Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gotujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#381 OFFLINE   turkucpodjadek

turkucpodjadek

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Błażej

Napisano 14 luty 2018 - 14:37

szacunek

 

ze słodkości to potrafię tylko zdjąć pazłotko z batonika wawel krówkowy hehe


  • KrzyObr i oldziu lubią to

#382 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 14 luty 2018 - 14:57

Dziękuję bardzo za miłe słowo :) wczoraj ostatkowo faworki robiłem i też wyszły niczego sobie ;)



#383 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 luty 2018 - 20:07

Faworki tylko małe 5cm za to grubsze 5mm,a jeszcze na klarowanym maśle...w Tybecie nazywane 'kabze' .
Nie zdanżam śliny przełykać.
"Zdąża Pan.
Tak,tak... I Pan zdanża."

#384 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 23 luty 2018 - 21:44

Dzisiejsze wypieki  :)

 

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  faw2.jpg   41,69 KB   17 Ilość pobrań

  • BOB, robimax i turkucpodjadek lubią to

#385 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 24 luty 2018 - 20:54

podzielili byście się jakimś prostym a smacznym przepisem na włoską pastę, ktoś coś włoskiego kucharzy? :)



#386 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 24 luty 2018 - 21:25

Klasyczny sos pomidorowy. Jako baza do wyjścia w boloneza czy z anchois.

Pomidory (teraz z puszki, ale nie byle jakie!)

Cebula, czosnek
Sól, pieprz,cukier, bazylia, oregano(susz)
Bazylia, natka świeża.

Cebulę smażę, do "koloru" , pod koniec dodaje czosnek. Jak czosnek lekko złapie dodaje pomidory. Sól, pieprz, cukier do złamania kwasu i suszone bazylie i oregano. Nie wyrzucam skór(końcówek) z parmezanu i zawsze, jak mam dodaje do duszenia. Pod koniec duszenia (czasami skracam ten czas dodając 3,4 łyżki koncentratu do zagęszczenia ) dodaje 2,3 rozgniecione ząbki czosnku, posiekaną zieleninę. No i już.
Sos jest pyszny nawet bez dodatku mięsa...
I jest swietny jako sos do piccy 😉

#387 OFFLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2018 - 21:33

podzielili byście się jakimś prostym a smacznym przepisem na włoską pastę, ktoś coś włoskiego kucharzy? :)

 

Zerknij sobie na tego gościa:



#388 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 24 luty 2018 - 22:12

Bolognese, putanesca, carbonara - mam już oklepane. Byłem ostatnio w knajpce, gdzie podali mi makaron oblany oliwą z przesmażonym czosnkiem i płatkami chilli, przesmażone na tej oliwie brokuły + rukola i natka pietruszki dla orzeźwienia smaku, całość posypana parmezanem. Banał, w domu przygotowałem w 15 minut a smakowo wymiatał.


  • bartolo, BOB i coma lubią to

#389 OFFLINE   ODYSEUSZ

ODYSEUSZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaSIERADZ

Napisano 25 luty 2018 - 12:05

Spróbuj znaleźć i przetestować przepis na pastę alla norma.

Cały czas dostępne są świeże bakłażany i zioła a o tej porze zamiast świeżych pomidorów stosuję z puszki bez skórki,które dodatkowo przecieram przez metalowe sitko.

Smacznego:)


  • Panek lubi to

#390 OFFLINE   turkucpodjadek

turkucpodjadek

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Błażej

Napisano 03 marzec 2018 - 13:21

proste jest dobre


marynata: oliwa z oliwek 2 łyżki musztardy, papryka ostra, papryka wędzona i sos sojowy(zamiast soli)

postało 24h i dzisiaj upiekłem

eWtptTv-qkhCzMvPDfheM5pI88hYOG_vBxnhhecq


  • basiaborys90 lubi to

#391 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 08 marzec 2018 - 00:39

https://www.youtube....MplDvM5Q/videos

dla ceniących tradycyjną, regionalną, wiejską kuchnię bardzo fajny kanał
natknąłem się przypadkiem ale z przyjemnością oglądam filmik po filmiku kolejne przepisy


  • giaur27, Qcyk i M a r a s lubią to

#392 OFFLINE   WiktorK

WiktorK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • Lokalizacja

Napisano 09 marzec 2018 - 09:40

Bolognese, putanesca, carbonara - mam już oklepane. Byłem ostatnio w knajpce, gdzie podali mi makaron oblany oliwą z przesmażonym czosnkiem i płatkami chilli, przesmażone na tej oliwie brokuły + rukola i natka pietruszki dla orzeźwienia smaku, całość posypana parmezanem. Banał, w domu przygotowałem w 15 minut a smakowo wymiatał.

aglio olio (oliwa + czosnek), aglio olio a peperoncino (oliwa+czosnek + peperoncino) , cacio e pepe (ser z pieprzem), fettucine alfredo (ser plus masło) to chyba najprostsze wloskie przepisy na makaron, glownie z regionu lazio. SZybkie i smaczne :) warto szukac oryginalnych przepisów, bo w polskich internetach widnieja dziwne dodatki zmieniajace i smak i sens dania :) Prosta i szybka tez jest marciciana.


  • Panek i coma lubią to

#393 OFFLINE   basiaborys90

basiaborys90

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 0 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Basia
  • Nazwisko:Borys

Napisano 09 marzec 2018 - 13:29

Zna ktoś z was przepis na zupę rybną, ale taką prawdziwą, pikantną? Jaka ryba jest najlepsza? Jakaś tłusta chyba?



#394 OFFLINE   turkucpodjadek

turkucpodjadek

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Błażej

Napisano 09 marzec 2018 - 13:41

Rybnych nie robiliśmy jeszcze a z uchą jest dużo zabawy, ale Koledzy pewnie coś doradzą.

 

Najszybciej to to przetestujemy bo aż ślinka leci i ciekawy pomysł

 

 

ps węgorze świeże masz w Makro



#395 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6268 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 13:50

Do dobrej zupy rybnej najlepiej użyć kilku gatunków ryb, zarówno słodko- jak i słonowodnych. Raczej odpuściłbym bardzo tłuste ryby, typu łosoś.

Moja babcia mawiała, że bez jazgarza nie ma zupy rybnej.  :)

Mała rada, wytnij skrzela wszystkim rybom, dają mocną gorycz w zupie.


  • godski, BOB i Byniek lubią to

#396 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 09 marzec 2018 - 17:02

W temacie : jazgarz...Rosjanie mówią to samo gotując uchę ;)  :)



#397 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 09 marzec 2018 - 17:37

Kumpel zrobił kiedyś tatara z pstrąga,wykorzystałem co zostało:skórę,głowę i kręgosłup po filetowaniu...szybkowar :cebula na maśle+pomidor,ciut soli,czerwonego czili 10 minut podałem do ryżu Basmati...sufit mu urwało jak spróbował choć wcześniej był ,no? powiedzmy dość sceptyczny!? he,he.
  • piter v lubi to

#398 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6268 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 21:55

No dobra, podam ten przepis. :ph34r:

 

Bulion rybny:

- drobne ryby (płotki, krąpie, ukleje, jazgarze itp) - ok. 1,5 kg świeżych ryb, oskrobać, wypatroszyć, usunąć całość skrzeli,

- ryba morska, dowolna w całości, może być patroszona, ale z głową - ok. 1,5 kg, oskrobać, wypatroszyć, usunąć całość skrzeli,

- liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny tłuczony w moździerzu, świeże chili przecięte wzdłuż,

- woda - ok. 3 litry.

Ryby i przyprawy wkładamy do zimnej wody, przykrywamy, doprowadzamy do wrzenia, odkrywamy, szumujemy i pozwalamy bulionowi gotować się na bardzo małym ogniu bez pokrywki ok. 3 godziny, powinien ledwo "mrugać". Ryby muszą się rozpaść niemal całkowicie, a bulion zredukować do ok. 1,5 litra. Odcedzamy przez gęste sitko i drugi raz przez gazę, powinien zostać czysty, klarowny bulion. Jeśli nie jest klarowny, nie przejmujemy się, gotował się na zbyt dużym ogniu.

Uwaga! Nie solimy wywaru.

 

Bulion warzywny:

- klasyczne warzywa do rosołu, tzw włoszczyzna, czyli marchew, pietruszka, seler, por, opalona nad ogniem cebula, plus seler naciowy i główka czosnku z łupiną, przecięta na pół,

- liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny tłuczony w moździerzu, świeże chili przecięte wzdłuż,

- woda - ok. 3 litry.

Warzyw powinno być tyle, by woda ledwo je przykrywała. Gotujemy identycznie jak bulion rybny i również nie solimy. Liście selera też można dołożyć, mają dużo smaku, można dodać pęczek natki pietruszki, czy liście z marchwi.

Przypraw dajemy dowolną ilość, jak lubimy, ja daję sporo. 5-8 liści laurowych, 8-10 ziaren ziela, ok. 20-25 ziaren pieprzu i duży strąk chili na każdy wywar.

Dobrze jest zostawić wywary na noc w chłodnym miejscu, ale nie jest to konieczne.

 

Następnie wywary łączymy, redukujemy do objętości ok. 2 litrów i zabieramy się do uzyskania żądanego smaku. Teraz jest czas na posolenie zupy, nie będzie ryzyka przesolenia. Tutaj każdy może wykazać się inwencją.

 

Wspomniana była wcześniej rosyjska ucha. Ta zupa to rzecz wyjątkowa, to carski przysmak, więc i wykańczana była w sposób szczególny. Dodawano czarne oliwki, kawior z bieługi, zupa była zaciągana jajkiem kaczym, przyprawiana szafranem, świeżym chili, majerankiem i natką pietruszki, a jako dodatek serwowano filet z jesiotra smażony na maśle szafranowo czosnkowym. Miałem przyjemność jeść dzieła kucharza z Petersburga, który kochał tradycyjną, carską kuchnię i był cudownym gawędziarzem. Opowiadał mnóstwo o starych, rosyjskich przepisach.

 

Dobra, rozmarzyłem się, wracamy do naszej zupy rybnej. Jak napisałem, każdy może zaszaleć, ja opiszę moją wersję.

Po zredukowaniu wywaru solę go, przyprawiam odrobiną suszonego majeranku, startą skórką z limony lub limety, dodaję odrobinę miodu, ścieram pół gałki muszkatołowej i kawałeczek świeżego imbiru. Oczywiście cały czas próbuję i testuję, zupa powinna mieć zrównoważony smak rybno-kwaśno-słodko-pikantno-świeży. Nie bardzo wiem, jak go inaczej opisać.

 

Tu przychodzi czas na dodatki.

Gotuję ziemniaki krojone w kostkę w wodzie solonej sosem sojowym i smażę filety z sandacza lub okonia, ewentualnie z atlantyckiego dorsza lub z pstrąga. Filety wielkości ok. 5x5 cm smażę bardzo szybko na maśle klarowanym z dodatkiem czosnku i chili. Czyli wrzucam masło na patelachę, do zimnego tłuszczu 3-4 ząbki czosnku w łupinie, zgniecionego ręką na desce i strąk chili przekrojony wzdłuż, ogień na maksa. Po chwili, jak czosnek zacznie fikać w tłuszczu, czyli  masło jest gorące, wyjmuję czosnek, by nie zaczął się palić i wkładam fileciki. Smażę minutkę na stronę i już, odsączam z tłuszczu w papierze.

 

I wreszcie podajemy:

Na dno talerza/miseczki kładziemy łyżkę ugotowanych ziemniaków i kilka usmażonych filecików, na nie kilka cieniutkich plasterków chili i kilka wiórków ze skórki limony/limety. Całość zalewamy bulionem, zabielamy łyżeczką śmietany kremówki, 3-4 słupki szafranu, szczypta natki pietruszki i szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej. Ja dodaję jeszcze kilka kropli oliwy extra virgin i dwie krople sosu sojowego.

 

To pracochłonna i czasochłonna zupa, ale raz na jakiś czas warto się poświęcić i zjeść coś wyjątkowego.

 

Smacznego.  :)



#399 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 09 marzec 2018 - 22:06

Proponuję przenieść ten wpis do "artykuły"

Smacznego :P



#400 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6268 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 22:23

Robert, bez przesady, to tylko przepis na zupkę :D