Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Krzywe blanki

rodbuilding blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:20

Radzę nieco ostrożniej dobierać słowa ;) naturalnie myśląc o tej ''całej Polsce''

Pozdrawiam

 

Najczesciej w tej gdzie Wilki chasaja  :D



#42 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2247 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:24

Należało by jeszcze zaznaczyć co oznacza krzywy blank. Odchył od osi 1mm,3mm,5 a może 20mm.

Powiem szczerze ,że widziałem już mnóstwo blanków a w tym takich na prawdę idealnie prostych było może ze dwa.

Kupując blank ,czy kijek z pracowni należy wiedzieć czego się spodziewać. Najlepiej przejrzeć kilkadziesiąt blanków i to różnych producentów i wtedy można sobie wyrobić opinię czy blank jest prosty czy nie. O ile oczywiście jest taka możliwość. ;)


  • homax lubi to

#43 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:42

Przewrotnie zapytam, czy odchył od idealnej prostoty wpływa w jakikolwiek sposób na wartości użytkowe blanku (łowienie ryb)? Przewrotnie, ponieważ ogromną większość wędek mam z pracowni, chociaż i sam robiłem i fabryczne mam. Może nawet kiedyś zdarzyło mi się sprawdzić, czy blank jest idealnie prosty, nie pamiętam.

Tutaj dochodzimy do tego o co chciałem zapytać. Do czego służy wędka? Jeżeli kiedyś takie pytanie padło to przepraszam. JB przeglądam relatywnie niedawno i niesystematycznie.


Użytkownik Mari edytował ten post 21 styczeń 2015 - 22:42


#44 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:52

Witam! Poniewaz ogladalem kilka krzywych blankow (zarowno szczytowki jak i dolniki) oferowanych przez znanych dystrybutorow, chcialbym sie dowiedziec, czy to norma, czy mialem takiego pecha? Ciekaw jestem jakie koledzy forumowicze maja w tym wzgledzie doswiadczenia.

Ale oglądałeś gdzie,w sklepie wędkarskim?,Zapewne nie ,może na targach wękarskich?Też wątpię,tam jadą wszystkie proste :)

Pewnie w którejś z pracowni,ale kilku producentów i tyle krzywych, że sprawa zasługuje na wątek.Notabene temat niejednokrotnie poruszany,bardziej okazjonalnie.

A może jedna z pracowni przysyła Ci celowo same krzywe i to różnych marek.

 

W/g mnie wątek powstał albo  w celu wywołania kolejnej gównoburzy :) ,albo na skutek zbyt wyidealizowanego obrazu tzw, wędek ręcznie robionych, mającego niewiele wspólnego z rzeczywistościa.

Sklepowe wędki zdjęte z półki prawie w 100% wszystkie proste, ale na etepie półproduktu czyt.blank Zonk.

 

Obejrzałem kilkaset blankówi i szczerze,nie natknąłem się na idealny :D No może kilka prawie prostych się trafiło. I nie jest to wynikiem partactwa ,ale zwyczajny efekt stosowanej technologii. 

Zdarzyło się mieć w łapie totalnego zakrętasa ,który do rąk klienta trafić nie powinien i zapewne nie trafił, ale talkie rzeczy liczone raczej w promilach, ma na koncie każda firma.

Więc tym bardziej zaskakujące są Twoje doświadczenia w tej materii.No chyba ,że jesteś pracownikiem Dragona i składaczem HM-ów ,mającym styczność z samymi idealnymi :D


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 22:56


#45 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:02

Właściwie wszystkie blanki są w jakimś stopniu krzywe. Osobiście nie toleruję blanków pokręconych w różne strony. Trudno to sensownie skorygować zbrojeniem.

Tylko w pracowni wybierzesz ten naprawdę prosty.



#46 OFFLINE   Tomasz.B

Tomasz.B

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:09

Radzę nieco ostrożniej dobierać słowa ;) naturalnie myśląc o tej ''całej Polsce''

Pozdrawiam

Bo Ty tego nie miałeś,a chciałbyś mieć?


