Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandaczówka na łódkę..

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
628 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 22 styczeń 2013 - 10:49

Dokładnie w wielu pracowniach opisany jest błednie do 30lb. ;)

Moim skromnym zdaniem max na co stać tego HS to 15 lb.

Łowiłem też przez krotką chwile MHX P904 i max na co stać ten blank to guma 4" na głowce 18gram.

Kogutki max 20gr pozniej wraz z przyrostem masy szczytówka wyraznie gasła.



#182 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 11:26

Marcin ,więc się wyjaśniło skąd te 30LB w HS9600-2.Jeśli potrzebujesz kija na łódź w gramaturze 25g koguty i główka z gumą to z MHX-a wybierz model opisany katalogowo do 18g , chyba że zamierzasz łowić grubo powyżej 30 wtedy do 21g. Można ogarniać jednym kijem brzeg i łódkę ,ale nie trzeba na siłę  bo jednak zabraknie komfortu w jednym i drugim przypadku. 

Moim zdanie można też jedną wędką obsłużyć gumy jak i koguty,pewnie ,że lepiej mieć dwa do każdej z metod ,ale nie trzeba jeśli nie chcesz mnożyć badyli .Ja ogarniam jedno i drugie jednym ,jeśli guma z główką 25g to spokojnie podbije koguta 30g ,ale nie może to być kij ze szczytówką  jak w Popingach MHX.Lepszy będzie MB lub SJ. Ale to taka moja subiektywna opinia ,podczas łowienia kogutem praktycznie praca szczytówki mnie nie interesuje ,bo brania są pewne i mocne .



#183 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 17:12

.


Użytkownik jersey edytował ten post 30 styczeń 2013 - 09:51


#184 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 22 styczeń 2013 - 20:35

W takim razie nie wiem czy nie wziąć MB powiedzmy do 21g - MHX i trudno że ma 2,13 po prostu będzie kijem na łódź do Kogutów a myślę, że na gumę też spokojnie połowię z łodzi.

Do kogutów to może i tak , ale gumami to raczej nie no chyba że z 25g lub więcej ołowiu. To jest niezła pała. Robiłem  takiego MB MHX do 21g tyle że 1,98cm koledze pod casta. Popyla nim sliderami 10 cm jak ta lala  :D 



#185 OFFLINE   olek520

olek520

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaSiemianowice Śląskie

Napisano 22 styczeń 2013 - 22:06

Wypowiem się bo miałem podobny dylemat.

Pod opad z łódki mam 2 kije

1.Kopyta 3 do 18 gram MHX P843 2,13  - kij ten zapewnia wizualizacje brań wklejki + dobrą odczuwalność brań

2.Powyzej tej gramatury ogarniam gumy i koguty  MHX MB 843 2,13

Uważam że koguty na tym kiju do 35 gram  ( wiecej nie trzeba na moich łowiskach) może 40 też by dało rade.- ten kijek został zrobiony z myślą o cięższym kalibrze przynęt oraz ryb.

Co do ryb to jeszcze nie mam spektakularnych efektów :)  , ale odczuwalność brań jest więcej niż wystarczająca. Dodatkowym plusem tego kija niewątpliwie jest fakt  ze że pomimo odczuwalnej sztywności ryba okołomiarowa nie spada.

pozdrawiam



#186 OFFLINE   BARENZ

BARENZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 865 postów
  • LokalizacjaKałuszyn
  • Imię:Marcin

Napisano 23 styczeń 2013 - 08:28

Marcin ,więc się wyjaśniło skąd te 30LB w HS9600-2.Jeśli potrzebujesz kija na łódź w gramaturze 25g koguty i główka z gumą to z MHX-a wybierz model opisany katalogowo do 18g , chyba że zamierzasz łowić grubo powyżej 30 wtedy do 21g. Można ogarniać jednym kijem brzeg i łódkę ,ale nie trzeba na siłę  bo jednak zabraknie komfortu w jednym i drugim przypadku. 

Moim zdanie można też jedną wędką obsłużyć gumy jak i koguty,pewnie ,że lepiej mieć dwa do każdej z metod ,ale nie trzeba jeśli nie chcesz mnożyć badyli .Ja ogarniam jedno i drugie jednym ,jeśli guma z główką 25g to spokojnie podbije koguta 30g ,ale nie może to być kij ze szczytówką  jak w Popingach MHX.Lepszy będzie MB lub SJ. Ale to taka moja subiektywna opinia ,podczas łowienia kogutem praktycznie praca szczytówki mnie nie interesuje ,bo brania są pewne i mocne .

Używasz może MHX z serii MB czy to taki strzał był, bo zastanawiam się czy lepiej MB842 czy MB843. Myślę, że żadko będę łowił ponad 25 g.



#187 OFFLINE   BARENZ

BARENZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 865 postów
  • LokalizacjaKałuszyn
  • Imię:Marcin

Napisano 23 styczeń 2013 - 08:38

Wypowiem się bo miałem podobny dylemat.

Pod opad z łódki mam 2 kije

1.Kopyta 3 do 18 gram MHX P843 2,13  - kij ten zapewnia wizualizacje brań wklejki + dobrą odczuwalność brań

2.Powyzej tej gramatury ogarniam gumy i koguty  MHX MB 843 2,13

Uważam że koguty na tym kiju do 35 gram  ( wiecej nie trzeba na moich łowiskach) może 40 też by dało rade.- ten kijek został zrobiony z myślą o cięższym kalibrze przynęt oraz ryb.

Co do ryb to jeszcze nie mam spektakularnych efektów :)  , ale odczuwalność brań jest więcej niż wystarczająca. Dodatkowym plusem tego kija niewątpliwie jest fakt  ze że pomimo odczuwalnej sztywności ryba okołomiarowa nie spada.

pozdrawiam

Powiedz jak to wygląda z MB843-2 bo piszesz, że używasz . Mam dylemat, czy wziąć 842 czy tak jak Ty 843. Jak się zachowuje ten blank przy minimalnym zakresie wyrzutowym spokojnie czuć te 7g plus guma? Zastanawiam się jaka jest różnica między tym 18 a 21 gramów. Rzadko pewnie będę łowił ponad 25 g. Ale na Zegrzu nieraz trzeba głębiej grzebnąć. Pytam bo pewnie masz jakieś pojęcie w tej sprawie. Chodzi o to czy jest jakaś spora różnica w sztywności blanku  podczas holu, czy np z 843 nie będą schodziły mi mniejsze ryby podczas gdy 842 będzie lepiej amortyzował hol. No i czy te 3g różnicy w wyrzucie naprawdę wiąże się z dużo większymi możliwościami wyrzutowymi przynęty i pracy samego blanku pod obciążeniem czy raczej to znikoma różnica.



#188 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 23 styczeń 2013 - 09:00

Używasz może MHX z serii MB czy to taki strzał był, bo zastanawiam się czy lepiej MB842 czy MB843. Myślę, że żadko będę łowił ponad 25 g.

 

Mam MHX MB843-2 ale jeszcze nim nie łowiłem na sucho powiem na jego temat tyle że jest to na prawdę fajny kij ale jeśli nie będziesz łowił ponad 25g a chcesz łowić lekko to pomyśl o innym kiju bo ten to na prawdę mocna wędka i na grubego zwierza.

myślę że on może zacząć dobrze współpracować z przynętą min 15-20g główka

zakupiłem go z myślą o kogutach min 20g i ciężkim jigowaniu.

aha i nie sugeruj się mocno opisami na wędkach MHX bo nie są adekwatne do mocy jaką przedstawiają rzeczywiście blanki, bądź pomnóż X2 i wtedy będziesz miał mniej więcej zgodność CW z opisem czyli jak myślisz o MB843 który ma cw do 21g to znaczy że prawdopodobnie da radę z przynętą ok 40-50g(masy całkowitej), czyli prawdopodobnie 35g i kopyto 4'. skoro da radę takiej ciężkiej przynęcie to raczej nie obsłuży komfortowo przynęty lekkiej np do 15g

oczywiście nie jest to regułą i mogą się zdarzyć wyjątki ale takie są moje subiektywne spostrzeżenia.



#189 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 11:16

Konkretnie o blanki MHX w tych grzmaturach  czyli MB843 i MB842MHX dopytywałem u źródła czili w FC, gdyż kolega potrzebowa coś dobrego i niedrogiego na Wisłę  z łodzi ,a tam na moim odcinku ,czasami jest potrzeba zastosowania wabi i50g+ czyli 35-40g +3-4" .Ten konkretny opisany do 21g polecał Pan Matuszewski. Tak jak pisze paawelek83 kij zacznie gadać od15g+guma.

Barenz jeśli będziesz używał głównie przynęt do 20g+guma 3-4"  ,a sporadycznie 25g+3-4" to lepszy będzie MB842.

Jak wolisz skupić się na szczytówce to  do 25g góra 30gcała przynęta fajny jest P844 ,miałem tego w łapach na Martwej Wiśle i zrobił na mnie spore wrażenie ,no bardziej na ojcu i właśnie na nim będę mu robił wędkę ,gdyż w grę wchodzi jedynie dwuskład  :)


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 23 styczeń 2013 - 11:18


#190 OFFLINE   olek520

olek520

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaSiemianowice Śląskie

Napisano 23 styczeń 2013 - 17:01

BARENZ - 7gram to zdecydowanie za mało dla tego kija. MB 843 fajnie zaczyna gadać 15 gram + guma, tak jak pisze Dąbek i Paawelek.

W zasadzie Dąbek napisał Ci gotowe rozwiązanie.

Pytanie czy ogarniesz wszytko w każdych warunkach, jednym kijem ?Ja doszedłem do wniosku że musze mieć na łodzi 2 kije,

W moim przypadku wiedziałem że buduje 2 kije w momencie analizy moich potrzeb.

Chce przez to powiedzieć że jeżeli decydujesz się tylko na jeden kij to musisz wybrać w miarę uniwersalny blank dopasowany do swoich potrzeb.



#191 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 23 styczeń 2013 - 19:23

Przy okazji mam pytanie, może ktoś będzie się orientował, czy blank Phenix UMBX-606L-B pod względem realnego cw będzie "podchodził" pod MB842MHX czy MB843MHX?



#192 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 21:15

Ciężko powiedzieć ,miałem przyjemność z seri Spining UMBX-S700M ,niby reszta to samo 12LB i 14g cw ,ten najlepiej sprawował się 8-22gcałość wabia ,czyli główki do 18g+3" ,ale można przeciążać do 22g główka bez uszczerbku dla wędki ,choć z mniejszym komfortem. Zadzwoń do Łukasza czy Kawalca ,ja tego nawet nie widziałem.



#193 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 23 styczeń 2013 - 22:54

Konkretnie o blanki MHX w tych grzmaturach  czyli MB843 i MB842MHX dopytywałem u źródła czili w FC, gdyż kolega potrzebowa coś dobrego i niedrogiego na Wisłę  z łodzi ,a tam na moim odcinku ,czasami jest potrzeba zastosowania wabi i50g+ czyli 35-40g +3-4" .Ten konkretny opisany do 21g polecał Pan Matuszewski. Tak jak pisze paawelek83 kij zacznie gadać od15g+guma.

Barenz jeśli będziesz używał głównie przynęt do 20g+guma 3-4"  ,a sporadycznie 25g+3-4" to lepszy będzie MB842.

Jak wolisz skupić się na szczytówce to  do 25g góra 30gcała przynęta fajny jest P844 ,miałem tego w łapach na Martwej Wiśle i zrobił na mnie spore wrażenie ,no bardziej na ojcu i właśnie na nim będę mu robił wędkę ,gdyż w grę wchodzi jedynie dwuskład  :)


Obawiam się że 30g+guma dla P844 to za dużo. ja zakładałem max 25g i mannsa predatora 10cm i to już były głębokie "rezerwy zapasu mocy" tego kija i nie wieszał bym nic ponad to.



#194 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 08:52

Właśnie o takiej przynęcie pisałem wyżej 25g+guma(cała przynęta 30g) , jako górne CW dla P-844.



#195 OFFLINE   BARENZ

BARENZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 865 postów
  • LokalizacjaKałuszyn
  • Imię:Marcin

Napisano 24 styczeń 2013 - 10:13

Konkretnie o blanki MHX w tych grzmaturach  czyli MB843 i MB842MHX dopytywałem u źródła czili w FC, gdyż kolega potrzebowa coś dobrego i niedrogiego na Wisłę  z łodzi ,a tam na moim odcinku ,czasami jest potrzeba zastosowania wabi i50g+ czyli 35-40g +3-4" .Ten konkretny opisany do 21g polecał Pan Matuszewski. Tak jak pisze paawelek83 kij zacznie gadać od15g+guma.

Barenz jeśli będziesz używał głównie przynęt do 20g+guma 3-4"  ,a sporadycznie 25g+3-4" to lepszy będzie MB842.

Jak wolisz skupić się na szczytówce to  do 25g góra 30gcała przynęta fajny jest P844 ,miałem tego w łapach na Martwej Wiśle i zrobił na mnie spore wrażenie ,no bardziej na ojcu i właśnie na nim będę mu robił wędkę ,gdyż w grę wchodzi jedynie dwuskład  :)

Dzięki stary.

 

 

 

Panowie rozmawiałem z I.Matuszewskim ma obecnie w pracowni MHX MB842 - 2 i twierdzi, że zakladał do niego 30g (spokojnie da radę). WIększych gramatur na Zegrzu stosował nie będę bo niby gdzie? Więc sprawa się wyjaśniła. Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc.

Marcin



#196 OFFLINE   RUDI75

RUDI75

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 847 postów
  • Lokalizacjafarbyrudi.com
  • Imię:MARCIN

Napisano 24 styczeń 2013 - 21:22

Witam

U mnie zagościł już SJ 843-2 MHX i myślę że będzie idealny.

Dzięki za pomoc.



#197 OFFLINE   dagu

dagu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 30 styczeń 2013 - 19:25

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Jestem nowy na forum dlatego na początku chciałem się przywitać. Forum śledzę od kilku miesięcy i w końcu postanowiłem się zalogować i poprosić Was o pomoc.

Bardzo poważnie przymierzam się do zakupu blanku i komponętów do wykonania pierwszego kija. Bardzo lubie majsterkować, dłubać, przerabiać to myśle że dam sobie radę.

Ma to być ,,lekki’’ kij sandaczowa. Jestem posiadaczem kija wykonanym na blanku MHX P844-2 (do 18 g). Wędka była wykonana przez kogoś w domowej pracowni. Kijek kupiony troszkę na wariata. O jedną przelotkę za mało, za krótka rękojeść (kij strasznie leci do przodu) i takie tam.

No ale  blank super ale mogło by być dużo lepiej (może go kiedyś przerobie). Kijem łowi się dobrze w przedziale 12-25 gram. Łowie sandacze z łodzi tylko i wyłącznie na jeziorach. Mam problem zwłaszcza w miesiącach czerwiec, lipiec, grudzień gdy na mojej wodzie sandacze potrzebują przynęty 2-’’ na główce 7-10 gram. Głębokość łowiska na początku sezonu 2-4m późną jesienią 5-6 metrów. Na kiju MHX P844-2 nie mam kontaktu z przynętą. Widzę branie na jaskrawej plecionce ale jak mocno wieje to musze być zdany na szczytówkę lub czucie w dłoni.

Mieszkam w Olsztynie a tu w pobliży żadnej pracowni, najbliższa to w Warszawie. Wyjazd do pracowni to prawie 200 PLN a wolę tą kasę przeznaczyć na komponęty. Dlatego proszę was o pomóc w doborze blanku do lekkiego łowienia sandaczy. Nie chcę żadnych wklejanek.

Blank długości ok. 2 metrów, fajnie by było jakby był w 1 kawałku. A i jeszcze jedno. Będzie to mój pierwszy kij dlatego chcę na niego przeznaczyć ok. 500 PLN(do 300 PLN blank ok. 200 komponety)

 

Czyli:

Lekki kij sandaczowy (ok. 2 m) do łowienia z łodzi z opadu na głębokości 2-6 m na małe przynęty gumowe na główkach 7-10 (góra 12 gram). MHX lub Baston? P842-2 lub ISB780?


Użytkownik dagu edytował ten post 30 styczeń 2013 - 19:47


#198 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 30 styczeń 2013 - 19:33

W doborze BANKU  to raczej nie pomożemy -nie to forum  :D  :D  :D  :D  :D

Kolega łaskawie poprawi :ph34r:



#199 OFFLINE   Wędkamojehobby

Wędkamojehobby

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 428 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 30 styczeń 2013 - 19:33

Matko blanku a ja się zastanawiam co tu ma bank do kija? :D Hehe popraw temat :D

 

ahaha napisaliśmy w tej samej sekundzie :D


Użytkownik Wędkamojehobby edytował ten post 30 styczeń 2013 - 19:33


#200 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 30 styczeń 2013 - 19:51

P-842-MHX będzie cacy tak max do 15g ołowiu +nieduża gumka.Do 300 zł chyba nic lepszego nie znajdziesz. No chyba że się mylę,wszystkich blanków obecnych na rynku  nie macałem. :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz