Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Instalacja elektryczna w łodzi wędkarskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
670 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 30 sierpień 2019 - 07:36

Panowie,

no to zgłupiałem. Czy ktoś może mi to wyjaśnić i podpowiedzieć, jaki wybrać akumulator.

Mam Suzukki DF20AEL i potrzebuję do niego akumulator rozruchowy

Kolego kup amumulator kwasowy, który ma najdłuższą gwarancję. Pojemność 45Ah (bo Suzuki masz z ładowaniem ?) wystarczy na takie potrzeby. Ja do Mercurego 30EFI z power trym kupiłem Centrę 45Ah i jest aż nadto.

#142 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 sierpień 2019 - 07:53



Ktoś z kumpli twierdził, że taki "zwykły" szybko zajadę"

Jestem w trakcie szukania akumulatora do głębokiego rozładowania,a ty proszę w instrukcji producenta mojego silnika jest napisane:

cytat:
"Nie stosuj akumulatorów głębokiego rozładowania jako rozruchowych."
"Zastosowanie akumulatorów bezobsługowych, szczelnych oraz żelowych nie jest zalecane, gdyż nie są one kompatybilne z układem ładowania. akumulatora"

No to kurcze, jak to jest? Jaki akumulator mam zastosować, aby nie uszkodzić instalacji elektrycznej silnika?

Proszę o opinię i podpowiedź

pozdrawiam


Kup zasilajaco-rozruchowy. Np. Exide Dual, ale każda marka ma taki aku w ofercie.

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

#143 OFFLINE   2703tomi

2703tomi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 30 sierpień 2019 - 15:24

Dzięki Panowie,

 

rozejrzę się za takim aku. Jak wspomniałem, planuję podpiąć pod ten aku tylko przewody rozruchowe oraz echosondę. Nic więcej. 50Ah wystarczy?

 

Tak mam ładowanie od silnika

 

pozdrawiam

 

I Jeszcze jedno, czy rzeczywiście jest strach trzymać w bakiście rufowej aku rozruchowe oraz linie paliwową? Bakista jest jakby w połowie otwarta od góry. Nie jest od góry w ogóle zamykana  (ot taka olbrzymia dziura 50cm x 30cm) więc wentylacja jest na 100%, czy lepiej nie ryzykować



#144 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 sierpień 2019 - 16:25

Moim zdaniem 50-60Ah powinno wystarczyć - pewnie dorzucisz za jakiś czas jakieś oświetlenie czy ładowarkę. Najlepiej zastanów się, jakie są szanse na dodatkowe pobory. Przy tych pojemnościach 50 a 70Ah to są zazwyczaj małe różnice kwotowo.



#145 OFFLINE   2703tomi

2703tomi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:42

Dzięki, masz rację. Wezmę chyba ten, który poleciłeś (Exide Dua). Fajne parametry, właściwe przeznaczenie, do wyrwania za 380 PLN

 

Chyba ten zakupię,

 

dzięki za pomoc Panowie



#146 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 11 wrzesień 2019 - 16:15

Czy może jest ktoś z Kolegów z woj. lubelskiego kto mógłby mi ogarnąć ekektrykę na łodzi lub kogoś by polecił (najlepiej z okolic Chełma, Lublina). W sumie mam na łodzi położoną elektrykę, kable do aku. wyprowadzone, centralka z wyłącznikami, bezpiecznikami jest, pompa zęzowa podłączona, oświetlenie topowe i zew. łodzi jest, wyłącznik główny podłączony. Chodzi mi o dołożenie drugiego aku na rufę pod wyciągarkę elektr. (kanały z peszlami są pociągnięte z rufy na dzióB). Chciałbym jeszcze spiąć/dołożyć do tego echo, może jakiś led wewnątrz na pokładzie, gniazdo usb, voltomierz. Nie chciałbym czegoś sam źle pospinać bo wiadomo. Lepiej żeby to ktoś zrobił i doradził kto się zna. Z góry dzięki.

Użytkownik pio76 edytował ten post 11 wrzesień 2019 - 16:16


#147 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 11 wrzesień 2019 - 18:31

A tak może być ???
Załączony plik  instalacja_2019_405bass.pdf   1,63 MB   177 Ilość pobrań

#148 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 11 wrzesień 2019 - 19:56

A tak może być ???
instalacja_2019_405bass.pdf

Super!!! Ale ja sam bym sobie z tym nie poradził...

Użytkownik pio76 edytował ten post 11 wrzesień 2019 - 19:57


#149 OFFLINE   2703tomi

2703tomi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 17 listopad 2019 - 17:19

Panowie,

 

pytanie, które może wydać się Wam śmieszne, ale kto pyta nie błądzi.

 

Zamierzam zakupić akumulator pod silnik z elektrycznym zapłonem (silnik ma ładowanie prądem 6A). Czy są jakieś przeciwwskazania aby podpiąć pod ten sam akumulator nie tylko przewody rozruchowe silnika ale również echosondę?

 

Czy w momencie rozruchu silnika i poborze mocy nie wpływa to jakoś negatywnie na echosondę? Nie znam się , dlatego pytam. Czy może lepiej mieć oddzielną bateria tylko dla echosondy? Ale to niepotrzebne kilogramy na  łajbie?

 

Proszę o poradę. I jeszcze jedno. Czy rzeczywiście jest jakieś ryzyko umieszczenia linii paliwowej i akumulatora w tej samej (dobrze wentylowanej) bakiście?

 

pozdrawiam



#150 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 17 listopad 2019 - 18:51

1 jeśli będzie duży spadek napięcia to może wyłączać echosondę. Jeśli ma mały pobór prądu, albo odpowiednio duży akumulator to nie będzie wyłączać.
2 jakieś ryzyko jest, iskra czasem może się pojawić, chyba że bakista naprawdę dobrze wentylowana. W sumie to ja mam dwa akumulatory i zbiornik w jednej przestrzeni pod pokładem i nigdy się nad tym nie zastanawiałem

#151 OFFLINE   bartolomeo213

bartolomeo213

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • Imię:Bartłomiej

Napisano 28 listopad 2019 - 22:14

Potrzebuje pomocy a mianowicie na kilku filmikach w necie widziałem jak na lodkach wędkarze mieli zamontowane takie wystające bolce do których podpinali przewody zasilające od echosondy,poprostu wystawaly tak jakby dwie takie śrubki do których były podpięte przewody.Szukam tego i nie mogę znaleźć ,może ktoś podpowie jak takie przyłącza się nazywają?

#152 OFFLINE   Maniek600

Maniek600

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maniek

Napisano 28 listopad 2019 - 22:29

Zaciski laboratoryjne

#153 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2019 - 18:58

Panowie orientuje się ktoś może gdzie kupię przepusty takie jak na zdjeciu ? Ewentualnie coś podobnego 94ceddf9d8de6e95d52afa8b7f4677a0.jpgebfb7f2fd4b13fd3a74e6df5f45ca7a4.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#154 OFFLINE   Maxer

Maxer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaRadziwiłłów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:R

Napisano 11 grudzień 2019 - 20:10

Panowie,

 

pytanie, które może wydać się Wam śmieszne, ale kto pyta nie błądzi.

 

Zamierzam zakupić akumulator pod silnik z elektrycznym zapłonem (silnik ma ładowanie prądem 6A). Czy są jakieś przeciwwskazania aby podpiąć pod ten sam akumulator nie tylko przewody rozruchowe silnika ale również echosondę?

 

Czy w momencie rozruchu silnika i poborze mocy nie wpływa to jakoś negatywnie na echosondę? Nie znam się , dlatego pytam. Czy może lepiej mieć oddzielną bateria tylko dla echosondy? Ale to niepotrzebne kilogramy na  łajbie?

 

Proszę o poradę. I jeszcze jedno. Czy rzeczywiście jest jakieś ryzyko umieszczenia linii paliwowej i akumulatora w tej samej (dobrze wentylowanej) bakiście?

 

pozdrawiam

 

Generalnie odradza się montaż elektroniki na tym samy akumulatorze co aku rozruchowe ale jeśli tak chcesz zrobić zainstaluj przekaźnik elektryczny https://www.szopener...aznik-VSR-/3786 i zainstaluj sobie wskaźnik naładowania baterii pomiar V i A tak aby wazie czego rozruch nie wyczerpał akumulatora. Co do iskry w bakiście ,uważam że ryzyko jest znikome ale nie niemożliwe :-) 



#155 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 11 grudzień 2019 - 21:40

Panowie orientuje się ktoś może gdzie kupię przepusty takie jak na zdjeciu ? Ewentualnie coś podobnego

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

 

A takie cudo 

https://allegro.pl/o...ss-w-8254430837   



#156 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 11 grudzień 2019 - 21:42

A takie cudo
https://allegro.pl/o...ss-w-8254430837

Widziałem ale raczej się nie nada wtyczka nie przejdzie

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#157 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 grudzień 2019 - 10:57

Generalnie odradza się montaż elektroniki na tym samy akumulatorze co aku rozruchowe ale jeśli tak chcesz zrobić zainstaluj przekaźnik elektryczny https://www.szopener...aznik-VSR-/3786 i zainstaluj sobie wskaźnik naładowania baterii pomiar V i A tak aby wazie czego rozruch nie wyczerpał akumulatora. Co do iskry w bakiście ,uważam że ryzyko jest znikome ale nie niemożliwe :-)

Maxer, czy możesz wytłumaczyć po co mu ten separator? Przecież napisał, że ma jeden aku. Nie rozumiem jak miało by to pomóc. Jeżeli silnik ma 6a ładowania, to podejrzewam, że to jakieś 10hp lub mniejszy. Nie zaleca się podłączenia elektroniki do aku rozruchowego, bo jak wyczerpie aku echosondą, to w przypadku silników 40+ jest problem - nie da się odpalić. W silniku małym zazwyczaj obok rozrusznika jest szarpanka i ten problem nie występuje. Więc - jeżeli silnik ma.rozrusznik i ręczny rozruch to nie ma problemu. Jeżeli tylko rozrusznik, to lepiej zastosować dwa aku z separatorem.

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 12 grudzień 2019 - 10:58


#158 OFFLINE   2703tomi

2703tomi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 12 grudzień 2019 - 20:18

Psulek,

 

dzięki za konstruktywna odpowiedź. Mam Suzuki 20hp (na wtrysku) może pomyliłem coś ale wydaję mi się że jest tam ładowani 6A. Silnik mam na elektrycznym zapłonie oraz na szarpankę, czyli chyba nie będzie większego problemu, aby podpiąć pod ten sam akumulator kable rozruchowe oraz echosondę HDS 9 Lowrance?

 

Takie przy okazji pytanie dodatkowe (z innej beczki) Zakładam na linię paliwową separator wody (warto przy silnikach na wtrysku) ale rodzi się pytanie, czy gruszkę (do pompowania paliwa) umieścić pomiędzy zbiornikiem a separatorem, czy też między separatorem a silnikiem?

 

Ma top znaczenie. Jak Wy macie, Panowie?

 

pozdrawiam



#159 OFFLINE   Maxer

Maxer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaRadziwiłłów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:R

Napisano 12 grudzień 2019 - 20:44

Maxer, czy możesz wytłumaczyć po co mu ten separator? Przecież napisał, że ma jeden aku. Nie rozumiem jak miało by to pomóc. Jeżeli silnik ma 6a ładowania, to podejrzewam, że to jakieś 10hp lub mniejszy. Nie zaleca się podłączenia elektroniki do aku rozruchowego, bo jak wyczerpie aku echosondą, to w przypadku silników 40+ jest problem - nie da się odpalić. W silniku małym zazwyczaj obok rozrusznika jest szarpanka i ten problem nie występuje. Więc - jeżeli silnik ma.rozrusznik i ręczny rozruch to nie ma problemu. Jeżeli tylko rozrusznik, to lepiej zastosować dwa aku z separatorem.

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

 

Przy starcie silnika idzie dość spory impuls prądowy na instalacje co może zakłócać prace echa podczas jej pracy, a poza tym przekaźnik przerzuca napięcie już ustabilizowane z alternatora 



#160 OFFLINE   Maxer

Maxer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaRadziwiłłów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:R

Napisano 12 grudzień 2019 - 20:46

Psulek,

 

dzięki za konstruktywna odpowiedź. Mam Suzuki 20hp (na wtrysku) może pomyliłem coś ale wydaję mi się że jest tam ładowani 6A. Silnik mam na elektrycznym zapłonie oraz na szarpankę, czyli chyba nie będzie większego problemu, aby podpiąć pod ten sam akumulator kable rozruchowe oraz echosondę HDS 9 Lowrance?

 

Takie przy okazji pytanie dodatkowe (z innej beczki) Zakładam na linię paliwową separator wody (warto przy silnikach na wtrysku) ale rodzi się pytanie, czy gruszkę (do pompowania paliwa) umieścić pomiędzy zbiornikiem a separatorem, czy też między separatorem a silnikiem?

 

Ma top znaczenie. Jak Wy macie, Panowie?

 

pozdrawiam

 

Przy wtrysku separator jest niepotrzebny takie jest ,moje zdanie , pływałem na Suzuki z wtryskiem i nigdy nic mi się nie działo.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych