Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3020 odpowiedzi w tym temacie

#2441 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 14 kwiecień 2022 - 16:10

W 18stce mam zupełnie inną tą podkładkę. Jakby plastikowa i ok 0.5 mm grubości ma,.
Jej na schemacie nie ma ale być może jest w zestawie z łożyskiem od razu lub w nakrętce.
Mefisto tu niewiele pomoże bo spodziewana dostawa tego łożyska jest 21 tygodni :-)
Zostaje JP a to już połowa wartości tego młynka wyjdzie :-)

W zestawie z łożyskiem czy też nakrętką nie ma tej podkładki.

Nie ma też znaczenia z czego ona będzie, i czy będzie jedna, czy więcej.

Ona ma spełnić określone zadanie, czyli uniemożliwić ruch łożyska w nakrętce (góra dół), blokując jednocześnie zewnętrzną bieżnie nie przeszkadzając wewnętrznej.

Tylko tyle, i aż tyle.

Dostępność to inna sprawa, ja właśnie dzisiaj dostałem dwa takie sety do rozmiaru 2500 (po dwóch tygodniach od zamówienia).

Ale faktycznie czasem trzeba poczekać znacznie dłużej, niestety takich czasów dożyliśmy  :(


Użytkownik Adaś Niezgódka edytował ten post 14 kwiecień 2022 - 16:12


#2442 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 kwiecień 2022 - 16:59

Dostałeś bo do 2500 są dostępne i połowę tańsze niż do 4000 :-)

#2443 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 kwiecień 2022 - 20:23

W zestawie z łożyskiem czy też nakrętką nie ma tej podkładki.
Nie ma też znaczenia z czego ona będzie, i czy będzie jedna, czy więcej.
Ona ma spełnić określone zadanie, czyli uniemożliwić ruch łożyska w nakrętce (góra dół), blokując jednocześnie zewnętrzną bieżnie nie przeszkadzając wewnętrznej.
Tylko tyle, i aż tyle.
Dostępność to inna sprawa, ja właśnie dzisiaj dostałem dwa takie sety do rozmiaru 2500 (po dwóch tygodniach od zamówienia).
Ale faktycznie czasem trzeba poczekać znacznie dłużej, niestety takich czasów dożyliśmy  :( .

Niestety po raz kolejny się z Tobą nie zgodzę.
Otóż ta podkładka wcale nie blokuje zewnętrznej bieżni łożyska. Ma mniejszą srednicę zewnętrzną.
Załączony plik  1.jpg   41,97 KB   8 Ilość pobrańZałączony plik  2.jpg   41,57 KB   7 Ilość pobrań
Zrobiłem mały test. Wywaliłem tą podkładkę i wrzuciłem taką z przekładni o takiej samej grubości. I tu zonk. Stella zaczęła szurać. Ale żeby było śmieszniej ten sam myk zrobiłem w TP 20. Nakrętka, podkładka ze Stelli i zapasowe łożysko. Miód - malina. A po wrzuceniu podkładek z przekładni znów szuranie.
Więc chyba nie do końca mogą tam być podkładki z przekładni.
Zerknąłem sobie też na filmik mojego idola :-) Profishera.
https://youtu.be/2q3TVqV6ePI
Min 26.40 widać że ta podkładka jest węższa niż zewnętrzna bieżnia łożyska.

#2444 OFFLINE   RybkaWoleju

RybkaWoleju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaZ nad Wody.
  • Imię:Włodek

Napisano 14 kwiecień 2022 - 20:41

Miałem przypadek że moja Stellka szurała inaczej niż zwykły szum i podesłałem ją na reklamację, z tego co pamiętam to serwis regulował lożysko nakrętki rotora czy tam luz owego łożyska tego nie pamietam (taka była przynajmniej adnotacja na formularzu).
Po powrocie pracuje elegancko 😁

Użytkownik RybkaWoleju edytował ten post 14 kwiecień 2022 - 20:44

  • Adaś Niezgódka lubi to

#2445 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 14 kwiecień 2022 - 21:48

Niestety po raz kolejny się z Tobą nie zgodzę.
Otóż ta podkładka wcale nie blokuje zewnętrznej bieżni łożyska. Ma mniejszą srednicę zewnętrzną.
attachicon.gif 1.jpgattachicon.gif 2.jpg
Zrobiłem mały test. Wywaliłem tą podkładkę i wrzuciłem taką z przekładni o takiej samej grubości. I tu zonk. Stella zaczęła szurać. Ale żeby było śmieszniej ten sam myk zrobiłem w TP 20. Nakrętka, podkładka ze Stelli i zapasowe łożysko. Miód - malina. A po wrzuceniu podkładek z przekładni znów szuranie.
Więc chyba nie do końca mogą tam być podkładki z przekładni.
Zerknąłem sobie też na filmik mojego idola :-) Profishera.

Min 26.40 widać że ta podkładka jest węższa niż zewnętrzna bieżnia łożyska.

i właśnie dlatego że dałeś podkładkę tej samej grubości zaczęło szurać, podkładka z twojej fotki układa się w drugim frezie nakrętki, podkładka z mojej fotki w pierwszym.

Obejrzyj dokładnie budowę nakrętki. 



#2446 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 14 kwiecień 2022 - 21:59

Miałem przypadek że moja Stellka szurała inaczej niż zwykły szum i podesłałem ją na reklamację, z tego co pamiętam to serwis regulował lożysko nakrętki rotora czy tam luz owego łożyska tego nie pamietam (taka była przynajmniej adnotacja na formularzu).
Po powrocie pracuje elegancko

Słowo klucz " REGULACJA "  :lol:

Do tego odrobina logicznego myślenia, i sukces gwarantowany  ;) .



#2447 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 kwiecień 2022 - 22:00

Nie. Bo wsadzając 1, 2 czy 3 podkładki z przekładni szura cały czas.
A wystarczy odizolować pinion od tej tulejki w łożysku taką małą podkładką z knoba i jest cisza.
Idę dalej :-)
Podkładka typowo z knoba, stalowa bo poprzednia była plastikowa i nadal lekko szura.
Kolej na wycinanki z kliszy RTG na wymiar tej oryginalnej.
Z tymi jest idealnie. Więc musi tam być podkładka plastikowa a nie stalowa. Ktoś to tak wymyślił.
Jeszcze mnie korci zeby Ci odpisać tam gdzie pisałeś o kasowaniu luzu na rotorze ale szkoda mojego czasu.
Ja zaczniesz rozbierać młynki po artystach- kasownikach luzów i zobaczysz do czego to prowadzi to zrozumiesz.
Ty być może wiesz żeby z tym kasowaniem nie przesadzić ale 70% czytających tego nie wie i kasują na maxa bo przeczytali że można a nawet trzeba, nie wiedząc ile tam powinno luzu zostać.
A póżniej płacz bo po kilku miesiącach młynek zarżnięty.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 14 kwiecień 2022 - 22:35

  • woblery L.E. lubi to

#2448 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 11:02

Adam czemu nie pracujesz w dziale konstrukcji shimano? Pytam na poważnie.Tylko nie pisz że pracujesz z Panem Kleksem. 


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 15 kwiecień 2022 - 11:05


#2449 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 11:15

Adam czemu nie pracujesz w dziale konstrukcji shimano? Pytam na poważnie.Tylko nie pisz że pracujesz z Panem Kleksem. 

Radku, twoje poczucie humoru jest wręcz powalające, niestety czytając twoje posty, odnoszę wrażenie że reprezentujemy troszkę inny poziom kultury osobistej.

A widzisz, tak się składa że dzisiaj trochę boli mnie kolano i nie mogę się schylać  ;) .

 

Pozdrawiam cię serdecznie i życzę wesołych i spokojnych świąt.


  • Woytec lubi to

#2450 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 11:43

Pozwolisz Przemku że cię zacytuję (bardzo rozbawił mnie ten fragment, ale też zasmucił).

Jak zaczniesz rozbierać młynki po artystach- kasownikach luzów i zobaczysz do czego to prowadzi to zrozumiesz"

Pomijając różnice w tematach technicznych które nas dzielą, zauważyłem jeszcze jedną kwestię natury ludzkiej która nas od siebie odróżnia.

Ja Przemku staram się unikać traktowania ludzi z góry, zwłaszcza gdy tych ludzi nie znam.

 

 

A tak w temacie to nie pisz proszę że zakładasz set od Stelli do TP i jest miód malina.

Nakrętka od Stelli nie powinna być montowana w TP, żeby się nie rozpisywać zobrazuję to fotkami. 

post-75036-0-41604000-1650018230_thumb.jpost-75036-0-72282000-1650018248_thumb.j

Myślę że wyłapiesz te subtelne różnice i i problemy które mogą wyniknąć po ich wymianie pomiędzy STL a TP.

 

Co się zaś tyczy podkładek o których pisałem, to kolejne fotki powinny uzmysłowić ci konieczność ich montażu na przykład podczas tuningu TP.

post-75036-0-35577800-1650018522_thumb.jpost-75036-0-99901600-1650018545_thumb.j

 

Co do kasowania luzu rotora z innego wątku, napisałem wyraźnie że mały luz musi zostać.

Niestety ani ty, ani ja nie mamy wpływu na to co ludzie robią ze swoimi kołowrotkami, i niech tak zostanie.

W końcu to ich pieniądze i ich kołowrotki, jeśli wykonają ten zabieg prawidłowo to dobrze, jeśli nie, to pewnie kołowrotek trafi na giełdę  :)

 

Tobie również życzę wesołych świąt.

 

Pozdrawiam

Załączone pliki


Użytkownik Adaś Niezgódka edytował ten post 15 kwiecień 2022 - 11:46

  • Woytec lubi to

#2451 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 11:56

Szkoda mojego czasu. Bo cały czas bedziesz mnie za słówka łapał a ja nie mam zamiaru z koniem się kopać i tłumaczyć jak dziecku.
Wyskakujesz z róznymi tematami które wałkowane były już 8 lat temu. Tam walczył z tą głupotą np p. Leśniak i inni. Wtedy nie do końca to do mnie docierało ale mieli 100% racji.
Bo przerobili młynki nie tylko swoje a setki młynków po różnych kombinacjach właścicieli i dobrze widzieli co się w różnych sytuacjach działo.
Cały czas było drążone żeby nie wypisywać o różnych "tuningach" bo w większości powielali to ludzie nie potrafiący wkrętaka obsługiwać i niszczacy przez co swoje młynki.
Poczytaj sobie w czeluściach jerka.
Idąc Twoją drogą to i przekładni nie można między tymi młynkami zamieniać. Bo mają inne kolory.
A można. I dalej kolega od Ultegry też nie powinien nic zamieniać bo w Ultegrze jest zupełnie inna nakrętka a sam co pisałeś?

Użytkownik przemo_w edytował ten post 15 kwiecień 2022 - 12:20

  • Artek, Profil_Nieaktywny i woblery L.E. lubią to

#2452 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 12:12

Radku, twoje poczucie humoru jest wręcz powalające, niestety czytając twoje posty, odnoszę wrażenie że reprezentujemy troszkę inny poziom kultury osobistej.

A widzisz, tak się składa że dzisiaj trochę boli mnie kolano i nie mogę się schylać  ;) .

 

Pozdrawiam cię serdecznie i życzę wesołych i spokojnych świąt.

Zadałem pytanie na poważnie czemu nie pracujesz w dziale konstrukcyjnym shimano? Odpowiedziałeś wymijająco.... Co do poziomu kultury, również odpowiem. Miło mi że jesteś z nami w tym wątku:)


  • przemo_w lubi to

#2453 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 12:32

Miałem przypadek że moja Stellka szurała inaczej niż zwykły szum i podesłałem ją na reklamację, z tego co pamiętam to serwis regulował lożysko nakrętki rotora czy tam luz owego łożyska tego nie pamietam (taka była przynajmniej adnotacja na formularzu).
Po powrocie pracuje elegancko

Możesz to rozkręcić i pokazać fotki? Bo jestem pewny że serwis wrzucił taką samą plastikową podkładkę a zwyczajnie cieńszą lub grubszą.

#2454 OFFLINE   RybkaWoleju

RybkaWoleju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaZ nad Wody.
  • Imię:Włodek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 12:44

U mnie w Stelli po powrocie z serwisu wygląda to tak.

Jak już to rozebralem to z ciekawości zamontowałem ten komplecik do TP4000MHGFD i wszystko pasuje i działa elegancko.

Załączone pliki


  • woblery L.E. i przemo_w lubią to

#2455 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 14:38

Możesz to rozkręcić i pokazać fotki? Bo jestem pewny że serwis wrzucił taką samą plastikową podkładkę a zwyczajnie cieńszą lub grubszą.

Przemku, to jest oczywiste że w Stelli to działa i nie trzeba tam dokładać żadnych podkładek.

Ale tematem dyskusji jest zaadoptowanie tego setu w innych kołowrotkach, w tym przypadku Ultegry.

A w takim przypadku ta oczywistość nie jest już tak oczywista  :) 

Tak samo jest w przypadku TP gdzie lepiej zostawić oryginalna nakrętkę bo ma większe pole styku z rotorem.

Co do podkładki ze stelli (tej plastikowej) to po jej wyjęciu wszystko będzie pracowało dokładnie tak samo dobrze bo nawet bez niej pinion nie ma kontaktu z łożyskiem.

Traktował bym ją raczej jako uszczelkę a nie podkładkę regulacyjną.

14 STL ma taką samą nakrętkę rotora jak 18 i tej podkładki tam nie ma.  

Nie mam w zamiarze przekonywać ciebie, ani nikogo innego do swoich racji, ale budowa tych elementów ma znaczenie i warto się nad tym zastanowić zanim narobi się bałaganu.



#2456 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 14:47

Zadałem pytanie na poważnie czemu nie pracujesz w dziale konstrukcyjnym shimano? Odpowiedziałeś wymijająco.... Co do poziomu kultury, również odpowiem. Miło mi że jesteś z nami w tym wątku:)

Zupełnie bez podtekstów, czy uszczypliwości.

Radku, mnie również jest bardzo miło że mogę podyskutować w tak zacnym gronie na tematy które mnie interesują.

Przykro mi trochę że Przemek nie ma na to czasu i nie chce się z koniem kopać (choć koniem nie jestem, dzieckiem z resztą też) :) .

A wracając do tematu kultury, to zapomniałeś się zrewanżować i złożyć mi życzeń z okazji nadchodzących świąt  :D



#2457 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 14:49

Przemku, to jest oczywiste że w Stelli to działa i nie trzeba tam dokładać żadnych podkładek.

Ale tematem dyskusji jest zaadoptowanie tego setu w innych kołowrotkach, w tym przypadku Ultegry.

A w takim przypadku ta oczywistość nie jest już tak oczywista  :)

Tak samo jest w przypadku TP gdzie lepiej zostawić oryginalna nakrętkę bo ma większe pole styku z rotorem.

Co do podkładki ze stelli (tej plastikowej) to po jej wyjęciu wszystko będzie pracowało dokładnie tak samo dobrze bo nawet bez niej pinion nie ma kontaktu z łożyskiem.

Traktował bym ją raczej jako uszczelkę a nie podkładkę regulacyjną.

14 STL ma taką samą nakrętkę rotora jak 18 i tej podkładki tam nie ma.  

Nie mam w zamiarze przekonywać ciebie, ani nikogo innego do swoich racji, ale budowa tych elementów ma znaczenie i warto się nad tym zastanowić zanim narobi się bałaganu.

Hmmm.Tutaj Ciebie zaskoczę bo akurat w mojej stelli FI4000 ta podkładka znajduję się w tej nakrętce. Sądzę że Przemek ma racje i służy jakoś do regulacji. Shimano nie zawsze wszystko umieszcza na schematach. Zwaszcza washery.


  • Profil_Nieaktywny lubi to

#2458 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2264 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 15 kwiecień 2022 - 15:47

Przemku, to jest oczywiste że w Stelli to działa i nie trzeba tam dokładać żadnych podkładek.
Ale tematem dyskusji jest zaadoptowanie tego setu w innych kołowrotkach, w tym przypadku Ultegry.
A w takim przypadku ta oczywistość nie jest już tak oczywista  :) 
Tak samo jest w przypadku TP gdzie lepiej zostawić oryginalna nakrętkę bo ma większe pole styku z rotorem.
Co do podkładki ze stelli (tej plastikowej) to po jej wyjęciu wszystko będzie pracowało dokładnie tak samo dobrze bo nawet bez niej pinion nie ma kontaktu z łożyskiem.
Traktował bym ją raczej jako uszczelkę a nie podkładkę regulacyjną.
14 STL ma taką samą nakrętkę rotora jak 18 i tej podkładki tam nie ma.  
Nie mam w zamiarze przekonywać ciebie, ani nikogo innego do swoich racji, ale budowa tych elementów ma znaczenie i warto się nad tym zastanowić zanim narobi się bałaganu.

Tym się różnimy że Ty teoretyzujesz a ja tą nakrętkę zamontowałem w Ultegrze i działa bez problemu.
Nie piszszę niczego bo "mi się wydaje" tylko sprawdzam organoleptycznie. Jak czegoś nie wiem lub nie sprawdziłem to siedzę cicho i się nie odzywam.
A Ty? I tu przykład pomocy z pokręcajką.
Pobędziesz trochę na jb, poczytasz to sam to zrozumiesz.
  • Artek i woblery L.E. lubią to

#2459 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 16:42

Tym się różnimy że Ty teoretyzujesz a ja tą nakrętkę zamontowałem w Ultegrze i działa bez problemu.
Nie piszszę niczego bo "mi się wydaje" tylko sprawdzam organoleptycznie. Jak czegoś nie wiem lub nie sprawdziłem to siedzę cicho i się nie odzywam.
A Ty? I tu przykład pomocy z pokręcajką.
Pobędziesz trochę na jb, poczytasz to sam to zrozumiesz.

Aż miło popatrzeć jak razem z Radkiem spijacie sobie z dziubków  :) 

A jeśli chodzi o wspomniany Drag Knob to temat załatwiłem błyskawicznie i kolega Rafał już użytkuje wspomnianą pokręcajkę.

Ja nie mam problemu z tym żeby przyznać się do błędu.    


  • Woytec lubi to

#2460 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2022 - 16:44

Hmmm.Tutaj Ciebie zaskoczę bo akurat w mojej stelli FI4000 ta podkładka znajduję się w tej nakrętce. Sądzę że Przemek ma racje i służy jakoś do regulacji. Shimano nie zawsze wszystko umieszcza na schematach. Zwaszcza washery.

 

Jeśli chodzi o podkładki to ja nie sugeruję się schematem.

Mam dwie 14 od nowości i tam nie ma i nie było tej podkładki, choć wiem że w temacie podkładek shimano lubi zrobić psikusa.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano