Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na jerkówkę, do 100g?

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
492 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 13:43

Ma się rozumieć. Tak też to odebrałem, czemu dałem wyraz uprzednio.

Nie mogłem jednak nie skomentować wątpliwie etycznego polowania na dopakowane ikrą ryby, celem bicia rekordów na najcięższą mamuśkę. Masa nie jest obiektywną, uniwersalną płaszczyzną rywalizacji. Gdy komuś takowa niezbędna.

 

 

Witam,

 

Masa jest najlepszym wyznacznikiem kondycji ryby. Co zas do polowania na szczupaki jak ma to miejsce np. w UK to nie ma w tym nic zlego. Dobrze dobrany, nieprzypadkowy sprzet plus lowienie w zimnych miesiacach nie moze byc szkodliwe dla ryb, lowione sa wielokrotnie i nie ma trupow plywajacych przy brzegu. W lecie polow jest zakazany jako najbardziej niebezpieczny zas ilosc duzych ryb jest najlepszym wyznacznikiem trafnosci metod. 

 

Bujo

 

P.S. Caly swiat kieruje sie masa ryb :) 



#222 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 15 listopad 2013 - 14:08

Witaj.

 

Owszem, chuda (w ramach danego gatunku) a długa ryba to najczęściej osobnik osłabiony lub chorowity, jednak w przypadku ryb, a zwłaszcza samic, masa jest czynnikiem zmiennym - obie strony. Długość zaś jedynie rośnie, aby ostatecznie zatrzymać się w miejscu i z tego względu jest wymiarem bardziej miarodajnym, możliwym do porównania niezależnie od pory roku i położenia geograficznego. Nie przeczę, że masa to wyznacznik kondycji ryby, ale w żadnym wypadku, nie przemawia za klasą/ szczęściem łowcy. Nie jest czynnikiem porównywalnym, więc nie powinna być brana pod uwagę w różnego typu rankingach. To moja opinia, ma się rozumieć.

 

I tak, bezpieczniej dla ryb, gdy łowi się je przy niskich temperaturach wody i powietrza, jednak łowienie ikrzyc to nie mój sport. To, że ktoś tak łowi, mało mnie interesuje. Nie wiem, czy stres wywołany holem ma wpływ na liczebność potomstwa, dlatego wolę odpuścić rybom, niezależnie od okresu ochronnego, narzuconego np. przez RAPR. Aha, ryba, która zalicza zgon nie koniecznie pływa przy brzegu/ powierzchni, więc argument to, delikatnie rzecz ujmując, słaby ^_^

 

Ps. A od kiedy większość ma rację? ;)



#223 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 17:16

z przebiegu dyskusji wynika wyraznie, ze potrzebny jest kij z miarka i wbudowana waga ... pytanie: ktora pracownia podejmie sie budowy takiej wedki? :)



#224 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 17:23

Ok,

Poddaje sie w takim razie zas wszyscy wedkarze plowinni zapomniec o polowach wszelkich ryb migrujacych bo Polska szkola jerkbaitowa i tak wszystko wie lepiej zas cala wiedza zdobywana na calym swiecie nadaje sie do tego samego co wszystkie stelle.

Bujo

#225 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 listopad 2013 - 17:35

 

 

z przebiegu dyskusji wynika wyraznie, ze potrzebny jest kij z miarka i wbudowana waga ... pytanie: ktora pracownia podejmie sie budowy takiej wedki?  :)

 

Wędkę będę budował sam i nie przewiduję wagi ;)  Co do miary to nie ukrywam, że gdzieś widziałem wędkę z miarą i muszę przyznać, że podoba mi się takie rozwiązanie, tylko że to chyba było nanoszone fabrycznie na blanku, bo samemu coś takiego namalować będzie ciężko. Co do wagi, to jej wcale nie noszę, a złowione ryby tylko mierzę. Wracając do jerkówki to decyzja wstępnie padła na Xzoge 7 kg, choć z zakupem muszę się niestety wstrzymać, bo przybyło trochę nieprzewidzianych wydatów :(  ale i tak już końcówka sezonu, więc to raczej nieduża strata.



#226 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 15 listopad 2013 - 18:18

@ Bujo: O jakiej migracji piszesz? Bo ja o żadnej nie wspomniałem, choć domyślam się skąd ten pomysł... I z łaski swojej nie przypinaj mi etykietki, bo na to nie zasłużyłem. Podkreśliłem, że w mojej opinii celowe łowienie ikrzyc szczupaków dla bicia rekordu na najcięższą rybę jest nieetyczne i pozbawione sensu.
  • Maynard i piotrrd lubią to

#227 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 21:38

@ Bujo: O jakiej migracji piszesz? Bo ja o żadnej nie wspomniałem, choć domyślam się skąd ten pomysł... I z łaski swojej nie przypinaj mi etykietki, bo na to nie zasłużyłem. Podkreśliłem, że w mojej opinii celowe łowienie ikrzyc szczupaków dla bicia rekordu na najcięższą rybę jest nieetyczne i pozbawione sensu.


To kiedy w takim wypadku wedlug ciebie nalezy lowic szczupaki? Chodzi mi o konkretne miesiace w roku.

Z migrujacymi to chodzi mi o lososie, po tarle nie, w lecie juz tak ale nie ma ich duzo, pozniej jesien tez juz nie bo wchodza do rzek z ikra i mleczem.

#228 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 21 listopad 2013 - 15:24

Od maja do końca listopada zdaje się optymalnym okresem. Kwestia pogody, równie zmiennej co masa ryb, zależy od miejsca, miesiąca i godziny. Wybór należy do wędkarza i każdy, wg własnego sumienia i wiedzy, go dokonuje. Zresztą, w najgorętszych momentach ryby i tak nie są skore do współpracy, a nawet jeśli, od tego jest zestaw, aby je szybko pacyfikować a nie wozić wklejanką 1,5 na lince 5 lb ;)

 

O migrujących nic nie pisałem. Łososiowate to nie moja bajka i do nich się nie odniosłem. Z mojej strony zaczęło się na esoxach i na nich skończyło.



#229 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 26 listopad 2013 - 11:59

Witam,

 

Zapomnialem o tym watku :( 

 

Widzisz a angole skumali inaczej, stwierdzili, ze szczupak wraz z rosnaca temperatura wody walczy coraz dzielniej, im wiecej walczy tym wiecej kwasu mu sie odlozy i w wielu wypadkach nie bedzie w stanie tego nadmiaru spalic. Doszli do wniosku, ze lepiej lowic okazy, nawet te marcowe z ikra mocnym sprzetem ( do jerkow plecionka min 40 lbs, najczesciej 65lbs, do gruntu karpiowki o duzej mocy i znowu grube plecionki ), szybko wyciagnac, podebrac duzym podbierakiem i polozyc na macie i zwazyc ( na wiekszosci lowisk oba przedmioty sa wymagane). Pozniej wypuscic w dobrej kondycji. Dac im tez czas od polowy marca do polowy pazdziernika by mialy okazje odbyc tarlo i dojsc do kondycji by znowu na jesieni sporo wazyc. Na rzekach ''nizinnych'' dac wszystkim rybom trzy miesiace wolnego od wedkarzy (15 marzec-15 czerwiec), rybakow oczywiscie niet. 

 

I tak to sobie swietnie funkcjonowalo i funkcjonuje minus przybyszow z naszej czesci Europy co to nie mogli wypuszczac ryb bo szkoda.

 

Bujo



#230 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 listopad 2013 - 12:20

Hej.

 

Ja też, ale co kilka dni mi o nim przypominasz.

 

Bujo, ich regulacje na to zezwalają, korzystają z tego i to się sprawdza. Świetnie. Ja wyraziłem jedynie swoją opinię, co do celowego poławiania ikrzyc i masy, jako miary. Nie kwestionuję tego, że dla ryby względniejszy jest wysiłek popełniony w zimnej, lepiej natlenionej wodzie. Ba, jeszcze zdrowsze jest zostawienie ich po prostu w spokoju, ale chyba nie o to nam, wędkarzom, chodzi, prawda? ;) Napisałeś o mocnym sprzęcie, sprawnym holu i wymaganych akcesoriach. Ja postępuję tak samo, a od tego sezonu nawet nie mierzę ryb, a często, gdy są zbyt małe (czyt. niegodne  fotki), uwalniam je bez wyjmowania z wody. RARP to obligatoryjne minimum, ale przy wyborze poławianej ryby, kieruję się również zdrowym rozsądkiem, mając na względzie warunki atmosferyczne, chociażby.

 

Nigdy ryby nie ważyłem i ważyć nie będę, bo, jak pisałem, dla mnie to bzdura, a przy tym, wiąże się z dłuższym macaniem ryby, pakowaniem jej do wora/ maty, co również obojętne nie jest. Opcja całkowicie zbędna, jak dla mnie. Szybkie odhaczanie, fotka, o ile w ogóle i do wody, z asekuracją  ;) 



#231 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 26 listopad 2013 - 16:44

Hej.

 

Ja też, ale co kilka dni mi o nim przypominasz.

 

Bujo, ich regulacje na to zezwalają, korzystają z tego i to się sprawdza. Świetnie. Ja wyraziłem jedynie swoją opinię, co do celowego poławiania ikrzyc i masy, jako miary. Nie kwestionuję tego, że dla ryby względniejszy jest wysiłek popełniony w zimnej, lepiej natlenionej wodzie. Ba, jeszcze zdrowsze jest zostawienie ich po prostu w spokoju, ale chyba nie o to nam, wędkarzom, chodzi, prawda? ;) Napisałeś o mocnym sprzęcie, sprawnym holu i wymaganych akcesoriach. Ja postępuję tak samo, a od tego sezonu nawet nie mierzę ryb, a często, gdy są zbyt małe (czyt. niegodne  fotki), uwalniam je bez wyjmowania z wody. RARP to obligatoryjne minimum, ale przy wyborze poławianej ryby, kieruję się również zdrowym rozsądkiem, mając na względzie warunki atmosferyczne, chociażby.

 

Nigdy ryby nie ważyłem i ważyć nie będę, bo, jak pisałem, dla mnie to bzdura, a przy tym, wiąże się z dłuższym macaniem ryby, pakowaniem jej do wora/ maty, co również obojętne nie jest. Opcja całkowicie zbędna, jak dla mnie. Szybkie odhaczanie, fotka, o ile w ogóle i do wody, z asekuracją  ;)

 

Hej,

 

Ja nauczylem sie akceptowac swiat takim jest, przynajmniej do pewnego stopnia. Napisalem ci o podejsciu angoli do tego problemu by pokazac, ze mozna inaczej i dziala. Te wazenia w namoczonej woda macie nie sa niczym zlym dla ryb chociaz tego nie praktykuje. 

 

Bujo



#232 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 26 listopad 2013 - 16:59

Tu nie chodzi o brak akceptacji, a opiniowanie konkretnego podejścia. I nie chcę Ciebie, ani kogokolwiek innego przekonywać o swej racji.

Jak pisałem, ważenie z mojego punktu widzenia jest zbędne. Do tego przegrywa z natychmiastowym wypuszczeniem ryby ;)

Wyczerpaliśmy OT? ;)

Użytkownik Dienekes edytował ten post 26 listopad 2013 - 17:00


#233 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 listopad 2013 - 00:14

Witam

Pozwalam sobie skierowac pytanie do lepiej zorientowanych.

Gdybyscie mieli wskazac blank na jerkowke THE BEST.

Dlugosc max 7 stop

1 kawalek

Przynety do 70 -80 g (do salmo jacka max).

 

To co byscie wybrali?

 

Dzieki za odpowiedzi i uzasadnienia

 

Guzu



#234 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 27 listopad 2013 - 06:52

Jeśli udałoby Ci się zawitać nad ZZ, np w ten weekend, mógłbyś potestować coś, co w mojej opinii spełnia Twoje kryteria ;) No chyba że znasz już Xzogę Taka G do 7 kg. Uzasadnienie dla takiej rekomendacji gdzieś już popełniłem, no ale nie ma to jak samemu sprawdzić :)

Co prawda pogoda nie sprzyja, ale...

Użytkownik Dienekes edytował ten post 27 listopad 2013 - 06:55


#235 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 listopad 2013 - 08:26

Jeśli udałoby Ci się zawitać nad ZZ, np w ten weekend, mógłbyś potestować coś, co w mojej opinii spełnia Twoje kryteria ;) No chyba że znasz już Xzogę Taka G do 7 kg. Uzasadnienie dla takiej rekomendacji gdzieś już popełniłem, no ale nie ma to jak samemu sprawdzić :)

Co prawda pogoda nie sprzyja, ale...

Niestety wyklucza takie ciekawe spotkanie odległość nad ZZ.
W Warszawie będę od 10 grudnia.
Ale dzięki za zaproszenie i za typ.
Pozdrawiam

#236 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 27 listopad 2013 - 08:34

Nie wiedziałem, czy jesteś jeszcze/ już w Warszawie ;) Jeśli temat nie jest wyjątkowo pilny, zawsze możemy spotkać się później, a nic nie zastąpi testów nad wodą.

 

Gdybyś był zainteresowany, pisz śmiało na priv.

 

Pozdrawiam,

 

Radek



#237 OFFLINE   PiECIA

PiECIA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 postów
  • LokalizacjaStasi Las
  • Imię:Piotrek

Napisano 27 listopad 2013 - 08:46

Nie zapomnij Danielu wziąć łyżwy, może być fantastyczna zabawa;-)



#238 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 listopad 2013 - 08:54

Jerkowka & łyżwy...
Może to być wlasnie ow brakujący styl w moim wędkarstwie.
:)
  • 12maro lubi to

#239 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 listopad 2013 - 08:54

jak dla mnie to duuuuzo zalezy od kasy... ale ostatnio jestem wprost zachwycony mozliwosciami BATSON MB845 spod ręki Krzyśka...



#240 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 09:00

talon musky 6'4"  15-30 lb  3/4-2 1/2 oz, szczyt jest troche niechlujnie opisany, ale po skroceniu wedka nabiera delikatnie sztywnosci w szczycie, co jej w zasadzie dobrze robi

http://www.talon-gra...ieBMWblanks.htm

to moja ulubiona jerkowka :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych