Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3434 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Johannes

Johannes

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Janek

Napisano 16 maj 2018 - 14:38

Nie twierdzę, że wyniki były oszałamiające, choć w porównaniu do innych ekip przyzwoite. Nie mam też intencji do głoszenia prawd objawionych. Staramy się łowić w tym samym czasie na różne przynęty i w różnym rozmiarze. Takie mamy od lat przyzwyczajenie. Nie jesteśmy mistrzami czytania wody, choć staramy się wyciągać jakieś wnioski z doświadczeń. Dlatego upodobaliśmy sobie Boren, jako jezioro wg mnie łatwe. Swoje wnioski opieram na wynikach z siedmiu wyjazdów. Większość metrówek padła na przynęty do 10 cm. Gdybyśmy nie łowili na naprawdę duże przynęty nie byłoby o czym mówić. Na wabiki powyżej 20 cm. nie padł ani jeden metr. Sądzę, że rozsądniejsza jest zabawa kolorami niż rozmiarami przynęt.

jesli chodzi o TO jezioro o ktorym mowa zgadzam sie z kolega Mackiem w 101% :-)

bylem tam wczesna wiosna, wisna, pozna wiosna, jesienia i tak jest jak kolega opisal.



#102 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1788 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 17 maj 2018 - 08:40

Jak się jest napalonym na wyciąganie z wody byle czego to można sobie machać 8cm gumami. Jak założyłem 10 cm keitecha to uwiesił mi się 30 cm szczupak. Dla mnie to szkoda czasu. Ja z rozmiarami nie schodzę poniżej 20 cm, bo szukam tylko dużych ryb. Rzadko wtedy uwieszają się sztuki poniżej 70 cm. Mówię o Boren i doświadczenia z dwóch wyjazdów. Na jerki też można połowić tylko trzeba wiedzieć gdzie.

#103 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 maj 2018 - 09:26

Tak czy inaczej niech każdy łowi czym chce i jak chce. Mamy z tego czerpać przyjemność. 

Tak samo z wędkami, wygodnie Ci łowić na króciaki, łów 2 m kijem, chcesz 2,5 m - nie widzę problemu.  

 

Inna kwestia to oczekiwania (1m+ w co 10-tym rzucie) vs. rzeczywistość (około 10 ryb na osobę/dzień). Myślę, że potwierdzą to osoby, które były kilka razy na tych samych łowiskach. 


  • Martin77 i Jano lubią to

#104 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 17 maj 2018 - 10:34

Wieść niesie, że na północy wczoraj było jak na Majorce :)



#105 OFFLINE   Martin77

Martin77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Legionowo

Napisano 17 maj 2018 - 11:10

Tak, dostałem nawet fotkę ze Sztokholmu...28 st :D



#106 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 maj 2018 - 11:17

Od ponad tygodnia w Turku 25-30 C Lampa non-stop. Rekordowe upały w maju. Ryby już wytarte. A roślinność po prostu wystrzeliła. 



#107 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 17 maj 2018 - 11:26

Dziś w Stockholmie jest około 15st. Ma tak być również w weekend ,co mnie cieszy . Jest też zachmurzenie . Ostatnie dni ,to 25 do 28 stopni i zero chmur .

#108 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2018 - 12:26

Jak się jest napalonym na wyciąganie z wody byle czego to można sobie machać 8cm gumami. Jak założyłem 10 cm keitecha to uwiesił mi się 30 cm szczupak. Dla mnie to szkoda czasu. Ja z rozmiarami nie schodzę poniżej 20 cm, bo szukam tylko dużych ryb. Rzadko wtedy uwieszają się sztuki poniżej 70 cm. Mówię o Boren i doświadczenia z dwóch wyjazdów. Na jerki też można połowić tylko trzeba wiedzieć gdzie.

Złowiłem na Boren 106-kę. W brzuchu aż po odbyt miał leszcza. Jego ogon wystawał z gardła. Całkiem przyzwoity posiłek. Można wnioskować, że tamtejsze szczupaki stołują się na grubej rybie. Tymczasem ryba połakomiła się na 10-centymetrowe kopyto Relaxa wolno prowadzone przy dnie. Trochę kłóci mi się to z teoriami, że rozmiar ma znaczenie. Dzień wcześniej na to samo kopyto miałem 107-kę. Być może jest jednak tak, że drapieżniki jedzą to co im przepływa koło nosa, a nie selekcjonują rozmiarówkę swoich ofiar? Byłem świadkiem złowienia sporej ilości ilości ryb 100+ na wabiki niedużych rozmiarów. Jeśli ktoś jest święcie przekonany do dużych przynęt jako selektywnych jego sprawa. Ja nie namawiam, bo nie mam żadnego interesu. Ja dzielę się spostrzeżeniami. Sam zresztą dałem się uwieść wizji ogromnych ryb na ogromne przynęty. Pudła pełne. Na tym łowisku mi nie przyniosło to statystycznie wymiernych efektów. Jeśli na Rugii esoxy żywią się dużym śledziem dochodzącym do (podobno) 30 cm to wymusza to stosowanie podobnych przynęt. My na Boren widywaliśmy duże ławice niedużego białorybu. Pod nimi stadnie polowały szczupaki. I stąd dobór przynęt poniżej 15cm. Z lepszym lub gorszym skutkiem, ale sprawdzały się. 



#109 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 maj 2018 - 12:41

Prosimy o relację ekip , które są na miejscu, Łowicie?



#110 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2324 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 17 maj 2018 - 13:31

Prosimy o relację ekip , które są na miejscu, Łowicie?


Sądząc po wpisach i fotach na FB - ryba żre :-)



Pozdrawiam
Daniel
  • kostom63 lubi to

#111 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1788 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 17 maj 2018 - 16:29

Złowiłem na Boren 106-kę. W brzuchu aż po odbyt miał leszcza. Jego ogon wystawał z gardła. Całkiem przyzwoity posiłek. Można wnioskować, że tamtejsze szczupaki stołują się na grubej rybie. Tymczasem ryba połakomiła się na 10-centymetrowe kopyto Relaxa wolno prowadzone przy dnie. Trochę kłóci mi się to z teoriami, że rozmiar ma znaczenie. Dzień wcześniej na to samo kopyto miałem 107-kę. Być może jest jednak tak, że drapieżniki jedzą to co im przepływa koło nosa, a nie selekcjonują rozmiarówkę swoich ofiar? Byłem świadkiem złowienia sporej ilości ilości ryb 100+ na wabiki niedużych rozmiarów. Jeśli ktoś jest święcie przekonany do dużych przynęt jako selektywnych jego sprawa. Ja nie namawiam, bo nie mam żadnego interesu. Ja dzielę się spostrzeżeniami. Sam zresztą dałem się uwieść wizji ogromnych ryb na ogromne przynęty. Pudła pełne. Na tym łowisku mi nie przyniosło to statystycznie wymiernych efektów. Jeśli na Rugii esoxy żywią się dużym śledziem dochodzącym do (podobno) 30 cm to wymusza to stosowanie podobnych przynęt. My na Boren widywaliśmy duże ławice niedużego białorybu. Pod nimi stadnie polowały szczupaki. I stąd dobór przynęt poniżej 15cm. Z lepszym lub gorszym skutkiem, ale sprawdzały się.

Dzięki Twoim namowom jeden z kolegów ma w planach łowienie na boczny trok.
Tu nie chodzi o górny wymiar ryb, tylko o podniesienie dolnego wymiaru wyciąganych szczupaków
  • godski, lukson i KuSy lubią to

#112 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2018 - 17:54

Doceniam Twoje poczucie humoru. Jednak jeśli na 30 cm szczupakowaty wobler Jaxona czy monstrualny twister na halibuta (założony dla jaj) padły dwa 60-taki, a kumpel na 8cm. Rapalę pojął 103-kę, zdaliśmy sobie sprawę, że reguły którymi rządzą się inne łowiska na Boren nie funkcjonują. I podkreślam, że jest to nasza obserwacja, a nie próba przekonywania kogoś do korzystania z takich czy innych przynęt. Na tej wodzie nie widzę zależności: większa przynęta - większa ryba, większa przynęta - mniej małych ryb. Widzę zależność mniejsza przynęta - delikatniejszy sprzęt - większy fun. Tylko wypuszczane ryby wymagają więcej troski podczas wypuszczania, bo zmęczone.

Użytkownik Maciej W. edytował ten post 17 maj 2018 - 18:10

  • malcz i Rebel64 lubią to

#113 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15594 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2018 - 18:16

 Widzę zależność mniejsza przynęta - delikatniejszy sprzęt - większy fun. Tylko wypuszczane ryby wymagają więcej troski podczas wypuszczania, bo zmęczone.

Bez  sensu. To może okoniówki na mamuśki zabierzemy Koledzy bo większy fun będzie.


  • spinnerman, Dano. i erqgth lubią to

#114 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2018 - 18:57

Andrzeju, porównuję jednouncjowego Talona do 150 gramowego kija od szczotki. Delikatniejszy, a nie delikatny. A wy zaraz trok i okoniówka. Zresztą na tamtejsze okonie lepiej nie startować z okoniówką :). A 10-14 dni tyrania od rana do wieczora ciężkim sprzętem przestaje przynosić przyjemność, a zaczyna męczyć. Szczególnie gdy się ma piątkę z przodu. Porozmawiamy za parę lat :)
  • coma, wobler130 i MarCinFin lubią to

#115 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5797 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 17 maj 2018 - 19:08

Dokładnie, wędkarstwo ma sprawiać przyjemność. Każdy łowi jak lubi, w sumie jak widać bez znaczenia jakiej przynęty używamy, łowią jedni i drudzy. Sam też nie lubię łowić wielkimi kopyściami, mam duże  gumy tak na wszelki wypadek, ale osobiście najczęściej łowię rozmiarówką 15-20cm, rzadko wychodzę powyżej, ale ryby potrafią zaskakiwać i to naszą rolą jest w miarę szybko się dopasować.


Użytkownik wujek edytował ten post 17 maj 2018 - 19:08


#116 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 17 maj 2018 - 20:00

Moim zdaniem duża przynęta jest przynętą selektywną. Oczywiście można złowić szczupaka na 8 cm (moja pierwsza metròwka) ale pięć wyjazdów do Finlandii pokazało że na przykład Slider 10 na jedną metrowkę daje 300-400 60-takòw co jest irytujące . Po drugie moim zdaniem w pewnym okresie większym rybą niechce się ruszać do wszystkiego. Szczególnie z większej odległości zdecydowanie ruszy do większej przynęty. I najważniejsze ile dana przynęta jest w wodzie.?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

#117 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15594 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2018 - 20:07

Andrzeju, porównuję jednouncjowego Talona do 150 gramowego kija od szczotki. Delikatniejszy, a nie delikatny. A wy zaraz trok i okoniówka. Zresztą na tamtejsze okonie lepiej nie startować z okoniówką :). A 10-14 dni tyrania od rana do wieczora ciężkim sprzętem przestaje przynosić przyjemność, a zaczyna męczyć. Szczególnie gdy się ma piątkę z przodu. Porozmawiamy za parę lat :)

U mnie już prawie piątka z przodu jest i wciąż uwielbiam naparzać dużymi przynętami cały tydzień od rana do wieczora  ;)  

 

A co do dużych przynęt to bardzo często Ci co łowili 60-70 cm rybki zaczęli po zmianie przynęt łowić ryby 90-100. Jest sporo przykładów na forum. Czyżby Boren było wyjątkiem? Zobaczymy, cały tydzień głównie duże przynęty będą grane. I twarde.


  • wujek, Maciej W. i BOB lubią to

#118 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 17 maj 2018 - 20:20

U mnie już prawie piątka z przodu jest i wciąż uwielbiam naparzać dużymi przynętami cały tydzień od rana do wieczora  ;)  

 

A co do dużych przynęt to bardzo często Ci co łowili 60-70 cm rybki zaczęli po zmianie przynęt łowić ryby 90-100. Jest sporo przykładów na forum. Czyżby Boren było wyjątkiem? Zobaczymy, cały tydzień głównie duże przynęty będą grane. I twarde.

Ale weź trochę ;)  :D  mientkich


  • godski i MarCinFin lubią to

#119 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3539 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 17 maj 2018 - 20:30

Zmięknie :)
  • Alaryk i MarCinFin lubią to

#120 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 17 maj 2018 - 20:46

Przeprosi się z 10 cm relaxem :) , że niby na okonie z opadu :)


Użytkownik MarCinFin edytował ten post 17 maj 2018 - 20:56

  • Alaryk i karkoszek lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych