Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery z Bielska

woblery

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3679 odpowiedzi w tym temacie

#1081 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 26 grudzień 2013 - 23:26

:D  :D  :D

Kubo, brawo  :)

Nie mam słów :lol:



#1082 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 27 grudzień 2013 - 00:01

:P



#1083 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 27 grudzień 2013 - 09:48

 wielkie gzzzz a mi przyszło na myśl że janusz nową  spiralę antykoncepcyjną wymiślił)))))


  • Wojtek B. i woblery z Bielska lubią to

#1084 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2138 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 27 grudzień 2013 - 22:23

Fajny patent,ale nie szybciej byłoby tak...........po prostu obciążenie na gumie/gumach, przesuwanych po korpusie testować...? :)



#1085 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 27 grudzień 2013 - 23:07

Łukaszu, masz absolutną rację. Do testowania obciążenia gumka z dwoma zaczepami byłaby najprostszym rozwiązaniem :) Masz dokładną odpowiedź "ile", oraz mniej dokładną "gdzie". Chyba że robisz "jaja", to również "gdzie" będzie precyzyjne. Niedługo pokażę szczegółowo, jak z mojego przyrządu korzystać. Wtedy sam ocenisz jego przydatność, lub jej brak ;)


  • Tomala lubi to

#1086 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2138 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 27 grudzień 2013 - 23:21

A no i dziękuję za konkretną odpowiedź. A,ja..no cóż ,nie lubię "jaj",za dużo wobków kupnych musiałem tym sposobem "ratować",wolę robić z głową ,bawię się tym,jako "rękodzielnik",notuję wszelkie ustawienia/cyferki/odległości,długości...........obserwuję innych,a co,wolno mi ;) Mam czas,mam chęci, bawię się tym.......... ;)


  • kubaS 1 i woblery z Bielska lubią to

#1087 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 31 grudzień 2013 - 00:12

Zgodnie z obietnicą, dziś czas rozstrzygnąć przedłużoną, grudniową edycję konkursu:

 

"Wobler z Bielska łowi"

 

Jury pod moim kierownictwem ( ;) ) podjęło jedyną słuszną decyzję i przyznało obie nagrody grudnia za zdjęcie pięknej brzany z Soły.

Rybę złowił kolega @mansik :) Brawo!

O nagrodę roczną zażarty bój stoczyły w/w Brzana oraz Jaź z edycji listopadowej. Nie mogłem się zdecydować. Obie ryby piękne i obaj łowcy zasługują na nagrodę. I wtedy spojrzałem jeszcze raz na regulamin (strona 34 wątku). Skoro obiecałem dwie nagrody roczne, to niniejszym ogłaszam, że zarówno Jaź, jak i Brzana, a raczej ich łowcy otrzymują stosowne nagrody! :D

 

Serdecznie gratulując przypominam, że od jutra rozpoczyna się kolejna edycja konkursu. Miesięczna i roczna. Tym razem rok będzie miał 12 miesięcy ;)  Warto wziąć nad wodę aparat i uwiecznić swój sukces. Rzut oka na pamiątkowe zdjęcia przypomina radość z udanego wędkowania, a świadomość, że zechcieliśmy rybie darować życie tylko tą radość wzmaga. A że można przy okazji coś wygrać i mieć jeszcze więcej radochy - dlaczego by nie? Zapraszam :)

 

I ostatnia sprawa - obie nagrodzone ryby zostały złowione na woblera "boleniowego" :D  :D  :D

"MAGIC"!


  • Piotrek Milupa lubi to

#1088 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 31 grudzień 2013 - 23:53

Żegnając stary i witając Nowy Rok, życzę sobie wielu wspaniałych inspiracji w czasie przeglądania przepastnych zasobów J.pl, oglądania uśmiechniętych zdjęć szczęśliwych łowców oraz niezapomnianych chwil spędzonych nad wodą w towarzystwie przyjaciół. Nie tylko z Jerka, ale Wy macie pierwszeństwo :D

 

A Wam wszystkim, odwiedzającym mój wątek, obok licznych sukcesów wędkarskich i tych bardziej osobistych, zdrowia i tradycyjnie pieniędzy (na wędkarskie fanaberie ;)), życzę, by mieć kogoś, kto w razie potrzeby bezinteresownie wesprze. I byśmy sami, jeśli zajdzie taka potrzeba wsparciem byli.

Załączony plik  101.jpg   59,28 KB   8 Ilość pobrań

 

Wszystkiego dobrego w 2014 :)

Janusz



#1089 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 01 styczeń 2014 - 00:26

Hej

WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)


Użytkownik Albatros edytował ten post 01 styczeń 2014 - 00:29

  • woblery z Bielska lubi to

#1090 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 01 styczeń 2014 - 00:37

Wszyskiego najlepszego Janusz !! 


  • woblery z Bielska lubi to

#1091 OFFLINE   abudam

abudam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 187 postów
  • LokalizacjaGiessen/Niemcy
  • Imię:Martin
  • Nazwisko:Kuerschner

Napisano 01 styczeń 2014 - 12:56

Janusz szczesliwego Nowego Roku.

Zdrowia, radosci, wiele udanych woblerow oraz >polamania kija< zyczy Ci Martin


  • woblery z Bielska lubi to

#1092 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 01 styczeń 2014 - 17:31

Janusz szczesliwego Nowego Roku.

Zdrowia, radosci, wiele udanych woblerow oraz >polamania kija< zyczy Ci Martin

Dziękuję.

Co do kija, nałamałem już dość. Kiedyś, przy wchodzeniu na lód poślizgnąłem się i upadając złamałem 3 podlodówki :D Dziś wolę, by po prostu trzeszczał, czego sobie i wszystkim serdecznie życzę :)



#1093 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 01 styczeń 2014 - 19:18

:lol:



#1094 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 02 styczeń 2014 - 23:55

Co pewien czas mam na priv zapytania, jak tworzę kształty woblerów. Czy są to kopie istniejących produktów (jakich), czy wymysły - jak powstają wzory. Odpowiedź jest prosta - patrzę na zdjęcia ryb, które mam nadzieję imitować i staram się przenieść to na papier. Robię to trochę koślawo, gdyż nie potrafię "za pierwszym razem" zrobić to dobrze. Czasem też popuszczam wodze fantazji. I zwykle pierwszy projekt poprawiam 2-5 razy, aż osiągnę wizualnie coś, z czego jestem zadowolony. Często są to drobiazgi - inaczej poprowadzone łuki skrzelowe, troszkę inna konstrukcja głowy, odrobinę zmieniona linia grzbietu. Rzadko jestem zadowolony z efektu za pierwszym razem. Wyjątek stanowi "Robal", którego konstrukcji nie zmieniłem od czterech lat. 

 

30-go grudnia byłem z dwójką wędkarskich kolegów nad Sołą. W porównaniu do dnia poprzedniego woda opadła o prawie metr - "dobrodziejstwo" zaporówek. Na brzegu leżało kilka drobnych rybek. Były to okonie i czebaczki amurskie. Okonie już martwe, ale czebaczki okazały się bardziej twarde. Regulamin mówi, że "nie należy" ich wpuszczać z powrotem do łowiska. No to ja nie przyznam się, co z nimi zrobiłem ;)

Trzy okonie zabrałem, pozostałe zapewne posłużą za pokarm ptactwu.

Miałem sporo zapytań o inne wielkości okonia niż tylko 4 cm, które robię. Postanowiłem wykorzystać okazję. Po przerysowaniu konturów na karton wyszło coś takiego:

Załączony plik  1.JPG   36,66 KB   8 Ilość pobrań

Następnie dokonałem jeszcze kilka drobnych poprawek, dorysowałem oko, pokrywy skrzelowe i wyciąłem wzorniki. Pomierzyłem grzbiety w najszerszym miejscu i wynik zapisałem bezpośrednio na wzornikach. Zapisane dłużej się pamięta :)

Załączony plik  2.JPG   68,07 KB   8 Ilość pobrań

Rybki sfotografowałem, jednak niuanse przejścia kolorów są dla mnie widoczne bardziej, gdy je sobie opiszę. Więc znów ołówek w dłoń i dokładny opis oka, głowy, grzbietu, boków, brzucha, ogona. Wraz z sugestiami, jakimi metodami opisane efekty osiągnąć. Bo zapisane pamięta się dłużej :D

 

Na jutro przewiduję premierę długo zapowiadanej, nowatorskiej konstrukcji woblera. Mam kilka ciekawych pomysłów, którymi chętnie się podzielę. 


  • Piotrek Milupa i Melanzyk lubią to

#1095 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 21:56

 czekam już  z niecierpliwością  na nowinki  ))  



#1096 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 03 styczeń 2014 - 23:09

Zgodnie z obietnicą :)

Dziś część pierwsza.

 

Zawsze lubiłem łowić ryby. I eksperymentować. W czasach, gdy zamiast sam strugać woblery kupowałem je (głównie Salmo, Górale, a po zmianie właściciela marki "Góral" - Harnasie), lubiłem założyć woblerowi inny niż oryginalny ster, czasem kotwiczka zamiast w ogonku woblera trafiała na jego brzuszek, czasem - gdy było na to miejsce - dawałem dwie zamiast jednej. Zmiany, zmiany, zmiany... Zawsze też czułem pewien niedosyt. Wobler, który był znakomity w jednym miejscu, w innym "czegoś mu brakowało"...

 

Wróciłem więc do strugania. Bardziej świadomie, gdyż dzięki nabytemu doświadczeniu lepiej wiedziałem, czego chcę. Powstawały nowe konstrukcje, czasem przeznaczone na jedno łowisko, czasem bardziej uniwersalne. Zawsze jednak marzyłem o takim woblerku, który byłby "plastyczny". Który dawałby się szybko i łatwo zmieniać nad wodą. Dodawałem więc ołów na brzuszną kotwicę zmieniając pływalność, a w pewnym zakresie również i akcję woblerka. Pewnie większość z Was też tak robiła. I podobnie jak ja odeszliście od pomysłu - chwytność kotwiczki wyraźnie się zmniejsza, a także (odczucie nie poparte badaniami) ołów na kotwicy nie poprawia ilości brań. 

 

Olśnienie przyszło gdzieś tak w marcu ubiegłego roku. W czasie rozmowy z Kubą @guciolucky zrozumiałem, jak zmienić konstrukcję woblera, by osiągnąć wymarzoną "plastyczność".

 

Załączony plik  1.JPG   143,46 KB   8 Ilość pobrań

W ostatniej chwili, wklejając ster i drut, zmieniłem wcześniejszą koncepcję. Otóż zamiast dać oczka sprężynki do samego przodu (rowek przez całość był wycięty właśnie w tym celu), do przedniej części wkleiłem ołów, a drut wystaje dopiero od steru. To błąd. Wobler jest mniej plastyczny, niż powinien.

Załączony plik  2.JPG   141,07 KB   8 Ilość pobrań

Nie jest to konstrukcja skończona, raczej chodzi mi o pokazanie kierunku do zabawy, samodzielnego uzyskiwania nad wodą pożądanych rezultatów. Dodawanie obciążenia o różnej wadze, w różne miejsca, pozwala w sporym stopniu zmieniać jego charakter. Od pływającego, poprzez neutralny, po tak mocno tonący, jak nam się tylko zamarzy. 

Załączony plik  3.JPG   130,62 KB   8 Ilość pobrańZałączony plik  4.JPG   126,8 KB   8 Ilość pobrań

Pierwszy pomysł miałem z blachą stalową, rodzajem kila z otworami wzdłuż całego korpusu. Choć wystarczy max 2/3 długości woblera, wklejając blaszkę od głowy. Myślę, że ten pomysł był najlepszy. Można też zastosować "wkrętki", upraszczając sobie życie. Zapraszam do eksperymentów B)

 

Jak ktoś ma fajny pomysł, by nazwać to rozwiązanie, jestem otwarty na propozycje ;)

 



#1097 OFFLINE   K-Pon

K-Pon

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 1800 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 styczeń 2014 - 23:16

MultiAction ....

#1098 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 687 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 04 styczeń 2014 - 00:22

Falbanka

A poza tym,świetne do nauki, ze tak powiem własnej (nabywcy) żeby zrozumieć co i jak,działa. :)


Użytkownik doktorek edytował ten post 04 styczeń 2014 - 00:23


#1099 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 04 styczeń 2014 - 00:39

Kulka ze zdjęć woblera to złota główka z wolframu. Pomimo niewielkich rozmiarów waga blisko 1 gram. Można zastosować ołów, również sporych rozmiarów, jednak uważam, że wolfram jest znakomitym rozwiązaniem. Istnieje cała gama dostępnych kolorów, różne średnice (waga). Drucik to tylko jedna z propozycji. Można również dać kółko łącznikowe, przywiązać żyłką lub zastosować inne rozwiązania :)

Załączony plik  4.JPG   126,8 KB   8 Ilość pobrańZałączony plik  5.JPG   211,15 KB   8 Ilość pobrań


  • Tomala lubi to

#1100 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6314 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 04 styczeń 2014 - 00:52

Ja już się na dzisiaj z nazw wystrzelałem (sam wiesz najlepiej ;) ) ale pomysł jest godny patentu. Taki Tournament, podbramkowiec na zawody, albo słabe żerowanie.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: woblery

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych