@Pietrus
troche było o tym na pierwszej stronie wątku:
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=1602& ;prevloaded=1&&start=0
Ale warto to rozwinąć.
Piszesz ze masz juz przelotki wybrane. Czesto, po jakims czasie, mozna rzeczywiscie w ciemno wytypowac zestaw przelotek do danego blanku ale co do zasady to jest jednak tak że nie zbroimy blanku w to co nam sie wydaje (to co sobie zalozylismy) tylko jednak odwrotnie - to proby z blankiem pozwalaja okreslic zestaw przelotek ktory trzeba kupic.
Tutaj łatwiej jest mieć różne typy i wielkosci przelotek pod ręką (taki stały zapas) z którego potem wybieramy po probach to co ostatecznie trzeba bedzie kupic.
Oczywiscie zaczynamy zawsze od jakiegos ukladu wyjsciowego - można tu skorzystać z własnych wcześniejszych doświadczeń, tabeli Fuji, rozstawów publikowanych na stronach producentów blanków (G_Loomis, Batson Enterprises publikują takie rozstawy do poszczególnych blanków). Jest też taka orientacyjna zasada o ilości przelotek do zbrojenia danego blanku - wynosi ona ilośc przelotek równą długości blanku wyrażonej w stopach +1 , czyli np. dla blanku 9 stopowego (275cm) zestaw wg tej reguły wyniesie 10 przelotek - ale to wszystko są takie pierwsze koty za płoty na zasadzie że od czegoś trzeba zacząć.
Potem pojawia się zasadnicza i najprzyjemniejsza część pracy nad spacingiem, czyli prowizoryczne zamontowanie przelotek za pomocą taśmy oraz (i) wyginanie blanku z linką przewleczoną pomiędzy przelotkami w celu obserwacji jak układa się linka w stosunku do blanku/kątów wyjścia linki z przelotek (ii) testy rzutowe na rozstawie.
I tutaj dokonuje się modyfikacji, jedne przelotki przesuwa blizej, inne dalej, zmienia się wielkości, typy, ilość przelotek - w zależności od tego co się chce uzyskać. Nie ma jedynego najlepszego uzbrojenia blanku.
Niestety w krótkich słowach trudno jest opisać te wszystkie niuanse i zasady związane ze spacingiem, mogą one zależeć od wielu zmiennych - rodzaju i wielkości kołowrotka, rodzaju i grubości linki, techniki rzucania/gramatury przynet w stosunku do c.w. kija, metody połowu itp itd
Jak zaczniesz robić próby ze spacingiem, porównasz sobie 2-3 rózne rozkłady na pewno sam zaczniesz już wyciągać pierwsze wnioski - to jest bardzo przyjemne i wciągające zajęcie
Pozdrawiam