Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting ultra light


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3821 odpowiedzi w tym temacie

#301 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 luty 2018 - 07:48

Podejrzewam, że jeśli plecionka ma 6lb, a zdarzy się przyłów, który wyciągnie 50m, to i 100-ka najpewniej nie uchroni przed nieszczęściem. Po co więc przeciążać szpulę?

Osobiście doświadczyłem różnicy w ilości nawiniętej linki. Mimo rady doświadczonego kolegi zamiast 50m nawinąłem właśnie 100 (a co, przecież nowicjusze uważają że rady kolegów to asekurantyzm). Wynik był taki, że 2-3g przynęty leciały na "imponującą" odległość 5-6m. Szczęście w nieszczęściu, że nagminnie tworzące się brody "usunęły" mi ponad 1/3 plecionki i o dziwo, nagle brody przestały się robić, a odległość rzutów zaczęła osiągać nawet 15m. ;)



#302 OFFLINE   Yamakato

Yamakato

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 08 luty 2018 - 08:20

Ja łowiąc na Lubelskich pstragowych rzekach mam nawinięte 30m pe0.6 i 1.5m fluorocarbonu. Realnie potrzebuje 20m linki by rzetelnie obłowić miejscówki. Marzę o tym żeby jakaś ryba wyciągnęła mi resztę linki
Przypon sprawdza się w 100% od stycznia nie straciłem ani metra linki głównej a przypon puszcza na agrafce. Łowię sportowo i ryby wyjeżdżają jak najszybciej to możliwe, pstrąg 57cm nie zdążył odjechać więc 30m linki w moich warunkach jest wystarczająca a przypon niezbędny.

POZDRAWIAM T
  • Paweł J, Myku1987 i sucks_one lubią to

#303 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 08 luty 2018 - 10:52

Nie połowicie dużych ryb bez fluro na czystej wodzie ;)  Albo połowicie znacznie mniej. 


  • Myku1987, minecjusz i Yamakato lubią to

#304 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 08 luty 2018 - 11:06

Nie połowicie dużych ryb bez fluro na czystej wodzie ;)  Albo połowicie znacznie mniej. 

 

Na czystej oczywiście masz rację, ale znaleźć czystą ... oto jest wyzwanie ;)


  • Alexspin i Xiaou lubią to

#305 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 08 luty 2018 - 11:12

Jeśli chodzi o np. okonie to nawet w brudnej używam fluorocarbonu :) 



#306 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 08 luty 2018 - 11:40

Pstrągi i okonie to wzrokowce, fluorocarbon jak najbardziej daje efekty.


  • Myku1987 lubi to

#307 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 08 luty 2018 - 11:48

Ja łowiąc na Lubelskich pstragowych rzekach mam nawinięte 30m pe0.6 i 1.5m fluorocarbonu. Realnie potrzebuje 20m linki by rzetelnie obłowić miejscówki. Marzę o tym żeby jakaś ryba wyciągnęła mi resztę linki
Przypon sprawdza się w 100% od stycznia nie straciłem ani metra linki głównej a przypon puszcza na agrafce. Łowię sportowo i ryby wyjeżdżają jak najszybciej to możliwe, pstrąg 57cm nie zdążył odjechać więc 30m linki w moich warunkach jest wystarczająca a przypon niezbędny.

POZDRAWIAM T

Zazdroszczę wód pstrągowych. Okoliczności przyrody również. Wszystko co zostało napisane nt ilości żyłki i fluoro to najprawdziwsza prawda i zgadzam się w 100 %.

Tylko, że każdy z nas patrzy na użyteczność zestawu ze swojej perspektywy. Takie przypadki z tamtego sezonu:

1. W tamtym roku przegrałem walkę z pewnym panem wąsem, bo strzelił przypon fluoro (nie na węźle), gdybym miał 30 m plecionki, to nawet nie miałbym szans się z nim zmierzyć.

2. Inny wyjazd zakończył się przedwcześnie, bo zabrakło linki, która strzelała wszędzie, tylko nie na węźle. Wściekałem się na PP dopóki nie okazało się, że w wodzie jest zatopiona stalowa lina, o którą non stop tarła linka.

3. O brodach już wspominałem.

4. Dorzucę jeszcze fenomenalne rzuty w gałęzie drzew.

To skrajne przypadki, ale nauczyły mnie, że bezpieczniej jest mieć zapas linki.

 

Jeszcze jedną rzecz dorzucę a propos ilości nawiniętej linki. Zaznaczam, że mierzyłem metodą garażową, ale też jak znajdę trochę czasu to dokładniej zmierzę. Jak się ma mniej linki, to mniej się jej wysnuwa ze szpulki. Nie chcę skłamać, ale różnica może wynosić ok 10 cm (super dokładnie nie sprawdzone). No i przekładając to na np. 40 obrotów korbką robi się jakieś 4m. Sporo.

 

Całe te dywagacje wynikają z faktu, że łowie z brzegu na akwenach, na których odległość 4-5 m robi sporą różnicę jeżeli chodzi o brania. Sandaczy większość złowiłem stosunkowo blisko brzegu, z okoniami bywa różnie. A moje doświadczenia przy pstrągowaniu można zapewne sobie wsadzić :P


Użytkownik Młody wędkarz edytował ten post 08 luty 2018 - 12:08


#308 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 luty 2018 - 12:44

Jeśli chodzi o np. okonie to nawet w brudnej używam fluorocarbonu :)

 

Pstrągi i okonie to wzrokowce, fluorocarbon jak najbardziej daje efekty.

Moje doświadczenie z pstrągami, można powiedzieć, że jest żadne, bo to zaledwie kilka w okresie 60 lat, ale jeśli chodzi o okonie, to nie używam w ogóle żadnych przyponów - po prostu żyłka. Ostatnio (epoka castingu) jak najcieńsza plecionka. Jednak jeszcze z wcześniejszego okresu nie zauważyłem żeby okoniom jakoś szczególnie przeszkadzał nawet cieniutki przypon wolframowy. Jeśli miały ochotę do współpracy, brały bez oporów. Jakoś FC zupełnie mnie nie przekonuje, ale może kiedyś gdy dorosnę... ;)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 08 luty 2018 - 12:44


#309 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 08 luty 2018 - 16:16

Okonie gdy żerują to nie przeszkadza im nawet gruby przypon szczupakowy. Gorzej jest gdy trzeba je skusić do współpracy. Co do nawijania plecionki to ja również straciłem Ok 65m drogiej plecionki w krótkim czasie w moim zaczepowie i od tamtej pory odpowiednio dobrany przypon to podstawa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • wobler129 lubi to

#310 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 09 luty 2018 - 23:55

Od jakiegoś już czasu chodził mi po głowie castingowy UL króciak.Wytypowałem sobie takiego

https://pl.aliexpres...2311.0.0.u8oK1G

Po chwili stwierdziłem że pójdę za ciosem i sprawdzę żółtą myśl techniczną także w zakresie multików :D  .Zobaczymy co to warte ;) .

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

Ponoć do odważnych świat należy a kto nie sprawdza ten nie wie :) ;) .



#311 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 00:07

Ten multik ponoć daje radę :) Do mnie i Aleksa przesyłka ruszyła opuszczając kraj wysyłki  :) 


  • drag i Alexspin lubią to

#312 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 00:22

Ten multik ponoć daje radę :) Do mnie i Aleksa przesyłka ruszyła opuszczając kraj wysyłki  :)

Tego samego zamówiłeś?Napisz w wątku jak porzucasz bo ja na swojego znając życie trochę poczekam ;) .

Stwierdziłem że go wezmę bo cyfra nieduża i ryzyko użytkowe też-najwyżej jak nie da rady z powyższym kijkiem to wskoczy na takiego do 15g.a do króciaka pójdzie Revo LT :) .Kijek namierzyłem u tego Kolesia(sympatyczny i fajne ryby łowi) i stwierdziłem że warto spróbować.


  • PILOT lubi to

#313 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 00:31

Nie, my zakupiliśmy taki: SeaKnight-POTM-7-6-1-155g-C60-Carbon-Fiber-Baitcasting-Fishing-Reel



#314 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 00:38

No to będzie eksperyment-porównamy chociaż na odległość :) .Waga szpulek zbliżona,zobaczymy jak to się przełoży na możliwości rzutowe.

ja będę porównywał z Revo LT i Revo ALC BF7.Nie oczekuję że będzie rzucał porównywalnie,zwłaszcza z tym drugim bo to raczej niemożliwe ale jeśli 4g.+jakiś mały gumiak będzie fajnie miotał to już będzie ok.Zresztą,młynek to totalny strzał w ciemno.Z większą ciekawością czekam na kijek bo na podlinkowanym filmie bardzo mnie się podoba.


Użytkownik drag edytował ten post 10 luty 2018 - 00:40


#315 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 10 luty 2018 - 00:55

Od jakiegoś już czasu chodził mi po głowie castingowy UL króciak.Wytypowałem sobie takiego

https://pl.aliexpres...2311.0.0.u8oK1G

 

Mam... wole dłuższe :ph34r: . Ale nawet jednego fajnego sandacza dałem radę wytargać. 

 

Edit, na zlocie UL w listopadzie kijek był potraktowany chyba jako podlodówka. Filmik ryje beret z lekka jednakże.

Załączone pliki

  • Załączony plik  s1.jpg   112,63 KB   28 Ilość pobrań

Użytkownik Młody wędkarz edytował ten post 10 luty 2018 - 01:11

  • drag i Alexspin lubią to

#316 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 01:27

No faktycznie,jest króciutki.Nigdy jednak nic krótszego niż 1,8m nie miałem więc będę próbował.Nawet jak nie podejdzie będzie to zawsze jakieś nowe doświadczenie :).



#317 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 10:53

Revo LT posiadam i ja na jakichś bzyczących super łożyskach ;) i do niego właśnie będzie odniesienie. Zastanawiam się też na tetonem do 10 g. chyba, że się coś fajnego na giełdzie trafi w rozsądnych pieniądzach. Wiem gdzie jest fajne matagi, ale na korbę ...


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 10 luty 2018 - 10:54


#318 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 543 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 10 luty 2018 - 11:31

Wrzucałem ten film już w inny temacie. Dla zainteresowanych...




Już do mnie jedzie ;)

#319 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 10 luty 2018 - 15:27

To czekam na relacje z użytkowania chińczyków bo sam się zastanawiam nad skompletowaniem zestawu.
Z multików wytypowałem Kuying Thunder,T-Rex,XF50L lub coś z giełdy może jakiś scorpion lub curado.
A co do kijka to albo Teton albo giełda

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

#320 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 luty 2018 - 15:41

Udało mi się w końcu przetestować nową szpulkę do tatulki ct, tak się złożyło że z nowym kijkiem. Szpulka waży 8,5g. Testowana z dwoma Tetonami do 4 i do 10g. Robiłem to żeby wybrać jeden z dwóch który zostanie na stałe. Wynikami się podzielę, z pewnością komuś pomoże.
Szpulkę można kupić tu: http://s.aliexpress....rA?fromSns=Copy to (można kupić taniej ale nie znajduje mi teraz innych ofert )

Do testu użyłem
1) 3g główka + 5cm ala kajtek
2) 2g czeburaszka + 4cm coś w stylu twistera
3) 1,5g główka + 3cm ala kajtek
4) mały 2cm wobler około 1,8-2g

Niestety nie mam odpowiedniej wagi żeby zważyć dokładnie przynęty.
Mierzenie polegało na liczeniu obrotów korbką więc odległości mogą się różnić +-0,5m, jeden obrót to nawinięte 62cm linki.
Wynik:

Teton 10g | Teton 4g
1) 48obr./29m | 48obr./29m
2) 36obr./22m | 38obr./23m
3) 31obr./19m | 31obr./19m
4) 25obr./15m | 25obr./15m

Z ciekawości z tetona 4g poleciała jeszcze 1g czeburaszka - 21obr./13m

Myślę że całkiem przyzwoicie. Z lżejszego tetona te mniejsze przynęty wymagały mniej wysiłku do osiągnięcia podobnych długości.
Hamulec ustawiany tak żeby osiągnąć pełen komfort rzutu, bez stresu o brodę, nawet przy wpadaniu wabika do wody nie łapałem szpulki palcem. Plecionka YGK X8 8lb.