Kalkulator spacingu z Anglersresource.net zapewne działa na zasadzie prostego algorytmu opartego na wprowadzonych danych oraz gotowych tabeli spacingu. Sam pomysł też kiedyś wydawał mi się super, jednak z tego co pamiętam nie obsługiwał właśnie ramek KL-H i ogólnie wypluwał bzdury więc w praktyce uznaję go za bezużyteczny.
Znacznie lepszym źródłem wiedzy jest ich artykuł o KR Concept w tym metoda z krawędzią stołu, którą poleca Friko - metoda w zasadzie uniwersalna i sprawdzi się niezależnie od typu ramek które mamy pod ręką. Moim zdaniem najlepszym materiałem do przestudiowania jest Fuji Guide Spacing Chart z 2018r. dokumet jest ogólnodostępny i przetłumaczony na j. angielski.
Tabele zawierają uniwersalne propozycje spacingu dla przykładowych setów przelotek i mocy blanków i stanowią doskonały punkt wyjścia dla każdego kto zaczyna zabawę z rodbuildingiem.
Znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.guidesnb..._chart_2018.pdf
Obecnie na rynku jest spory wybór różnych typów przelotek i sprawdzone systemy zbrojenia jak Fuji New Guide Concept czy KR. Po poczytaniu z łatwością można dobrać zestaw przelotek, który będzie odpowiedni dla mocy i długości blanku, wielkości kołowrotka czy innych mniej lub bardziej istotnych parametrów jak odporność na korozję czy kolor. Samo rozmieszczenie przelotek na blanku faktycznie jest tematem złożonym, który początkującemu może sprawić sporo problemów z racji wielu zależności i kilku niewiadomych na starcie, aczkolwiek nie jest to żadna czarna magia dla wtajemniczonych, którą trzeba zdobywać pół życia - bardziej wyuczona sztuka oparta na sprawdzonych teoriach. Już sama konstrukcja nowoczesnych ramek, przykładowo Fuji KL-H, w dużym stopniu "wymusza" ułożenie ich na blanku w odpowiedni sposób aby utworzyć tzw. "stożek" kontrolujący zwoje linki schodzące ze szpuli oraz "tunel" aby poprowadzić (w zasadzie już prosto biegnącą) linkę wzdłuż blanku do przelotki wyjściowej. Zachowanie blaku pod obciążeniem oraz samej linki po wyrzucie łatwo zaobserwować na każdej wędce, nawet fabrycznym gotowcu czy po wklejeniu taśmą na próbę i stwierdzić czy wędka jest uzbrojona poprawnie, czy też faktycznie występują jakieś problemy.
Ogromnym ułatwieneim są popularne systemy zbrojenia typu NGC czy KR na których można się wzorować aby dobrać odpowiedni set przelotek oraz posłużyć się przykładowym spacingiem. Znacznie trudniejsze zadanie mieli koledzy, którzy musieli dochodzić do własnych wniosków na podstawie obserwacji, prób i błędów nie mając do dyspozycji wspomnianych systemów czy materiałów. Na wędkach fabrycznych również ciężko jest się wzorować, ponieważ ogromna ich ilość jest po prostu kiepsko lub nawet niepoprawnie uzbrojona (choć to się zmienia) i wszelkie wariacje jak "Coil Control" to bardziej nazwy marketingowe i raczej nie nazwałbym tego odrębnym systemem.
Podsumowując, zaryzykowałbym ryzykownym stwierdzeniem, że gdy już sobie dobierzesz odpowiedni set pasujacy do mocy i zastosowania blanku to nawet stosując najbardziej prymitywny spacing na przelotkach typu KL-H, czli stożek 23,17,15cm, przelotka startowa w odległości ok. 60-70cm od stopki kołowrotka (uwzględniając oczywiście łączenie składów w wędkach 2cz!, to ważne) i pozostałe przelotki w tunelu co 10cm to i tak uzyskasz zadowalający rezultat w przypadku 90% blanków.
Czy takie zbrojenie będzie optymalne? Na pewno nie będzie. Ale Twoja wędka będzie dobrze rzucać, poprawnie się giąć i nie będziesz miał z nią żadnych problemów.
Czy będziesz chciał delikatnie zmienić spacing, dodać lub odjąć przelotkę itp. zależy wyłącznie od Twoich obserwacji. Miłej zabawy