Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3001 odpowiedzi w tym temacie

#1301 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 luty 2018 - 09:14

Najlepiej niczym. Te nowe rolki są tak skonstruowane (zintegrowane z łożyskiem) że powinien wystarczyć smar w łożysku zamkniętym, które zostało obustronnie uszczelnione w rolce. Po bokach rolki są tulejki dystansujące. Jak ktoś musi dla świętego spokoju to dać po bokach w te tulejki lekkiego smaru typu dg-06. Samej rolki lepiej nie rozbierać bez potrzeby.

#1302 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 10 luty 2018 - 14:30

Najlepiej niczym. Te nowe rolki są tak skonstruowane (zintegrowane z łożyskiem) że powinien wystarczyć smar w łożysku zamkniętym, które zostało obustronnie uszczelnione w rolce. Po bokach rolki są tulejki dystansujące. Jak ktoś musi dla świętego spokoju to dać po bokach w te tulejki lekkiego smaru typu dg-06. Samej rolki lepiej nie rozbierać bez potrzeby.

Ale bzdury opowiadacie z tymi rolkami i integracją czy modułami.Rolka jest w 100% rozbieralna wraz z łożyskiem.Wiem bo mam gwiazdę 14 i nie ma problemu z rozłożeniem tego.Wystarczy szpileczka delikatnie podważasz niebieskie zasłonki(uszczelniacze) i masz łożysko które normalnie możesz otworzyć i nasmarować.Ktoś kiedyś gdzieś pisał że 14 nie ma łożyska w rolce tylko jakiś moduł... głupota jakich mało.Tam jest normalne łożysko.Co prawda z rolki go nie wyciągniesz ale nasmarować można.


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 10 luty 2018 - 14:41


#1303 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 luty 2018 - 14:46

Ale bzdury opowiadacie z tymi rolkami i integracją czy modułami.Rolka jest w 100% rozbieralna wraz z łożyskiem.Wiem bo mam gwiazdę 14 i nie ma problemu z rozłożeniem tego.Wystarczy szpileczka delikatnie podważasz niebieskie zasłonki(uszczelniacze) i masz łożysko które normalnie możesz otworzyć i nasmarować.Ktoś kiedyś gdzieś pisał że 14 nie ma łożyska w rolce tylko jakiś moduł... głupota jakich mało.Tam jest normalne łożysko.Co prawda z rolki go nie wyciągniesz ale nasmarować można.

Wyjmij te osłonki z Twin Powera tą igiełką.....
Nie wyciągniesz łożyska z rolki Stelli? Teraz to ty głupoty piszesz....mała prasa i masz nowe łożysko....w rolce.
@smokwelski ma racje.
  • smokwelski lubi to

#1304 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 10 luty 2018 - 14:47

Najpierw piszesz że 100% rozbieralna rolka...a później że łożyska nie wymie...To jak to jest....?

Użytkownik przemo_w edytował ten post 10 luty 2018 - 14:50


#1305 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 10 luty 2018 - 14:50

Wiadomo inwazyjnie wszystko wyciągniesz ale nie każdy posiada taką prasę... zamiast wypychać i wprasowywać taniej kupić całą integralną rolkę...Wiec jak zaczyna szwankować polecam taki zabieg.



#1306 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 luty 2018 - 09:15

Offtop: gram na gitarze. przypomniały mi się dawne czasy, gdy polecano zużyte struny gotować w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i zakładać znowu, zamiast wymieniać...

W normalnej rolce tez zamiast wymieniać łożysko można w nim zdjąć blaszki czy uszczelnienie, dołożyć smaru, z powrotem założyć osłony i modlić się, żeby przez jakiś czas nie szumiało. Zużyte łożyska się po prostu wymienia. Amen.
Rozumiem ewentualnie tych, którzy regenerują oporówki, moczą w benzynkach, rozbierają i próbują podginać blaszki i sprężynki, jeżeli np. chodzi o niedostępne już części do czarnuchów shimano.

Napisałem wyraźnie: "Samej rolki lepiej nie rozbierać bez potrzeby". Chodziło o to, że w założeniu rolka jest przewidziana do wymiany w całości w przypadku zużycia się łożyska i tego w zasadzie należy się trzymać. Jest jednym elementem handlowym. To że da się rozebrać, co jerkbaitowi konstruktorzy sprawdzili niezwłocznie po tym jak młynki z nimi weszły na rynek i jest to fakt ogólnie znany, nie oznacza dla mnie, że tak powinno się robić.

Użytkownik smokwelski edytował ten post 12 luty 2018 - 09:25

  • woblery L.E. lubi to

#1307 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 12 luty 2018 - 20:42


Napisałem wyraźnie: "Samej rolki lepiej nie rozbierać bez potrzeby". Chodziło o to, że w założeniu rolka jest przewidziana do wymiany w całości w przypadku zużycia się łożyska i tego w zasadzie należy się trzymać. Jest jednym elementem handlowym. To że da się rozebrać, co jerkbaitowi konstruktorzy sprawdzili niezwłocznie po tym jak młynki z nimi weszły na rynek i jest to fakt ogólnie znany, nie oznacza dla mnie, że tak powinno się robić.

Ja się tego nie trzymam Panie @ smokwelski. Co mnie obchodzi jakiś element handlowy. Jednak jest do naprawy. Bez problemu w Stelli '14 wymieniam w rolce łożysko,które jest dużo tańsze jak zakup nowej rolki zintegrowanej wraz z łożyskiem. Pomijam już fakt,że w tej nowej rolce jest łożysko zupełnie suche lub ledwo liźnięte smarem.

I tak powinno być w serwisie,że da się coś zrobić bez potrzeby wydawania zbyt dużych pieniędzy. Ale to trzeba chcieć i umieć zrobić. Fakt,teraz jest epoka wymieniaczy części,bez kunsztu technicznego i w zasadzie średnio wyedukowany serwisant to zrobi.

Miałem kiedyś w serwisie kołowrotek przysłany z USA. Był to stary uszkodzony model Shimano produkowany na stany. Właściciel pojechał z nim do serwisu Shimano gdzie stwierdzono,że go nie naprawią,bo już nie ma do niego części. Odesłali go z kwitkiem. Przysłał do mnie. Naprawiłem.

Uszkodzenie było prozaiczne,tylko tym leniuchom i wymieniaczom części nie chciało się robić. Bo oni są już tak uformowani i jednokierunkowi.

Może takie czasy,ale dla mnie to żadni fachowcy.



#1308 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 luty 2018 - 21:27

Ok.
Nie wiem jakie są ceny całej rolki. Wg schematow Shimano ok. 2 tys. jenow czyli niecale 2 razy tyle ile samo pojedyncze łozysko SARB. Czyli powiedzmy 50 zł.
Jezeli serwis rolki u Pana z przesyłką w 2 strony jest znacząco tańszy i w miarę szybki to może istotnie warto.
Proszę jednak też uszanowac tych, dla ktorych wazne są prostota i czas. Z pewnoscią Pan nie ma problemu z naprawą tej rolki. Ja jej jeszcze nie rozbieralem, nie mialem takiej potrzeby. Pewnie tez bym sobie poradził. Ale czy kazdy to zrobi łatwo sam? Mozna sobie zakupic taką całą na zapas i wymienic w ciągu minuty.

#1309 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 13 luty 2018 - 11:59

Ja się tego nie trzymam Panie @ smokwelski. Co mnie obchodzi jakiś element handlowy. Jednak jest do naprawy. Bez problemu w Stelli '14 wymieniam w rolce łożysko,które jest dużo tańsze jak zakup nowej rolki zintegrowanej wraz z łożyskiem. Pomijam już fakt,że w tej nowej rolce jest łożysko zupełnie suche lub ledwo liźnięte smarem.

I tak powinno być w serwisie,że da się coś zrobić bez potrzeby wydawania zbyt dużych pieniędzy. Ale to trzeba chcieć i umieć zrobić. Fakt,teraz jest epoka wymieniaczy części,bez kunsztu technicznego i w zasadzie średnio wyedukowany serwisant to zrobi.

Miałem kiedyś w serwisie kołowrotek przysłany z USA. Był to stary uszkodzony model Shimano produkowany na stany. Właściciel pojechał z nim do serwisu Shimano gdzie stwierdzono,że go nie naprawią,bo już nie ma do niego części. Odesłali go z kwitkiem. Przysłał do mnie. Naprawiłem.

Uszkodzenie było prozaiczne,tylko tym leniuchom i wymieniaczom części nie chciało się robić. Bo oni są już tak uformowani i jednokierunkowi.

Może takie czasy,ale dla mnie to żadni fachowcy.

A bo w tej Ameryce to wszyscy tylko gadają a robić nie ma komu.... :ph34r:


  • przemo_w lubi to

#1310 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 12:41

Mam pytanie.

 

Jakiego typu łożysk EZO użyć zamiast oryginalnych do starego 1010 gt shimano? Chodzi o to czy moga być zwykłe stalowe, czy muszą być nierdzewne tak jak oryginały? Wymiary łożysk to 13x7x4- jeżeli popełniłem błąd proszę o poprawienie mnie. Chodzi o wymiar środka łożyska bo mierząc wychodzi między 6 a 7 mm.

Jest to łożysko MR 137 ZZ o wymierach wew x zew x szer 7x13x4 bądź 7x13x3 jeśli ma być to łożysko nie kryte :) występują też w wersji nierdzewnej :) 


  • ObraFM lubi to

#1311 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 13 luty 2018 - 13:23

Jest to łożysko MR 137 ZZ o wymierach wew x zew x szer 7x13x4 bądź 7x13x3 jeśli ma być to łożysko nie kryte :) występują też w wersji nierdzewnej :)

@bubas zadał konkretne pytanie. Odpowiedziałeś ?
Zaśmiecasz tylko wszystkie tematy w tym dziale.

#1312 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 13:30

@bubas zadał konkretne pytanie. Odpowiedziałeś ?
Zaśmiecasz tylko wszystkie tematy w tym dziale.

Skoro prosisz o poprawę a dałeś błędne wymiary łożyska to chyba jednak odpowiedziałem , a nawet podałem typ łożyska :)



#1313 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 13:33

7x11x3 na prawa stronę chyba , na worma 2x 3x6x2.5 +podkladki i ciecie tulejki , szpule sa mega ciężkie można toczyć lub nawiercac , korbke możesz wymienić na taka z knobem z 2 łożyskami ale ciężko z dostępnością.

7x11x3 to MR 117 ZZ a 3x6x2,5 to MR 63 ZZ  polecam Japońskie EZO , występują też w wersji nierdzewnej i są to ogólnodostępne rozmiary łożysk miniaturowych :)



#1314 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 13:35

Witam.Panowie jakie łożysko idzie pod rolkę prowadzącą?Kołowrotek to shimano stradic 2500 FA.

Witam. jak będziesz miał wymiary to dobiore Ci odpowiedni typ łożyska :)



#1315 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 13 luty 2018 - 13:43

Człowieku on pyta jakie tam jest łożysko! Umiesz czytać?
Powiedz mu jakie jest łożysko w rolce Stradica 2500 fa....
Aha i gdzie ja jakieś błędne wymiary podałem?

#1316 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 13:49

Człowieku on pyta jakie tam jest łożysko! Umiesz czytać?
Powiedz mu jakie jest łożysko w rolce Stradica 2500 fa....
Aha i gdzie ja jakieś błędne wymiary podałem?

W takim razie Bubasowi podałem odpowiednie wymiary , nie gorączkuj się tak ;D 



#1317 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 13 luty 2018 - 13:56

Czesc :) mam jakiegos shimano aernos 3000 wygranego na zawodach w którym rolka się prawie w ogóle nie obraca. Oddałem go kiedys do serwisu i odesłali mi z wymienionymi łożyskami a rolka nadal sie nie obraca. Kołowrotek jest tak naprawde nowy i szkoda zeby lezał zepsuty a w sumie przydałby mi się jako zapas. Jest ktos kto moglby mi z tym pomóc ?

#1318 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 13 luty 2018 - 14:00

@Łożysko24 Ci pomoże.....
Łożysko masz swoje 5 minut...do dzieła.

#1319 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 14:24

Czesc :) mam jakiegos shimano aernos 3000 wygranego na zawodach w którym rolka się prawie w ogóle nie obraca. Oddałem go kiedys do serwisu i odesłali mi z wymienionymi łożyskami a rolka nadal sie nie obraca. Kołowrotek jest tak naprawde nowy i szkoda zeby lezał zepsuty a w sumie przydałby mi się jako zapas. Jest ktos kto moglby mi z tym pomóc ?

Cześć , muszę zaznaczyć że nie jestem serwisantem kołowrotków a przedsiębiorcą :) 
z technicznymi problemami lepiej się zgłosić do Przemysława Grobelnego albo Włodzimierza Sokołowskiego :)  ja natomiast mogę bez problemu dobrać odpowiednie łożysko rolki kabłąka znajać wymiary badź typ łożyska ( średnica wewnętrzna x zewnętrzna x szerokość )  do rolki kabłąka obowiązkowo trzeba włożyć łożysko nierdzewne w innym przypadku stalowe może złapać wilgoć leżąc w garażu .
Leśli masz wymiary z checią pomogę :D 



#1320 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 13 luty 2018 - 14:35

 

5x9x3

Witam :) łożysko o tym wymiarze to łożysko MR 95 ZZ :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych