Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zmiany, zmiany - idzie ku lepszemu (?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
201 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 10:33

Ja zakładam nieskromnie, że inicjatorzy akcji maja jakąś wiedzę w temacie :) Pułapek jest co niemiara i trzeba się dobrze do tej potyczki przygotować. Pierwsza kwestia to kiedy wydano te zezwolenia i w oparciu o jakie argumenty i dokumenty. Kiedy je ostatni raz weryfikowano. Rejestr jak wiadomo wykażą minimalne odłowy więc trzeba wykazać jak są rzetelnie wypełniane (info z PSR). Nie słyszałem o odłowach bonitacyjnych w rzekach ale temat się rozbija o rzetelną ocenę rybności obwodu. Nie ma takich bo jak by była wykazała by, że w rabunkowej gospodarce rybackiej PZW nie ma sobie równych.Brak takiej oceny trzeba wykorzystać dla sprawy a nie dać się nią obijać po głowie. Nie ma takowych a jest lawina skarg wędkarzy, więc trzeba rybaków skasować. Niech oni udowadniają, że nie są wielbłądami. Temat rzeka. Jest trochę czasu na znalezienie dobrego mecenasa bo sam zapał nie wystarczy.

#102 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 październik 2012 - 11:15

Szerzysz defetyzm i podcinasz skrzydła :D

#103 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 11:31

Szerzysz defetyzm i podcinasz skrzydła :D


Wręcz przeciwnie, motywuje do przygotowania się :)

#104 OFFLINE   Robson2

Robson2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 październik 2012 - 11:48

No i te informacje mają charakter przydatnych porad w odróżnieniu do tyrad o złym losie. Pozdrawiam autor z tzw. D ;)

#105 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 październik 2012 - 12:08

Wręcz przeciwnie, motywuje do przygotowania się :)

Ja myślałem ze wystarczy zagłosować odpowiednio ;)
Żeby nie było, to tylko dla jaj, bo pada ;)

#106 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 12:39

Panowie, spokojnie, to miła być „riposta” na moją uwagę o zielonej wyspie :) Trafiła do adresata - chociaż tyle, bo reszta żenua :)))
Wracając do tematu to zapewne jest on nienowy bo Waszych rybaków pamiętam od nowości. Temat się przewijał mnóstwo razy. Znacie argumenty ZO? Od tego trzeba zacząć.

#107 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 12:41

Ja myślałem ze wystarczy zagłosować odpowiednio ;)


Pewnie że tak. Nie oczekuję, że wszyscy zgłębią ten temat. Niech większość mądrze głosuje.
Jednak część osób musi wyjść z takimi wnioskami i je uargumentować.

Okręgów, w których się udało jest bardzo dużo. Niestety Mazowiecki to baaaardzo trudny temat. Jednak jestem dobrej myśli :)

#108 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 12:44

Wracając do tematu to zapewne jest on nienowy bo Waszych rybaków pamiętam od nowości. Temat się przewijał mnóstwo razy. Znacie argumenty ZO? Od tego trzeba zacząć.


Tak. Znam argumenty OM, wiem jak wygląda proces, gdzie i kto decyduje.

#109 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 12:54

To powinieneś je tu przedstawić bo z dyskusji nad nimi mogą wypłynąć ciekawe i przydatne wnioski.

#110 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 31 październik 2012 - 13:05

To powinieneś je tu przedstawić bo z dyskusji nad nimi mogą wypłynąć ciekawe i przydatne wnioski.


Ostrożnie z ujawnianiem całej wiedzy, wróg czyha tuż za rogiem, a być może za monitorem. :ph34r:

#111 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 13:10

To powinieneś je tu przedstawić bo z dyskusji nad nimi mogą wypłynąć ciekawe i przydatne wnioski.


Jestem w trakcie sporządzania konkretnych informacji.
Nie chcę tego robić "na pałę" i na razie rozmawiam z ludźmi, którzy wiedzą znaaacznie więcej niż ja.
Poza tym jestem przekonany, że nie wszystkim będzie można podzielić się na forum publicznym ;)

#112 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 13:31

Co do nie ujawniania taktyki, O.K. chociaż na prawdę dobra jest nie do ugryzienia. No ale w czasach jak podrabianie i niszczenie dokumentów jest na porządku dziennym faktycznie lepiej się nie odkrywać. Ale argumenty ZO chyba można podać?

#113 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 13:51

Jeśli chodzi o rybaków to argumenty wyglądają tak:
- są operaty, których nie można zmienić - oczywiście można je zmienić wprowadzając aneks do operatu

Na aneks też może pojawić się dużo kontrargumentów, które staramy się przewidzieć i przygotować sensowną strategię.

#114 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 14:06

Chyba czegoś nie rozumiem. ZO użytkuje obwód bo wygrało przetarg. To oni tych rybaków wsadzili do oferty? Jeśli tak to co za tym przemawiało? Niech podadzą argumenty a nie zasłaniają się bajzlem którego sami narobili. Czytałem regulamin na podstawie którego są oceniane oferty i sobie nie przypominam aby były tam jakieś punkty za odłowy rybackie. Decydowała wartość zarybienia punktowana według gatunków i kwota za użytkowanie.

#115 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 14:20

Robert , jest tak, że jest ściśle określone jak mniej więcej mają wyglądać odłowy i zarybienia.
W skład odłowów wchodzą także (a może przede wszystkim), te nasze wędkarskie.
Jak wygląda więc ich struktura? Załóżmy że odławiamy więcej białorybu, a minimalnie mniej drapieżników, ale ta proporcja i tak jest zachwiana, ponieważ drapieżników w przyrodzie jest znacznie mnie.
Czyli względna presja na drapieżniki jest większa.
To samo tyczy się rozmiarów ryb. Te większe są poddane większej presji.
Efekt jest taki, że dużych ryb i drapieżników odławiane jest za dużo, a drobnej białej ryby za mało.
Tu pojawia się rola rybaków i na tej podstawie PZW wpuszcza ich na swoje wody.

Powiem szczerze, że gdyby tak faktycznie było, że rybacy odławiają tylko drobny białoryb, to nie byłoby problemu. Niestety tak nie jest, a kontrola nad tym co i jak jest odławianie prawie nie istnieje.

Dlatego należałoby usunąć rybaków w obecnej formie i zastanowić się nad tym jak zachować równowagę bez nich.
Sposoby na tę chwilę znam dwa, aczkolwiek może jest ich więcej.
- zarybienia głównie drapieżnikiem i większa jego ochrona (limity oraz wymiary)
- odłowy selektywne na zlecenie pod ścisła kontrolą PZW (w tym nas wędkarzy), czyli zlecenia na odłowienie drobnej białej ryby przez rybaków pracujących w jakimś instytucie. Wyłowione ryby byłyby do dyspozycji PZW (wszystko zależy od konkretnej umowy). To w prostym przeliczeniu wydaje się być większym kosztem, bo załóżmy że wynajęcie takiej ekipy będzie kosztować 2 tys a wartość tych drobnych leszczyków 1 tys. Jednak z perspektywy zniszczeń jakich dokonują obecni rybacy, to i tak będzie to duży zysk dla naszych wód.

#116 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 31 październik 2012 - 14:39

Jeśli są koledzy którzy mają wiedzę jak te kwestie są rozwiazywane w bardziej cywilizowanych państwach z ciekawością przeczytam ich wypowiedzi. Pozdrawiam

Użytkownik kocmyrz edytował ten post 31 październik 2012 - 14:40


#117 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 14:48

Sorrki ale dawno nie czytałem bardziej kalekiej argumentacji. Potęga niewiedzy jest zadziwiająca. Zacznę od tego, że jeśli ci rybacy to wymysł PZW to co tu do rzeczy mają operaty? Kalectwo nowych warunków dzierżawy obwodów polega na tym, ze najpierw się składa oferty a potem je sztywno realizuje nie bacząc na stan faktyczny i autentyczne potrzeby wody. Właściciela interesuje tylko to jak będą kompensowane odłowy czyli zarybianie. PZW może nic nie odławiać. Nadmiar się sam wyreguluje. Interesuje ich bardziej to czy nie ma nadmiernych odłowów do deklarowanego zarybienia. W wolnej chwili poczytam raz jeszcze warunki ofert. Po drugie to na jakiej podstawie wiedzą, że jakiś ryb jest za dużo? A małe drapieżniki to co wsuwają? Hamburgery? Jak się nie wie, że populacja młodych drapieżników w potężnym stopniu zależy od dostępności pokarmu to się nie powinno ośmieszać. Niech pokażą dowody na te śmieszne tezy. Daleko nie mają, 2,5 m do sufitu :) Chyba, że faktycznie co rzut to mały drapieżnik atakuje Wam przynętę. Ci rybacy byli u Was od dawien dawna i ktoś bardzo dba aby byli nadal i to jedyny powód. Dlaczego innego okręgi nie potrzebują rybaków aby odławiać te "masy" drobnego białorybu? Plaga jednego obwodu? :) Robili odłowy kontrolne po powodzi? Nie? To niech s... Dowody, a jak nie to do wody - najlepiej z kamieniem u szyi. Po paru dniach wyjąć i oszacować populacje węgorza :)

#118 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 31 październik 2012 - 15:06

Ja by się zainteresował wynikami zawodów w spławiku na Waszej Wiśle. Idę o zakład, że jest tak jak u nas. Kiedyś i ja startowałem w takich zawodach i wyniki po 8 kg nie należały do wydarzeń. Teraz łowią ułamek tego pomimo, że technika, sprzęt, wiedza, poszły szalenie do przodu. Trzeba lepszy argument na obalenie tych bzdetów?

#119 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:31

Robert, te bzdety mają umocowania prawne i opinie fachowców, którzy zajmują się tym profesjonalnie.
Nie mnie oceniać czy mają racje czy nie, ale wiem jedno - nasza siła sprawcza ma pewne ograniczenia.
Chętnych do działania nie jest wielu, więc bardziej interesuje mnie co jesteśmy w stanie osiągnąć a co nie.

Jak to się stało, że w wielu okręgach udało się pogonić rybaków? Przedstawiono odpowiednie plany "co zamiast". Czy to odłowy selektywne ad hoc na zlecenie, czy znaczne ograniczenia dla wędkarzy (limity i wymiary na drapieżniki).
Zmiana prawa i mechanizmów na górze kompletnie leży poza moim i kolegów zasięgiem. Jedyne co nam pozostaje to grać na zasadach jakie obowiązują w tym momencie.
Oczywiście, że fajnie byłoby zrobić coś więcej, ale co można jak tak na prawdę chętni do działania stanowią mniej niż 1%.

#120 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 październik 2012 - 15:56

To teraz tak na maxa konstruktywnie myślę:

@Hle hle - czy twoim zdaniem było by dobrym pomysłem, by z obecnej grupy chętnych, rozproszonych po kołach - wybrać kilka kół z większa ilością delegatów - i tam skoncentrować swoje wysiłki? O ile pamiętam liczba delegatów zalezy od członków koła? W sensie, dla przykładu, uogólniając - zamiast usiłować wpłynąć na 5 kół po delegacie z każdego, czy nie lepiej "wziąć" dwa gdzie masz np po dwóch? Jesli przeniesiesz się to możesz głosować.

@Robert - piszesz o "zobowiazaniu" delegata do określonego zachowania. Jakie, może wiesz, są konsekwencje jeśli ten zobowiązanie koła oleje? Pytanie z czystej ciekawości i bez jakiś ukrytych podtekstów - kiedyś mieliśmy podobna sytuację i usłyszeliśmy ze : - delegat uznał że wniosek nie ma wystarczającego poparcia i nie będzie się wypuszczać, oraz, że jak się nam nie podoba, to za kilka lat sa wybory i możemy sobie wybrać kogoś innego. Wtedy z rożnych powodów temat odpuszczono, ciekaw jestem, czy są jakieś konsekwencje dla takiego delegata jeśli oleje sprawę?