Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na rzecznego / opaskowego sandacza

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
454 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 31 marzec 2014 - 09:04

Dzięki wezmę to pod uwagę. Racja że mówiłem o czymś cięższym i właśnie dlatego chciałbym poznać zdanie kogoś kto ma lamiglasa jak wyżej bo wydaje mi się że on byłby w sam raz.

#262 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 31 marzec 2014 - 09:07

U mnie na Wiśle max 6m i to w dołach po piaskarkach a średnio to 3-4 m w warkoczu.

#263 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 marzec 2014 - 09:09

Wszystko się zgadza tylko dużo zależy jeszcze od gumisia i uciągu. Jak zapodasz jej ( 17lb ) fatty 12 i te 30 gr to nie ma siły musi klękać bo sama guma waży ponad 20 gram i dodatkowo opór jaki stawia w wodzie ta guma robi swoje. Według mnie komfortowo łowi się do 30 gram ołowiu + standardowe gumisie sandaczowe ( np. keitech, bass assassin, twister, shaker itp. ) do 4", ale to są moje odczucia. Poza tym nie zawsze podbijamy gumę "dwa metry", często szuramy, spławiamy... W dodatku ta 25lb nie pośle już woblera na taką odległość jak 17, a przecież nie samą gumą łowimy sandacze, no i w Polsce ciężko o 15 m głębokości w rzece...

Wszystko się zgadza , mówię o ekstremalnych a raczej o bardziej niekorzystnych warunkach w których łowimy . Można  kij 17 lb lekko  przeciążyć , założyć szczupłą gumę i podbijać sobie " z korby" ale jak trzeba już troszkę agresywniej to kij klęknie , dlatego polecam właśnie owe 25 lb bo w dolnym c.w. różnica jest znikoma i kij fantastycznie "gada" już od 14 g główka + guma a ciągnie do 40 g główka + spora guma  a porównując blanki czy też kije nie jest człowiek w stanie ich odróżnić i to jest właśnie to o co mi chodzi . W niższym c.w 17 lb jest czulsza i ma lepsze właściwości oraz zasięg rzutu ale już od 18 g + główka zdecydowanie lepsza jest 25 lb i tylko łowiący powinien zadać sobie pytanie o punkt ciężkości swojego łowienia to znaczy jakimi gramaturami łowi najczęściej i taki kij wybierze .Może jest jakiś jeszcze blank który temu zadaniu sprosta ale chyba już wszystkie przerzuciłem :) no może boron 9'  20 lb pogodziłby te dwa blanki ale borony trzeba polubić bo są specyficzne a to nie każdemu pasuje .


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 31 marzec 2014 - 09:10


#264 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 31 marzec 2014 - 09:15

Wszystko się zgadza tylko dużo zależy jeszcze od gumisia i uciągu. Jak zapodasz jej ( 17lb ) fatty 12 i te 30 gr to nie ma siły musi klękać bo sama guma waży ponad 20 gram i dodatkowo opór jaki stawia w wodzie ta guma robi swoje. Według mnie komfortowo łowi się do 30 gram ołowiu + standardowe gumisie sandaczowe ( np. keitech, bass assassin, twister, shaker itp. ) do 4", ale to są moje odczucia. Poza tym nie zawsze podbijamy gumę "dwa metry", często szuramy, spławiamy... W dodatku ta 25lb nie pośle już woblera na taką odległość jak 17, a przecież nie samą gumą łowimy sandacze, no i w Polsce ciężko o 15 m głębokości w rzece...

Jest głęboko ale do HH wpływają statki nawet o 200 000 BRT więc musi być głęboko .Średnio jest to jakieś 7-8 m :) a będzie jeszcze głębiej bo zamierzają pogłębić rzekę



#265 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 31 marzec 2014 - 10:06

Jest głęboko ale do HH wpływają statki nawet o 200 000 BRT więc musi być głęboko .Średnio jest to jakieś 7-8 m :) a będzie jeszcze głębiej bo zamierzają pogłębić rzekę

Tylko pozazdrościć :) . U mnie na warcie dołek 3 m to już szczyt :( .

Wracając do tematu, wybierając się na sandacze z założeniem łowienia tylko na gumę zabieram ze sobą LXS70MHF. Długość robocza jest ( o ile dobrze pamiętam ) o 35 cm krótsza niż w avidzie 9' i w zupełności mi wystarcza by gumisia podbić nawet na 25 gr główce. Zauważyłem też, że lepiej czuć na krótszym kiju, skupiona masa leci zdecydowanie dalej, mniej męczy rękę, zdecydowanie lepiej zacina, jest bardziej poręczny.



#266 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 01 kwiecień 2014 - 09:21

Panowie a kto może powiedzieć o blankach fishingart? Chodzi mi o hers slr8617-2 albo blas slxf8620-2

#267 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 09:26

Witam wszystkich. Do tej pory byłem głównie czytelnikiem forum nie udzielając się , ale chciałbym zwrócić się o poradę do bardziej doświadczonych kolegów. Noszę się z zamiarem złożenia swojego 1 kija w pracowni. Czytając różne wątki zauważyłem że wielu z was ma nawet po kilka takich wędek. Jestem doświadczonym spiningista i łowie z brzegu a moim łowiskiem jest Wisła tuż powyżej Warszawy. Używam prawie wyłącznie gumowych przynęt 3-4 " na główkach od 8 do 25 czasem 30 gram. Zdąży się jakieś wahadło w tej wadze czy wirówki 4 albo wobler. Moim głównym celem jest sandacz ale częstym przyłowem jest szczupak czasem trafia się nieduży sumek do metra. Zrobiłem małe rozeznanie i w oko wpadły mi następujące blanki:
- lamiglas hmg 1052 mt
- phoenix pst 895-2
- st.croix 3sc90mhf2 avid
Który z nich najlepiej by się spisał i czy te 2 słabsze blanki można trochę przeciążyc i czy lamiglasnie bedzie za mocny do dolnego przedziału przynęt?
Proszę o opinie i porady, może ktoś ma kije ukrecone na tych blankach. Dzięki i pozdrawiam.

Jeśli długośc 2,6m nie dyskwalifikuje ,to ciekawym rozwiązaniem wydaje sie byc Batonowy HS1023F , ale ten opisywany jako 20lb i 42g c/w .Szyt dośc finezyjny aby łowic stosunkowo lekkimi wabiami, z mocnym dolnikiem pozwalającym dac w zęby ze znacznej odległości.Na dolnej wiśle przy podniesionym stanie wody komfortowo podpijał z kija jak i z korby 35g+4". To wszystko przy równomiernym ugięciu i bez obaw o spady ,bo dolnik wydajesię pracowac w nieskończonośc.Cenowo konkurencyjny do wspomnianych Elitek ,które deż są świetna ale moim zdaniem mniej wybaczają błędy podczas holu.



#268 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 01 kwiecień 2014 - 09:35

Panowie a kto może powiedzieć o blankach fishingart? Chodzi mi o hers slr8617-2 albo blas slxf8620-2

 

Odpowiem w 1/4-1/2 ;) , a mianowicie: jeżeli Blaas SLXF8620-2 jest podobny do SLXF8020-2, to nada się wyśmienicie. Pare dni temu takiego 2,40 wziąłem na wodę w celu sprawdzenia słuszności koncepcji (kij na gumy na główkach 20+). Nie wziąłem wprawdzie główek cięższych, niż 20g, ale czuć było wyraźnie, że badyl jeszcze ładnych parę gramów ponad 20 pociągnie bez zająknienia. 2,60, zapewne gnąc się trochę głębiej, powinien też dać radę bez problemu. 



#269 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 01 kwiecień 2014 - 10:38

Tak na szybko rzuciłem okiem na te batsony i blank do 20 lb jest do 28 g a ten do 42 to 25 i to o ten drugi chodzi?

#270 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 10:48

Ja na pomorskiej Wiśle używam wspominanego wcześniej seryjnego Avida 86MHF-2. Kij do 28g, pozwalający go lekko przeciążyć. Wg mnie komfortowo podbija do 30-32g + 3" guma.

 

Jeśli planujesz składac kij w pracowni, to warto raczej pojechać tam, pomacać różne blaniki, pogadać z rodbuilderami i na pewno dobiorą Ci odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.



#271 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 10:49

Witam

Nie wiem w jakiej kwocie chcesz się zmieścić.

Warto zerknąć na blanki Hers lub Vegter Boron



#272 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 01 kwiecień 2014 - 11:01

Hehe, pytanie o trzy blanki a za moment śmietnik i 20 innych do wyboru - uroki internetu...

#273 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 11:52

Tak na szybko rzuciłem okiem na te batsony i blank do 20 lb jest do 28 g a ten do 42 to 25 i to o ten drugi chodzi?

Tak o ten drugi



#274 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 01 kwiecień 2014 - 11:58

Właśnie nad hersem myślę ale z tego co wiem żeby obejrzeć i pomacać to Kraków albo Gdynia bo w Warszawie nie widziałem a tu mam bliziutko. A w ciemno na pewno nie kupię dlatego myślę tez nad stc elite 8,6 17 lb a gotowca można obejrzeć w corona fishing. Ale powoli zaczynam mieć mętlik i pewnie i tak jakąś pracownie muszę odwiedzić żeby wreszcie zdecydować.

#275 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 01 kwiecień 2014 - 12:58

Właśnie nad hersem myślę ale z tego co wiem żeby obejrzeć i pomacać to Kraków albo Gdynia bo w Warszawie nie widziałem a tu mam bliziutko. A w ciemno na pewno nie kupię dlatego myślę tez nad stc elite 8,6 17 lb a gotowca można obejrzeć w corona fishing. Ale powoli zaczynam mieć mętlik i pewnie i tak jakąś pracownie muszę odwiedzić żeby wreszcie zdecydować.

 

Radom jeszcze

http://handmaderods....9-12-31-50/hers



#276 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 01 kwiecień 2014 - 13:13

To bliżej niż ale też kawałek ale jak nie zobaczę nie będę wiedział. Więc pewnie czeka mnie podróż ale pewnie najpierw poodwiedzam te bliższe .

#277 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 01 kwiecień 2014 - 16:24

Pierwszego z wymienianych przez Ciebie blanków nie znam ale pozostałe dwa jako tako i mimo iż są dobrymi "narzędziami' szukam dalej.

U mnie troszkę płycej niż na Twoich rewirach ale nurt  większy więc w gruncie rzeczy podobne obciążenia.

Zdecydowałem się na NFC ST 905-2(IM) i może warto byś się i tej konstrukcji przyglądnął, choć powiem szczerze, że nawet długotrwałe ciągnięcie wątku w którym wypowiadają się wędkarze posiadający doświadczenia z kijami o które pytasz dają tylko bardzo ogólne informacje, które zazwyczaj potwierdzają jedynie spektrum możliwych do poprowadzenia przynęt. Jest małe prawdopodobieństwo abyś za pierwszym strzałem trafił na to czego oczekujesz choć nie jest to nie możliwe oczywiście.

Dowodem na tę tezę jest giełda, przez którą przewalają się dobre lecz w czymś nie pasujące kije i nie chodzi tu o estetyczne doznania ;)



#278 OFFLINE   Obdarty

Obdarty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Kuba

Napisano 01 kwiecień 2014 - 16:40

Domyślam się i nie oczekuje wcale że ktoś mnie tu oświeci czy pokaże złoty środek. Po prostu chce mieć szanse na to że nie będzie to strzał w ciemno. A dzięki temu będę miał w czym wybierać i jakoś się zdecydować, wiec i tak dzięki za pomoc wszystkim.

Użytkownik Obdarty edytował ten post 01 kwiecień 2014 - 16:45


#279 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 01 kwiecień 2014 - 17:23

A,- to wszystko ok  :) powodzenia ;)



#280 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 15 czerwiec 2014 - 19:35

Szukam 2-cześciowego blanku do zbudowania kija na pomorską Wisłę jako uniwersał z brzegu. Blank o długości 255-275cm. Kij głównie pod sandacza, do główek w zakresie 10-30g+guma 3-4". Częsty przyłów na Wiśle w postaci zębatego. Od czasu do czasu boleń ;) Tak więc, jak widać, ma być uniwersał ;)

Kijek ma być w zastępstwie StC AVS86MHF2, którego chcę sprzedać.

Zainteresował mnie model Phenixa PST895-2. Używa go może ktoś? Jaki jest realny zakres c.w. dla niego w lekkim uzbrojeniu? Da rade komfortowo podbijać nim główki 30g + guma?

Dzięki za wszelkie info.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz