Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Casting ultra light


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
3822 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 luty 2018 - 07:48

Podejrzewam, 偶e je艣li plecionka ma 6lb, a zdarzy si臋 przy艂贸w, kt贸ry wyci膮gnie 50m, to i 100-ka najpewniej nie uchroni przed nieszcz臋艣ciem. Po co wi臋c przeci膮偶a膰 szpul臋?

Osobi艣cie do艣wiadczy艂em r贸偶nicy w ilo艣ci nawini臋tej linki. Mimo rady do艣wiadczonego kolegi zamiast 50m nawin膮艂em w艂a艣nie 100 (a co, przecie偶 nowicjusze uwa偶aj膮 偶e rady koleg贸w to asekurantyzm). Wynik by艂 taki, 偶e 2-3g przyn臋ty lecia艂y na "imponuj膮c膮" odleg艂o艣膰 5-6m. Szcz臋艣cie w nieszcz臋艣ciu, 偶e nagminnie tworz膮ce si臋 brody "usun臋艂y" mi ponad 1/3 plecionki i o dziwo, nagle brody przesta艂y si臋 robi膰, a odleg艂o艣膰 rzut贸w zacz臋艂a osi膮ga膰 nawet 15m. ;)



#302 OFFLINE   Yamakato

Yamakato

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 post贸w
  • Imi臋:Tomek

Napisano 08 luty 2018 - 08:20

Ja 艂owi膮c na Lubelskich pstragowych rzekach mam nawini臋te 30m pe0.6 i 1.5m fluorocarbonu. Realnie potrzebuje 20m linki by rzetelnie ob艂owi膰 miejsc贸wki. Marz臋 o tym 偶eby jaka艣 ryba wyci膮gn臋艂a mi reszt臋 linki
Przypon sprawdza si臋 w 100% od stycznia nie straci艂em ani metra linki g艂贸wnej a przypon puszcza na agrafce. 艁owi臋 sportowo i ryby wyje偶d偶aj膮 jak najszybciej to mo偶liwe, pstr膮g 57cm nie zd膮偶y艂 odjecha膰 wi臋c 30m linki w moich warunkach jest wystarczaj膮ca a przypon niezb臋dny.

POZDRAWIAM T
  • Pawe艂 J, Myku1987 i sucks_one lubi膮 to

#303 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 08 luty 2018 - 10:52

Nie po艂owicie du偶ych ryb bez fluro na czystej wodzie ;)  Albo po艂owicie znacznie mniej. 


  • Myku1987, minecjusz i Yamakato lubi膮 to

#304 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 08 luty 2018 - 11:06

Nie po艂owicie du偶ych ryb bez fluro na czystej wodzie ;)  Albo po艂owicie znacznie mniej. 

 

Na czystej oczywi艣cie masz racj臋, ale znale藕膰 czyst膮 ... oto jest wyzwanie ;)


  • Alexspin i Xiaou lubi膮 to

#305 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 08 luty 2018 - 11:12

Je艣li chodzi o np. okonie to nawet w brudnej u偶ywam fluorocarbonu :) 



#306 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 post贸w
  • LokalizacjaKo艅skie
  • Imi臋:Tomek

Napisano 08 luty 2018 - 11:40

Pstr膮gi i okonie to wzrokowce, fluorocarbon jak najbardziej daje efekty.


  • Myku1987 lubi to

#307 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 post贸w
  • Imi臋:Hubert

Napisano 08 luty 2018 - 11:48

Ja 艂owi膮c na Lubelskich pstragowych rzekach mam nawini臋te 30m pe0.6 i 1.5m fluorocarbonu. Realnie potrzebuje 20m linki by rzetelnie ob艂owi膰 miejsc贸wki. Marz臋 o tym 偶eby jaka艣 ryba wyci膮gn臋艂a mi reszt臋 linki
Przypon sprawdza si臋 w 100% od stycznia nie straci艂em ani metra linki g艂贸wnej a przypon puszcza na agrafce. 艁owi臋 sportowo i ryby wyje偶d偶aj膮 jak najszybciej to mo偶liwe, pstr膮g 57cm nie zd膮偶y艂 odjecha膰 wi臋c 30m linki w moich warunkach jest wystarczaj膮ca a przypon niezb臋dny.

POZDRAWIAM T

Zazdroszcz臋 w贸d pstr膮gowych. Okoliczno艣ci przyrody r贸wnie偶. Wszystko co zosta艂o napisane nt ilo艣ci 偶y艂ki i fluoro to najprawdziwsza prawda i zgadzam si臋 w 100 %.

Tylko, 偶e ka偶dy z nas patrzy na u偶yteczno艣膰 zestawu ze swojej perspektywy. Takie przypadki z tamtego sezonu:

1. W tamtym roku przegra艂em walk臋 z pewnym panem w膮sem, bo strzeli艂 przypon fluoro (nie na w臋藕le), gdybym mia艂 30 m plecionki, to nawet nie mia艂bym szans si臋 z nim zmierzy膰.

2. Inny wyjazd zako艅czy艂 si臋 przedwcze艣nie, bo zabrak艂o linki, kt贸ra strzela艂a wsz臋dzie, tylko nie na w臋藕le. W艣cieka艂em si臋 na PP dop贸ki nie okaza艂o si臋, 偶e w wodzie jest zatopiona stalowa lina, o kt贸r膮 non stop tar艂a linka.

3. O brodach ju偶 wspomina艂em.

4. Dorzuc臋 jeszcze fenomenalne rzuty w ga艂臋zie drzew.

To skrajne przypadki, ale nauczy艂y mnie, 偶e bezpieczniej jest mie膰 zapas linki.

 

Jeszcze jedn膮 rzecz dorzuc臋 a propos ilo艣ci nawini臋tej linki. Zaznaczam, 偶e mierzy艂em metod膮 gara偶ow膮, ale te偶 jak znajd臋 troch臋 czasu to dok艂adniej zmierz臋. Jak si臋 ma mniej linki, to mniej si臋 jej wysnuwa ze szpulki. Nie chc臋 sk艂ama膰, ale r贸偶nica mo偶e wynosi膰 ok 10 cm (super dok艂adnie nie sprawdzone). No i przek艂adaj膮c to na np. 40 obrot贸w korbk膮 robi si臋 jakie艣 4m. Sporo.

 

Ca艂e te dywagacje wynikaj膮 z faktu, 偶e 艂owie z brzegu na akwenach, na kt贸rych odleg艂o艣膰 4-5 m robi spor膮 r贸偶nic臋 je偶eli chodzi o brania. Sandaczy wi臋kszo艣膰 z艂owi艂em stosunkowo blisko brzegu, z okoniami bywa r贸偶nie. A moje do艣wiadczenia przy pstr膮gowaniu mo偶na zapewne sobie wsadzi膰 :P


U偶ytkownik M艂ody w臋dkarz edytowa艂 ten post 08 luty 2018 - 12:08


#308 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 luty 2018 - 12:44

Je艣li chodzi o np. okonie to nawet w brudnej u偶ywam fluorocarbonu :)

 

Pstr膮gi i okonie to wzrokowce, fluorocarbon jak najbardziej daje efekty.

Moje do艣wiadczenie z pstr膮gami, mo偶na powiedzie膰, 偶e jest 偶adne, bo to zaledwie kilka w okresie 60 lat, ale je艣li chodzi o okonie, to nie u偶ywam w og贸le 偶adnych przypon贸w - po prostu 偶y艂ka. Ostatnio (epoka castingu) jak najcie艅sza plecionka. Jednak jeszcze z wcze艣niejszego okresu nie zauwa偶y艂em 偶eby okoniom jako艣 szczeg贸lnie przeszkadza艂 nawet cieniutki przypon wolframowy. Je艣li mia艂y ochot臋 do wsp贸艂pracy, bra艂y bez opor贸w. Jako艣 FC zupe艂nie mnie nie przekonuje, ale mo偶e kiedy艣 gdy dorosn臋... ;)


U偶ytkownik Alexspin edytowa艂 ten post 08 luty 2018 - 12:44


#309 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 post贸w
  • LokalizacjaDzierzoni贸w
  • Imi臋:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 08 luty 2018 - 16:16

Okonie gdy 偶eruj膮 to nie przeszkadza im nawet gruby przypon szczupakowy. Gorzej jest gdy trzeba je skusi膰 do wsp贸艂pracy. Co do nawijania plecionki to ja r贸wnie偶 straci艂em Ok 65m drogiej plecionki w kr贸tkim czasie w moim zaczepowie i od tamtej pory odpowiednio dobrany przypon to podstawa.


Wys艂ane z iPhone za pomoc膮 Tapatalk
  • wobler129 lubi to

#310 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 09 luty 2018 - 23:55

Od jakiego艣 ju偶 czasu chodzi艂 mi po g艂owie castingowy UL kr贸ciak.Wytypowa艂em sobie takiego

https://pl.aliexpres...2311.0.0.u8oK1G

Po chwili stwierdzi艂em 偶e p贸jd臋 za ciosem i sprawdz臋 偶贸艂t膮 my艣l techniczn膮 tak偶e w zakresie multik贸w :D  .Zobaczymy co to warte ;) .

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

Pono膰 do odwa偶nych 艣wiat nale偶y a kto nie sprawdza ten nie wie :) ;) .



#311 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 00:07

Ten multik pono膰 daje rad臋 :) Do mnie i Aleksa przesy艂ka ruszy艂a opuszczaj膮c kraj wysy艂ki  :) 


  • drag i Alexspin lubi膮 to

#312 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 00:22

Ten multik pono膰 daje rad臋 :) Do mnie i Aleksa przesy艂ka ruszy艂a opuszczaj膮c kraj wysy艂ki  :)

Tego samego zam贸wi艂e艣?Napisz w w膮tku jak porzucasz bo ja na swojego znaj膮c 偶ycie troch臋 poczekam ;) .

Stwierdzi艂em 偶e go wezm臋 bo cyfra niedu偶a i ryzyko u偶ytkowe te偶-najwy偶ej jak nie da rady z powy偶szym kijkiem to wskoczy na takiego do 15g.a do kr贸ciaka p贸jdzie Revo LT :) .Kijek namierzy艂em u tego Kolesia(sympatyczny i fajne ryby 艂owi) i stwierdzi艂em 偶e warto spr贸bowa膰.


  • PILOT lubi to

#313 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 00:31

Nie, my zakupili艣my taki: SeaKnight-POTM-7-6-1-155g-C60-Carbon-Fiber-Baitcasting-Fishing-Reel



#314 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 00:38

No to b臋dzie eksperyment-por贸wnamy chocia偶 na odleg艂o艣膰 :) .Waga szpulek zbli偶ona,zobaczymy jak to si臋 prze艂o偶y na mo偶liwo艣ci rzutowe.

ja b臋d臋 por贸wnywa艂 z Revo LT i Revo ALC BF7.Nie oczekuj臋 偶e b臋dzie rzuca艂 por贸wnywalnie,zw艂aszcza z tym drugim bo to raczej niemo偶liwe ale je艣li 4g.+jaki艣 ma艂y gumiak b臋dzie fajnie miota艂 to ju偶 b臋dzie ok.Zreszt膮,m艂ynek to totalny strza艂 w ciemno.Z wi臋ksz膮 ciekawo艣ci膮 czekam na kijek bo na podlinkowanym filmie bardzo mnie si臋 podoba.


U偶ytkownik drag edytowa艂 ten post 10 luty 2018 - 00:40


#315 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 post贸w
  • Imi臋:Hubert

Napisano 10 luty 2018 - 00:55

Od jakiego艣 ju偶 czasu chodzi艂 mi po g艂owie castingowy UL kr贸ciak.Wytypowa艂em sobie takiego

https://pl.aliexpres...2311.0.0.u8oK1G

 

Mam... wole d艂u偶sze :ph34r: . Ale nawet jednego fajnego sandacza da艂em rad臋 wytarga膰. 

 

Edit, na zlocie UL w listopadzie kijek by艂 potraktowany chyba jako podlod贸wka. Filmik ryje beret z lekka jednak偶e.

Za艂膮czone pliki

  • Za艂膮czony plik  s1.jpg   112,63 KB   28 Ilo艣膰 pobra艅

U偶ytkownik M艂ody w臋dkarz edytowa艂 ten post 10 luty 2018 - 01:11

  • drag i Alexspin lubi膮 to

#316 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 10 luty 2018 - 01:27

No faktycznie,jest kr贸ciutki.Nigdy jednak nic kr贸tszego ni偶 1,8m nie mia艂em wi臋c b臋d臋 pr贸bowa艂.Nawet jak nie podejdzie b臋dzie to zawsze jakie艣 nowe do艣wiadczenie :).



#317 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 luty 2018 - 10:53

Revo LT posiadam i ja na jakich艣 bzycz膮cych super 艂o偶yskach ;) i do niego w艂a艣nie b臋dzie odniesienie. Zastanawiam si臋 te偶 na tetonem do 10 g. chyba, 偶e si臋 co艣 fajnego na gie艂dzie trafi w rozs膮dnych pieni膮dzach. Wiem gdzie jest fajne matagi, ale na korb臋 ...


U偶ytkownik SlawekNikt edytowa艂 ten post 10 luty 2018 - 10:54


#318 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 543 post贸w
  • LokalizacjaRadom
  • Imi臋:Marcin

Napisano 10 luty 2018 - 11:31

Wrzuca艂em ten film ju偶 w inny temacie. Dla zainteresowanych...




Ju偶 do mnie jedzie ;)

#319 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕
  • Imi臋:Piotr

Napisano 10 luty 2018 - 15:27

To czekam na relacje z u偶ytkowania chi艅czyk贸w bo sam si臋 zastanawiam nad skompletowaniem zestawu.
Z multik贸w wytypowa艂em Kuying Thunder,T-Rex,XF50L lub co艣 z gie艂dy mo偶e jaki艣 scorpion lub curado.
A co do kijka to albo Teton albo gie艂da

Wys艂ane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy u偶yciu Tapatalka

#320 OFFLINE   lukastrance

lukastrance

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 post贸w
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 13 luty 2018 - 15:41

Uda艂o mi si臋 w ko艅cu przetestowa膰 now膮 szpulk臋 do tatulki ct, tak si臋 z艂o偶y艂o 偶e z nowym kijkiem. Szpulka wa偶y 8,5g. Testowana z dwoma Tetonami do 4 i do 10g. Robi艂em to 偶eby wybra膰 jeden z dw贸ch kt贸ry zostanie na sta艂e. Wynikami si臋 podziel臋, z pewno艣ci膮 komu艣 pomo偶e.
Szpulk臋 mo偶na kupi膰 tu: http://s.aliexpress....rA?fromSns=Copy to (mo偶na kupi膰 taniej ale nie znajduje mi teraz innych ofert )

Do testu u偶y艂em
1) 3g g艂贸wka + 5cm ala kajtek
2) 2g czeburaszka + 4cm co艣 w stylu twistera
3) 1,5g g艂贸wka + 3cm ala kajtek
4) ma艂y 2cm wobler oko艂o 1,8-2g

Niestety nie mam odpowiedniej wagi 偶eby zwa偶y膰 dok艂adnie przyn臋ty.
Mierzenie polega艂o na liczeniu obrot贸w korbk膮 wi臋c odleg艂o艣ci mog膮 si臋 r贸偶ni膰 +-0,5m, jeden obr贸t to nawini臋te 62cm linki.
Wynik:

Teton 10g | Teton 4g
1) 48obr./29m | 48obr./29m
2) 36obr./22m | 38obr./23m
3) 31obr./19m | 31obr./19m
4) 25obr./15m | 25obr./15m

Z ciekawo艣ci z tetona 4g polecia艂a jeszcze 1g czeburaszka - 21obr./13m

My艣l臋 偶e ca艂kiem przyzwoicie. Z l偶ejszego tetona te mniejsze przyn臋ty wymaga艂y mniej wysi艂ku do osi膮gni臋cia podobnych d艂ugo艣ci.
Hamulec ustawiany tak 偶eby osi膮gn膮膰 pe艂en komfort rzutu, bez stresu o brod臋, nawet przy wpadaniu wabika do wody nie 艂apa艂em szpulki palcem. Plecionka YGK X8 8lb.