Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jaki silnik elektryczny kupić?


  • Please log in to reply
2421 replies to this topic

#2401 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 posts
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Posted 15 May 2024 - 09:30

Witam,

 

Łódka aluminiowa Kormoran 400 L zamówiona i teraz dylemat. Kadłub ma 380 na 160 cm i waży 89 kg. Chcę nią pływać sam lub z kolegą. Obaj mamy problemy zdrowotne i nie możemy dźwigać. Pływamy po niewielkim  jeziorku. Planuję zakup Minn Koty 36 lbs i  akumulatora Lifepo 50 Ah, ze względu na niską wagę (5 kg.). Czy to uciągnie tę łódź z niewielką prędkością przez 1,5 - 2 h pływania ? łódka 89 kg. my ok 160 kg.?

 Pozdrawiam,

 Darek



#2402 OFFLINE   ubot

ubot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaGrudziądz
  • Imię:Robert

Posted 15 May 2024 - 10:20

Odpuść sobie takie maleństwo, zwłaszcza jak chcesz pływać czasem w dwie osoby..

Ja mam 55 Lbs przy pontonie 330 cm i chętnie zmieniłbym na coś mocniejszego ;)

Elektryka zawsze bierz większego niż mniejszego.., za chwilę stwierdzisz że i tak jest za słaby...


  • HighRider likes this

#2403 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 posts
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Posted 15 May 2024 - 11:15

Mnie przede wszystkim chodzi o akumulator i jego wagę. Ten Lifepo 50 Ah waży tylko 5 kg.. Na ile wystarczy przy silniku  55 Lbs, a na ile przy 36 Lbs?



#2404 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 15 May 2024 - 15:56

sprawdz pobor jednoego i drugiego przy max i bedziesz wiedzial , druga sprawa to , ze mniejszy bedzie bral teoretycznie mniej ale zmniejszy sie predkosc. Aby cos wprawic w roch wymagana jest dana moc. Proponowal Bym baterie minimum 60ah-80ah


  • HighRider likes this

#2405 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 posts
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Posted 15 May 2024 - 18:04

Adam,

 Nie ma tak dobrze, aby ktoś mi wypożyczył czy udostępnił oba silniki, abym mógł sprawdzić pobór. :D

Może inaczej sformułuję pytanie. Twoim zdaniem, czy przy tym akumulatorze  Lifepo 50 Ah i silniku  55 lbs - da się popływać z prędkością  spacerową 2 godziny? Ja wiem, że trudno powiedzieć na pewno, ale jaka jest Twoja opinia?

 Pozdrawiam,

 Darek


Edited by HighRider, 15 May 2024 - 18:04.


#2406 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 15 May 2024 - 18:14

Moim zdaniem celuj w 60ah , 50 może być na pograniczu , różne warunki . Przy silniku 35lbs nie przekroczysz prądu około 35a-40a , jeśli to mała kałuża , to zawsze gdzieś w krzaki czmychniesz :)

natomiast moc silnika 35 lbsusi być dostępny w specyfikacji , 55lbs bierze

max 50-55A


Edited by siarq, 15 May 2024 - 18:15.


#2407 OFFLINE   ubot

ubot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaGrudziądz
  • Imię:Robert

Posted 15 May 2024 - 18:33

Darek, kup większy aku i silnik, czy te 3-4kg wagi więcej zrobią Ci aż taką różnicę..? Pewnie nie, a będziesz mieć spokojną głowę..

Zrób jak piszę ja i Adam a na pewno będziesz zadowolony. :)


  • siarq likes this

#2408 OFFLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 15 May 2024 - 21:31

Adam,
Nie ma tak dobrze, aby ktoś mi wypożyczył czy udostępnił oba silniki, abym mógł sprawdzić pobór. :D
Może inaczej sformułuję pytanie. Twoim zdaniem, czy przy tym akumulatorze Lifepo 50 Ah i silniku 55 lbs - da się popływać z prędkością spacerową 2 godziny? Ja wiem, że trudno powiedzieć na pewno, ale jaka jest Twoja opinia?
Pozdrawiam,
Darek


Pamiętaj, że Lifepo też możesz rozładować do 20% pojemności. Czyli masz 30Ah do wykorzystania. Ja mam 100Ah AGM a sąsiad 100Ah Lifepo - obaj mamy ładowarkę Victron, która podaje ile prądu zużył silnik - w naszym przypadku Protruar 65 - cały dzień, dystans przebyty 11 km, ponton 430 - waga koło 100 plus 2 gości po 100 - aku przyjął 69 Ah do 100% naładowania. Oba aku oddaj prąd podobnie, tylko mój do 100% ładuje się 18h a sąsiada 8.

Myślę, że 50 może wystarczyć. Zwłaszcza jeśli nie będziesz kręcił na max. tylko na 75% tak żaby działał maximizer.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2409 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 16 May 2024 - 06:56

A kto Ci to powiedział że lfp można rozładowywać do 20%?



#2410 OFFLINE   pioterb

pioterb

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 posts

Posted 16 May 2024 - 07:16

To ja tak z ciekawości spytam, przy jakiej wartości procentowej BMS odetnie zasilanie. Dodam, że mam 100 Ah i zastanawiam się ile mogę na nim pływać zanim zostanę bez prądu.



#2411 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 posts
  • LokalizacjaEłk

Posted 16 May 2024 - 07:29

To ja tak z ciekawości spytam, przy jakiej wartości procentowej BMS odetnie zasilanie. Dodam, że mam 100 Ah i zastanawiam się ile mogę na nim pływać zanim zostanę bez prądu.


To zależy od BMS i producenta. Ale jest jeszcze jedna sprawa: silnik. Mam pod jeden akumulator podłączonego Caymana i Protruar. Ostatnio pływałem na Protruar i Cayman zaczął mi dziwnie piszczeć. Okazało się, że napięcie spadło do 12,02V i było to dla niego za nisko natomiast Protruar radził sobie bez problemu.

#2412 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 16 May 2024 - 07:29

Odetnie Ci gdy zostaną przekroczone nastawy napięć dolnych /zazwyczaj poniżej 2.6v na cele



#2413 OFFLINE   pioterb

pioterb

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 posts

Posted 16 May 2024 - 11:43

Ok, dzięki Panowie za info. Uzupełniając, mój silnik to Osapian 55 lbs, a aku mam od kolegi siarq.



#2414 OFFLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 May 2024 - 14:38

A kto Ci to powiedział że lfp można rozładowywać do 20%?

 

ZTCW większość producentów podaje zdaje się, że żeby cieszyć się długo akumulatorem zaleca min. SOC na poziomie 20%. Poniżej tego poziomu skraca się żywotność baterii. 

Gdzieś widziałem filmik, w którym Mr. Akumulator o tym mówił rozładowując 100Ah AGM do 10.5V a LifePO4 do10.0V. 

Zmierzam do tego, że 50Ah akumulator BMS powinien wyłączyć przy 10V - a to jest pewnie około 80%. 

 

Ale na pewno mnie oświecisz jeśli się coś nie zgadza  :D



#2415 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 16 May 2024 - 15:03

To ja Ci powiem tak:

 

1. nie można porównywać kwasów wszelkiej maści do litu wszelakich

2. bms są skalowane powyżej wartosci

krytycznych ogniw

3. Wędkarz będący nawet 200razy w roku na rybach , nie będzie wstanie wyrobić prognozowanych cykli życia baterii . To może mieć znaczenie przy PV ,EV ale przy wędkarstwie tj pomijalne ….

4 . Prędzej czas zabije pakiet niż wędkarz …. Najstarsze pakiety z którymiś miałem doczynienia  miały około 6lat i wykazywały degradację do około 10-15% przy wędkarstwie . 
Dla mnie z praktycznego punktu widzenia , a przerzucam tego sporo w skali roku , te cykle widzę u wszystkich się wydłużają… zaczynali od 2000 teraz już po 12000 …. Czas życia już nawet do 20 lat… może się mylę , ale

dla

mnie to czysty marketing i pobocze zyczenia. Baterie w autach , gdzie sa naprawdę klasy przemysłowej itd , nie wytrzymują takiej próby czasu , a co dopiero pisać o cyklach

 

5. Pojemność akumulatora 50ah ma wynosi 50ah przy odcięciu na poziomie nie

mniejszym około 9-10v co daje 2,25-2,5v na cele . A minimum jest 2v , tylko tj teoria , bo w praktyce nigdy cele nie idą równo w dół i w gore

przy założeniu 20% to by się zrobiło z 50ah - 40ah. , z 100 - 80ah itd


Edited by siarq, 16 May 2024 - 15:15.


#2416 OFFLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 May 2024 - 15:12

To ja Ci powiem tak:

 

1. nie można porównywać kwasów wszelkiej maści do litu wszelakich

2. bms są skalowane powyżej wartosci

krytycznych ogniw

3. Wędkarz będący nawet 200razy w roku na rybach , nie będzie wstanie wyrobić prognozowanych cykli życia baterii . To może mieć znaczenie przy PV ,EV ale przy wędkarstwie tj pomijalne ….

4 . Prędzej czas zabije pakiet niż wędkarz …. Najstarsze pakiety z którymiś miałem doczynienia  miały około 6lat i wykazywały degradację do około 10-15% przy wędkarstwie . 
Dla mnie z praktycznego punktu widzenia , a przerzucam tego sporo w skali roku , te cykle widzę u wszystkich się wydłużają… zaczynali od 2000 teraz już po 12000 …. Czas życia już nawet do 20 lat… może się mylę , ale

dla

mnie to czysty marketing i pobocze zyczenia. Baterie w autach , gdzie sa naprawdę klasy przemysłowej itd , nie wytrzymują takiej próby czasu , a co dopiero pisać o cyklach

 

Masz rację, przy użytkowaniu na pontonie - pewnie tylko w sezonie czyli 6 miesięcy, nie popracuje więcej jak 30-40 razy, bo inaczej chłopina będzie sobie musiał poszukać nowej rodziny. 

Czyli ten aku padnie ze starości. Albo użytkownik. Jedno z dwojga. A użytkownikowi życzę 100 lat w dobrym zdrowiu i dostatku. 


  • siarq likes this

#2417 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 posts
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Posted 17 May 2024 - 05:46

Panowie,

 Bardzo dziękuję za wszelkie porady! Były bardzo pomocne. Dzięki wam decyzja zapadła. Silnik Jaxon 40 Lbs, akumulator Live Po 60 Ah. Waga akumulatora 6,1 kg.

 Pozdrawiam,

Darek


  • bardzozlymisio likes this

#2418 OFFLINE   bardzozlymisio

bardzozlymisio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 May 2024 - 09:50

 

5. Pojemność akumulatora 50ah ma wynosi 50ah przy odcięciu na poziomie nie

mniejszym około 9-10v co daje 2,25-2,5v na cele . A minimum jest 2v , tylko tj teoria , bo w praktyce nigdy cele nie idą równo w dół i w gore

przy założeniu 20% to by się zrobiło z 50ah - 40ah. , z 100 - 80ah itd

 

Tu mam pewnien problem. Zakładając, że działamy w warunkach laboratoryjnych i akumulator rozładowuje się równo w każdej celi - po zajściu napięcia do 10V - jaka pojemność jeszcze zostaje w aku LiFePO4? 

Chodzi mi o to ile realne soku wciśnie się z np. 100Ah LifePO4? 

 

Bo wiem, że mój AGM Enerblock 100Ah po zejściu do 10,5V przyjmuje około 80Ah - wg wskazań ładowarki Victrona. Czyli pokrywa się to z teorią, która mówi, ze taki tradycyjny AGM ma 80% sprawności. 



#2419 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,507 posts
  • Imię:adam

Posted 17 May 2024 - 10:20

Na kwasach masz oznaczenia jaką pojemność ma bateria. W danym czasie . Pisane jest to jako duża litera C oraz liczą , np 100ah c20 - oznacza to że bateria odda zgromadzoną energię pod obciążeniem w czasie 20H . Czyli 20h x obciążenie 5a = pojemność 100ah

Wartosc tego C jest różna dla pojemnisci  spada wraz z mniejszą liczbą przy tej samej baterii (+ czynnik temperatury i inne) znaczy to tyle , że no Twoja bateria agm 100ah c20 zachowa pojemność przy założeniach powyższych , ale

dla pradu c10 czy c5 będzie to duza

mniejsza wartość np już tylko 70ah. Te dane możesz sprawdzić w karcie katalogowej danego kwasa . Im mniejsza liczba C tym dany kwas będzie droższy .

przy litowych bateriach współczynnik C ma marginalne znaczenie do wartości zazwyczaj 1c , i możesz w nich prawie zawsze przy takim obciążeniu odebrać pełną zmagazynowaną energię czyli np 100ah z bateri 100ah przy prądach rzędu 1c. Tu jest zasadnicza różnica między każdym PB (Acid/gel/agm) a litem . 


  • bardzozlymisio likes this

#2420 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 posts
  • LokalizacjaEłk

Posted 17 May 2024 - 10:22

Tu mam pewnien problem. Zakładając, że działamy w warunkach laboratoryjnych i akumulator rozładowuje się równo w każdej celi - po zajściu napięcia do 10V - jaka pojemność jeszcze zostaje w aku LiFePO4?
Chodzi mi o to ile realne soku wciśnie się z np. 100Ah LifePO4?

Bo wiem, że mój AGM Enerblock 100Ah po zejściu do 10,5V przyjmuje około 80Ah - wg wskazań ładowarki Victrona. Czyli pokrywa się to z teorią, która mówi, ze taki tradycyjny AGM ma 80% sprawności.


Jak dla mnie to pokrywa się tylko z jednym: papier przyjmie wszystko i kupujac akumulator z niepewnego źródła prawie zawsze będzie miał on zanizoną pojemność. Kupując akumulator od sprawdzonego producenta (np. @Siarq) dostałem wykres rozładowania z faktyczną pojemnością za jaką płaciłem. Natomiast ten z Ali powinien mieć 180Ah a tyle nie ma. Za to cena dużo niższa.
  • ubot likes this