200.



#92 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:35

Chociażby najprostsze mające 83i 200 khz



#93 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:37

Chyba chodzi o to koledze, że w HB w obrazie 2d można korzystać jednocześnie z 83 i 200.

Każde normalne echo ma możliwość podzielenia ekranu na dwie częstotliwości w 2D.



#94 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 grudzień 2016 - 13:12

@roberto77
A wcześniej pisałeś ze HB głębokość bierze z jednego stożka a obiekty z drugiego. Teraz piszesz o podwójnym obrazowania. Temat o striker. A ropisujesz się o swoich "fanberiach" z wyborem echa...

Użytkownik siarq edytował ten post 24 grudzień 2016 - 13:42


#95 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 grudzień 2016 - 13:22

Kupta sobie chłopaki duży telewizor, poszukajcie programu o rybach i będziecie mieli wszystko w HD, 3D , a nawt 4K  :D .

 

Wy te echa to kupujecie poto by oglądać ryby czy je łowić????????????

 

Wcześniej było 5X-PRO kolorowe (czyli czarny i biały :P ) i było OK, teraz PANOPTIXY już nie wystarczają.

 

Pływam na tytułowym GARMINIE 7SV i GT-52 widzę wszystko co mi potrzeba  ;)  :P


Użytkownik miramar69 edytował ten post 24 grudzień 2016 - 13:25

  • kostom63 i wsw1515 lubią to

#96 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 24 grudzień 2016 - 13:24

Nie każde W prostych modelach nie można podzielić i odróżnienie obiektów z wąskiego i szerokiego stożka odbywa się poprzez wypełnienie konturów obiektu z wąskiego stożka .Obiekty z szerokiego stożka mają tylko kontur są puste w środku ) Skoro o garminie to nie rozumie o co tu chodzi            



#97 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2016 - 13:27

A wcześniej pisałeś ze HB głębokość bierze z jednego stożka a obiekty z drugiego. Teraz piszesz o podwójnym obrazowania. Temat o striker.  A ropisujesz się o swoich "fanberiach" z wyborem echa...

To do mnie???? Bo mnie cytowaleś.



#98 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 grudzień 2016 - 13:43

Wybacz @Godski źle zaznaczylem
  • godski lubi to

#99 OFFLINE   roberto77

roberto77

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 24 grudzień 2016 - 15:57

Bo tak jest .HB głębokość bierze z wąskiego stożka a ryby pokazuje z obu .Z tym że w HB niezbyt adekwatne jest określenie szeroki stożek . HB takiego nie posiada , ma wąski i jeszcze węższy . Odnośnie filmu który wstawiłem to już domyślam się że chodzi o falowanie wody . 

 

Miramar69 czasem też się zastanawiam .Jak echa nie miałem łowiłem więcej ,po prostu za echosondę służyła przynęta a teraz się pływa i kombinuje tu za płytko ,tu dno nie takie ,tu to białoryb pewnie itp a skutek taki że zamiast przynęta być w wodzie 8 godzin jest 3 bo się szuka . Normalne podstawowe echo na Wiśle co najwyżej pomaga mi określić głębokość bo czasem woda ciekawie wygląda ale pusto jak w studni więc się nie zatrzymuje i nie tracę czasu . Być może to błąd bo o określonej porze czasem w tych miejscach ktoś coś złowi . Jednak poradził bym sobie i bez echa bo w sumie miejsca w jakich ryby się trafiają znam i bez echosondy też ryby biorą . Dlatego kombinuję co kupić aby oszczędzić czas na poszukiwania ryb wędką i składanie wydarzeń w słuszną teorię . Druga sprawa to notorycznie zmieniające się warunki na Wiśle . O ile szczupaki czy bolenie łowić nie problem to z sandaczem już problem jest przez zmieniające się miejscówki . Liczę też na to że dobre echo pomoże odnalezć sumka .Ostatnie dwa lata widząc kolegów łowiących w moim rejonie zauważyłem że od czasu zakupu echosond o dobrych parametrach zaczęli łowić więcej suma a dokładniej dopiero zaczęli łowić bo wcześniej to były przyłowy 1 sensowna sztuka na kilka lat . Zauważyłem też że na tym forum zachwalane są te modele jakie akurat kilku użytkowników ma do sprzedania . Za wyjątkiem kol psulek . 


Użytkownik roberto77 edytował ten post 24 grudzień 2016 - 16:10

  • kostom63 lubi to

#100 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 24 grudzień 2016 - 17:23

Każde normalne echo ma możliwość podzielenia ekranu na dwie częstotliwości w 2D.

Podzielenia ekranu owszem ale w HB na jednym ekranie bez podziału można korzystać z obu częstotliwości.