Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Please log in to reply
1715 replies to this topic

#121 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 23 October 2007 - 19:18

przykłady na spacing w kilku rodzaiach bardziej lub mniej popularnych blanków http://www.fujitackl....au/recipes.htm
  • GIZ1 likes this

#122 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 17 December 2007 - 09:07

Witam

Mam ładny spinning na okonie 240cm (7'10 1/2) 1-5g wyrzutu. Bardzo kiepsko uzbrojony, szczególnie w dolnej części, (szczyt 1.0 następne 5L,5L,5L,5.5,5.5,8,10,12,16 w odległosściach 105;115;130;145;165;200;200;250;305; 420 do szpuli) wszystko co kijek ma do powiedzenia z precyzją i odległością rzutu, niweczy dół. Myślę o N.C. w postaci BLVLG 25;16;10; BLG 6;5;5;5L5L5L szczyt BMLT51.0. w odstępach 115;120;130;140;150;160;180;220;226 do szpuli 550. Według dokładnej zasady N.C. wędka taka powinna być uzbrojona, (1.0,4.5,5L,5L,5,5,10,20,30 do szpuli pozostaje 800, przelotka wejściowa ma średnicę 23,4 a to zdecydowanie za dużo), a może inaczej i inne lepsze (lżejsze) przelotki. To jedno, drugie to uchwyt typu KDPS, niezbyt dobrze trzyma kołowrotek i muszę go wymienić. Stąd drugie zapytanie, czy przy takiej wędce, sprawdzi się rękojeść rezonansowa. Proszę o opinie.


#123 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 posts
  • LokalizacjaSzczecin

Posted 17 December 2007 - 09:46

Witam Panie Zdzisławie

klasyczny NC zaczynający się od 30 w Pana kijku raczej nie bedzie miał sensu, wątpię by zakładał Pan do niego kołowrotek wielkości 3000, 25 wejściowa w zupełności wystarczy, obecna 16 to zdecydowanie za mało. Jedyne co mnie zastanawia to przejście w Pana nowej koncepcji uzbrojenia z przelotki 10 na 6 od razu, wg mnie to fatalne rozwiązanie. Ja ogólnie unikam bardzo małych przelotek, nie schodzę nigdy poniżej 5,5. Uważam że mniejsze średnice juz niewiele wpływają na redukcję wagi- w tak delikatnej wędce proponowałbym zastosować Fuji Sic w tytanowych ramkach + szczytową do kpl, oczywiście kończąc na 5,5 , tu faktycznie można zjechać z wagi w porównaniu do chociażby alconitów bez konieczności wbijania się w średnice 4,5. Co do rozstawu- myślę ze trudno go podać jako gotową recepturę, tu wszystko zależy od blanku i jego ugięcia, jedynie co mogę podpowiedzieć to że w takiej wędce wejściowa wystarczy ze będzie ok 60 cm od kołowrotka.
Ponieważ ja rezonansów nie robię w zasadzie - niestety nie podpowiem czy się sprawdzi w tym przypadku, tu musiałby ktoś mądrzejszy ode mnie zabrać głos...

Pozdrawiam

#124 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 17 December 2007 - 10:33

Jedyne co mnie zastanawia to przejście w Pana nowej koncepcji uzbrojenia z przelotki 10 na 6 od razu, wg mnie to fatalne rozwiązanie. Ja ogólnie unikam bardzo małych przelotek, nie schodzę nigdy poniżej 5,5.

Słuszna uwaga, co do 10 na 6, fakt, zbyt ostre przejście ze stożka, zastosuję przejście 10, 8, 6, 5.5. Uwzględniając małą średnicę szczytówki (wklejka) i to, że łowię nią na żyłkę 0,10-0,12 mm, czy dalsza część mogła by być uzbrojona (w nawiasie podałem średnicę wklejki) tak, 5(2,27mm), 5L(1,68mm), 4,5(1,23mm), szczyt 1.0(1mm). Czy mimo wszystko 5,5 to minimum. Co do rozkładu, oczywiście to koncepcja, którą sprawdzę i zweryfikuję. Zadanie jest o tyle proste, że orginalnie rozmieszczenie, pierwszych pięciu przelotek, od szczytu, niczym nie różni się od mojej koncepcji. Czucie wędki i praca podczas holu, były bez zarzutu. Spaprane jest tylko rozmieszczenie przelotek na dole i dobór ich rozmiaru.


#125 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 posts
  • LokalizacjaSzczecin

Posted 17 December 2007 - 11:21

Jeśli to wklejanka to faktycznie można dać mniejsze przelotki na szczytówce, myślałem że mówimy o jednolitej konstrukcji. Jezeli 8 będzie typu muchowego ( na jednej stopce), a tym bardziej typu 8L to dałbym z a nią mimo wszystko jeszcze 7F, potem dopiero 6, ale musi Pan to sprawdzić w praktyce przez przeciągnięcie żyłki i sprawdzenie czy jej linia nie jest zaburzona .

Pozdrawiam

#126 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 17 December 2007 - 11:29

Dziękuję za bardzo cenne uwagi.

#127 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 17 December 2007 - 12:34

Witam

Zbrojenie wyklejanek od małych przelotek wyjściowych jest popularne i sprawdza się bardzo dobrze-najczęściej są one tylko zbyt blisko kołowrotka .20 y to max co bym użył do tego typu kija zwłaszcza przy tak cienkich linkach. Pierwszą przelotkę odsunąłbym od szpuli tak daleko jak to możliwe -dopóki linka nie uderzy o blank w czasie wyrzutu. Myślę , że może to być nawet 65- 70 cm od osi kołowrotka . Popracował bym też nad odległościami między wyjściowa a drugą i trzecia przelotką. Konstrukcja typu wyklejanka nie rzuca całym blankiem ładuje się góra do 1/4 na celność rzutu ma przede wszystkim wpływ sposób rzutu oraz jego dynamika . Nie bez znaczenia jest rozmiar i ustawienie pierwszych małych przelotek na sekcji sztywnej blanku , które duszą linkę podczas wyrzutu.

Pozdrawiam Łukasz

#128 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 17 December 2007 - 13:55

Witam Panie Łukaszu
Tak jest w większości przypadków, wędeczka ta, to Banax Spinn 240 1 - 5g, w mojej ocenie naprawdę rewelacyjny blank (jakiej firmy nie mam pojęcia), tylko źle uzbrojony. Widzę, że podałem za mało szczegółów. Blank przy rękojeścim ma grubość 8,45 mm, dolna część kończy się średnicą 5,65 mm, górna część 6,90 mm do 4,75 mm, o długości 47 cm, wklejka 3,40 mm do 1,0 mm, o długości 73 cm. Wędka przy pełnym obciążenu 5g, ładuje się prawie w dwóch trzecich. Zaznaczm, że to nie żadma tam kiełbasa, ale naprawdę bardzo dobrze wykonayny i z bardzo dobrymi parametrami, blank z wklejką. Proszę o sugestiwe, sprawdzę wszystkiw koncepcje i napiszę co mi najlepiej spasowało.

#129 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,805 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 17 December 2007 - 15:54

Zdzisiek,

Przy lekkim kiju i tytanowych ramkach zastanów się nad przelotkami Fuji T-ATSG. Specjalnie zaprojektowane do zbrojenia lekkich i UL wędek. Cena chyba nawet mniejsza od TYSG (przy masie mniejszej o jakieś 14-20%). Z tego co wiem to chyba Burzum vel Mefisto_Fishing takie ostatnio nabył. Może podzieli się opinią w tej kwestii??

Pozdrawiam

Paweł

#130 OFFLINE   TroutFan

TroutFan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 posts
  • LokalizacjaNad Łebą
  • Imię:Bartosz

Posted 19 December 2007 - 21:14

to chyba te
http://allegro.pl/it...1_fuji_sic.html

#131 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2,149 posts
  • LokalizacjaStaszów

Posted 19 December 2007 - 21:54

Witajcie :D

Tak mam T-ATSG, uzbroiłem na razie częściowo, tzn szczytówkę wędki, bez szczytu, bo nie zdążyłem. W tym tygodniu skończę, natomiast kolega pracuje nad rekojeścią, jak kiedyś wspominałem jak wszystko będzie skończone umieszczę fotki na jerku. Co do T-ATSG to powiem tak, kompletnie NIC nie ważą, pojedyncza stopka w większych modelach jest dosyć miękka, trzeba będzie pewnie uważać w krzakach :D Kolor przelotek ( ramek ) idealnie odpowiada kolorowi Exista, więc jestem tym bardziej zadowolony. Piękne przelotki. Pozdrawiam i czekam Pablo na klej :D

#132 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,805 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 19 December 2007 - 23:59

Mefisto - lepidło w drodze :mellow: . Właśnie wróciłem z poczty. Hmm - trochę kosmos z tą ceną TATSG na Allegro :huh: .

Pozdrawiam

Paweł

#133 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2,149 posts
  • LokalizacjaStaszów

Posted 21 December 2007 - 21:52

Lepiszcze dotarło :D Dzięki Pablo

#134 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 posts
  • LokalizacjaSzprotawa

Posted 23 December 2007 - 17:45

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym się przywitać i skrobnąć parę zdań o sobie. Na imię mam Maciek mam 27 lat i mieszkam w niewielkiej miejscowości położonej nad Bobrem. Z tego też powodu Bóbr jest moim głównym rewirem łowieckim gdzie ganiam oczywiście za pstrągami. Poza Bobrem odwiedzam również Kwisę, Odrę i sporadycznie inne rzeki. Na wodzie stojącej praktycznie nie łowię bo tego po prostu nie lubię.

Forum na jerkbait przeglądam od dość dawna, a do wyjścia z ukrycia skłonił mnie akurat ten temat gdyż od początku przyszłego roku mam zamiar łowić na nowy kijek na blanku CD Blue Rapid 2,75m 7-28gr. W związku z tym mam do was pytanie. Jak wyglądałaby wyjściowa wersja uzbrojenia tego blanku w NC? Łowił będę głównie na woblery 6-9cm kołowrotkiem w rozmiarze 2500. Czy warto dopłacić i zamiast Alconitów uzbroić blank w SiCi?
  • dario69 likes this

#135 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11,308 posts
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Posted 26 December 2007 - 18:43

WItaj mafer- miło, że potanowiłeś sie ujawnić... Jeśli chodzi o moje zdanie to .. ja bym spokojnie pozostał przy alconite'ach. jak tylko skończą się świeta mysle ze pojawi się wiecej pomyslow... :D

#136 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,805 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 27 December 2007 - 11:42

Jeżeli zamierzasz używać wędki z żyłkami - Alconite będzie bardzo świetnym wyborem. Jeżeli planujesz używanie plecionki, to użyj Alconite'ów + szczytowej SiC. Te przelotki najprawdopodobniej i tak przeżyją wędkę. Jeżeli masz nadmiar pieniędzy i będziesz miał dyskomfort psychiczny używając Alconite lub trafiają ci się SiC'i w okazyjnej cenie - zainwestuj w komplet SiC.

Moim skromnym zdaniem lepiej włożyć zaoszczędzone pieniądze w rękojeść i uchwyt niż w przelotki. Te ostatnie zmienia się dosyć prosto, więc nie jest to wielki problem. Rękojeść już nie.

Spacingi wyjściowe Fuji masz tutaj

Chociaż nie sugeruj się nimi za bardzo - nie wiadomo jakie blanki i kołowrotki autor miał na myśli. Niektórzy producenci (np. Batson) umieszczają też sugerowany spacing na swoich stronach.

Pozdrawiam

Paweł

#137 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 posts
  • LokalizacjaSzprotawa

Posted 27 December 2007 - 20:04

Co do spacing-u to o to się akurat nie martwię bo jest to działka pana Waldemara Saksa, który będzie kijek zbroił. Chodziło mi przede wszystkich o to czy gotowy kijek uzbrojony w SiCi jakoś wyraźnie zyska na dynamice, rzuty się wydłużą, przelotki będą słabiej obmarzać itp. Jeśli jednak główne różnice to twardość i cena, a inne są minimalne to pozostanę przy Alconit-ach ze szczytową SiC bo kijek będzie współpracował niemal w 100% z żyłką.

Moim skromnym zdaniem lepiej włożyć zaoszczędzone pieniądze w rękojeść i uchwyt niż w przelotki.

Mógłbyś to nieco rozwinąć? Co zamiast uchwytu FUJI DPS i korka?

#138 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,805 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 27 December 2007 - 21:23

Świat nie kończy się na Fuji DPS - przy rękojeści można sporo zaszaleć. Chociażby:

1. Rękojeść rezonansowa - tutaj nie podzielę się doświadczeniem - zobacz do sąsiedniego wątku.
2. DPS to chyba najtańsza i najprostsza opcja. Być może zechcesz zainwestować DPSSD (z miłego w dotyku tworzywa), jeżeli jesteś estetą coś w stylu skeleton - składane z elementów, a może w całkowicie metalowy (nie polecam na zimę )??
3. Korek super jakości też może być (choć dla mnie nie ma sensu - po paru wyprawach pobrudzi się i nie będzie widać różnicy).
4. Esy-floresy???

Nie wiem - możliwości jest tyle, że długo by wyliczać, a oferta firm produkujących ten sprzęt i możliwości rzemieślników-olbrzymie. Nie musisz tego robić - DPS spokojnie wypełnia swoje zadanie.

Jednak jest to fragment często zaniedbywany, chociaż to z nim mamy najczęściej kontakt. Później za to denerwuje wędka za X00 PLN która źle leży w ręce, coś się nie podoba itp. Po prostu przemyśl to dobrze, nie żałuj kilku PLN jeżeli uważasz że coś sprawdzi się lepiej lub po prostu wędka będzie milsza dla twojego oka. To jak z żoną - ona ma się podobać tobie i tobie pasować, bo późniejsze zmiany zazwyczaj są równoważne z wymianą na nowszy model :D . Po pewnym czasie nic tak nie denerwuje jak drobne na pierwszy rzut oka pierdoły :D.

Pozdrawiam

Paweł



#139 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,805 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 27 December 2007 - 21:34

SIC może polepszyć jakość pracy kija tylko gdy jest w tytanowych ramkach. Ten przypadek dotyczy tylko wędek lekkich. Nowe Alconite'y są z tego co pamiętam kilka (10??) procent lżejsze od SiC'ów w stalowych ramkach, bo mają mniej spieku. SiC jest twardym, ale zarazem kruchym materiałem, co narzuca pewne ograniczenia konstrukcyjne. Za to lepiej przewodzi ciepło i powoduje mniejsze tarcie, co czyni go idealnym rozwiązaniem do łowienia na ciężko.

Pozdrawiam

Paweł

#140 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 27 December 2007 - 22:06

Witam
Co do wagi to się nie zgodzę
Podobnie dobrej jakości korka -rękojeści składanej z pierścieni-odpowiednio zainpregnowanej

http://rodcomponents....com/guides.htm

Cały problem polega na tym ,że alconite występuja tylko w ramce y i l nie ma v . A kijki zwałszcza tej mocy przy żyłce na niezagęsto ustawionych v wychodzą bardziej rzutne - zwłaszcza jak pada -linka nie kleji się do blanku. Jedną , lub dwie L można dać przed szcztową typu fst dla lepszego wyglądu.

Pozdrawiam Łukasz







Also tagged with one or more of these keywords: tech, tech-rb, spacing, przelotki