Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na rzecznego / opaskowego sandacza

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
454 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 17 grudzień 2013 - 14:18

Im6 to podstawowy moduł grafitu,przy długości 3m demonem szybkości nie będzie. Z plecionką przy sprawnej ręce ( i głowie ;))da radę ,jak większość kiji. Kiedyś łowilem je kluską,były ryby,je..ły w nurciejak wściekłe i o to chodziło. Teraz high modulus, xfasty, wykolaczki,hotshoty ale kolczastych jakby mniej...

#242 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 17 grudzień 2013 - 14:36

Panowie a co sądzicie o tym blanku pod sandacza i bolenia ?

http://sklep.wedki.p....html<br><br>    Miał ktoś przyjemność go używać lub zobaczyć w akcji ?
Nie ukrywam, że cena jest bardzo zachęcająca :)
Pozdrawiam

 

http://jerkbait.pl/t...jakościowy-hit/



#243 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 30 marzec 2014 - 16:44

Witam wszystkich. Do tej pory byłem głównie czytelnikiem forum nie udzielając się , ale chciałbym zwrócić się o poradę do bardziej doświadczonych kolegów. Noszę się z zamiarem złożenia swojego 1 kija w pracowni. Czytając różne wątki zauważyłem że wielu z was ma nawet po kilka takich wędek. Jestem doświadczonym spiningista i łowie z brzegu a moim łowiskiem jest Wisła tuż powyżej Warszawy. Używam prawie wyłącznie gumowych przynęt 3-4 " na główkach od 8 do 25 czasem 30 gram. Zdąży się jakieś wahadło w tej wadze czy wirówki 4 albo wobler. Moim głównym celem jest sandacz ale częstym przyłowem jest szczupak czasem trafia się nieduży sumek do metra. Zrobiłem małe rozeznanie i w oko wpadły mi następujące blanki:
- lamiglas hmg 1052 mt
- phoenix pst 895-2
- st.croix 3sc90mhf2 avid
Który z nich najlepiej by się spisał i czy te 2 słabsze blanki można trochę przeciążyc i czy lamiglasnie bedzie za mocny do dolnego przedziału przynęt?
Proszę o opinie i porady, może ktoś ma kije ukrecone na tych blankach. Dzięki i pozdrawiam.

#244 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 30 marzec 2014 - 16:50

Ja do identycznych celów i ryb na identycznej wodzie zakupiłem tego St.Croix , tylko seryjnie złożonego.Jak na kij z pracowni kasa będzie się zgadzała możesz śmiało budować, na pewno wyjdzie super kijek.

#245 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1860 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 30 marzec 2014 - 17:44

A ja polecam MHX ST1084f, przelatałem sezon i do takich zastosowań jak piszesz, pasuje. Te 15lb przy opisie to z rezerwą, jak dla mnie uczciwe 17lb, u mnie ogarniał gumki 3-4" i głowy do 35g, choć tu raczej gumka 3" delikatniej pracująca. Podobnie woblery, wahadełka i obrotki ogarnia, taki fajny uniwersał.

No i pare groszy zostanie w kieszeni, bo w cenie wymienionych przez kolege blanów można kompletny kijek na MHX zbudować.



#246 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 marzec 2014 - 18:21

MHX 1084 i główka 35 gram ? Coś się musiało zmienić w projekcie blanków bo jak kilka lat temu testowałem jeden z pierwszych modeli to główka 28 gram była raczej max komfortowego normalnego łowienia. Podbicie też wychodziło w sposób nie każdemu odpowiadający bo blank zaprojektowany był "bezpiecznie" tj. szczytówka podbijała nie z samego szczytu tylko gdzieś kilkanaście centymetrów poniżej topu.

 

 

Opórcz  tych trzech modeli blanków wskazanych w pierwszym poście ja bym poszukał ew. w Batsonach XST lub Talonach ITM (te ostatnie to bardzo ostre kije).


  • michu20 lubi to

#247 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 30 marzec 2014 - 18:26

Główki o masie 25-30 gr w moim przypadku to takie totalne maksimum.Najczęsciej główki nie przekraczają 20 gr i raczej nie więcej niż 5 cali gumki,a mi chodzi o pewien zapas mocy gdyby przyszła potrzeba użyć czegoś cięższego.Zwlaszcxa przy nizowkach w ost latach. Ale większość ryb stoi e szybkim nurcie (zwłaszcza latem) i czasem trzeba założyć więcej żeby dobrze poprowadzić gumę .Sumów na moim odcinku nie ma zbyt wiele (miałem kilka do 100cm)i jak już wspomniałem ma to być kij głównie sandaczowy ale częstym przyłowem są szczupaki.Dlatego najbardziej by mi pasował ten lamiglas i liczę że ktoś ma taki kij i powie jak to wygląda .

#248 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 30 marzec 2014 - 18:55

Dodam jeszcze że kij musi być szybki i żeby zapinał ryby z dużej odległości i nie gubił ich po drodze.

#249 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1860 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 30 marzec 2014 - 19:28

MHX 1084 i główka 35 gram ? Coś się musiało zmienić w projekcie blanków bo jak kilka lat temu testowałem jeden z pierwszych modeli to główka 28 gram była raczej max komfortowego normalnego łowienia. Podbicie też wychodziło w sposób nie każdemu odpowiadający bo blank zaprojektowany był "bezpiecznie" tj. szczytówka podbijała nie z samego szczytu tylko gdzieś kilkanaście centymetrów poniżej topu.

 

 

Opórcz  tych trzech modeli blanków wskazanych w pierwszym poście ja bym poszukał ew. w Batsonach XST lub Talonach ITM (te ostatnie to bardzo ostre kije).

Zgodzę się z kolegą, jak pisałem troszkę tym pomachałem i 35g można przy stawiającej mały opór gumce, realnie te 25-28g. Obecnie zamieniłem go na 1024f myślę że będzie równie fajny. 



#250 OFFLINE   slava

slava

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Sławek

Napisano 30 marzec 2014 - 19:31

Szybkość kija ma niewiele wspólnego z gubieniem ryb po drodze, zresztą z zacięciem z dalszych odległości również. Ale o tym już mnóstwo tematów chyba było ;)



#251 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 30 marzec 2014 - 19:54

Szybkość kija ma niewiele wspólnego z gubieniem ryb po drodze, zresztą z zacięciem z dalszych odległości również. Ale o tym już mnóstwo tematów chyba było ;)

Czytaj ze zrozumieniem to co napisał kolega ;) . "Kij ma być szybki by zaciać rybę ale też nie powinien gubić rybek po drodze" - pewnie tak to miał autor na myśli. 

PS> do takiego łowienia z czystym sumieniem polecam CD TAIAHA 15-35gr/20 lb, sam używam - bo łowie dokładnie w tych samych warunkach i takimi samymi przynetami. Tylko znacznie dłuższym bo 3.20m.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 30 marzec 2014 - 20:01


#252 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 20:16

Na używanym kijku nie ma straty jeśli byl zakupiony w dobrej cenie i jego stan nie uległ pogorszeniu.

#253 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 30 marzec 2014 - 21:19

Mam wymienionego przez Ciebie avida i zdecydowanie bliżej mu do wędki uniwersalnej niż stricte sandaczowej. Możesz spróbować z avidem ale oczko krótszym czyli 8'6" tej samej mocy, a najlepsza moim zdaniem będzie legend elite 8'6" 17 lb . Kij, który szczuplaka nie zgubi, a zanderowi pape z daleka przeszyje :) . Będzie kupione raz, a dobrze...
 



#254 OFFLINE   Grigorij

Grigorij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 21:33

Panowie a co powiecie o fx966 do takich zastosowań? Długość jak na brzeg ok, szybkość i przedział wagowy przynęt też ok.



#255 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 30 marzec 2014 - 21:42

Preferencje użytkowników to temat rzeka...Nie łowiłem co prawda tym Avidem 8'6'' do 28 g , ale dla mnie jest już za sztywny i macanie na sucho wystarczyło mi do odłożenia tego kija.Na forum pewien raczej doświadczony użytkownik mówił, że pozbył się go właśnie ze względu na zbyt dużo spadów szczupaka.

Teraz mogę tylko potwierdzić , że ten AVS90MHF2 jest faktycznie dosyć uniwersalny, ale sandacze nie powinny stanowić problemu - tym bardziej z plecionką.Przyznaję teraz nie mam prawa się wypowiadać, poczekam do końca sezonu dopiero, ale pewien obraz sytuacji już mam.

Najbardziej pewien jestem jednej rady - broń Boże nie kupuj w ciemno bez macania blanku czy spina tak drogiej wędki (każdy nieco inaczej patrzy na sprawę) , chyba, że trafisz jakąś dobrą używkę tutaj na giełdzie w promocyjnej cenie.Czasami jestem w szoku jakie wędki i za jakie pieniądze da się tutaj kupić.



#256 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 marzec 2014 - 01:07

blaas xf SLXF9020 lub ten oczko nizej



#257 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 marzec 2014 - 07:10

Witam wszystkich. Do tej pory byłem głównie czytelnikiem forum nie udzielając się , ale chciałbym zwrócić się o poradę do bardziej doświadczonych kolegów. Noszę się z zamiarem złożenia swojego 1 kija w pracowni. Czytając różne wątki zauważyłem że wielu z was ma nawet po kilka takich wędek. Jestem doświadczonym spiningista i łowie z brzegu a moim łowiskiem jest Wisła tuż powyżej Warszawy. Używam prawie wyłącznie gumowych przynęt 3-4 " na główkach od 8 do 25 czasem 30 gram. Zdąży się jakieś wahadło w tej wadze czy wirówki 4 albo wobler. Moim głównym celem jest sandacz ale częstym przyłowem jest szczupak czasem trafia się nieduży sumek do metra. Zrobiłem małe rozeznanie i w oko wpadły mi następujące blanki:
- lamiglas hmg 1052 mt
- phoenix pst 895-2
- st.croix 3sc90mhf2 avid
Który z nich najlepiej by się spisał i czy te 2 słabsze blanki można trochę przeciążyc i czy lamiglasnie bedzie za mocny do dolnego przedziału przynęt?
Proszę o opinie i porady, może ktoś ma kije ukrecone na tych blankach. Dzięki i pozdrawiam.

Do takiego łowienia polecam ci Elitkę s&s 25 lb długości 8'6" lub 9 ' w V module węgla , czułość , szybkość oraz moc  kija ogromna. Łowię nią głównie sandacze dużymi główkami i jestem pod wrażeniem cech tego kija. W tym roku otworzyłem sezon tym kijem łowiąc z łódki dorsze na gumy . Główki 25 -30 g guma 4'-5' a zabawa niesamowita. Dołóż trochę kasy więcej a będziesz pan bardzo zadowolony .

Pozdrawiam


  • Karol Krause lubi to

#258 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 31 marzec 2014 - 08:02

Obawiam się że 25 lb to już za dużo jak dla mnie już bardziej bym się skłaniał do 17. Szkoda że nie ma 20 lb. Ciągle czekam na kogoś kto może powiedzieć coś o tym lamiglasie hmg 1052 mt albo chociaż o oczko niższą serię xsh 1052 mt.

#259 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 marzec 2014 - 08:37

Obawiam się że 25 lb to już za dużo jak dla mnie już bardziej bym się skłaniał do 17. Szkoda że nie ma 20 lb. Ciągle czekam na kogoś kto może powiedzieć coś o tym lamiglasie hmg 1052 mt albo chociaż o oczko niższą serię xsh 1052 mt.

Właśnie bardzo mile się rozczarujesz , mam też model 17 lb ,i wcale one się tak nie różnią ,oba mają delikatny szczyt i wagowo różnica w blankach  jest 5 g .Wiem że Elitka 17 lb nie pociągnie prawidłowo podbijanych 30 g + guma a przy 25 g już dyszy.Zacięcia nie są już tak dynamiczne i z głębokiej wody 15 m łowiąc 25 g + guma niektóre sandacze po krótkim holu odpadały , natomiast 25 lb tnie i holuje wszystko a kii czy też blanków nie jesteś w stanie odróżnić ale dopiero jak zbudujesz wędką to przy 25 lb daje się czuć  różnicę  i przy cięższym łowieniu docenisz to .Elitka 17 lb jest wspaniałym kijkiem do łowienia od 10 g do 21 g główka + guma ale ponoć szukasz czegoś mocniejszego .Łowię w trudnych warunkach na większej i głębszej rzece niż Wisła ,często główkami 25 g , 30 g i nie wyobrażam sobie łowienia innym kijem a sprawa czy jest to 20 lb czy 25 lb to sprawa umownego oszacowania i opisania dokonana przez człowieka lub lepiej różnych ludzi i często mija się to z rzeczywistością , to kwestia bardzo umowna i właściwszą jest ocena użytkowników łowiących już danym kijem a nie nalepka na której coś jest napisane . Gwarantuje że ten blank to jest to i tylko tyle mogę napisać a zrobisz jak będziesz uważał.Także możesz skreślić PST 895 tak jak Elitkę 17 lb bo główek 30 g to kije te nie pociągną a przy 25 g mają już spore kłopoty z prawidłowym podbijaniem i przy takich ciężarach nie ma żadnych rezerw przy zacięciu .Mam wszystkie te kije i wiem co piszę bo łowiłem nimi niejednokrotnie .

Pozdrawiam


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 31 marzec 2014 - 08:51


#260 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 31 marzec 2014 - 08:56

Wszystko się zgadza tylko dużo zależy jeszcze od gumisia i uciągu. Jak zapodasz jej ( 17lb ) fatty 12 i te 30 gr to nie ma siły musi klękać bo sama guma waży ponad 20 gram i dodatkowo opór jaki stawia w wodzie ta guma robi swoje. Według mnie komfortowo łowi się do 30 gram ołowiu + standardowe gumisie sandaczowe ( np. keitech, bass assassin, twister, shaker itp. ) do 4", ale to są moje odczucia. Poza tym nie zawsze podbijamy gumę "dwa metry", często szuramy, spławiamy... W dodatku ta 25lb nie pośle już woblera na taką odległość jak 17, a przecież nie samą gumą łowimy sandacze, no i w Polsce ciężko o 15 m głębokości w rzece...







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz