Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Rodzaje blankow i ich przeznaczenie

tech-rb blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2007 - 22:36

[quote title=Łukasz Masiak napisał(a) dnia Mon, 06 August 2007 11:27][quote]
@Łukasz
sztywny o ugięciu moderate - B)
np mu665
Pozdrawaim Łukasz
[/quote]

chyba wchodzimy w dyskusję mocno semantyczną z gatunku języka polskiego i intuicyjnego rozumienia treści pewnych wyrażen B) blank dużej mocy o ugięciu moderate - to rozumiem

#22 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 06 sierpień 2007 - 22:38

Friko, masz rację! Ale życie życiem i 98% użytkowników nie wie czego szukać po przeczytaniu czegos takiego i niema możliwości zobaczenia tych blanków w pracowni. Dlatego choćby przybliżony opis tego co mogą oznaczać pojęcia takie jak Magnum Taper czy Popping pomogły by zrozumieć, ze nie chodzi o rodzaj amunicji czy gatunek muzyki.. B)

pozd JW :D

#23 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 06 sierpień 2007 - 22:46

@Friko lżejszym blankiem będzie ist902. Co do teoretycznego podejścia to jestem jego przeciwnikiem , prawie wszystkie patyki sprawdzam nad wodą . Naukowe-teoretyczne podejście to także przelotki na taśmę i testy rzutowe, czy udowadnie czucia tuby rezonansowej. Wszystko ma jeden cel budować lepsze wędziska i tu róznicy nie widzę. Mówiąc krótko mam w nosie opisy katalogowe i wszelkie reklamy bo rodbuilding rządzi się własnymi prawami.

pozdrawiam Łukasz

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2007 - 22:56

Naukowe nie zawsze oznacza tylko teoretyczne, jak sam zauważyłeś. Często podejście naukowe jest nad wyraz praktyczne. Np. artukuł w Rodmaker Magazine, który napisał Emory Harry, jest zilustrowany testem 5 wędzisk na blanku Batsona IST 1084 uzbrojonych w rózne zestawy przelotek, pod względem typu i wagi - wedki badano na hmm .... oscylatorze - nie wiem jak to nazwac po polsku, w kazdym razie dla kazdej zmierzono resonant frequency - wnioskow się domyślasz zapewne B)

Moim zdaniem podejscie naukowe moze duzo wniesc do rdbuildingu - i wnosi. Ale nie moze przeslaniac faktu, ze wedkarstwo to hobby a nie lekcja fizyki. Choć jak mawiał Kobuszewski w słynnym skeczu z Michnikowskim praw fizyki pan nie zmienisz więc nie bądź pan rura i nie pękaj pan (wężykiem) B)

#25 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 sierpień 2007 - 05:19

To się wtrącę tak trochę off topic.
W nauce mamy do czynienia z dwoma rodzajami badań: dla potrzeb teorii i dla potrzeb praktyki. Te pierwsze służą stworzeniu teorii, by w przyszłości na jej postawie przewidywać co stanie się w konkretnej sytuacji. Z tymi drugimi mamy do czynienia, gdy ktoś na podstawie posiadanej wiedzy teoretycznej i wstępnego zbadania problemu (zjawiska) wypowiada twierdzenie dotyczące danego przypadku. Oczywiście później jest proces weryfikacji, ale aż tak przedłużać nie będę.
W tym przypadku mamy do czynienia raczej z badaniami dla potrzeb praktyki z ewentualnymi, wcześniejszymi założeniami teoretycznymi. Jest też obecna wcześniejsza wiedza i ewentualne niedostatki teoretyczne to drobne luki szybko sprawdzane w rzeczywiśtości.
Każdy rodzaj badań jest potrzebny, bo bez teorii nie można by było przewidywać skutków, a bez praktyki nie było by ciągłej weryfikacji teorii i rozwiązywania konkretnych problemów (jak idziemy do lekarza to on właśnie przeprowadza badania dla potrzeb praktyki).
Pozdrawiam :D

#26 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 sierpień 2007 - 07:58

Przeczytałem całą dyskusję i bardzo mi się podoba. Wyczuwa się chęć usystematyzowania dużego obszaru wiedzy i pojęć w temacie. To widać szczególnie w wypowiedziach Jerzego@ Ale to wszystko to jest jak napisał Sławek@ tylko teoria nawet jeżeli gdzieś opiera się o praktykę.
Powtórzę moją starą wytartą regułkę z forum. -Dany kij jest na tyle dobry na ile nam odpowiada i na ile umiemy go zdefiniować.-
Dlatego każdy przypadek należałoby rozpatrywać oddzielnie. Innymi słowy nie można innemu wędkarzowi sprzedać szczęścia na siłę. On i jego otoczenie (czytaj dystrybucja handlowa i medialna) po prostu wie lepiej.
Dlatego na początku wątku występuję pojęcie średnicy plecionki po tak powszechnie jest. W prasie, mediach katalogach, sklepach, wszędzie. Jest to obszar niereformowalny jak powiedziała kiedyś pani Walentynowicz na Pomorzu w zupełnie odmiennej sytuacji. Całkowitą rację ma Łukasz pisząc, że pojęcia mocy, akcji, ugięcia, modułu to są ściśle określone pojęcie. Ale tak uważa On, Friko, Jerzy, Sławek i jeszcze może kilka osób nie wspominając o mojej skromnej osobie. A jak jest na zewnątrz??? Na zewnątrz jest akcja szczytowa, akcja paraboliczna, kołowrotkowa, IM10, IM12 i cała góra takich bzdur w katalogach, prasie wędkarskiej z artykułami mistrzów świata i innych redaktorów na forach w tym również naszym. Jest to obszar nie do przeorania.
I tą smutną konkluzją zakończę post.

pozdrawiam

#27 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 sierpień 2007 - 08:44

Thymallusie
To co mówisz jest smutne, ale...
Większość pożarów zaczyna się od małej iskierki. Jeżeli trafi ona na podatny grunt to pożar gotowy. Jak trafi na niepodatny grunt to bywa kiepsko. Lejmy wtedy benzynę a iskra nawet na niepodatnym gruncie zrobi swoje.
To taka analogia. Jak będziemy na gruncie wędkarskim zaszczepiać nowe pojęcia i je wyjaśniać, to w końcu swoje cele osiągniemy. Może nie szybko, ale skutecznie:). A jeżeli okaże się, że jednak nawet benzyna nie pomoże, to przynajmniej nam się nie uda wcisnąć czegoś, czego nie chcemy.

#28 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 sierpień 2007 - 09:21

Bardzo ładna metafora Sławku jednak tutaj żadna iskierka niczego nie da. Tutaj nawet jakbyś szedł przez fora i media z takim dużym miotaczem ognia ustawionym na maxa to pożaru nie będzie. Jest o wiele łatwiej nauczyć się łowienia na casting niż zmienić mentalność. Nie chciałbym jednak gasić Twojego kaganka nadzeji, że sią uda. Oby.

pozdrawiam

#29 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 07 sierpień 2007 - 11:28

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Trochę mi to rozjaśniło temat. Z blankami crankbait jest podobnie jak podejrzewałem. Proponuję zrobić mały słowniczek pojęć z tych przytoczonych w dyskusji.

#30 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 sierpień 2007 - 19:24

'zainspirowany' postem o blankach typu crankbait i duza iloscia pytan, a takze ogromna zawartoscia wiedzy tego threadu, wyrazona niemniejsza iloscia fachowej chinszczyzny i rodbuildingowej laciny, przejzalem na szybko kilka katalogow i zrobilem liste kilku oznaczen blankow, ktora oczywiscie jeszcze wspolnie uzupelnimy

flippin
mag bass
magnum taper
spin&jig
crankbait
popping
mooching
hot shot
drop shot

pomysl mam taki, zeby zrobic 'leksykon' oznaczen i specyfikacji blankow, co takze oznacza opis ich zastoswania, oczywiscie w prostej i przystepnej formie



#31 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:01

Falski rodbuilder'ski ??
Z przypisami ?
Pole do popisu dla niejednego . Jest tu wielu nie od macochy . Tyle że cichych ..

#32 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:31

'zainspirowany' postem o blankach typu crankbait i duza iloscia pytan, a takze ogromna zawartoscia wiedzy tego threadu, wyrazona niemniejsza iloscia fachowej chinszczyzny i rodbuildingowej laciny, przejzalem na szybko kilka katalogow i zrobilem liste kilku oznaczen blankow, ktora oczywiscie jeszcze wspolnie uzupelnimy

flippin
mag bass
magnum taper
spin&jig
crankbait
popping
mooching
hot shot
drop shot

pomysl mam taki, zeby zrobic 'leksykon' oznaczen i specyfikacji blankow, co takze oznacza opis ich zastoswania, oczywiscie w prostej i przystepnej formie



Witam

Problem w tym ,że metody pokrywają się z typami blanków
ale tak po polskiemu:

1 - to taki kij od miotły sztywny o środkowym ugięciu -służy do wyciągania bassów z krzaczorów, ale można zbudować też dalekonośny kij do swim baitów
2 i 3 to praktycznie to samo - zasadniczo blanki grubościenne z dużym przyrostem mocy można je podzielić na piching i crank te pierwsze to fajna uniwersały lub jigówki te drugie jerkówa dorszówka :D nawet węda trolingowa z niektórych wyjdzie.

4 odpowiednik blanków castingowych w zależności od dopasowania typu blanku do metody wychodzą bardzo fajne wędczki od lekkich castingów po dalekosięzne armaty lub jak sama nazwa wskazuje do jjigów(nieukrywam ,że jeden z moich ulubionych typów)

5- został dość szczegółowo omówiony w innym wątku

6- nazwa dotyczy łowienia na spławik z krewetką np u wybrzeży florydy -ale w zależności od akcji może być dropshot, crankbait czy uniwersał - to taki zmniejszony salomonsteelhead

7 zostawił bym w spokoju to jedna ze specyficznych metod połowu łososia - w tym przypadku blanku trzeba wziąść na 100% do ręki aby wiedzieć co u nas można z tego zrobić- specyfika to akcja medium (z wyjątkiem tych na srodku łodzi) i spora moc.

8 taka wyklejanka w jednym kawałku z potężnym dolnikiem - w zależności od mocy mogą wyjść różne kije od dropshota po wędkę trolingową.Orginalnie to blank stworzony do specyficznej metody -przynęty na łososiowate

8 taki blank to twór marketingowy stworzony na potrzeby metody -czuła szczytówka akcja fast , ale w momencie brania powinien ładnie wejść pod rybę (są dwa podstawowe typy na wodę z zaczepami i otwartą) w US nadal istnieje szkoła , która wykorzystuje blanki typu wyklejanka z szklaną szczytówką

dorzucił bym spinbassa - fajne blanki duża zbieżność i rozbieżność w zależności od producęta- może wyjść sandaczówka , casting lub allround na łódkę

Pozdrawiam Łukasz

Ps. to tylko taki zarys na podstawie tego co miałem w ręku
na pewno co bardziej sprawni koldzy w internecie znajdą też inne informacje , które będzie można dodać :D


#33 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:34

Trzeba chyna poczekać na Łukasza Masiaka i Friko. Ja niby wiem, ale nie odważę sie tu nic pisać... :unsure: ;)

O... łukasz pisał jednocześnie!! no to juz nie aktualne

#34 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:38

Falski rodbuilder'ski ??
Z przypisami ?


no i sie ruszylo, pewnie ze falski robuilderski z przypisami :mellow:

mi to sie podobalo mniej wiecej tak:
flippin - to taki kij od miotły sztywny o środkowym ugięciu -służy do wyciągania bassów z krzaczorów, ale można zbudować też dalekonośny kij do swim baitów



#35 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:49

najwięcej różnych terminów w odniesieniu do typow blankow widziałem w katalogu Lamiglasa. Co prawda tam ogrom różnych blanków, ale temat uważam za godny kontynuowania.
pozd JW

#36 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 08 sierpień 2007 - 20:55

Witam nie wszystkie blanki widziałem :D

ale te co pominęłem
katalogu ATC są jeszcze takie ciekawostki jak:
- Back Bouncing - kolejna specyficzna metoda na łososie - strasznie mocny szybki blank-nic na tym nie zrobiłem ale znajomy chyba robił coś takiego pod mega woblery i swimbaity
- Noodle- kluska spławik ikra na łososia , ale w zależności od mody i potrzeb różne wędki na tym były:)
- Saltwater- blanki morskie widziałem tylko parę modeli trolingowych: ale generalnie cięzkie i mocne -podobnie jak łowione ryby
- Boat and Trolling -też typy morskie ale do trolingu

- Surf- blanki surfcastingowe -dalekosiężne armaty sztywne o środkowym ugięciu
- Composite Crank Bait - blanki zbliżone do poppingów -to właśnie takie crankbaity w shikari
- Walleye Jig/Spin - spinjigi
- Walleye Crank Bait -trochę dynamiczniejszy crank
- Walleye Bottom Bounce - - metoda na sandała w trolu -parę extra sandaczówek do agresywnego jjigowania na tym zrobiłem-bardzo ciekawy blank , ale teraz trochę bardziej podoba mi się mbv663

Pozdrawiam Łukasz


#37 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 08 sierpień 2007 - 21:32

Ale poszło..
Także ;
-rig'i
-vertical'e
-spinnerbat'y
-drift'y
-plugging'i
-jerkbait'y
Gatunki i podgatunki , gdzie granice nieraz ciężkie do wyznaczenia .
Czyli ..
- boczne obciążenie texas , carolina , paternostry..
-stacjonarny ,pionowy jig , u nas nielegalny.
-wiadomo ..
-spływ z bocznym obciążeniem , pływakiem , turlanka ..
-wobblerowe wariacje , z przywieszkami , ciężarkami ..
-także lżejsza , plastikowa artyleria , nie tylko horrory z drewna ..

#38 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 12 wrzesień 2007 - 17:55

czy mógłby mi ktoś wyjaśnić co oznacza Jign-N-Rig, River Jig tzw. przeznaczenie domyślam się że do jigowania tylko że tych typów jest dość sporo.

#39 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 12 wrzesień 2007 - 19:02

czy mógłby mi ktoś wyjaśnić co oznacza Jign-N-Rig, River Jig tzw. przeznaczenie domyślam się że do jigowania tylko że tych typów jest dość sporo.



To jak blank jest opisany w katalogu to tylko sugestia , aby klient z USA miał łatwiejszy wybór. Blank typu river będzie na pewno o bardziej szczytowej akcji o większej mocy -szczytówka będzie zamykać się szybciej( opór przynęty + uciąg wody) -Ja do rzecznego jigowania wolę magnum tapery mocy 2 lub więcej w zależności od przynęty . Wszelkie blanki z dopiskiem rig na ogół są raczej szpadowate ale zależy to od producenta i typu riga. W shikari wyjątkiem był IWR7000 (trochę hot shot trochę popping) do jakiejś tam techniki na sandacza .

Pozdrawiam Łukasz

#40 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 16 wrzesień 2007 - 14:15

jeszcze znalazłem coś takiego: Finesse Spin (to przypuszczam że oznacza finezyjny spinning),Close Quarters Spin,Senko Special, tylko niewiem jakich technik mogą służyć te blanki??? Może ktoś wie??







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych