Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3437 odpowiedzi w tym temacie

#901 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 19 lipiec 2019 - 08:09

Dziękuje wam za informacje!

Wiem, że w Laponii jest mnóstwo pięknej, dzikiej i niesamowicie rybnej wody, byłem tam kilka razy, lecz jedynie przejazdem. Kilka razy udało się wyciągnąć wędkę przy noclegu w trasie i zawsze efekty były bardzo dobre. Dlatego też postanowiliśmy tam jechać za rok. 

Chodziło mi najbardziej o to, czy te miejsca, gdzie ryb jest zdecydowanie najwięcej, czyli leśne jeziorka pełne szczupaków czy palii są możliwe do zlokalizowania i łatwo dostępne jeśli chodzi o zezwolenia i środki pływające dla zwykłych przyjezdnych wędkarzy.

Ale macie rację, co samemu się załatwi to satysfakcja góruje potem na cały pobyt.


  • krzysiek lubi to

#902 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 19 lipiec 2019 - 08:44

A dlaczego przyjmujesz założenie, że w małych jeziorkach jest najwięcej ryb?

Pewnie są perełki z dużym zagęszczeniem i rzeczywiście ich namierzenie samemu może być trudne, ale jeśli chodzi o całkowitą ilość ryb oraz ich wielkość to duże wody są chyba znacznie lepsze, a już zupełnie nie wyobrażam sobie małego jeziorka pełnego metrówek (chociaż może po prostu moja wyobraźnia jest ograniczona?) :)

Problem oczywiście jest taki, że w dużej wodzie ryby są rozmieszczone wyspowo i najpierw trzeba włożyć pracę w to, żeby je znaleźć



#903 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 22 lipiec 2019 - 14:40

Stoję w kolejce do Nynashamn
Może ktoś jeszcze dzisiaj płynie?
  • ZIKU lubi to

#904 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5801 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 22 lipiec 2019 - 15:57

Od dobrych kilku lat jeździmy do środkowej Szwecji lub Laponii na dziko - wybierając wodę z google maps i na bazie podstawowych informacji z internetu, z namiotami i pontonami. Jeżeli woda nie jest małą sadzawką to w zasadzie na pewno jest albo rybna albo bardzo rybna. Nigdy nie mieliśmy dostępu do żadnych szczegółowych danych lokalnych, przewodników, planów batymetrycznych etc a (poza jednym wyjątkiem) nigdy też nie było problemu z solidnym połowieniem. 
Kluczowa jest taktyka, wytypowanie miejsc (stoki, cyple, górki podwodne, przesmyki między wyspami, zatoki, płytkie łączki, głebokie blaty i plosa) , przygotowanie planu i konsekwentna realizacja aż do znalezienia ryb. IMHO najlepszy do tego celu jest trolling, który można później - jeśli ktoś lubi - zamienić na łowienie z rzutu. Oczywiście szczupaki i pstrągi to trochę inna zabawa i inne podejście.
 
Zgadzam się w całości z azhek, że zabawa i satysfakcja z samodzielnego rozpozania wody i znalezienia ryb są nieporównywalne do zatrudnienia przewodnika. Przy wciąż jeszcze dzikich wodach dla doświadczonego wędkarza to wszystko naprawde jest całkiem proste i potem można cieszyć się rybami jak ze zdjęcia
 
A ja idę tymczasem idę szykować sprzęt - w tym roku ruszamy 25.07


Wojtek, kiedyś chyba się dołączę do Ciebie. Bartek może też?
  • womar lubi to

#905 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 lipiec 2019 - 17:33

Wojtek, kiedyś chyba się dołączę do Ciebie. Bartek może też?

 

Zapraszam :)

Na przyszły rok mam pomysł na nieco bardziej ekstremalną wodę - na razie zbieram jeszcze szczątkowe dostępne informacje, ale jesienią możemy zacząć rozmawiać


  • wujek lubi to

#906 OFFLINE   Traq

Traq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 351 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartosz

Napisano 22 lipiec 2019 - 21:39

Ja za rok bardzo chętnie, zwłaszcza jeżeli uda mi się zrealizować plan z zakupem łódki. Trzeba będzie od razu dobrą wodę zaliczyć.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
  • wujek i womar lubią to

#907 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5801 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 23 lipiec 2019 - 06:56

Zapraszam :)

Na przyszły rok mam pomysł na nieco bardziej ekstremalną wodę - na razie zbieram jeszcze szczątkowe dostępne informacje, ale jesienią możemy zacząć rozmawiać

 

Ja za rok bardzo chętnie, zwłaszcza jeżeli uda mi się zrealizować plan z zakupem łódki. Trzeba będzie od razu dobrą wodę zaliczyć.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

To jest ekipa :).


  • womar i MarCinFin lubią to

#908 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 14 sierpień 2019 - 13:58

Coś się dzieje tam za morzem? ;)



#909 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1905 postów
  • Imię:Robert

Napisano 14 sierpień 2019 - 15:49

Dziwna cisza 



#910 OFFLINE   Darek Koralewski

Darek Koralewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaNorrköping
  • Imię:Darek
  • Nazwisko:Koralewski

Napisano 14 sierpień 2019 - 18:52

Ja ostatnio łowiłem pstrągi i lipienie w Dalarna. Wpadło też kilka okoni z kanału w mieście ale to na małe przynęty i główki 2-4g więc maluchy. Zaraz się zbliża sezon na szczupaki

#911 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 14 sierpień 2019 - 20:14

Biorą w najlepsze. Na gumy, na jerki.
Głupio się chwalić cały czas.
Znajomi wędkarze z Olsztyna już ze mną gadać nie chcą :)

Użytkownik shavt edytował ten post 14 sierpień 2019 - 20:19

  • MarCinFin i Darek Koralewski lubią to

#912 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1377 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 14 sierpień 2019 - 22:41

Ja jadę w sobotę 17.08,jeszcze nigdy nie byłem w tym okresie.Licze,że sandacze będą współpracowały.
  • malcz lubi to

#913 Guest_TomaszBociek_*

Guest_TomaszBociek_*
  • Guests

Napisano 15 sierpień 2019 - 09:42

Tydzień temu byłem ostatni raz na rybach, zmieniam Szwecję na Norwegię. Sandacze brały jak głupie na imitację wylęgu. Gumy 3-4 cm już w pierwszym opadzie. Dodam że łowiłem na rzece Arbogan. Szczupaki i okonie też gryzły tylko małe gumki Gunki grubby shad, bo tak chyba się ta przynęta nazywa. Przy próbie na większe przynęty brak reakcji. Na rybach byłem codziennie i nagle z dnia na dzień taka zmiana w zachowaniu ryb. Interesowały je tylko małe przynęty.

#914 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 15 sierpień 2019 - 21:08

Darek Ja tydzień po Tobie - też nie byłem w takim okresie i też mam nadzieję że będą współpracowały :)
  • Rebel64 lubi to

#915 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 17 sierpień 2019 - 16:40

Wróciliśmy już kilka dni temu i  wreszcie czas skrobnąć kilka słów.

W sumie byliśmy na miejscu 7 dni - 4 chłopa, dwa pontony.

Dokładnie nikt nie liczył, ale ilościowo zbliżyliśmy się do 400 szczupaków (efektywnie zabrakło pewnie 20-30 do tej liczby), z czego pewnie ok 60% złowiliśmy w ciągu 2 pierwszych dni, łowiąc na jerki.

 

Ryb na płytkiej wodzie było mnóstwo - głównie płytkie częsci zatok o głebokości 1,5-3m, konicznie z kamienistym dnem (mam na myśli szwedzkie kamieniste dno, czyli wielkie głazy) i najlepiej niewielką ilością roślinności zanurzonej. W chwilach dobrego żerowania brania były dosłownie w co drugim rzucie. Niestety większość stanowiły ryby nieco poniżej naszych oczekiwań, tzn. w rozmiarze 65-90cm (chociaż już pierwszego dnia kolega trafił na metrowej wodzie rybę 101cm).

 

Począwszy od dnia trzeciego skupiliśmy się na poszukiwaniu grubszych ryb, głównie w trollingu, więc ilość znacznie spadła na rzecz jakości. Zdecydowana większość ryb na stokach pomiędzy 4 - 12m.

 

Sumarycznie, ryb 80+ było dobre kilkadziesiąt. Największa ryba wyjazdu - szczupak 111cm, który szczęśliwie wybrał Salmo Skinnera 15 z mojego zestawu :)

 

Czterominutowa kronika filmowa poniżej:

 

https://www.youtube....h?v=UeeMHDc0qgA

 

a sama największa ryba:

 

 

 

Załączone pliki


Użytkownik womar edytował ten post 17 sierpień 2019 - 16:42


#916 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 sierpień 2019 - 12:40

Wróciliśmy już kilka dni temu i  wreszcie czas skrobnąć kilka słów.

W sumie byliśmy na miejscu 7 dni - 4 chłopa, dwa pontony.

Dokładnie nikt nie liczył, ale ilościowo zbliżyliśmy się do 400 szczupaków (efektywnie zabrakło pewnie 20-30 do tej liczby), z czego pewnie ok 60% złowiliśmy w ciągu 2 pierwszych dni, łowiąc na jerki.

 

Ryb na płytkiej wodzie było mnóstwo - głównie płytkie częsci zatok o głebokości 1,5-3m, konicznie z kamienistym dnem (mam na myśli szwedzkie kamieniste dno, czyli wielkie głazy) i najlepiej niewielką ilością roślinności zanurzonej. W chwilach dobrego żerowania brania były dosłownie w co drugim rzucie. Niestety większość stanowiły ryby nieco poniżej naszych oczekiwań, tzn. w rozmiarze 65-90cm (chociaż już pierwszego dnia kolega trafił na metrowej wodzie rybę 101cm).

 

Począwszy od dnia trzeciego skupiliśmy się na poszukiwaniu grubszych ryb, głównie w trollingu, więc ilość znacznie spadła na rzecz jakości. Zdecydowana większość ryb na stokach pomiędzy 4 - 12m.

 

Sumarycznie, ryb 80+ było dobre kilkadziesiąt. Największa ryba wyjazdu - szczupak 111cm, który szczęśliwie wybrał Salmo Skinnera 15 z mojego zestawu :)

 

Czterominutowa kronika filmowa poniżej:

 

https://www.youtube....h?v=UeeMHDc0qgA

 

a sama największa ryba:

Piękna wyprawa i relacja! Gratuluję!

Mam pytanko - jakimi pontonami pływacie?


  • womar i Robert Crocker lubią to

#917 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 19 sierpień 2019 - 14:01

Piękna wyprawa i relacja! Gratuluję!

Mam pytanko - jakimi pontonami pływacie?

 

Dziękuję,

 

Co do pontonów to dwa rozmiary: mój Bush Skate 410 (z Hondą 20hp) i drugi, mniejszy też Bush (chyba Crab) długości 320 z silnikiem 10hp. 

Mieliśmy piękną pogodę, więc nie było problemów, ale uczciwie mówiąc, w przypadku większego wiatru i fali na tym mniejszym pontonie o komforcie można zapomnieć - tzn. wszystko w środku jest mokre, a poziom wody WEWNĄTRZ  pontonu to ok 10-15cm.



#918 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 sierpień 2019 - 16:31

Ale da się we dwóch na jednym i drugim spiningować ?
  • ZIKU lubi to

#919 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 19 sierpień 2019 - 18:49

Oczywiscie: spinning, dorożka z ręki na kantach i trolling po 2 kije na osobę na plosie i blatach

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#920 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 02 wrzesień 2019 - 17:04

"Wszystko co dobre szybko się kończy...." - stare porzekadło, ale jakże ponadczasowe i pasujące do obecnego życia. Życie pędzi niewiarygodnie, tygodnie mijają błyskawicznie, nawet te stresujące i trudne życiowo. A co dopiero w przypadku długo wyczekiwanego wyjazdu do Szwecji, to była jedna z dłuższych rozłąk ze Skandynawią od czasu kiedy zacząłem regularnie ją odwiedzać. Od czerwca 2018 czekałem do końca sierpnia 2019. Zazwyczaj, jakoś lepiej daje się to wszystko połatać, ale z biegiem lat obowiązków co raz więcej, a czasu na pasję co raz mniej - niestety również tym razem typowy szwedzki tydzień został okrojony do pięciu pełnych dni łowienia. Jak żyć?

W tym roku padło na system rzeczny, pierwszy raz łowiłem w Szwedzkiej wodzie płynącej z tak bardzo odczuwalnym nurtem, bystrzami, kamieniami itp. - Dla gościa który 95% czasu na rybach w Polsce spędza tylko nad wodami płynącymi - szczyt marzeń.

Pomimo stosunkowo wczesnej i niepopularnej pory na Szwedzkie wyprawy, udało się całkiem sympatycznie połowić. Abstrahując od fantastycznego towarzystwa, atmosfery i pogody - dopisały również ryby. Woda była łaskawa dla całej naszej czwórki i każdemu coś grubego od siebie podarowała.

 

Była metrówka, były 3 nowy życiówki oraz 2 życiówki wyrównane.

Były niewyjęte kabany i ryby całkiem niespodziewane.

Po prostu Szwecja kolejny zaprasza nas do wyprawy w nieznane.

 

Z konkretów: Sandaczy wymiarowych(50+) ponad 20 + drugie tyle króciaków, Szczupaków wymiarowych(50+) około 50 + pewnie koło 100 krótkich. Okonie liczone powyżej 25cm - ponad 200 sztuk. Poniżej 25cm, ryby nieliczone przez wszystkich, ale że okonie łowiliśmy w miarę równo można śmiało powiedzieć że drugie tyle. Z Bonusów 3 jazie 40+ i 2 płocie 35cm.

W łącznym rozrachunku około 600 ryb. Wszystkie wróciły z powrotem do wody...Uważam, że wynik całkiem zacny jak na tą porę roku oraz fakt, że łowiliśmy uniwersalnie, praktycznie nie nastawiając się na żaden konkretny gatunek. Do wody leciało wszystko, gumy małe, gumy duże, jerki małe, jerki duże, PigShady, spoony, obrotówki...i woblery, które rozbiły bank...

Rybami wyjazdu były bez wątpienia oksy, oksy jakich jeszcze w życiu nie widziałem...i tutaj więcej we właściwym wątku.

 

Poniżej kilka krajobrazów + kilka rybonów....

Jak zwykle piękne zachody....

Załączony plik  Widok_zachód.jpg   76,89 KB   34 Ilość pobrań

Ryby były nawet na niebie...

Załączony plik  chmury shark.jpg   111,7 KB   34 Ilość pobrań

Standardowo nie obyło się bez szwedzkiej nawałnicy...

Załączony plik  widok_deszcz.jpg   113,08 KB   32 Ilość pobrań

15minut w czasie gotowania klusek...20m od domku...

Załączony plik  grzyby.jpg   202,38 KB   32 Ilość pobrań

Sandi 70...

Załączony plik  sand_szwec_ostr.jpg   60,84 KB   33 Ilość pobrań

Szczupły 80 na upatrzonego...

Załączony plik  szcz_80.jpg   56,37 KB   34 Ilość pobrań

Oks 42 na Lunatica 15cm...

Załączony plik  oks_42_tel.jpg   51,15 KB   34 Ilość pobrań

 

Pozdrawiam,

malcz

 

 

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                                    :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 02 wrzesień 2019 - 21:42





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych