Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na jerkówkę, do 100g?

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
492 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 23 grudzień 2014 - 11:54

O tym Talonie już coś było:

http://jerkbait.pl/t...anku-jerkowego/

Załączone pliki



#402 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1696 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 23 grudzień 2014 - 13:00

A może  blank ATC MU638.

opis blanku i zastosowanie:   http://jerkbait.pl/t...ki-szczupakowe/


Użytkownik slawek_2348 edytował ten post 23 grudzień 2014 - 13:46


#403 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 23 grudzień 2014 - 13:22

I ugięcia:

 

http://jerkbait.pl/t...-5#entry1577417

 

Pozd.



#404 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 grudzień 2014 - 14:18

Twoja frajda Andrzeju jest moją frajdą :)


Radek może wstawisz również zdjęcia z ugieciem swojej Xzogi 7kg ?

#405 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 23 grudzień 2014 - 14:30

Wojtku, jeśli mnie pamięć nie myli, to ktoś już to na tym forum uczynił. Szukałeś? Jak się okaże, że nie ma, to się zrobi i wrzuci :)

#406 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 23 grudzień 2014 - 16:45

Ja bym dorzucił do tego mu638, big jig, czarna mamba i shimano crucial  przy wadze jerków +100g wygodniejsze jest użycie kija 2.2-2.4m(przynajmniej dla mnie :) ) Pytanie dlaczego kij musi być pod spina? Przy takiej wadze jerków  machanie stałoszpulowcem cały dzień może nie być wygodne.


Użytkownik Tommek edytował ten post 23 grudzień 2014 - 16:49


#407 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18650 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 grudzień 2014 - 18:32

 

- kij pod stałoszpulowiec / spinning,

 

 

Marcin,

 

przy tej  gramaturze i zastosowaniach jakie podałeś - tylko cast, tak uważam. Kołowrotkiem się zamęczysz przy klockach na dłuższą metę, zwłaszcza przy obrotówkach. Zainwestuj w jakis porządny round np. Calcutta Conquest 201 ( jen teraz trochę spadł ) , zrób sobie kij na nieco dłuższym blanku, żeby miał większy zakres rzutowy ( np. 7'0" stopy ). Osobiście pod przynęty + 90gr szukałbym jakiegoś blanku na musky opisanego na 30 lb, albo jakiegoś saltwatera/inshora w okolicach 25 lb.  Z tych co wymieniłeś tego MHX 84M bym obadał w pierwszej kolejności - nie miałem w ręku ale z opisu ciekawy.

 

Pogadaj z @yglo - on ma duże doświadczenie i dobre rozeznanie w temacie cięższych kijów na szczupaki, polecam również Zbyszka jako rodbuildera.


  • @slider@ lubi to

#408 OFFLINE   baca

baca

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • LokalizacjaZurych
  • Imię:Bartek

Napisano 23 grudzień 2014 - 18:43

Wiem, ze zrobil sie hype na tego Cruciala (zwlaszcza po tym jak go pitt sprzedal;) i trzeba wskakiwac na bandwagon bo powoli odjezdza, ale to nie jest najlepszy wybor pod duze wirowki. Podobnie rzecz ma sie z Big Jigiem, moim zdaniem.


  • pitt lubi to

#409 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 23 grudzień 2014 - 18:49

Może jakiś flipping przypasi, tyle że z reguły trochę dłuższe są, a może gotowy AIS70HF, lub na tymże blanku zbudować kijek. Mocy aż nadto, a typową pałką nie jest.



#410 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18650 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 grudzień 2014 - 19:41

Ciekawa sugestia. 

 

Ogólnie w USA widać w ostatnich latach silną tendencję do wydłużania kijów - wystarczy spojrzeć na blanki do swimmbaitów, wszystkie grubo powyżej 7 stop. Aktualnie spotyka się już blanki 8 stopowe (często w 1 kawałku).

Część z tego to na pewno specyfika łowienia musky (słynne kręcenie "ósemek" przy łodzi) ale pewnie też zorientowali się, że dłuższy kij z reguły daje większy zakres rzutowy i lepszą amortyzację w czasie holu. Kosztem operatywności, manewrowości i masy oczywiście, coś za coś.



#411 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2014 - 01:22

Dzięki panowie, za opinie i niekiedy gorącą dyskusję - na to liczyłem :P.

 

Czyli na shortlistę, za przeproszeniem... wciągam :):

- Xzoga Taka-G 66 (7 kg), dł. 1,98m, masa blanku 80g, cena 560 PLN
- MHX MU84M-MHX, dł. 2,1m, moc 30lb, c.w. 21-75g, cena 390 PLN (@ Friko, dlaczego nie ten mocniejszy MHX MH?)

- Talon Musky 6'4", moc 15-30lb, c.w. 20-70g, cena 440 PLN.

 

Odnośnie spinning vs. casting -> od castingu (w tym do jerkowania) odszedłem jakiś czas temu - sprzedałem wszystko castingowe co miałem. Ale... może macie rację - do ciężkiego jerkowania to może być jedynie słuszna opcja. Ale poproszę jeszcze o inne propozycje multików roundów do tego zastosowania i kija (trochę wypadłem z castingowego obiegu). Może być np. ABU 5601? Jakieś inne Shimano / Daiwa? Nie mówię, że Conquest jest zły, ale lubię mieć wybór.

 

Komunikacyjnie:

- odzywam się do Dienekesa aby w Nowym Roku obejrzeć Xzogę.

- odzywam się do @yglo po dalsze doprecyzowania.

- pytanie do wszystkich: czy ktoś ma może ww. MHX-a i Talona, , aby je pomacać? @Friko, w lekturze innych wątków o jerkowaniu ktoś chyba pisał, że Ty miałeś kijek na tym Talonie?

 

Pozdrawiam,

Marcin



#412 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18650 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2014 - 01:36

Jak chcesz rzucać szerokim wachlarzem przynęt, to w multik musisz zainwestować - o wiele bardziej niż w kij. Moim zdaniem ABU zawęzi Ci opcje do naprawdę cięzkich / dobrze latających przynęt. Jeżeli będziesz łowił tylko tak to spoko. Natomiast jak chcesz mieć więcej opcji , trzeba się będzie szarpnąć na coś bardziej wyrafinowanego. Ja skończyłem na Conquescie 201 i dalej nie szukam - pewnie będą tacy co poleca Ci jaką Ryoge itp i to też może być niezły wybór.

 

Talona tego już nie mam, do ciężkich jerków mam kije robione na blankach robionych na moje zamówienie (customach) - z tym zostałem i tez dalej nie mam potrzeby szukać.

 

Żadnego z MHX które wymieniłeś nie miałem w reku, ale ten 40 lb może już być za mocny obawiam się. Jak masz mozliwość przemacaj oba oczywiscie.

 

Xzoga nie bardzo mi podpasowała do jerkowania osobiście, dla mnie te blanki to wyciągarki do jiggingu - do tego zostały zaprojektowane i to czuć w ręku. Adaptacja tych blanków do innych zastosowań w sytuacji kiedy na rynku jest tyle świetnych, dedykowanych konstrukcji jest moim zdaniem bardzo na siłę. To oczywiście tylko moje całkowicie subiektywne, prywatne stwierdzenie na mój własny użytek - z którym nie trzeba się zgadzać :)

 

Reasumując:  idz do @yglo ;)



#413 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 24 grudzień 2014 - 02:19

Bardzo ciekawy wątek. Będę zaglądał zobaczyć co wymyśliłeś bo może i ja pójdę w podobnym kierunki kiedyś ;-)

Zastanawiam się, czy skończysz ze stałoszpulowcem czy Cię jednak przerobią na multika :ph34r: :unsure:

Pozdrawiam

M


  • marcinesz lubi to

#414 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2014 - 02:43

@Melanzyk

Chyba mnie przerobią :) - rączki mnie swędzą :P.

Ale 500 USD na multik to nie wyłożę.

 

@Friko

Dlatego dzięki za Twoją subiektywną opinię :) i rozumiejąc, co do mnie przyjacielu piszesz o wartości dodanej dobrego multika (w tym uniwersalności) ;), mimo wszystko zapytam:

- Shimano Calcutta CT-201B?

- Shimano Curado 301 / inne mocne low-profile'e?

(ogólnie posiłkuję się Forumowym wątkiem o castingowych zestawach - takie m.in. propozycje są przy jerkowaniu do 120g)

 

Wątek na razie spontanicznie zewoluował w stronę młynków, ale traktuję go dwutorowo - jak pogadam / wymienię PW z @yglo oraz @Dienekesem, wrócę z przemyśleniami do blanków, jeśli ktoś jednak ma jeszcze swoje, to very welcome :).


Użytkownik marcinesz edytował ten post 24 grudzień 2014 - 02:43


#415 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 24 grudzień 2014 - 08:16

Curado 301 do wygodnych nie należy, to już kawał maszyny. Z kolei 200 może być za słaby do 100+ g.  Popatrz na Daiwy np. Alphas 150, Cronos 150 czy Lexa 300,



#416 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1650 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 24 grudzień 2014 - 08:50

Mam teraz tylko tel do dyspozycji i ciezko mi sie buszuje po necie i tabelkach... Ale, rozumiem ze wiekszosc przynent bedzie w zakresie 80-120g, wiec pierwsze co mi sie nasuwa to dlugosc blanku, jak dla mnie to min 7ft max 7,6 a optymalna to 7,2. Dl ze wzgledu na to, ze dolnik takiej jerkowki powinien miec dl ok 34cm mierzac od konca uchwytu do zakonczenia dolnika... bywa ze i wiecej by miec miejsce na druga dlon w czasie rzutu i podparcie w czasie holu. A trzeba zachowac dl robcza jeszcze... Innej opcji jak cast nie biore pod uwage wiec do tego Calcutta 201D oczywiscie :) O blankach jakie bym widzial napisze pojutrze juz sprzed kompa.
Spokojnych i dobrych Swiat wszystkim :)

Użytkownik yglo edytował ten post 24 grudzień 2014 - 08:54


#417 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 grudzień 2014 - 09:30

zasadniczo nalezy sie powaznie zastanowic, czy faktycznie waga uzywanych przynet bedzie wynosila 120 gram, czy to tylko taka koncepcja, panie rezyseze ... kwestia jest tylko z pozoru trywialna i pisal juz o tym zbyszek, po prostu bedzie bardzo trudno to ze soba pogodzic, piszac to, mam na mysli bucktaile w okolicach ponizej 1oz i jerki w okolicach 4oz, trudno jest rzucic taka obrotowka sztywnym kijem ze szczytowka o srednicy 3 mm a takiej trzeba do wabikow 120 gramowych, natomiast zakladajac, ze maksymalna waga uzywanych wabikow bedzie oscylowala w granicach 95 gram, to takie zalozenie otwiera inne okna i daje kilka innych mozliwosci do wyboru odpowiedniego blanku, ktory to nalezy doglebnie przemyslec, wbrew pozorom to nie latwe zadanie i w efekcie koncowym moze sie skonczyc na dwoch wedkach ... co ma swoje dobre strony ;)

 

sam chetnie lowie grubo i trudno jest mi sobie wyobrazic ogarniecie wszystkiego jedna wedka, bez wchodzenia w kompromisy zaczynajace sie na wyborze wabika, poprzez rzuty mniej lub bardziej komfortowe i konczac na prezenatcji takiej, jakiej wymagaja danego dnia ryby :)

 

co do kolowrotkow, to swiat poszedl do przodu, oprocz niesmiertelnych alphasa 150 i luny 200 (nie produkowane) pojawila sie takze lexa 300 (pwrl) i lexa hd 200, obydwa jak najbardziej warte grzechu i godne pierwszego rzutu okiem ;)



#418 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 grudzień 2014 - 10:13

Dzięki panowie, za opinie i niekiedy gorącą dyskusję - na to liczyłem :P.

 

(...) Ale poproszę jeszcze o inne propozycje multików roundów do tego zastosowania i kija (trochę wypadłem z castingowego obiegu). Może być np. ABU 5601? Jakieś inne Shimano / Daiwa? Nie mówię, że Conquest jest zły, ale lubię mieć wybór.

 

 

Luna 203L, Millionaire wszelkiej maści w rozmiarze 200. Bliźniacze konstrukcje, Millionerka ma dodatkowe podparcie korby łożyskiem (oprócz oporówki) i jest konstrukcją nieco bardziej wyrafinowaną (może mieć ciekawsze pokręcajki, etc.). Wiele bebechów jest wspólnych. Polecam oba roundy, obu używam. Niesamowity power przekładni, świetne spasowanie i podparcie zębatek, rozwiązania nieco inne i chyba pewniejsze niż w Abu. Śmiem twierdzić, że w normalnym użytkowaniu nie da się ich zepsuć, skoro mi się nie udało ;)

 

(...) ze wzgledu na to, ze dolnik takiej jerkowki powinien miec dl ok 34cm mierzac od konca uchwytu do zakonczenia dolnika... bywa ze i wiecej by miec miejsce na druga dlon w czasie rzutu i podparcie w czasie holu. A trzeba zachowac dl robcza jeszcze (...)

 

W zależności od balansu - min. 28-29 i nie krócej. 35-36 stosuje w moich heavy trollach. 34 przy takiej długości, mocy i zakresie obsługiwanych przynęt będzie jak najbardziej ok, a osobiście robiłbym w przedziale 32-35.



#419 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18650 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 grudzień 2014 - 12:56

i bucktaile w okolicach ponizej 1oz

 

Piotrek, bucktaile które ma na myśli marcin (skrzydełko 10-11cm) będą coś ok 40-45 gramów i to na sucho, a jak będzie duży namoczony chwost to nawet ciężej.  Problem lezy gdzie indziej - te przynęty są fatalne aerodynamicznie, ze względu na dużą powierzchnię. Pod wiatr bardzo ciężko się czymś takim rzuca - bez różnicy ze spina czy z casta, taka przynęta po prostu staje w powietrzu. Zresztą myślę że kto jak kto ale Ty akurat wiesz to doskonale.  Więc taką przyneta tak czy siak jesteśmy skazani na operowanie z wiatrem lub co najwyzej w poprzek wiatru - i tutaj zestaw (kij + multik) musi to obsłuzyć po prostu.  

 

ja proponuję zainwestowac w młynek a z kijem nie przesadzać - ważne żeby miał swoją długośc i nie był kompletny kołek, to wystarczy.



#420 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 grudzień 2014 - 15:54

az wstyd sie przyznac ale najnormalniej w swiecie przeoczylem, ze to taki gabaryt obrotowek, sorry





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych