Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeczny sum z brzegu - jaki blank?

blank sum

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1885 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 05 styczeń 2016 - 08:21

Tylko pytanie po co wędka do łowienia sumów za 1000euro?
W tej cenie mamy:
- używany ponton 3.2m
- silniczek 4-6km
- kij i kołowrotek wystarczający do łowienia
- garść woblerow
Na jakieś w miarę przyzwoite echo pewnie zabrakło by....
Ale wówczas łowimy "normalnie" sumy i mamy szanse wyciągnąć każdego
  • Rebel64 lubi to

#22 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 05 styczeń 2016 - 09:33

Bardzo skromny będzie ten silniczek i ponton.

#23 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1885 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 05 styczeń 2016 - 09:50


Spokojnie mozna kupic 320 z twardą podłogą, silniczek 2t. Przy dobrych lotach nawet 4t. Oczywiście używki
Skromny?
Wystarczający i lepszy taki niż latanie z adrenaliną po brzegu i modlenie się żeby kaban popłynął w górę rzeki
  • budzik lubi to

#24 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 05 styczeń 2016 - 10:11

Z mojego skromnego sumowego doświadczenia wynika, iż łowienie sumów z brzegu to najtrudniejsze sprzętowo łowienie tego gatunku.

Najtrudniejsze bo najczęściej brak jakiejkolwiek możliwości ruszenia się z kijem (gdy ryba odjeżdża za zakręt lub do głównego nurtu) jaką daje łowienie z pływadła, więc jeśli już nastawiać się na duże ryby (150+)to żadne "wykałaczki" 25-30lb nie zapewnią braku przykrych niespodzianek, tym bardziej, że są to zazwyczaj miejsca płytkie, więc nie dzienne itd....

Ja łowię 9" Lamiglasem Kenai Force 40lb i jak do tej pory jedyne niemiłe niespodzianki to te w których wszystkie elementy dobrej nocki pasują a tylko ryby nie złowię ;)

 

Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić aby kijem 9 stopowym o mocy 40lb dało się komfortowo operować choćby pół letniego dnia i kawałek nocy. Jakie są plusy tak długiego kija ? To, że wędka ma być mocarna to wiadomo ale czy 40lb przy 7-8 stopach nie byłoby poręczniejsze?



#25 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 05 styczeń 2016 - 10:29

Spokojnie mozna kupic 320 z twardą podłogą, silniczek 2t. Przy dobrych lotach nawet 4t. Oczywiście używki
Skromny?
Wystarczający i lepszy taki niż latanie z adrenaliną po brzegu i modlenie się żeby kaban popłynął w górę rzeki

Jeszcze trzeba jakoś tą silnikowo-pontonową graciarnię nad wodę zatargać,poza tym ten kij z linka kosztuje połowę,czyli 500 ojro :). Można nim też pajki łowić,w sumie taki uniwersał. Jakbym miał hajs wolny,to bym się mocno nad nim zastanowił.

Użytkownik CM Punk edytował ten post 05 styczeń 2016 - 10:33


#26 ONLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 994 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 05 styczeń 2016 - 10:44

Jeszcze trzeba jakoś tą silnikowo-pontonową graciarnię nad wodę zatargać,poza tym ten kij z linka kosztuje połowę,czyli 500 ojro :). Można nim też pajki łowić,w sumie taki uniwersał. Jakbym miał hajs wolny,to bym się mocno nad nim zastanowił.

...albo tak mała kosmetyczna zmiana na pojemniejszy samochodzik.. ;)  :lol: 



#27 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 05 styczeń 2016 - 10:48

Samochodzik i przyczepka jakby miejsca było za mało już są :)  Do tematu jednak Panowie. Czy tak mocnym kijem 9 stopowym da się komfortowo łowić? To, że ma być moc to wiadomo ale jaka długość? 7, 8 czy jednak 9 stóp ?



#28 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 05 styczeń 2016 - 11:56

Dłuższym lepiej manewrować,a co do reszty parametrów typu waga i ciężar wyrzutu,to już sprawa indywidualna.

#29 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 styczeń 2016 - 12:02

Nie spodziewałbym się zbytniego komfortu (w całodziennym łowieniu z ręki) sprzętem dedykowanym na suma i to na rzece. I nie ważne czy będzie to miało nalepkę XZOGA, Lamiglas, Adrenaline czy cokolwiek innego. Podobne tematy były już podejmowane wielokrotnie... Jak chcesz być w miarę pewny, że sprzęt (cały sprzęt) nie zawiedzie to niestety, ale zestaw w łapie będzie trochę ważył. Jak dodasz do tego rzucanie i prowadzenie kilkudziesięcio gramowych przynęt (na odpowiednio grubej i mocnej lince) to "komfort" odczujesz już po godzinie czy dwóch. Niestety... to spinning sumowy, a nie odpoczynek z wykałaczką na okonki.

 

Wiadomo, że im krótszy kij tym wygodniej, jednak przy połowie z brzegu warto aby im krótszy patyk (oprócz mocy) miał też sporo amortyzacji. 

 

Dla przykładu wędka na blanku Taka-G 75/12kg będzie ważyć 250-300gr (w zależności jak grubo zostanie uzbrojona), do tego kręcioł w okolicach 0,5kg i komfort całodziennego przyjemnego machania zostaje tylko w wyobraźni. Pozostaje kombinować z techniką operowania żeby jak najmniej męczyła. No ale coś za coś. Jak Ci strzeli ładny "misio" to możesz dzielnie powalczyć, a przede wszystkim zaznać przyjemności z ciężkiego holu, która będzie uwieńczeniem "bolesnego" spinningu sumowego.

 

I jeszcze jedno... Spinning sumowy nie wymaga sprzętu z górnej półki, który dostarcza tajemnych wrażeń typu "prąd w łokciu" albo kosztuje 1000 "ojro" (nie wiem jakim cudem). Spokojnie można z powodzeniem łowić na wędki seryjne ze średniej półki. Trzeba tylko wiedzieć na które i nie przejmować się "tandetnym logo" ;)  

 

Wracając do blanków to dla mnie osobiście najbardziej uniwersalnym, takim zarówno do gumy i do woblera (a i nawet do trolla) jest właśnie Taka-G 75/12kg. Zwłaszcza jak się samemu wystruga według swoich upodobań (i w całości na Fuji SIC) :D

Załączony plik  Obraz 001.JPG   20,65 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  Obraz 012.JPG   48,04 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  Obraz 020.JPG   26,34 KB   8 Ilość pobrań

 


  • jbk i Karol Krause lubią to

#30 ONLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 994 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 05 styczeń 2016 - 14:38

SHITENNO Genbu GB-S 80H2 lub lemax 2,40 lb + spinfisher 4500 i jest gitara.  W nocy tak właśnie łowiłem i było super. Gdyby nie meczące całodzienne łowienie w trolu to można by się bawić - bo to super "zabawa", adrenalina jest...  :)    Zestaw który podałem, waży tyle, co nie jeden zestaw boleniowy. Łowiąc, specjalnie nie odczułem żadnego zmęczenia a łowiłem tymi samymi wobkami co w trolu -bo takie miałem, a przecież można gumę uczepić - będzie lżej pedałować. Co do samego łowienia, wiadomo - nikt nie będzie "rzucał" całą noc.. kanapecza...- jest odpoczynek.. ;) te łowienie ma swój urok oby łowcy cierpliwości starczyło ..  :)


Użytkownik tibhar edytował ten post 05 styczeń 2016 - 14:52

  • Karol Krause i Rheinangler lubią to

#31 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 styczeń 2016 - 15:05

Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić aby kijem 9 stopowym o mocy 40lb dało się komfortowo operować choćby pół letniego dnia i kawałek nocy. Jakie są plusy tak długiego kija ? To, że wędka ma być mocarna to wiadomo ale czy 40lb przy 7-8 stopach nie byłoby poręczniejsze?

Tą wędką pomimo 230g wagi da się spokojnie łowić całą noc, ja przynajmniej nie mam z tym problemów mimo podeszłego wieku  :D  ;) Kołowrotek 570g doskonale ją wyważa  :)  ;)

Większa długość daje mi lepszą prezentację powierzchniowych przynęt na które łowię nocą i lepsze niz przy krótkim kiju możliwości manewrowania pomiędzy przeszkodami głazy, dłuższa wędka a dokładniej jej amortyzacja też mocniej oddziaływuje na rybę tzn męczy ją szybciej niż krótki kij, choć ta dźwignia działa w obie strony... Jak porównasz dwie wędki z tego samego materiału o mocy 40lb z której jedna będzie miała 7-8" a druga 9" to szybko zauważysz, że tą dłuższą będzie się znacznie lepiej rzucało przynętami o stosunkowo niewielkiej wadze do tej mocy.

Nocne sumowe woblery oprócz barył o skupionym ciężarze, tóre nie zawsze są skuteczne wymagają trochę "finezji" w szczytówce  ;)



#32 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 05 styczeń 2016 - 17:17

Prawdę mówiąc jestem już niemal zdecydowany na SHITENNO Genbu GB-S 80H2. Mimo, że początkowo sam brałem pod uwagę kije dłuższe. Obawiam się tylko, że ta Xzoga może być ciut za delikatna jak już to zostało napisane. Co do ceny to jestem gotów zapłacić sporo za sprzęt ale w zamian mam dostać jak najlepszą relację mocy i sprężystości do wagi wędki. Sumiarzem jestem żadnym ale zdaję sobie sprawę, że większość czasu nad wodą zajmą rzuty i prowadzenie przynęt, a nie hole. Dlatego zależy mi przede wszystkim na komforcie łowienia i jeśli to możliwe poczuciu pewności co do sprzętu. Całkiem możliwe, że z czasem pojawi się jakieś pływadło i wtedy ten delikatniejszy sprzęt okaże się w zupełności wystarczający. Wszak Marek Szymański tym SHITENNO Genbu GB-S 80H2 całkiem sprawnie holował 2 metrówki.



#33 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 styczeń 2016 - 17:35

Od czegoś trzeba zacząć  ;) najlepsze nawet porady nie zastąpią własnego, oczywiście dobrego samopoczucia z wędką i zdobywania doświadczeń, również sprzętowych. Jak zamierzasz poświęcić sezon sumowi to pewnie nie będziesz w pośpiechu sprzedawał kija a faktycznie na łódkę będzie on nie najgorszym wyborem :)

Nie opierał bym się na tym z czym widzisz Marka w ręku  ;) ale z drugiej strony wiem, że nie wziął by na sumy jakiegoś badziewia którym można tylko okaleczyć rybę :)



#34 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 05 styczeń 2016 - 19:22

Nie opierał bym się na tym z czym widzisz Marka w ręku  ;) ale z drugiej strony wiem, że nie wziął by na sumy jakiegoś badziewia którym można tylko okaleczyć rybę :)

 

Czyżby lokowanie produktu ? ;)  Na filmiku ten kij wzbudził moje zaufanie. Widać, że trzeba się trochę napracować żeby go porządnie wygiąć.



#35 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 06 styczeń 2016 - 12:24

Beastmastery też dadzą radę,ciężko te kije złamać:


  • Woytec lubi to

#36 OFFLINE   krzysztof1983

krzysztof1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 15 sierpień 2017 - 11:15

Witam..jakie polecacie blanki na Warte pod suma i sandacza a częściej sum się trafia..lowie gumami ok 12cm i glowkami ok 25gr..znalazłem dwa blanki jeden to lamiglas certifield pro graphite 2.75m 10-50gr i drugi to St.Croix avid lub elite 2.75gr 14-56gr..dodam że lowie z brzegu..coś polecacie może innego?



#37 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 15 sierpień 2017 - 11:34

Ja swojego czasu używałem CD BLRBR2108H spełniał wszystkie w.w.



#38 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 15 sierpień 2017 - 11:57

W zależności jakie duże te sumy się trafiają???

Jeżeli takie 100-150cm to każdy dobry blank 20lb spełni swoje zadanie; jeżeli większe to rozglądał bym się za 25lb blankiem.



#39 OFFLINE   krzysztof1983

krzysztof1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 15 sierpień 2017 - 12:05

Różne są w sumie..może i być 200cm więc wolę konkretniejszy raczej i szukam coś do 25lb...miałem prędzej do 17lb elite i nie dawał rady zbytnio choć 119cm wyjąłem

#40 OFFLINE   marcinc

marcinc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWschowa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Ciosek

Napisano 15 sierpień 2017 - 12:13

Polecam FA kraag 27 lb ale f zamiast xf.

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
  • Hubertus lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sum

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych