Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Krzywe blanki

rodbuilding blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 16:08

Jak wiele trafia się krzywych blanków ?

Jakiej firmy najczęściej wypuszczają takie blanki ?

Czy niewielkie odkształcenie widoczne gołym okiem to wystarczający powód do uznania reklamacji ?  

 



#2 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 16:35

Trafiają się w każdej marce, choć nie powinny, po to jest ostateczna selekcja w manufakturze. Kiedyś dostałem dwa krzywe jako gratis, dlatego uważam, że to jest podstawa do reklamacji. Ile to jest niewielkie odkształcenie? Przyłóż do ściany częścią prostą i zmierz ile odstaje. 


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 17 grudzień 2012 - 16:35


#3 OFFLINE   Łukasz91

Łukasz91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 17:18

Gorzej jak sciana będzie krzywa hahaa;D



#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 grudzień 2012 - 08:28

Przypadłość bardzo częsta, nawet wśród renomowanych producentów. Choć mam wrażenie, że u niektórych występuje rzadziej  ;)  Im lżejszy kij tym IMO większe prawdopodobieństwo odchyleń.



#5 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 18 grudzień 2012 - 10:17

A da się określić jakie odchylenia są dopuszczalne-czyli na jakim blanku nie chcielibyście już robić wędki i czy w ogóle są proste blanki? :)



#6 OFFLINE   Framuga

Framuga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki
  • Imię:Julian Fram.Budu
  • Nazwisko:Radek Kot

Napisano 18 grudzień 2012 - 10:28

Na jakiejś stronie oglądałem oferte Rasta i podpis pod nią że mogą być krzywe i to normalne dla boronu.

#7 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 grudzień 2012 - 10:33

Pewnie, że są. Np. St.Croix ma bardzo duży odsetek prostych blanków, CD-ki z którymi miałem do czynienia były raczej proste, z Talonami bywało różnie. Mocniejsze MHX-y i Batsony też są proste.

Małe odchylenia można korygować ustawieniem przelotek. Tzn. staram się je ustawić w linii. Jeżeli nie jest to możliwe, to znaczy, że blank jest dość mocno skrzywiony, co niekoniecznie go dyskwalifikuje i wpływa na parametry użytkowe.

 

Ale uwaga – widziałem np. Blank, który był ewidentnie nieliniowy w miejscu łączenia. Wyglądało to na jakiś błąd spasowania, jak gdyby wewnętrzne ścianki gniazda były nieosiowe w stosunku do szczytówki. I tego bym już się troszkę bał…



#8 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:42

Ale uwaga – widziałem np. Blank, który był ewidentnie nieliniowy w miejscu łączenia. Wyglądało to na jakiś błąd spasowania, jak gdyby wewnętrzne ścianki gniazda były nieosiowe w stosunku do szczytówki. I tego bym już się troszkę bał…

 

To osobna sprawa. Ja nawet taki posiadam. Krzywy na łączeniu, z wybitnym efektem kręgosłupa, uzbrojony bokiem do tegoż. Efekt jest taki, że najpierw kij skręca w jedną stronę, a na szczytówce przy ugięciu od przynęty w drugą. Niemniej łowi.  :)



#9 OFFLINE   Darc

Darc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Wesoła

Napisano 18 grudzień 2012 - 16:19

St. Croix też są krzywe - szczególnie te lekkie i długie - mam 3 szt. 10'6 i wszystkie mają odchylenia.



#10 OFFLINE   maniek44

maniek44

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 18:18

Moje 2  St.Croix tez są krzywe.(9,6"-1oz)MHX prościutki !



#11 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 18 grudzień 2012 - 18:58

Wielokrotnie oglądając kije w sklepach znajduje takie z wicherkiem.Bez względu na to z jakiej są półki.Kiedyś zrobiłem kij na Batsonie RX8,w domu zauważyłem niewielką krzywość szczytówki.Bez problemu zareklamowałem i dorobiono mi nową szczytówkę.Podobno na pracę kija nie ma to wpływu.Jednak mieć fajny kij prosty lub krzywy robi różnicę.



#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 19:38

Czy ma wpływ na pracę, to chyba zależy, być może na gaśnięcie? Nie wiem. Pod obciążeniem nie poczujesz, ale jeśli to będzie mocne skrzywienie (1-2cm) to ma strzałkę odwrotną/zgodną w jednym kierunku, zależy z którego się patrzy. Trafne wyznaczenie, jakiegoś kręgosłupa efektywnego, albo najsztywniejszej płaszczyzny, może okazać się niemożliwe. Kręgosłup wyjdzie zawsze zgodnie ze strzałką, a największa efektywna sztywność= najmniejsze ugięcie, zawsze przeciwnie. Jeśli do tego to jest kij typu szpada, to krzywizna będzie widoczna zawsze, nawet po założeniu przelotek, gdybyś chciał ją schować montując przeciwnie do strzałki. A robi się tak czasem. Masz prosty kij, zdejmujesz przelotki, bo coś tam i okazuje, się że blank jest krzywy. :)   


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 18 grudzień 2012 - 19:40


#13 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5356 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 18 grudzień 2012 - 19:40

Ja bym zaryzykowal twierdzenie ze niewiele blankow jest prostych.

Jednak niewielkie odchylenia w jednym kierunku mozna dosc latwo skorygowac przelotkami, sprawa sie komplikuje jak wygiecie ma charakter litery "S"... Ale faktycznie tez nie zauwazylem wplywu na efekty lowienia ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 18 grudzień 2012 - 19:42


#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 23:35

Chyba, że prostych idealnie, mierzonych mikrometrem. Ostrożnie bo zaraz wyjdzie, że to reguła. Ma być prosty, jeśli jest krzywy to jest ku temu jakiś powód. Mandrel na pewno był prosty (no chyba, że mówimy o jakości produkcji w PRC, bez ISO i takich tam). Jeśli był prosty, tzn. że po wyjęciu z piekarnika i rozfoliowaniu "uwolniły" się  odkształcenia/naprężenia, które się zgromadziły w blanku. Dlaczego, to mogę się jedynie domyślać. Jeśli jeden mandrel byłby krzywy, to znaczy, że w każdej serii co któryś blank, też. To by było bardzo niepokojące, więc w to nie wierzę. 



#15 ONLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 19 grudzień 2012 - 20:22

Czy mając krzywy blank uzbroił byś go tak żeby zniwelować krzywiznę zostawiając kręgosłup np. z boku?



#16 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 19 grudzień 2012 - 20:44

Czy mając krzywy blank uzbroił byś go tak żeby zniwelować krzywiznę zostawiając kręgosłup np. z boku?

Tak nie powinno się robić ale rzeczywistość bywa czasami inna niestety.



#17 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 19 grudzień 2012 - 21:33

Hejka

 

Co do krzywych blanków to mam dwa :-) jeden St.Croix Avid 66HF, którym łowię najwięcej i to już od jakiś 6 lat i nic się z nim nie dzieje. Natomiast ostatnio kupiłem blank MHX 871-2. Blank jest bardzo delikatny przeznaczony do UL. Po obejrzeniu blanku okazało się że 1/3 od góry wystaje jakieś 3mm. Po założeniu przelotek i pierwszych rzutach nie widzę tutaj jakiś większych problemów z zasięgiem ani z przenoszeniem obciążeń.

 

pozdro Maciek



#18 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 grudzień 2012 - 21:42

Czy mając krzywy blank uzbroił byś go tak żeby zniwelować krzywiznę zostawiając kręgosłup np. z boku?

 

Jeśli jest mocno krzywy, to efekt kręgosłupa będzie odczuwalny w płaszczyźnie krzywizny, więc innego ciężko szukać, nawet jeśli istnieje. Jeśli jest lekko skrzywiony i efekty kręgosłupa jest wyczuwalny w innej płaszczyźnie, gdzieś poniżej, innymi słowy, gdy pomimo brzuszka da się go wyznaczyć to można się zastanawiać. Efekt kręgosłupa, to miejsce spoczęcia w którym blank stawia najmniejszy opór sile, która go wygina. Jest jednocześnie najbardziej podatna płaszczyzna oraz o największym ugięciu. Jest to też usytuowanie, przekroju podczas zginania, względem najmniejszego wskaźnika wytrzymałości na zginanie. Dlatego osobiście kręgosłup, dla mnie ma znaczenie drugorzędne. Zbroić po efekcie kręgosłupie, lub zbroić w pozycji, o największej sztywności to jest taki wybór mniej więcej taki:

 

 

 

Załączony plik  teownik.jpg   20,17 KB   25 Ilość pobrań

 

To jest podejście czysto wytrzymałościowe. 



#19 ONLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 20 grudzień 2012 - 10:49

Siła skrętna może jednak w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia (rozwarstwienia/złamania) blanku.

 

Przynajmniej teoretycznie....



#20 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 21 grudzień 2012 - 08:54

 Kol@Krzysiek_W  przedstawił fajny rysunek poglądowy który wszystko wyjaśnia

 

Dziękuję za opinie







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodbuilding, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych