Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Warszawska i podwarszawska Wisła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12510 odpowiedzi w tym temacie

#12321 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 grudzień 2023 - 14:32

To ja nie wiedziałem że macie taki zakaz !? Ja chciałem żeby wprowadzili taki zakaz na odcinku 4km to te dziady z PZW zwyzywały mnie od kłusownikow i że pewnie chce wszystkie ryby dla siebie WTF :)
  • jakub75 lubi to

#12322 OFFLINE   jakub75

jakub75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaOtrębusy
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:Kacprzak

Napisano 14 grudzień 2023 - 15:31

To ja nie wiedziałem że macie taki zakaz !? Ja chciałem żeby wprowadzili taki zakaz na odcinku 4km to te dziady z PZW zwyzywały mnie od kłusownikow i że pewnie chce wszystkie ryby dla siebie WTF :)

 

Mamy tylko do końca roku...



#12323 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1829 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 grudzień 2023 - 16:29

A też podpisze, będę w zacnym gronie wędkarzy żyjących w pewnien sposób z przewodnictwa ;)


Elyyyta 🙃
  • robert0304 lubi to

#12324 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2206 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 14 grudzień 2023 - 18:56

Jest konkretna petycja.
Wypełnienie trwa chwilę, nic nie kosztuje. Jak ktoś nie chce, nie musi pisać uzasadnienia. Jeśli ktoś się wstydzi, można zastrzec swoje dane i nie będą się wyświetlały.

Być może sama zachęta wyszła, jak wyszła, bo kogo obchodzi, że ten, czy inny wędkarz podpisał. Na mnie na przykład to zupełnie nie działa, ale mniejsza z tym, intencja dobra. To się liczy.

Można też dyskutować, czy na kogoś wpłynie itd. albo czy dany zakaz coś zmieni. Ale po pierwsze zaczynamy mylić słuszność prawa z jego egzekwowaniem, a po drugie, można w ciemno powiedzieć, że nie wszyscy to kłusole. A jak nie wszyscy, to logiczne jest, że przy zakazie kilka rybek więcej przeżyje. Za dużo ich nie mamy, warto dla tych kilku.


Co tam jeszcze, a że przewodnicy. Mnie to akurat nie obchodzi, już pisałem, ale zastanówmy się. Przewodnik żyje z tego, że jego klient łowi ryby. Czyli przewodnikowi wprost zależy, aby ryby były i to okazałe. Dlatego się podpisali.
Tutaj interes jest znacznie lepiej powiązany rybnością wody niż jakiegoś pracownika pzw, wód polskich itd. Nie ma porównania.

 

PS
Elita to imprezuje w takich miejscach jak Ferrieres, kiedyś Mentmore Towers, czasem coś ogłosi w Davos...  nie mylić z Karpaczem :D


Użytkownik korol edytował ten post 14 grudzień 2023 - 18:58


#12325 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1829 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 grudzień 2023 - 19:00

Problem w tym, że jeszcze (prawdopodobnie) nic, nigdy z takiej petycji nie wynikło, nawet w przypadku spraw większej wagi :)
  • jakub75 lubi to

#12326 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2206 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 14 grudzień 2023 - 19:10

Problem w tym, że jeszcze (prawdopodobnie) nic, nigdy z takiej petycji nie wynikło, nawet w przypadku spraw większej wagi :)

Ja też się niczego nie spodziewam. Ale trzeba dać szanse.
Przynajmniej pojawi się wartość dodana z listy wędkarzy pod imieniem i nazwiskiem. Jakiś tam argument, przeciw retoryce zebraniowej, że skoro nie przekonaliście na zebraniu 20 smakoszy, bo akurat tego dnia szef kazał zostać w pracy, albo ktoś wiózł dziecko na basen, to nie można narzekać, że przedstawiciele nie wiedzą, nie znają skali i inne takie.


  • jakub75 lubi to

#12327 OFFLINE   jakub75

jakub75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaOtrębusy
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:Kacprzak

Napisano 14 grudzień 2023 - 19:30

Celów takiej petycji jest kilka:

 

1. Uzyskanie odpowiedniej decyzji OM PXZW.

2. Presja na PZW - niech mają uczucie, że ktokolwiek próbuje na nich wpływać.

3. Edukacja wędkarzy.

4. Presja na wędkarzy - oczywistym jest, że większość będzie przeciwko, ale dobrze przejechać kijem po kratach ;)

5. Zaangażowanie wędkarzy w coś więcej, niż pisanie komentarzy.

 

Przy okazji zebrała się baza mailowa osób popierających no-kill, którą można wykorzystać przy kolejnych tego typu akcjach.

 

PS. Co do przewodników - jak dzisiaj przeczytałem na FB sugestię, że to ich robota, to zacząłem rżeć :D Nie winą przewodników jest, że stworzyli na tyle rozpoznawalne marki, że uznaliśmy z @womar, iż warto wykorzystać ich nazwiska oraz zasięgi.



#12328 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 14 grudzień 2023 - 20:00

Podpisałem . Trzeba podejmować takie inicjatywy . Jak inaczej ktoś może usłyszeć nasz głos ? Nie wszyscy siedzą na Forum . Nie wszyscy mają pojęcie , ilu tak naprawdę jest zwolenników nowoczesnego modelu wędkarstwa . My sami nawet tego nie wiemy tak naprawdę ... Taka petycja to prosty test na sprawdzenie jak jest . A poza tym od czegoś trzeba zacząć , a to wychodzi poza ramy bezproduktywnego bicia piany .


  • jacekp29, korol i jakub75 lubią to

#12329 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 17 grudzień 2023 - 09:17

Czy petycje powinni podpisywać tylko wędkarze okręgu mazowieckiego?

Co do malkontentów którzy mylą prawo z jego egzekwowaniem (pięknie ujął to Piotr) - znam łowiska gdzie po wprowadzeniu C&R dla drapieżników nagle spadła w widoczny sposób liczba wędkarzy. Oczywiście zdarza się zobaczyć osobę kombinującą ale do tej pory wystarczyło słowo (i zapewne strach przed interwencją służB) i tacy „pacjenci” w trybie ekspresowym się zawijali.

Ja już po roku zauważyłem że jest lepiej. I z każdym rokiem było lepiej :) nie mogę doczekać się kolejnego. To nie znaczy wcale że za każdym razem jest eldorado ale liczba wyjazdów z małą liczbą brań lub na zero spadła znakomicie. Nawiązując do teorii 80-20 to teraz odwróciło się bezrybie na korzyść świetnych wyjazdow

#12330 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2023 - 10:53

Kilka słów od wędkarza z podobno wygórowanymi wymaganiami, który podpisał petycję. C&R, które było zapisane w przepisach przez kilka lat (nie napisałem, że obowiązywało, bo kontroli nie było) powinno być pierwszym, drobnym krokiem do ratowania warszawskiej Wisły. Nie wiem, czy bywający na miejskim odcinku zauważyli, ale presja spinningowa jest bliska zerowej. Jeśli ktoś pomyśli, że to zakaz zabierania ryb wypłoszył wędkarzy, moim zdaniem się myli. To raczej pokłosie wizyt nad rzeką, bez kontaktu z jakąkolwiek rybą. Wyłączam tu kaskaderów, brodzących po rafach. Weekendowy wypad w okolice któregoś z mostów nie musi być kojarzony z miejscem zajętym przez konkurencję. Nie ma, znanego na innych łowiskach, szpiegowania i podglądactwa. Z jednej strony możnaby zrozumieć, że trudna, usiana zaczepami rzeka, nie przyciąga zbyt wielu amatorów biegania z wędką po brzegu i rwania woblera za woblerem. Możnaby zrozumieć też, że miejski odcinek Wisły nie grzeszy urodą (pomijam już śmieci i towarzystwo człekokrztałtnych sąsiadów z drzewa ewolucji). Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z dwumilionowym miastem, w którym mieszka masa wędkarzy. Nie otacza go pojezierze kipiące od ryb, a jedyną poważną alternatywą dla Wisły był Zalew Zegrzyński, któremu zmarło się lata temu. Umówmy się, że miejskie bajorka, nieliczne okoliczne rzeczki, czy Kanał Żerański są raczej dowcipną odskocznią dla wędkarzy, marzących o spotkaniu z przyzwoitą rybą. Nie zrozumcie mnie źle, moją bajką nie są brzegi Wisły oblepione spinningistami. Jeszcze trzy lata temu cieszyłem się, że nie mam nad rzeką konkurencji. Niestety z każdą kolejną wizytą moja radość zaczęła ustępować zniechęceniu, a z rzadka spotkani wędkarze zdawali się nie mniej zdołowani. C&R to w przypadku Warszawy symbol, podobnie jak jego likwidacja. Po części martwy przepis, który wszedł lata za późno, a jeżeli już się pojawił, to rozdrażnił towarzystwo, które ze współczesnym wędkarstwem nie powinno mieć nic wspólnego. Towarzystwo, którego reprezentanci stoją na straży umierania pięknej rzeki. Redukują trollingiem i zmniejszonym limitem suma, bo jest go za dużo. Zarybiają rzekę sumem, bo trzeba się wykazać, że coś się do niej wpuściło. Będąc reprezentacją wędkarzy, stawiają dziesiątki kilometrów sieci, a drażni ich zakaz zabierania kilku gatunków ryb, które są i tak na wymarciu. Podpisałem petycję. Taki symboliczny gest o niskiej dla mnie szkodliwości, bo nie muszę oglądać tych, do których jest kierowana. Nie mam na to najmniejszej ochoty, pomimo zachęt ze strony wielu pozytywnie nastawionych aktywistów.

Użytkownik Maciej W. edytował ten post 17 grudzień 2023 - 10:55


#12331 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 17 grudzień 2023 - 11:23

Tymczasem na jednym z ciepłych kanałów wszedł bialoryb i dzieje się na gęsto na brzegu. Aut I ludzi jak za starych czasów. Z tym że teraz jest tam połowa gości którzy biorą wszystko co wisi na haczyku....

#12332 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2023 - 12:16

Potocznie uważa się, że to, jak ci wędkarze zachowują się nad wodą, to ich wina. Mam już swoje lata i też się tak zachowywałem. Było to ponad dwadzieścia lat temu. Nagle coś mi przeskoczyło w głowie i zacząłem się cieszyć wyłącznie sportowym podejściem do wędkarstwa. Tym, którzy teraz zabierają ryby już nic w głowie nie przeskoczy. Kto miał się samodzielnie zmienić, ten się zmienił. Oczywiście, trafią się jakieś wyjątki od reguły, ale statystycznie to bzdety i życzeniowe myślenie, że to coś zmieni. Ci goście nie łamią prawa i nie uważają, żeby robili coś szkodliwego. Ba, nawet się nad tym nie zastanawiają i nie widzą przyczyny i skutku. Albo przyjmiemy do świadomości, że taki stan rzeczy się utrzyma i wędkarze, do spółki z rybakami, kormoranami i klimatycznymi uwarunkowaniami ukatrupią rzekę, albo czas na radykalne i szybkie zmiany. Sprawa niezwykle delikatna, bo trzebaby dotrzeć z nią bardzo wysoko, omijając PZW. Dlaczego? Bo PZW stoi murem za beretującymi składkowiczami, zatrudnia dla zysku rybaków, olewa kormorany i nie dostrzega wpływu klimatu na stan rzeki. I PZW się nie zmieni, choćbyśmy stanęli na głowie i użyli najsprytniejszych forteli. To rządzącym trzebaby wreszcie uświadomić, że powinni się tym problemem zainteresować. Bo ciągłe przekonywanie, że tylko PZW może nas uratować, jest już nudne. I straszenie, że bez PZW świat się zawali. Już się zawalił. Doświadczeni wędkarze dają dyla za granicę, przeciętniacy przestają czerpać radość z wędkowania, a potencjalni następcy...będą mogli jedynie posłuchać opowieści, jakie to ryby pływały w Warszawie. Ciekawe, czy przekona to ich do uprawiania tego hobby?

#12333 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 17 grudzień 2023 - 16:26

Abstrahując od wędkarskiej mentalności wędkarza krajowego , fakt utrzymywania sieciowych ekip w Mazowieckiem zakrawa na ponury żart i kpinę z opłacających składki wędkarzy . Tak swoją drogą ciekawe , w ilu okręgach w kraju utrzymywane są związkowe brygady rybackie , macie taką wiedzę ? 


  • MaleX i Maciej W. lubią to

#12334 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 17 grudzień 2023 - 16:58

Chyba to jest tak, ze zaleznie od operatu. Jesli wedkarze nie wykazują rejestrami odlowow wypelniajacych operat, to wody polskie moga odebrac wode. Wiec rybak musi wspomagać wedkarzy, ktorzy np. wypuszczają ryby C&R. Paranoja
  • MaleX, Maciej W. i jakub75 lubią to

#12335 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 17 grudzień 2023 - 18:12

Operat nie spada z nieba. W innych okręgach nie ma od lat siatek i nie ma związku czy wędkarze wypuszczają czy nie. Czy wypełniają rejestry czy też nie.

Mało tego przy nowych umowach część opłaty za dzierżawę ma wracać do wody w postaci zarybien. Ale pewnie długo nie w stolicy ;)

#12336 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5826 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 17 grudzień 2023 - 18:37

Nie oszukujmy się, nic się w temacie nie zmieni. Duża presja, niechęć do samoograniczeń, kormorany, zmiany środowiskowe. Rzeka dla pasjonatów i wytrwałych czekających na momenty kiedy ostatki ruszą się i trochę lepiej żerują. Coś tam zawsze przetrwa dzięki swojej ostrożności a nie dzięki ludzkim działaniom bo te sprowadzają się praktycznie do eksterminacji. Mógłbym napisać że za mojego życia nic się nie zmieni, ale myślę że trafniejsze będzie napisać że tez się nie zmieni za życia mojego syna. Może jeszcze trochę i wyprowadzę się z Warszawy bo szkoda życia. I tego sobie życzę żebym jak najprędzej mógł sobie na to pozwolić. Póki co spełniam swoje wędkarskie zagraniczne plany, a Wisła jest przy okazji.

Użytkownik wujek edytował ten post 17 grudzień 2023 - 18:41


#12337 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 372 postów

Napisano 17 grudzień 2023 - 19:29

Mało tego przy nowych umowach część opłaty za dzierżawę ma wracać do wody w postaci zarybien. Ale pewnie długo nie w stolicy ;)


Nie łącz podanej informacji z Wisłą, bo ona nie wpisuje się w ten schemat.

#12338 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5826 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 18 grudzień 2023 - 10:35

Ponoć z Wisły, taki z 90cm. Do kupienia w Warszawie.

Załączone pliki



#12339 OFFLINE   freshwater

freshwater

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Lokalizacjaw drodze nad Wisłę
  • Imię:Marcin

Napisano 18 grudzień 2023 - 11:08

Ładny schab, Wgilia dla całej rodziny. Może od nas pojechał któryś na bazar. Wyjechało trochę grubasów w grudniu.

#12340 ONLINE   robert2

robert2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 grudzień 2023 - 19:30

Ponoć z Wisły, taki z 90cm. Do kupienia w Warszawie.

 

W przyszłym roku od 1 lipca do końca grudnia sandacze powyżej 85 cm (złowione na przyujściowym odcinku KŻ do Wisły) będzie można zapraszać do domu na kolację (zgodnie z limitem 1 szt. dziennie). W 2022 r. wędkarz pokazał mi zdjęcie w telefonie sandacza złowionego na tym odcinku, któremu bliżej było do 1 metra niż do 90 cm. Tamten przeżył, w 2024 r. może być inaczej.

W handlu nie ma znaczenia gatunek ryby, jej wymiar i okres sprzedaży. Liczą się dokumenty stwierdzające pochodzenie ryby. Jeśli sprzedawca nie ma takich dokumentów, to nawet sprzedaż leszcza wypełnia znamiona popełnienia przestępstwa. Natomiast pojawienie się ryb drapieżnych w handlu (nawet w ich okresie ochronnym) nie musi świadczyć o złamaniu przepisów. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż są w ustawie o rybactwie śródlądowym wyjątki, które zwalniają z obowiązku przestrzegania wymiarów i okresów ochronnych ryb.


Użytkownik robert2 edytował ten post 18 grudzień 2023 - 19:41

  • MaleX lubi to