Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3060 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   Sicu

Sicu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaGdańsk/Warszawa
  • Imię:Maciej

Napisano 26 kwiecień 2016 - 18:57

Dzięki;) generalnie obciążać go mocno nie będę, z kręcęnia do tyłu też mogę zrezygnować, a do Pana Leśniaka wyślę po sezonie pstrągowym i w między czasie zobaczę jak z dostępnością części.

Użytkownik Sicu edytował ten post 26 kwiecień 2016 - 19:00


#322 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 26 kwiecień 2016 - 19:13

Mefisto pewnie znajdzie :-)

#323 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 26 kwiecień 2016 - 20:29

Ooooo tu!

attachicon.gifuszkodzenie.jpg

Ten element nadaje się już na śmietnik,a dalsze posługiwanie się kołowrotkiem w takim stanie może być przyczyną innych uszkodzeń,choćby samej zębatki która napędza ów wałek.


  • Jozi lubi to

#324 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1417 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 26 kwiecień 2016 - 20:30

 

A przy okazji - ile przeciętnie trwa wysyłka z USA?

 

W tym wypadku trwała tydzień.



#325 OFFLINE   _hubercik_

_hubercik_

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 19:31

Drodzy forumowicze,

 

Mam pewien problem z kołowrotkiem, który odebrałem dzisiaj od człowieka zajmującego się konserwacją sprzętu wędkarskiego w Warszawie.

 

W poprzednim tygodniu oddałem do standardowego przesmarowania swojego Shimano Aero 1010 GT. Kupiłem go niespełna 2 lata temu i chciałem żeby ktoś fachowym okiem zerknął na "jego wnętrzności". Przy odbiorze kołowrotka moją uwagę zwrócił stosunkowo niewielki opór przy kręceniu, natomiast Pan, który opiekował się moim młynkiem stwierdził, że to normalne tuż po przesmarowaniu i wszystko odpowiednio się ułoży po jednym wypadzie nad wodę. Kiedy wróciłem do domu i zacząłem nim dosyć intensywnie kręcić zobaczyłem kolejny dziwny efekt konserwacji - podczas kręcenia na luźnym hamulcu kołowrotek zachowuje się tak jakby pracował przy niewielkim oporze na hamulcu - tzn delikatnie pyka terkokta hamulca. Początkowo myślałem, że być może to szpulka obciera o jakiś obracający się element ale po jej zdemontowaniu efekt nadal się utrzymuje i kołowrotek zachowuje się tak jakby przez cały czas pracował pod niewielkim obciążeniem. Dodam, że po rozkręceniu młynka korbka wykonuje max 2 obroty i zatrzymuje się.

 

Moje pytanie brzmi - czy to faktycznie może się z czasem ułożyć, czy może mógłby mi ktoś pomóc jak w prosty sposób usunąć efekt "stałego oporu na hamulcu"?

 

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie rady ;)



#326 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 20:08

Kosz nie jest za luźno dokręcony?

Worm-shaft dobrze siedzi w swoich gniazdach? Lub prowadnica oscilation slidera?

Nie są dołożone jakieś podkładki na "koło napędowe"?

 

Przyczyn może być sporo.



#327 OFFLINE   _hubercik_

_hubercik_

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 20:33

@Kokosz - z tego co wiem zostały wymienione podkładki przy regulacji hamulca przez co miał się rozszerzyć zakres ustawień hamulca ale nie wiem czy ten zabieg może mieć wpływ na efekt, a nawet wręcz defekt, "stałego oporu na hamulcu" :( Natomiast czy jakieś podkładki dołożono na koło napędowego - tego nie wiem :(


Użytkownik _hubercik_ edytował ten post 27 kwiecień 2016 - 20:34


#328 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 27 kwiecień 2016 - 22:01

Jakiś kosmos :P Żeby w tym kołowrotku zadziałała terkotka hamulca, oś główna musi zacząć się obracać ( wraz  z nią kręciłaby się szpula ).

Ale, żeby przy kręceniu na sucho oś zaczęła się sama obracać to nie wiem jak trzeba by kombinować.

Które podkładki Ci wymieniał?

Przy terkotce masz filc i niebieską, w środku filc, niebieską, chyba 3 metalowe i sprężynkę. Może wymienione podkładki mają za małą średnicę.

Jak się nie zobaczy to tak jak kolega wyżej pisze - będzie ciężko ocenić.



#329 OFFLINE   _hubercik_

_hubercik_

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 22:06

Jakiś kosmos :P Żeby w tym kołowrotku zadziałała terkotka hamulca, oś główna musi zacząć się obracać ( wraz  z nią kręciłaby się szpula ).

Ale, żeby przy kręceniu na sucho oś zaczęła się sama obracać to nie wiem jak trzeba by kombinować.

Najlepsze jest to, że właśnie to tak wygląda :P Dla mnie to też kosmos, bo jak usiadłem w domu z tym kołowrotkiem to mówiąc zupełnie szczerze - zgłupiałem :D

 

Dlatego jeśli jest ktoś ma doświadczenie w majstrowaniu przy takim kołowrotku, a mieszka w Warszawie lub w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, i chciałby zobaczyć na własne oczy taki ewenement to będę bardzo wdzięczny za pomoc ;)


Użytkownik _hubercik_ edytował ten post 27 kwiecień 2016 - 22:13


#330 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 28 kwiecień 2016 - 03:54

Coś jest ewidentnie skopane, może hamulec walki jest źle złożony, serwisowałem ostatnio shimano gtm-rb i trzy stradicki GT i nie ma czegoś takiego jak opisujesz w żadnym. Masz wszystko co było oryginalne założone przed serwisem tzn. te wymieniane podkładki?

#331 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1034 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 28 kwiecień 2016 - 09:17

Wydaje mi się że oś główna posmarowana została gęstym smarem i obracający się rotor nią kręci. Jak zwiększysz siłę hamulca to oś-szpula przestaną się obracać. Kapnij jakiej oliwki na ośkę może i kręć...



#332 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 28 kwiecień 2016 - 19:36

Najlepsze jest to, że właśnie to tak wygląda :P Dla mnie to też kosmos, bo jak usiadłem w domu z tym kołowrotkiem to mówiąc zupełnie szczerze - zgłupiałem :D

 

Dlatego jeśli jest ktoś ma doświadczenie w majstrowaniu przy takim kołowrotku, a mieszka w Warszawie lub w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, i chciałby zobaczyć na własne oczy taki ewenement to będę bardzo wdzięczny za pomoc ;)

W-wa mogę zajrzeć...pw.

Wydaje się ,że sprzęgło blokady hamulca wymaga przeczyszczenia lub korekty na sprężynkach.


  • Antek0158 lubi to

#333 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 28 kwiecień 2016 - 20:20

Jakiś kosmos :P Żeby w tym kołowrotku zadziałała terkotka hamulca, oś główna musi zacząć się obracać ( wraz  z nią kręciłaby się szpula ).

Ale, żeby przy kręceniu na sucho oś zaczęła się sama obracać to nie wiem jak trzeba by kombinować.

 

 

Wydaje mi się że oś główna posmarowana została gęstym smarem i obracający się rotor nią kręci. Jak zwiększysz siłę hamulca to oś-szpula przestaną się obracać. Kapnij jakiej oliwki na ośkę może i kręć...

Tak może się zdarzyć.Generalnie to żaden problem z tą obracającą się osią,a hamulec nic tu do rzeczy nie ma.Może być że oś przy rozluznionym hamulcu będzie się obracać razem ze szpula wówczas gdy zostanie posmarowana smarem. W Aero GT i GTM 1010,1030,1040 należy shaft (oś) traktować tylko dobra oliwką,a w czasie pracy kołowrotka i tak pobierze sobie smar z przekładni i piniona. Pózniej należy nadmiar smaru który się wydostanie na oś usunąć i zaaplikować oliwkę.

Jak widać sztuka serwisowania poszczególnych modeli kołowrotków nie jest schematyczna.



#334 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 03 maj 2016 - 20:36

Nawiązując do poprzednich wpisów ws mojego Biomastera to dziś go odebrałem. Co prawda trwało to w pyte długo (10 tygodni :angry: ) ale otrzymałem drugi młynek nówka sztuka. Co lepsze oddawałem na reklamację bez szpulek a otrzymałem wraz z dwoma szpulami i wszystkimi podkładkami itp więc jutro dwie szpulki pójdą na giełdę. Na tę okoliczność zakupiłem wędeczkę i młynek więc dzisiejsze zakupy sponsorowało Shimano Europe  :P


  • thug lubi to

#335 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1343 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 03 maj 2016 - 20:52

A więc dobrze się zakończyło :-)
Szkoda tylko, że trochę to trwało choć na otwarcie sezonu szczupakowego jak znalazł :-)

#336 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 05 maj 2016 - 21:16

Jako że nie podobne jest wchodzić ponownie do tej samej rzeki, chciałbym tym razem przesmarowac nowego Biomka. Mam jednak pytanie do kolegów jaki jest rozmiar imbusa potrzebnego do odkrecenia tulejki na walku posuwu szpuli nad terkotka hamulca. Te co mam są za duże więc musiałbym zakupić takiego imbusika by w ogóle podejść do tematu.

#337 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 05 maj 2016 - 21:47

0.9
Możesz też spróbować delikatnie nożykiem.
  • Pawgas lubi to

#338 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 06 maj 2016 - 06:47

Spinacz biurowy, jedna strone rozginasz musi ciasno wejść w imbus, pozniej go lekko splaszczasz kombinerkami i masz idealny szyty na miare kluczyk, pamietaj o kleju lub silikonie i dokladnym dokreceniu tego imbusika bo one się nagminnie odkrecaja.
  • Pawgas lubi to

#339 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1343 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 06 maj 2016 - 06:59

Spinacz biurowy, jedna strone rozginasz musi ciasno wejść w imbus, pozniej go lekko splaszczasz kombinerkami i masz idealny szyty na miare kluczyk, pamietaj o kleju lub silikonie i dokladnym dokreceniu tego imbusika bo one się nagminnie odkrecaja.

 

Z ust mi to wyjąłeś ;) Zastosowałem ten sam patent ze spinaczem i sprawdza się wyśmienicie... :D



#340 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 06 maj 2016 - 10:38

a co z gwarancją nowego kręćka-na starcie stracisz ją.

co do imbusów można trafić fajny zestawik w biedronce.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych