Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3027 odpowiedzi w tym temacie

#2401 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 19 marzec 2022 - 06:12

Jest jakas szansa na zdemontowanie tego plastiku co jest na gorze szpuli od Tp 15? Chciałem wyprostować rant ale plastik mi to utrudnia…

#2402 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 19 marzec 2022 - 15:38

Ma ktoś wiedzę gdzie można by dokupić brakującą część do kołowrotka Twin Power 2000XT lub 2500 rok 1995-1998.Brakuje mi maleńkiej metalowej tulejki która była założona na końcówkę przegubu manetki biegu wstecznego przesuwającą sprzęgło w łożysku oporowym.



#2403 OFFLINE   woojtek13

woojtek13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 20 marzec 2022 - 14:14

Fred A, wpisz na Ebay ->  cam ring 4661. Jest dostępna u sprzedawcy z Włoch.


  • Fred A lubi to

#2404 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 05 kwiecień 2022 - 12:17

Mam pytanie czy jest możliwość aby na kole głównym w TP 15 była jedna mosiężna i jedna stalowa podkładka? Shimano chyba zawsze stosuje mosiężne podkładki? Kołowrotek podobno nie grzebany a były dwie takie podkładki…

#2405 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 05 kwiecień 2022 - 16:55

Kiedyś tak było a teraz to różnie i są pomieszane stalowe z miedzianymi. Zdarza się też że i 5szt jest zamiast 2szt :-)
W TP SW 15 mimo iż są podkładki pod łożyskiem to trafiają się i na przekładni.
Ale powiedzy od Stradica FL w górę nie trafiłem jeszcze podkładki na kole przekładni a wszystkie są pod łożyskiem.

#2406 OFFLINE   czacha79

czacha79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 09 kwiecień 2022 - 20:33

Pacjent - Vanford C2000S

1. Czy ta filcowa (?) podkładka na górze szpuli (pod metalową jakby przykrywką po zdjęciu tego kwadratowego drucika) powinna byc lepka/wilgotna?

2. Wyczuwam luz na korbie, tam gdzie siedzi wkręcona w kołowrotek. Nie jest jakiś wielki, ale jest i czuję stukanie delikatne przy jigowaniu i zwijaniu lekkich przynęt. Na sucho bez wędki też jest ten luz/stuk wyczuwalny, a jeśli przytrzymam rotor i potrząsnę kołowrotkiem (nawet bez korbki) też to słychać. Kręcioł na gwarancji, pytanie czy to zgłaszać?

3. W czasie kręcenia ze szpulą i bez słyszalny jest szum. Praca zdecydowanie nie jest taka jak w drugim Vanfordzie 3000, tyle że tamten ma 10% nalatane co ten C2000 - na rybach jestem 2-3 razy w tygodniu :P

#2407 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 09 kwiecień 2022 - 22:32

Pacjent - Vanford C2000S

1. Czy ta filcowa (?) podkładka na górze szpuli (pod metalową jakby przykrywką po zdjęciu tego kwadratowego drucika) powinna byc lepka/wilgotna?

2. Wyczuwam luz na korbie, tam gdzie siedzi wkręcona w kołowrotek. Nie jest jakiś wielki, ale jest i czuję stukanie delikatne przy jigowaniu i zwijaniu lekkich przynęt. Na sucho bez wędki też jest ten luz/stuk wyczuwalny, a jeśli przytrzymam rotor i potrząsnę kołowrotkiem (nawet bez korbki) też to słychać. Kręcioł na gwarancji, pytanie czy to zgłaszać?

3. W czasie kręcenia ze szpulą i bez słyszalny jest szum. Praca zdecydowanie nie jest taka jak w drugim Vanfordzie 3000, tyle że tamten ma 10% nalatane co ten C2000 - na rybach jestem 2-3 razy w tygodniu :P

Witaj w dzisiejszych czasach  :)

1. szum - gówniane łożyska, jeszcze bardziej gówniany smar, przekoszone body, złe dopasowanie poszczególnych elementów.

2. tarcza hamulca ma być mokra  :)

3. luz na korbie (przekładni) minimalny musi być, bez niego zęby się zjedzą.

Czyli tak ogólnie, wszystko jest w normie ;) .

A najlepsze jest to że niektórzy z forumowiczów napiszą że tak jest git, i tak ma być  :D


Użytkownik Adaś Niezgódka edytował ten post 09 kwiecień 2022 - 22:36

  • Voiteh, S.N. i czacha79 lubią to

#2408 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 09 kwiecień 2022 - 22:54

Zdziwił byś się jak pięknie te kołowrotki potrafią pracować.

Przykre jest to, że by to osiągnąć, jest potrzebna ingerencja ogarniętego serwisanta  :( .

 

PS. żeby nie było, że shimano jest beee.... to sytuacja jest analogiczna w odniesieniu do daiwy.  



#2409 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1781 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 10 kwiecień 2022 - 09:29

Nie tylko Daiwa czy Shimano. Kupiem nówkę "reda" niby wszystko ok ale szumiał a bardziej piszczał w trakcie pracy więc rozebrałem, wymieniłem łożysko, które okazało się winowajcą i wszystko OK. Nie wiem jak by się zachowywał pod obciążeniem bo wszystko się działo na etapie kręcenia fotelowego.



#2410 OFFLINE   czacha79

czacha79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 10 kwiecień 2022 - 10:51

Brak „równości” między egzemplarzami dotyczy chyba wszystkich branż.. niestety. Zawodowo zajmuję się fotografią i obiektywy po 15-20tys zł są mniej lub bardziej udane i przy zakupie przebiera się te lepsze sztuki, a to przecież niby inżynieria precyzyjna no i #madeinjapan 🙄

Dzięki za uspokojenie, łowię dalej :)
  • woblery L.E., przemo_w i Adaś Niezgódka lubią to

#2411 OFFLINE   Rampampam

Rampampam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam...

Napisano 10 kwiecień 2022 - 20:13



Taka ciekawostka ;)

#2412 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 kwiecień 2022 - 08:35



Taka ciekawostka ;)

 

 

Od 4:30 mozna obejrzec jako ciekawostke, a potem spac spokojnie :)



#2413 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 11 kwiecień 2022 - 09:26



Taka ciekawostka ;)

Dla chcącego, nic trudnego :) , tylko czy jest sens takiej przeróbki.

Oryginalny TP FD 4000 PG nawija tylko 74cm.

Ta hybryda będzie zwijać poniżej 70cm. 

Ekstremalnie mało, co da nam młynek o bardzo wąskim zastosowaniu.

To coś dla zwolenników Extra Power Gear  :D o bardzo szybkich i giętkich nadgarstkach  :lol:



#2414 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 kwiecień 2022 - 09:37

Dla chcącego, nic trudnego :) , tylko czy jest sens takiej przeróbki.

Oryginalny TP FD 4000 PG nawija tylko 74cm.

Ta hybryda będzie zwijać poniżej 70cm. 

Ekstremalnie mało, co da nam młynek o bardzo wąskim zastosowaniu.

To coś dla zwolenników Extra Power Gear  :D o bardzo szybkich i giętkich nadgarstkach  :lol:

 

Wtedy wolny nawoj kompensuje delikwent korbka o dlugosci ramienia 45 mm. Wiec znow mu wzrastaja opory krecenia... I wszystko w przyrodzie wraca do rownowagi ;)


  • Adaś Niezgódka lubi to

#2415 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 11 kwiecień 2022 - 10:22

Profisher nawet koła przekładni naprawia i dorabia więc sama przeróbka piniona to pikuś :-)

#2416 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 444 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 11 kwiecień 2022 - 11:09

Faktycznie ciekawy filmik w tematyce "poprawiania fabryki". Facet bardzo się przyłożył aby dosłownie stworzyć problem, który inżynierowie Shimano rozwiązali jakieś 20 lat temu.

 

Dla zainteresowanych - chodzi o tzw. floating shaft i użycie kombinacji tuleji polimerowej + łożyska w nakrętce rotora mającej na celu odizolowania osi głównej od ścianek piniona aby zredukować tarcie i zapewnić płynną pracę pod obciążeniem - rozwiązanie stosowane (i kopiowane) zresztą przez producentów we wszystkich topowych młynkach SW.

 

Tarcie toczne metali jest stosunkowo bardzo niskie, ale tarcie ślizgowe już nie, szczególnie pod obciążeniem. Tak precyzyjne spasowanie piniona i osi głównej jak na filmiku będzie błyskawicznie degradować smar i skazuje oba elementy na szybkie niszczenie - no ale tego na filmie już raczej nie zobaczymy.

 

Jeśli uda mi się ogarnąć tekst to postaram się napisać do niego wiadomość, sam jestem ciekaw ile wytrzymał, choć nie wiem czy odpisze, o ile ma jeszcze dostęp do youtube ;)


  • woblery L.E. i Adaś Niezgódka lubią to

#2417 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 11 kwiecień 2022 - 11:44

Ty chyba nie ogarnąłeś celu tej przeróbki :-)
Pinion od 4000 ma inną średnicę a musiał go spasować z ośką od 2500 która ma mniejszą średnicę.
Nie robił tego w celu poprawienia fabryki a chciał uzyskać wersję 3000mpg.
Ps. Posłuchaj co mówi o tej wstawce na końcu filmu.
Zrobił ją z brązu czyli z właściwościami samosmarującymi.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 11 kwiecień 2022 - 11:55

  • Guzu lubi to

#2418 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 444 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 11 kwiecień 2022 - 13:13

Słuchałem,oglądałem i tyle panimiałem - podejrzewam, że już poprawia kolejne za pieniążki ;)

 

Zastosował tuleje z odpowiedniego stopu brązu o niskim współczynniku tarcia - jakim? tego nie wiem, ale tuleja z PTFE + łożysko mają jeszcze niższy.

 

Ogólnie jestem pod wrażeniem wykonania, z tym że tak jak napisałem, margines błędu jest bardzo mały i sam jestem ciekaw jak jego przeróbka spisała się pod obciążeniem.
Jeśli uda mi się uzyskać odpowiedź to dam znać.



#2419 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 11 kwiecień 2022 - 13:35

Ty chyba nie ogarnąłeś celu tej przeróbki :-)
Pinion od 4000 ma inną średnicę a musiał go spasować z ośką od 2500 która ma mniejszą średnicę.
Nie robił tego w celu poprawienia fabryki a chciał uzyskać wersję 3000mpg.
Ps. Posłuchaj co mówi o tej wstawce na końcu filmu.
Zrobił ją z brązu czyli z właściwościami samosmarującymi.

Nawet gdyby użył do tego KRYPTONITU :) , to kolega Kineret ma racje.

W pinionie TP 4000 PG pole styku ośki z pinionem to około 40% wysokości piniona, w bliźniaczych konstrukcjach (vanquish/stella) jest ono jeszcze mniejsze.

To jest właśnie pływający wałek ;) .

Gość z filmiku zwiększył pole styku (tarcia) do lekko 80% (wnioskuję po długości tulei której użył do tej przeróbki.

Tarcie ośki po pinionie w tym kołowrotku będzie znacznie większe niż w oryginale, i tak jak kolega Kineret napisał, oliwka z ośki zostanie bardzo szybko wyparta i zacznie się porządne tarcie, nawet gdyby ośka byłą ze stali nierdzewnej, to długo by nie pociągnęła.

I żaden rodzaj brązu tutaj nie pomoże.



#2420 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 11 kwiecień 2022 - 13:36

Moim zdaniem nie będzie żadnego problemu ze smarowaniem i tarciem oś- pinion. Problem to się pojawi gdy nadmiar smaru spadnie na ośkę. Szczególnie że niektórzy nie znają umiaru w ilości smaru i młynek będzie zablokowany na amen.
Ps. Na temat ilości powierzchni tarcia to z wami podyskutuję jak mi pomierzycie pinion wystrugany nowym nożem i taki strugany nożem przed samą wymianą.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 11 kwiecień 2022 - 13:45

  • Rebus lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano