Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki silnik elektryczny kupić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2398 odpowiedzi w tym temacie

#2361 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 01 luty 2024 - 09:23

Piękne dzięki za rady z życia wzięte. Powiedz proszę, czy na tym samym pontonie pływałeś z tym Haibo (kiedy chciał płynąć), żeby określić te różnice w V-max i poborach na pół gwizdka?
* doczytałem teraz, że to BLX = Rhino i kwestię prędkości opisałeś, sorry, zmęczone oczy.

 

Tak jak mogłeś już doczytać.

Ten sam motorowy ponton i takie samo obciążenie. Ten sam zbiornik i zbliżone warunki pogodowe. Na Blx 70 lbs osiągałem do 1 km/h więcej (przy prędkości max), niż na obecnej MK 55 lbs. 6km/h a 7 km/x może nie jest wielką różnicą, ale da się to zauważyć przy dłuższych trasach (np płynięcie na drugi koniec jeziora) lub w złych warunkach (pod silny wiatr i falę). Podobno przełącznikowe manetki silników mniej "sieją" zakłóceniami po echu ( u mnie i tak i nie - przy MK i najwyższym biegu też siało zakłóceniami na Strikerze i trzeba było regulować czułość), jednak skokowe biegi nie dają możliwości płynnej regulacji prędkości. Minn Kota ma spory skok mocy/prędkości pomiędzy "4" a "5". Płynąc z maximizerem odejmowałem odrobinę z gazu od "całej, na przód", prędkość nieznacznie malała, za to znacząco spadał pobór prądu. Moc BLX 70 (haibo M150) uwidoczniał się też przy wpływaniu z roślinność (może to też sprawa różnic pomiędzy śrubą 3 a 2 łopatkową i jej budowie), ale na MK 55 częściej "staję" w zielsku (to samo łowisko), niż to miało miejsce przy Blx, gdzie śruba lepiej mieliła drobne wodorosty.



#2362 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 luty 2024 - 11:04

Dobra uwaga o tym mieleniu zielska, chociaż z tego co tam wymacałem, wielkich łąk się nie spodziewam. Ciekawe jaki v-max na Twoim pontonie udałoby się wyciągnąć na 30-40lbs. Bo różnica 1km/h między tym Rhino, a MK, to w praktyce na moim jeziorku, przy maksymalnym przelocie z końca w koniec do 3 km, różnica w czasie ok. 4 minuty, 26 minut vs. 30 minut. A i tak pływać na maksa jest nieefektywnie, poza "ucieczką".
Jeśli okazałoby, że takie słabsze silniki jednak będą pobierać mniej, płynąc 3km/h i dałoby to opcję lżejszej baterii, to bym rozważył. Kolega @siarq pisze, że powinny brać podobnie i ja mu wierzę, ale ciekawią mnie doświadczenia użytkowników, którzy - jak Ty - przesiadali się na inny motor w tej samej jednostce plywajacej. Czytałem, że maxi faktycznie oszczędza prąd, ale generuje zakłócenia na echo. Natomiast nie znalazłem rozstrzygnięcia, czy przełączniki są bardziej awaryjne od maksymizerów czy nie. Zdania są podzielone... Pomijając niefabryczne wynalazki. Dzięki za porady.

#2363 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5478 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 luty 2024 - 11:14

przelaczniki napewno mniej sieja , bo nie ma pwm i co wprowadzac zaklocen , sa rowniez tansze w wymianie niz pwm. Pamietaj , aby wprowadzic lodz w ruch nalezy spozytkowac dana energie - itu nie ma znaczenia 100w czy 2kw , mniejszy silnik bedzie bardziej zylowany poprostu . Tu sruby i jakos tych wszytskich chinczykow jest porownywalna jak nie ta sama. Wez sobie najlzejszy i najmocnijeszy 



#2364 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 luty 2024 - 19:38

przelaczniki napewno mniej sieja , bo nie ma pwm i co wprowadzac zaklocen , sa rowniez tansze w wymianie niz pwm. (...) Wez sobie najlzejszy i najmocnijeszy 

 

Ale które rozwiązanie - biegi czy maxi - jest bardziej niezawodne, wciąż nie wiemy. :)
Do tego się chyba to sprowadzi, myślałem o Haswing Protruar 1.0 65 lbs lub jego klonie.

 

silnik (świetnie jak z maxymizerem). Od zaufanego sprzedawcy.

No właśnie. Zaufany sprzedawca ważna rzecz. Pytanie też, czy wszystkie Haswingi trafiają w razie potrzeby na serwis gwarancyjny do jedynego, centralnego autoryzowanego serwisu, czy niekoniecznie? No i gdzie ewentualnie trafiają nabyte Jaxony? Czy pogwarancyjny serwis takich silników to jest wyzwanie, czy też dostęp do solidnych usług jest łatwy i szeroki? Jakie są "średniorynkowe" doświadczenia? Bo akurat z Rhino, Kolego @adiz1, miałeś problem. Tokarex nie mógł rozwiązać bolączek Twojego silnika, będąc dystrybutorem bliźniaczych Haibo?



#2365 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5478 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 luty 2024 - 20:00

im mniej elektroniki tym mozliwosc awari sie zmniejsza i kosztowow taniej . wylacznik najtanszy i zapewne sam go w razie draki wymiensz. Jak sie nie myle na forum w temacie o silnikach dziobowych haswing jest sam przedstawiciel ich. Mozesz zadac otwarte pytanie odnosnie serwisu - czy jest jeden serwis czy tez wiele. JEsli chodzi o napraway gwarancyjen to odeslesz do sklepu gdzie kupiles i na tym sie temat zamknie - niechsprzedawca reklamuje dalej. Natomiast po gwarancji trzeba szukac, napewno czesciowo nie lubiany mc sklep serwisuje



#2366 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 luty 2024 - 20:27

Jasne, że to sprzedawca ma obowiązki względem nabywcy, ale pytałem, żeby wiedzieć czy te silniki trafiają w dobre ręce, w jedne ręce czy też nie wiadomo. Dzięki @siarq za info, popytam. W teorii to oczywiste, że im bardziej złożone sterowanie, tym bardziej podatne na usterki, ale w kilku miejscach przeczytałem opinie o przełącznikach, że "lubią się wysypać", "kwestia czasu kiedy padną" itp. No i tak jak z tymi poborami prądu - marzyłbym, żeby użytkownicy doszli do jakichś niebudzących kontrowersji wspólnych wniosków. ^_^



#2367 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 04 luty 2024 - 14:03

Mam od trzech lat Protuara 1. 65 lbs z max. 12 V . Pływam na akumulatorze 12 V 120 Ah żel kupiony używka 6 lat temu .

Ze względu na wodowanie nie pływam sam , łódka z gratami i wędkarzami waży 500 kg . 

Silnik daje radę zero problemów przez trzy lata . 

Moc silnika u mnie to 520 wat max a w danych technicznych powinien mieć 600 W ,

dlaczego bo pobiera 45 A  jak pływam na ful nastawioną manetką a powinien pobierać 

52 A .  To sa silniki proste bez szczotkowe i głośne  .

Następna będzie Minnkota 600 W  do 700W  dlaczego bo nie lubię tego piszczenie i brzęczenia  w Protuarze . 

jest jedna sprawa cena Protuar 1500 pln Minnkota 2500 pln .


  • Maynard lubi to

#2368 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 10 marzec 2024 - 20:13

Chciałem zakupić silnik rufowy 24v. Może ktoś przerabiał temat ostatnio i posłużyłby radą.

#2369 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 10 marzec 2024 - 22:07

Jaką radą?

#2370 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 11 marzec 2024 - 05:40


Jaką radą?

Dobra...np. jakis konkretny model bo jakosc do ceny jest ok, albo nie warto, bo...

#2371 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 11 marzec 2024 - 08:53

Ja używam Haibo M250 - po 3 sezonach jest ok - prędkość do 8km/h i cichy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2372 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 11 marzec 2024 - 12:07

Dzięki za info.

#2373 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 11 marzec 2024 - 14:02

Ja mam Haibo M200, nie używany za często niestety, ale też jestem zadowolony.



#2374 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 11 marzec 2024 - 17:42

A może ktoś ma HasWing Protruar G 24V 3.0 110LBS Maximizer?

#2375 OFFLINE   Wolti

Wolti

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 23:30

Mam dwa silniki Mikado 55lbs i 62 lbs -obydwa na 12V, teraz naszła mnie ochota na zakup nowego silnika i waham się czy kupić tylko ciut mocniejszy np. M150 70lbs-ów czy pójść na całość i kupić M250 -tylko ,że w takiej sytuacji raczej musze kupić nowy akumulator 24 V , który będzie tylko do tego silnika a do poprzednich dwóch silników będzie bezużyteczny (np. podczas awarii M150) ,mogę też kupić 2 akumulatory 12V , ale jakoś przy moim zmyśle technicznym nie przemawia to do mnie + zajmowanie dodatkowego miejsca na pontonie . W czym będzie używany ten silnik - prawdopodobnie w nowo zakupionym pontonie 330cm , na którym będę pływał sam. Ale obecnie mam dosyć ciężką łódkę 430, na której jako tako odpycha się ten 62 lb-sowy silnik ( szału nie ma ale trolluje na nim ostro) i też myślę o silniku pod tą jednostkę pływającą.  

 

 

 

 

 

I ostatnie pytanie -rozważam zakup spalinówki , tylko mając elektryki czy ma to sens ? I jaka musiałaby być jego moc by taki zakup był racjonalny? Dodam tylko ,że w grę wchodzą tylko takie silniki spalinowe, które sam bezproblemowo ściągnę z pawęży i zapakuje do auta czyli myślę tak max 6 KM.  Tak naprawdę rozważam tylko 2, KM( chyba bezsens ) lub 6 KM . Pojawia się także aspekt ,ze łódka jest na kolumnę L a ponton to S-ka. 


  • maras5 i sero1975 lubią to

#2376 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 13 marzec 2024 - 03:52

A może ktoś ma HasWing Protruar G 24V 3.0 110LBS Maximizer?

Wprawdzie nie mam ale jakoś na jesień uciąłem sobie pogawędkę na slipie z właścicielem takiego silnika . Generalnie silnik jest ok ale jest dosyć głośny - tak przynajmniej 3x do protuara 65lbs którego kiedyś miałem ... ;)



#2377 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 13 marzec 2024 - 06:09

Czyli odpada. Poziom hałasu jest podstawowym czynnikiem który go dyskwalifikuje.

#2378 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 13 marzec 2024 - 10:03

Wolti,jak masz dobre silniki to nie ma sensu zmieniać. Dużo szybciej i tak nie popłyniesz. Na twoim miejscu kupiłbym spalinowym 6km ponieważ:
- to jest max moc z wbudowanym zbiornikiem i nie musisz bawić się z linią paliwową.
- popłyniesz x2 szybciej niż elektrykiem,
- nie martwisz się o prąd. Jak zabraknie paliwa dolejesz sobie z małego karnistra,
- jego waga pozwala na samodzielny montaż bez wielkiego szarapania się.
  • sero1975, bob74 i Wolti lubią to

#2379 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2024 - 23:02

Mam od trzech lat Protuara 1. 65 lbs z max. 12 V . Pływam na akumulatorze 12 V 120 Ah żel kupiony używka 6 lat temu .

Ze względu na wodowanie nie pływam sam , łódka z gratami i wędkarzami waży 500 kg . 

Silnik daje radę zero problemów przez trzy lata . 

Moc silnika u mnie to 520 wat max a w danych technicznych powinien mieć 600 W ,

dlaczego bo pobiera 45 A  jak pływam na ful nastawioną manetką a powinien pobierać 

52 A .  To sa silniki proste bez szczotkowe i głośne  .

Następna będzie Minnkota 600 W  do 700W  dlaczego bo nie lubię tego piszczenie i brzęczenia  w Protuarze . 

jest jedna sprawa cena Protuar 1500 pln Minnkota 2500 pln .

Ta MK 600-700W to jaki model? Też cenię sobie ciszę w MK i ten rewelacyjny maksymizer działający od zera.



#2380 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 marzec 2024 - 15:42

Z tym poborem to nie zawsze jest tak samo. Moje doświadczenia są takie, że jak silnik nie jest odpowiednio obciążony, to nie osiągnie maksymalnego prądu. U mnie MK 70lb powinna brać nominalnie 45A a bierze 37, moim zdaniem ma za lekko.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych