Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery z Bielska

woblery

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3679 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 20 wrzesień 2013 - 22:48

Konradzie, masz absolutnie rację - balsa to słabe tworzywo. Mechanicznie to porażka. Całe szczęście, że ma inne zalety, w tym również takie, że daje się stosunkowo (takie fajne słówko ;)) łatwo się obrabiać. Balsa występuje w wielu odmianach różniących się twardością, niektóre trudno nawet nożem ciąć, ale wszystkie są w poprzek słojów kruche. Cóż, zupełnie się tym nie przejmuję :D Gdy skończę, wobler będzie całkowicie pancerny i żadna, powtarzam żadna polska ryba go nie uszkodzi. Służy temu proces laminacji, ale do tego dojdziemy za kilka dni :)



#562 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 20 wrzesień 2013 - 23:06

Kiedy pierwszy raz pomyślałem o robieniu woblerów z połówek, od razu wiedziałem, że nie chcę obrabiać kształtu na klocku z umiejscowionym w nim stelażem. Tak jak to widzę o ciebie. Podziwiam twoją cierpliwość w takim struganiu. Ja nie dał bym rady nadążyć ostrzyć noża, który niechybnie lądowałby na wystającym drucie.  :lol:

Jak napisałem w ostatnim zdaniu, początek obróbki jest mechaniczny i nie mam tu na myśli noża. W ogóle noże używam dość rzadko w czasie obróbki woblera. Właściwie tylko do rzeźbienia pokryw skrzelowych. Całość dopieszczam papierem, ręcznie. Tak się nauczyłem.

Dla jasności przekazu powtórzę raz jeszcze, mój sposób wcale nie uważam za jedyny i najlepszy na świecie. Ma on być raczej inspiracją w poszukiwaniu własnej ścieżki przez żądnego wiedzy lurebuilding`owego pasjonaty. 

 

Przypomniała mi się anegdota, jak to obnośny sprzedawca na targu głośno zachwalał swój towar:

"Maść na ściury, maść na ściury!"

Jeden z przechodniów zainteresował się 

"Panie, a jak ta maść na szczury działa?"

"Normalnie. Biezieś pan śczura, kładzieś na plecy i śmarujeś maścią ode głowy aż po ogon"

Panie, jak ja będę już trzymał szczura, to załatwię go zupełnie inaczej!"

"Moźna i tak, a moźna i tak. Maść na ściury, maść na ściury!"

 

Wobler, to można zrobić tak, a można i tak ;)



#563 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 21 wrzesień 2013 - 10:08

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy   :) - c.d:

 

Pora nadać woblerowi ostateczny kształt. Skrzela zaznaczone ołówkiem, nacięte skalpelem, wobler do lewej ręki, papier do prawej i jazda :D Wiór się sypie, oczy łzawią, uklryty w kawałku drewna kształt zaczyna się wyłaniać. Załączony plik  8.JPG   84,17 KB   171 Ilość pobrań

 

Wobler będzie pokryty folią aluminiową i grubą warstwą żywic, wszelkie rzeźbienia muszą być głębokie, by w finale było je widać.Załączony plik  9.JPG   88,43 KB   204 Ilość pobrańZałączony plik  10.JPG   78,15 KB   193 Ilość pobrańZałączony plik  11.JPG   81,35 KB   156 Ilość pobrań 

 

C.d.n.


  • Woblery TG lubi to

#564 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 21 wrzesień 2013 - 14:23

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy    :) - c.d:

 

Kąpiel w Caponie, szlifowanie drobnym papierem postawionych włosków, kolejna kąpiel w Caponie.

Bez tej operacji powierzchnia była by za miękka (przecież będzie jeszcze oklejana folią aluminiową), a sam wobler narażony na podsiąkanie. Co prawda gruba warstwa żywicy powinna zabezpieczyć przed możliwością zawilgocenia drewna, ale poco ryzykować? Tyle starań, dopieszczania - by na koniec martwić się jakąś mikro szczelinką?

 

Można przystąpić do oklejania folią ALU. Powoli i starannie. Od dokładności wykonania okleiny zależy sporo w przyszłym wyglądzie woblera. Im bardziej obły kształt, tym trudniej uzyskać właściwą gładkość, drobnych niedokładności i załamań nie da się uniknąć. Lecz gdy komuś naprawdę zależy :) Załączony plik  12.JPG   71,2 KB   194 Ilość pobrań

 

C.d.n


Użytkownik woblery z Bielska edytował ten post 21 wrzesień 2013 - 14:24


#565 OFFLINE   bielik

bielik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaSochaczew
  • Imię:Kamil

Napisano 22 wrzesień 2013 - 15:30

bawilem sie ostatnio z tasma alu i powiem szczerze ze moj ksztalt wobka duzo prostszy od tego powyzej a niestety nie wyszlo za dobrze sporo zalaman i niestety mimo checi wielkich musialem zerwac i pomalowac :-) ale wroce do tego tematu ...... poczekam na fotke jak bedziesz robil luski :-) pozdro



#566 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:31

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy     :) - c.d:

 

Dobrze, zróbmy więc łuskę.

 

Mamy do wyboru różne rodzaje moskitier, siatek oraz tiuli. Każda z opcji ma swoje zalety, ma też wady. A wszystkie na obłych kształtach zdają się żyć własnym życiem, skutecznie utrudniając pracę.

 

(Mnie) najłatwiej jest zrobić drobną fakturę Załączony plik  16.JPG   54,58 KB   219 Ilość pobrań

 

Jednak w dużych woblerach większa łuska (znowu mnie :)) podoba się bardziejZałączony plik  13.JPG   63,55 KB   268 Ilość pobrań

 

O ile boki są dość proste, to właściwe odbicie łusek na grzbiecie i brzuchu stanowi wyzwanie. I znów, im większy wobler, tym trudniej uniknąć drobnych niedokładności. ale się staram.Załączony plik  14.JPG   62,9 KB   264 Ilość pobrańZałączony plik  15.JPG   63,3 KB   207 Ilość pobrań

 

Te niedokładności pokryje (częściowo) farba, więc boki "są ważniejsze", co nie znaczy, by sobie odpuszczać.

 

C.d.n.



#567 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 00:00

Super Janusz ale obiecaj że nie będziesz jadł tej bidnej świnki ze śliwkami w oczodołach,


Użytkownik Tomy edytował ten post 23 wrzesień 2013 - 00:01


#568 OFFLINE   Ricci

Ricci

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaŻagań

Napisano 23 wrzesień 2013 - 16:39

Witam,Janusz z lekkim opóźnieniem ale chciałbym zameldować że,przesyłka dotarła. Zawartość naturalnie powala :) ! Jak to jest w zwyczaju na sławnym portalu aukcyjnym ;) ,polecam  gorąco kontrahenta! :) . Raport z działań polowych dostarczę w bliżej nie określonym terminie :D . POZDRAWIAM



#569 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 16:43

A ja, jak to mam w zwyczaju życzę, by kij często trzeszczał :)

 

Pozdrawiam również.



#570 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 16:58

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy      :) - c.d:

 

Jest to odpowiedni moment, by podjąć decyzję o kolorystyce woblera. Nie o barwach, lecz o tym, czy ma on być jasny, czy ciemny. Jasny można zacząć pokrywać żywicą, ciemny  - warto nieco popracować nad łuską, a raczej możliwościami jakie daje nierówna powierzchnia. Skoro jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów, nie będę się więcej rozpisywałZałączony plik  17.JPG   47,93 KB   175 Ilość pobrań

 

P.S.

Tomy, świnki jadam. Pod warunkiem, że miały golonki :D

J.

 


  • madpaw i kacper524 lubią to

#571 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 17:13

witam 1klasa troche czarnego grzbietu i perełka na boki ))) bedzie pieknie połyskiwał}}}}}}



#572 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 17:17

witam 1klasa troche czarnego grzbietu i perełka na boki ))) bedzie pieknie połyskiwał}}}}}}

Plany są trochę inne, ale cóż, Twoja koncepcja brzmi także nieźle :)



#573 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 wrzesień 2013 - 17:59

Oklejanie masz mistrzowskie. Ta folia na styk po grzbiecie i brzuchu, fiu, fiu  :blink:



#574 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 18:03

Janusz , pokażesz nam jak malujesz wobki ? 



#575 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 19:28

Oklejanie masz mistrzowskie. Ta folia na styk po grzbiecie i brzuchu, fiu, fiu  :blink:

Folia, to taka "trochę inna ;)" tkanina. Wymaga podobnej staranności. Jeśli ktoś opanował tkaninę, to z folią też powinien sobie poradzić. Jak zawsze, jest to kwestia wprawy. I - niestety - czasu poświęconego na daną czynność :)

 

 

Janusz , pokażesz nam jak malujesz wobki ? 

Tak, Bartoszu.

Moje malowanie nie jest specjalnie wymyślne, choć niektórych może zdziwić i - mam nadzieję - zainspirować do trochę innego podejścia do kolorowania przynęt. Przy braku właściwych technik malarskich (nigdy tego nie ukrywałem), dopracowałem się własnego stylu. Nieortodoksyjnego :) Nie namawiam nikogo, by mnie kopiował, nie o to chodzi. Raczej by szukać własnych sposobów na zdobienie wabików. Pomysłów jest tyle ile wyobraźnia ogarnie. Farby, tkaniny, folie, pióra( ;)), plakatówki, kredki, tusze, farby kryjące i transparentne, metaliki i perły, brokaty i opalizacje - to wszystko można nakładać różnymi technikami i uzyskiwać różne efekty. Powodzenia w szukaniu ulubionych metod zdobienia :rolleyes:


  • joker lubi to

#576 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 20:39

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy       :) - c.d:

 

Wobler pokryty jest pierwsza warstwą żywicy. Maluję brzuszek. Staram się napylić mgiełkę. Jeśli zajdzie taka konieczność, będzie czas na kolejną warstwę. Zbyt duża ilość farby całkowicie pokryje łuskę, a powinna ona lekko prześwitywać z pod farby.

Załączony plik  18.JPG   58,15 KB   149 Ilość pobrańZałączony plik  19.JPG   58,89 KB   172 Ilość pobrańZałączony plik  20.JPG   105,45 KB   208 Ilość pobrań

 

Jeśli zaplanowane jest malowanie "ze złotą kreską", to obok malowania brzuszka, można też pomalować złotym kolorem grzbiet.Załączony plik  21.JPG   110,74 KB   258 Ilość pobrań

 

Nie bardzo udało mi się to uchwycić, ale najciemniejszy (w przyszłości) wobler otrzymał złotą poświatę na cały tułów. Biały brzuszek dojdzie później.Załączony plik  22.JPG   71,39 KB   223 Ilość pobrań

 

C.d.n.


  • joker lubi to

#577 OFFLINE   Woblery TG

Woblery TG

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 940 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Tomasz

Napisano 23 wrzesień 2013 - 20:46

Bardzo fajny przewodnik!



#578 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 24 wrzesień 2013 - 17:08

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy        :) - c.d:

 

Wobler "dostał" już dwie warstwy żywicy. Pokrywy skrzelowe coraz mniej są widoczne, cały wobler nabrał sztywności. Załączony plik  23.JPG   98,25 KB   148 Ilość pobrań

Ci, którzy zastanawiali się, czemu oczodoły są tak duże i kiedy właściwie będą przyklejane oczy - doczekali się :). Oczy przyklejone wcześniej "gubią się" pokryte grubą warstwą żywicy. Nawet teraz nie ma co liczyć, że będą specjalnie wydatne, ale też nie ma co dłużej zwlekać z ich przyklejaniem. Kobiety wiedzą, że czarna kreska wokół oczu optycznie je powiększa. I wyglądają też trochę ładniej ;) Wiele ryb naturalnie również ma ciemną obwódkę wokół oczu, warto więc poświęcić kilka chwil na rysunek.

Załączony plik  24.JPG   78,76 KB   164 Ilość pobrań

 

C.d.n.



#579 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 25 wrzesień 2013 - 19:46

Kroki: 1, 2, 3 - wobler głowacicowy    :) - c.d:

 

 

Trzecia warstwa żywicy pokryła wobler. Uznałem, że dobrze by było wzmocnić intensywność złotego koloru w przyszłym oliwkowym woblerzeZałączony plik  25.JPG   73,05 KB   161 Ilość pobrań

oraz dodać "złotą główkę" w brązowymZałączony plik  26.JPG   72,78 KB   169 Ilość pobrań

 

C.d.n.



#580 OFFLINE   MANTHEO

MANTHEO

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Mateusz

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:27

pikne,ze az cudne...podziwiam Twoje umiejętności atrystyczne jak i te następne, czyli dzielenia się swoją wiedzą, wielki SZACUNEK

pzdr







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: woblery