Użytkownik Tomasz.B edytował ten post 21 styczeń 2015 - 23:09


#47 OFFLINE   Alversund

Alversund

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:14

Nie jestem fanem Dragona, ani HM-ow, ot sobie jeden kupilem na probe i choc nie jest zly to nie powala, a napisalem o nim tylko dlatego, ze ktos napisal, ze wszystkie krzywe. Blanki widzialem w pracowni, nie chce robic antyreklamy, wiec nie wymienie w ktorej, chyba, ze na priv-a. Przypadek to nie byl, bo trafily sie 3 pod rzad w roznych gramaturach, moze to polityka firmy obliczona w amatora? (nie chce wymieniac tez serii, bo orientuje sie z ktorej stajni padlo pytanie) Nie chce wywolywac burzy, ani robic nikomu antyreklamy, ot bylem zainteresowany, chcialem kupic i w ostatniej chwili dalem sobie na wstrzymanie, a ze dalej chce, pytam, czy to normalne w blankach rodbiuldingowych? bo jesli tak to albo kupie krzywy, bo innych nie ma, albo postawie na fabryczny uznajac, ze nie warto wydawac gory pieniedzy na towar watpliwej jakosci.



#48 OFFLINE   Alversund

Alversund

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:22

Jeszcze odnosnie gowno-burzy, to tak jak bym slyszal blacharza specjalizujacego sie w naprawie samochodow tzw rozbitkow - przykryc szpachla i niech bokiem jezdzi. Po tonie odpowiedzi wnosze, ze kolaga dystrybutor, bo kazdy prawy rzemieslnik i rodbuilder pewnie byl by zainteresowany by pracowac i oferowac swoim klijentom towar najwyzszej jakosci.



#49 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:25

I w fabrycznych ciężko znaleźć prosty blank choć po ostrej selekcji, nie pisząc o ideale. Lecz czy to "towar wątpliwej jakości"? Wątpię...



#50 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:29

A czemu borony nie chca byc proste ? 


  • Tomasz eS, Lepton i Tomas81 lubią to

#51 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:35

Pytanie padło z  komputera osobistego. :) .W stajni mozesz wybrać ogiera lub klacz,najlepiej osobiście,bo przez neta można kupić z trzema nogami :)

 

Więc jest dokładnie jak myślałem :lol:

 

W celu zaoszczędzenia sobie ,niepotrzebnych bóli głowy ,na Twoim miejscu zdecydowałbym się na seryjną produkcję.

A tak na marginesie,kolega chciał zamówić wędkę w tej pracowni,czy kupić sam blank i ją sam zmontować?



#52 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:35

Też chciał bym wiedzieć Danielu. No i mieć idealnie prostego Vegterka. Jednak z drugiej strony przy łowieniu mi to nie przeszkadza a badyl baja :)



#53 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 23:40

Jeszcze odnosnie gowno-burzy, to tak jak bym slyszal blacharza specjalizujacego sie w naprawie samochodow tzw rozbitkow - przykryc szpachla i niech bokiem jezdzi. Po tonie odpowiedzi wnosze, ze kolaga dystrybutor, bo kazdy prawy rzemieslnik i rodbuilder pewnie byl by zainteresowany by pracowac i oferowac swoim klijentom towar najwyzszej jakosci.

Kolega dystrybutor ,nie ma pecha i bierze te proste.Chyba że dla siebie te krzywe,ale prosuję z nadzieją wyprostowania na wilczym grzbiecie ;) 



#54 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 22 styczeń 2015 - 07:39

Kolega dystrybutor ,nie ma pecha i bierze te proste.Chyba że dla siebie te krzywe,ale prosuję z nadzieją wyprostowania na wilczym grzbiecie ;)

 

Rafał, wilk w naszej ojczyźnie objęty jest ścisłą ochroną, nie dręczmy więc biednego zwierza.

Prostujmy blanki tak jak nas uczono na sztachetach w płocie, sposób stary i sprawdzony.



#55 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:09

A widział ktoś kiedyś - że tak powiem - "niekrzywy" blank? Bo ja chyba nie. Przy zakupie blanku najczęściej wybieram ten jedyny z kilku, a chyba nie mam w moim arsenale żadnego ideału. Jednakże kilka rzeczy dyskwalifikuje (dla mnie) blank:

- krzywe złącze,

- klikające złącze (po cholerę mam poprawiać fabrykę),

- skręcona w spiralę szczytówka,

- dolnik "wędrujący" co kilka cm - raz w prawo, raz w lewo,

- szczytówka której krzywizna nie pokrywa się z krzywizną ugięcia,

- odchylenie szczytówki, które przekracza pewną subiektywną granicę.

 

Punkt 2 może skutkować awarią, jeżeli się el. nie spasuje.

Pozostałe kwestie mogą, ale nie muszą być konsekwencją problemu technologicznego. Czy mogą w przyszłości doprowadzić do uszkodzenia blanku? Wątpię. Pewnie tylko w nielicznych przypadkach. Znacznie większym problemem jest nierównomierna grubość ścianek, albo bąble powietrza w strukturze blanku.

 

Niewielkie skrzywienia są jak najbardziej normalne, szczególnie w najlżejszych i dłuższych blankach. Dla mnie przy wyborze decydują kwestie estetyczne i uciążliwość zbrojenia krzywulców.


  • pietrus i homax lubią to

#56 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:14

To juz nie wiem czemu tylu kolegow chce kose....!

Użytkownik yglo edytował ten post 22 styczeń 2015 - 08:16

  • pepso, Karol Krause i homax lubią to

#57 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:19

Druga strona wypowiedzi i żadna pracownia nie wypowiedziała sie w tej kwestii. Oni chyba powinni najlepiej wiedzieć co jest powodem "krzywych" blanków. Spotkałem wiele krzywych lekko lub bardziej których osobiście bym nie kupił i jesli jest wybór kilku z danego modelu wybieram zawsze te bardziej proste,ot co. Ponoć (tak słyszałem) ze im blank z lepszego materiału tym bardziej podatny na krzywiznę. Prawda to?


  • Jozi lubi to

#58 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:24

a ja miałem prosty blank, dosłownie jak strzała, 5S70MHF, aż się miło patrzyło :), do dziś żałuję, że odsprzedałem

 

ale widziałem np. St.Croix z odejściem szczytu (tak 1/3 blanku) po 10-13mm i to już rodziło u mnie konflikt wewnętrzny :)

 

widziałem dostawę Phenixa TX (4szt) w której każdy blank był pokręcony po spirali, nie strasznie, tak 5mm, ale raz w jedną raz w drugą

taka technologia, tak ma być, a co mnie to obchodzi, to niech zmienią technologię, albo lepiej pilnują Chińczyków :)

ja takiego blanku nie wezmę, a szkoda


  • Guzu lubi to

#59 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:40

Podobno wysokie moduły mają przy wygrzewaniu większą tendencję do wykrzywiania się niż niskie. Ewidentnie jest to także powiązane ze średnicą blanku i długością. Ale na to wszystko nakłada się kontrola jakości. Bo jeżeli długie 10lb RX8, czy XLS 9'0 15lb może być relatywnie proste, to dlaczego 7,0 17lb MHX-a ma byś skręcone jak korkociąg?



#60 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:44

Podobno wysokie moduły mają przy wygrzewaniu większą tendencję do wykrzywiania się niż niskie. Ewidentnie jest to także powiązane ze średnicą blanku i długością. Ale na to wszystko nakłada się kontrola jakości. Bo jeżeli długie 10lb RX8, czy XLS 9'0 15lb może być relatywnie proste, to dlaczego 7,0 17lb MHX-a ma byś skręcone jak korkociąg?

 

Krzysku,

 

Doskonale znasz odpowiedz na postawione pytanie ;)

 

Blankow nie sprzedaje ich prostota, funkcjonalnosc czy stopien dopasowania do ZDEFINIOWANYCH potrzeb uzytkownika.

Sprzedaje agresywny marketing, moda, umowy z pracowniami itd itp.

 

:)


  • kotwitz lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodbuilding, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych