Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandaczówka na łódkę..

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
628 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 maj 2013 - 12:03

Krzysiek TY masz wiedzę i sam potrafisz sobie uzbroić kijek.Pomacasz i wiesz, co z blanku można zrobić.Inaczej jest jak trzeba zainwestować kilka stówek. i zdać się na wykonanie.

My jesteśm za biedni aby kupować tanie rzeczy.Kto tanio kupuje 2 razy kupuje.Albo się zadowalasz byle jakim sprzętem albo gonisz króliczka.Wszystko kwestia zasobności portfelia, preferencji sprzętowych również.

To indywidualna sprawa każdego czy wyda 100zł czy 2000zł na kij.Forum jest do wymiany rzetelnych wiadomości a nuie zarzucania snobizmu itp. stwierdzeń.Mnie osobiście śmieszą takie odzywki...



#262 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 maj 2013 - 12:07

"Lądowania" w K-S są również bardzo popularne. W przyczyny nie wnikam, diagnozy nie stawiam. Efekt jest 1 - niedopasowanie, rozczarowanie, dysonans poznawczy. Coś musi być na rzeczy, kiedy prawie nowy kij za 1,5 koła trafia do K-S za 999PLN "poniżej ceny komponentów", zamiast służyć długie lata...



#263 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 maj 2013 - 12:09

bez urazy ale NIKOGO nie nazwałem snobem ale, że "Zauważyłem ostatnio na j.pl że zapanował straszny snobizm i wyścig nie kto zlowi więcej bądź większych ryb ale kto ma droższy sprzęt"

 

 

 

Kolejny przykład:

kiedyś ktoś pytał o okoniówkę to kolega X polecał za kupę kasy Phenixa Iron Father bo takim łowi i jest mega zajefajny i okonie to się same wieszają po czym za ok 3-6mcy Phenix wylądował na giełdzie bo nabył używaną Kocią łapę.

Wniosek nie zawsze to co drogie jest lepsze dla danego użytkownika

Ja łowię okonie na wklejkę mikado(cena ok 120-150) bo mi leży mimo że ma za grubą rękojeść i jest źle uzbrojona, mimo to nie łowiłem jeszcze niczym co by mi bardziej pasowało a przerzuciłem kilka seryjnych topowych modeli różnych producentów

 

Kolega albo włóż głowę do wiadra z zimną wodą będziesz miał herbatę gratis albo zastanów się co piszesz.Jak nie znasz moich preferencji łowienia więc nie pisz bzdur......Nie łowiłeś ani jednym kijem ani drugim a nie masz pojęcia czemu irona sprzedaję.



#264 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 maj 2013 - 12:24

Krzysiek TY masz wiedzę i sam potrafisz sobie uzbroić kijek.Pomacasz i wiesz, co z blanku można zrobić.Inaczej jest jak trzeba zainwestować kilka stówek. i zdać się na wykonanie.

My jesteśm za biedni aby kupować tanie rzeczy.Kto tanio kupuje 2 razy kupuje.Albo się zadowalasz byle jakim sprzętem albo gonisz króliczka.Wszystko kwestia zasobności portfelia, preferencji sprzętowych również.

To indywidualna sprawa każdego czy wyda 100zł czy 2000zł na kij.Forum jest do wymiany rzetelnych wiadomości a nuie zarzucania snobizmu itp. stwierdzeń.Mnie osobiście śmieszą takie odzywki...

 

Pogoń za króliczkiem jest typowym efektem chyba we wszystkich niemal hobby sprzętowych. I – niestety – często jest to sama pogoń dla pogoni. Pytanie, co dla kogo jest ważne, ile ma czasu i pieniędzy na „rzeźbienie” a ile na – że tak powiem – hobby właściwe. Co do jednego nie dam się przekonać: sprzętomania wynika przynajmniej częściowo z potrzeby afiliacji. Przecież to nic złego  :) Snobizm to może za mocne słowo. Snobizmem byłoby zamawianie drogich wędzisk, focenie ich, wrzutka na forum, a następnie wstawianie do szafy. Dlatego nie wrzucam już nic w „moim” wątku, bo ostatnio głównie „do szafy” kręcę.

 

A tak na marginesie: oddałbym cały mój złom na żyletki, a kije na tyczki do pomidorów, gdybym miał dodatkowy miesiąc urlopu w roku, który autentycznie bym mógł przeznaczyć na łowienie. Someday, somewere, somehow… Może dożyję.



#265 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 maj 2013 - 12:27

Interesujące sprawy poruszasz , tylko ja nie jestem panem z pracowni , wędek nie sprzedaje tylko na nie łowię , jakieś tam doświadczenie posiadam i zgodnie z prawdą chcę doradzić . Ostatnio na priv kolega chciał się poradzić czy Knight będzie pasował pod sandacza i szczupaka , chodziło o uniwersalny kij ,odpisałem że po roku intensywnego używania Knight to dobry kij ale nie radzi sobie najlepiej z sandaczem bo ryb nie docina boron odwrotnie .Otrzymałem odpowiedz że dzięki i jest tak jak myślał i kupi Knighta bo boron będzie za ostry .Odpisałem że chyba nie zrozumiał co mu napisałem i Knight nie da rady sandaczowi i będzie miał sporo spadów to dostałem odpowiedz że jestem agresywny :) Chyba jednak nie o radę tu chodziło tylko o usłyszenie czegoś co chciał usłyszeć pytający a decyzje już podjął wcześniej , więc z doradzaniem to różnie bywa. Co do kwestii finansowych to akurat mieszamy pojęcia i zamiast rozprawiać o dostosowaniu wędki do konkretnych zadań od razu szafujemy argumentami " że coś kosztuje tyle a ja to za 200 stówy dobrze połowię Mikado" Jeżeli połowisz i jesteś zadowolony to jest ok i to twoja wizja wędkowania , kij się sprawdził i nie ma sprawy. Drugiemu taki kij nie będzie pasował i będzie szukał czegoś innego.Tak samo sprawa ma się z innymi kijami .Sandacz jest rybą szczególną i potrzebny raczej kij do niego dostosowany a takich jest stosunkowo mało więc można komuś doradzić aby uniknął błędów już przez kogoś popełnionych a sprawy ceny to zupełnie inna kwesta .Co do uniwersalnośći to Vegter 9' 15 lb ogarnia doskonale 10g + shad 3"8 i również 21g + 5,9" Fish  Snax Legend (11g wagi) łowiłem już główkami 30g + 4" guma i bez problemu podbija a czucie brań marakryczne , myślę że na stojącej wodzie bez problemu 7' 15 lb  kij poradzi sobie 7 g + guma a góra no cóż myślę że do 40 g pociągnie bez zająknięcia się. 


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 maj 2013 - 12:50


#266 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 27 maj 2013 - 12:34

Interesujące sprawy poruszasz , tylko ja nie jestem panem z pracowni , wędek nie sprzedaje tylko na nie łowię , jakieś tam doświadczenie posiadam i zgodnie z prawdą chcę doradzić . Ostatnio na priv kolega chciał się poradzić czy Knight będzie pasował pod sandacza i szczupaka , chodziło o uniwersalny kij ,odpisałem że po roku intensywnego używania Knight to dobry kij ale nie radzi sobie najlepiej z sandaczem bo ryb nie docina boron odwrotnie .Otrzymałem odpowiedz że dzięki i jest tak jak myślał i kupi Knighta bo boron będzie za ostry .Odpisałem że chyba nie zrozumiał co mu napisałem i Knight nie da rady sandaczowi i będzie miał sporo spadów to dostałem odpowiedz że jestem agresywny :) Chyba jednak nie o radę tu chodziło tylko o usłyszenie czegoś co chciał usłyszeć pytający a decyzje już podjął wcześniej , więc z doradzaniem to różnie bywa. Co do kwestii finansowych to akurat mieszamy pojęcia i zamiast rozprawiać o dostosowaniu wędki do konkretnych zadań od razu szafujemy argumentami " że coś kosztuje tyle a ja to za 200 stówy dobrze połowię Mikado" Jeżeli połowisz i jesteś zadowolony to jest ok i to twoja wizja wędkowania , kij się sprawdził i nie ma sprawy. Drugiemu taki kij nie będzie pasował i będzie szukał czegoś innego.Tak samo sprawa ma się z innymi kijami .Sandacz jest rybą szczególną i potrzebny raczej kij do niego dostosowany a takich jest stosunkowo mało więc można komuś doradzić aby uniknął błędów już przez kogoś popełnionych a sprawy ceny to zupełnie inna kwesta .

Wiem że nie jesteś Panem z pracowni.

pisząc o cenie miałem na myśli to co napisałeś wcześniej: "Ja wychodzę z założenia że nie stać mnie na rzeczy tanie"


Użytkownik paawelek83 edytował ten post 27 maj 2013 - 12:35


#267 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 maj 2013 - 13:00

Wiem że nie jesteś Panem z pracowni.

pisząc o cenie miałem na myśli to co napisałeś wcześniej: "Ja wychodzę z założenia że nie stać mnie na rzeczy tanie"

Bo to prawda , jednak zdarzają się perełki tak jak twój Mikado , co do sandaczówki to kolega kupił dobry tani kij sandaczowy na rzekę w cenie około 100 euro . Długość 250 cm więc raczej nie na łódkę ale jeżeli będzie zainteresowanie to spytam co to za kij.Tnie , podbija holuje , żadnych spadów i jest zadowolony i o to chodzi



#268 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 maj 2013 - 13:14

Bo to prawda , jednak zdarzają się perełki tak jak twój Mikado , co do sandaczówki to kolega kupił dobry tani kij sandaczowy na rzekę w cenie około 100 euro . Długość 250 cm więc raczej nie na łódkę ale jeżeli będzie zainteresowanie to spytam co to za kij.Tnie , podbija holuje , żadnych spadów i jest zadowolony i o to chodzi

Artur 100 euro to chyba snobizmu nie ma :) .



#269 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 27 maj 2013 - 13:17

mrWhite7  

z całym szacunkiem dla Ciebie ale poleciłeś gościowi wędkę trzymając sam blank w rękach i nie łowiąc nim. jesteś w stanie w 100% ocenić czy wędka na nim wykonana spełni jego oczekiwania? mi nawet przez myśl by nie przeszło polecać komuś coś czego nie przetestowałem w 100%, na co nie łowiłem.

Poza tym nikt nie zapytał się człowieka jak chce łowić i w jakich zbiornikach oraz czego oczekuje od takiej wędki( on podał tylko że łódka i do 20g)



#270 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 27 maj 2013 - 13:19

Artur 100 euro to chyba snobizmu nie ma :) .

Powtórzę po raz kolejny że nikogo nie nazwałem snobem

PS. jeździsz 13 letnim swiftem i może powiesz mi jeszcze że to Twój jedyny środek lokomocji?



#271 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 maj 2013 - 13:26

Powtórzę po raz kolejny że nikogo nie nazwałem snobem

PS. jeździsz 13 letnim swiftem i może powiesz mi jeszcze że to Twój jedyny środek lokomocji?

Oprócz roweru tak to jedyny mój mechaniczny środek lokomocji, tylko to taki środek jak stella z 95roku, nie chce się psuć jak te inne nowe wynalazki :) .



#272 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 27 maj 2013 - 13:44

zabawna dyskusja, jaki kij by nie był czy to za 2 tys czy za 20 zł to na jednym koncu tego kija znajduje sie wedkarz który albo sobie z danym kijem poradzi albo nie.



#273 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 maj 2013 - 13:44

Chłopaki, nie boksujcie się. Jeszcze raz:

 

snobizm [ang.], naśladowanie sposobu bycia, poglądów, zainteresowań przyjętych w grupie, do której chciałoby się należeć;

bezkrytyczne hołdowanie temu, co modne w tej grupie.
 
A ja powtórzę za sobą: "snobizmem byłoby zamawianie drogich wędzisk, focenie ich, wrzutka na forum, a następnie wstawianie do szafy"
No bo co, kurcze blade, nie mogę sobie zapodać kija nie zwracając uwagi na cenę? Mogę i zapodam, i będę nim łowił, a że nie polecam, to już inna sprawa :)
 
A tak marginesie, kuknijcie czasem, czym łowią np. Skandynawowie. Ja bardzo lubię patrzeć, jakimi wynalazkami trolował Hayes na Mjosie; jak np. pakował multi na spina i wio - niezłe jaja :)

Użytkownik krzysiek edytował ten post 27 maj 2013 - 13:46


#274 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 maj 2013 - 13:48

Ależ gdzie tu snobizm ? Lata odłączenia od prawdziwej wędkarskiej kultury , w tym technicznej i sprzetowej , plus chorobliwe złogi po nałogowej lekturze Wędkarskiego Świata , oraz zwykła bieda - postrzeganiu wciąż szkodzą   :)   



#275 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 maj 2013 - 14:02

Dzięki panie Krzysztofie ,no i według Wiki okazało się że snobem jednak nie jestem bo jednak nie naśladuję nikogo (nikogo z Vegterem nie spotkałem ) co najwyżej będą biedni ci którzy ewentualnie mnie będą naśladować , do grupy żadnej nie należę , może z wyjątkiem znajomych kolegów po kiju ale żadna to grupa :) nikt do tej pory nie hołduje wyrobom z Krakowa :) Nikt nie wstawia wędek do szafy ..tu się łowi :) i to sporo , co do Skandynawów to rzeczywiście wynalazki niesamowite efekty znacznie mniej niesamowite Co do zarzutu że polecam komuś blank na sandacza na podstawie tylko posiadania tego blanku a nie wędki  jest zarzutem śmiesznym.Mam dwa kije ,raczej 2 i pół kija ( bo jeden ma dwie różne szczytówki , więc kii jest jakby trzy)na blanku Vegtera i wiem jak one się zachowują ,wiem jakie ugięcie ma golas i jak kij zachowuje się po ubraniu .Wiem także że wędka na tym blanku w 100 % spełni oczekiwania do łowienia sandacza , warunek wstępny że łowiący będzie wiedział co robi  to znaczy że jakieś doświadczenie w połowach sandacza jest niezbędne , bo bez żadnych to będzie raczej rozczarowanie i chyba żaden blank nie pomoże. Kij na tym blanku ma kolosalne i chyba największe możliwości jeżeli o sandacza chodzi.Uzbrojony poprawnie jest niesamowity.Od 7g + guma do 35 g w komforcie, czucie niesamowite ,kogut jak najbardziej , podbicie jakie tylko potrzebne ,metoda warszawska ,i wszystkie techniki , hol przy pięknym ugięciu ,trzymający rybę , dobra sygnalizacja opadu to czego można chcieć więcej ? 


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 maj 2013 - 14:06


#276 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 27 maj 2013 - 14:21

Snobizm, snobizmem, a ja prosiłbym o mniej ortodoksyjnych wypowiedzi. Naprawdę zastanawiam się czasem, że wielu nagle pozjadało wszelkie rozumy. Rok temu skrecił kijka, a dziś już prawie kady uważa się za eksperta. Tamte kije be, tylko te są naj, a za rok jeszcze inne.

Owszem, jestem za wyrazaniem swoich spostrzeżeń, ale nie neguj zaraz całej reszty, że tylko ten kij, ten kołowrotek, ten system zbrojenia, omotkowania itp. Że ten sposób lakierowania najlepszy, ta pracownia syf, a ja jestem gwiazda.

 

Nie upiłem się, ale taki mam odbiór co niektórych wypowiedzi B)



#277 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 27 maj 2013 - 14:32

 Widzę że nie tylko ja zauważyłem pewien problem.



#278 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 maj 2013 - 14:44

Snobizm, snobizmem, a ja prosiłbym o mniej ortodoksyjnych wypowiedzi. Naprawdę zastanawiam się czasem, że wielu nagle pozjadało wszelkie rozumy. Rok temu skrecił kijka, a dziś już prawie kady uważa się za eksperta. Tamte kije be, tylko te są naj, a za rok jeszcze inne.

Owszem, jestem za wyrazaniem swoich spostrzeżeń, ale nie neguj zaraz całej reszty, że tylko ten kij, ten kołowrotek, ten system zbrojenia, omotkowania itp. Że ten sposób lakierowania najlepszy, ta pracownia syf, a ja jestem gwiazda.

 

Nie upiłem się, ale taki mam odbiór co niektórych wypowiedzi B)

Gdzie kolego coś zanegowałem ? szczerze mówiąc wszystko mi jedno  kto jak zboi kije bo to jego wędkarstwo jego pieniądze jego czas i jego wizja ,jeżeli ktoś wstawia wątek i prosi o poradę i takiej udzielam to czemu robisz zarzuty że ledwo kija skręcił a jest już expertem , expertem nie jestem jeżeli chodzi o kręcenie kii , zająłem się sprawą bo pomimo poszukiwań jakoś nie było dane kupić gotowca który spełniałby duże wymagania stawiane metodzie . Jakoś opłaciło się bo temat pomimo trudności jak na razie stopniowo ogarniam i coraz lepiej mi to wychodzi .Rok temu to był rok temu jak zauważyłeś, za rok może będą jakieś inne , może lepsze blanki chociaż z tych jestem już bardzo happy .Ponad dwadzieścia lat temu jak zaczynałem zabawę z sandaczem i gumą łowiło się też inaczej ,inny był sprzęt inne przynęty i inne techniki,  jednak jakimś dziwnym trafem łowiłem zawsze więcej niż inni więc jednak wydaje mi się że coś do powiedzenia mam jeżeli o sandacza chodzi , to co cie tak kolego drażni to to że potraktowałem tak jak potraktowałem twojego koleżkę z pewnej pracowni który o składaniu wędek wie tyle ile ja o połowach wielorybów na muchę , robi to nieudolnie i jest partaczem, chyba z porównywalnym stażem kręcenia wędek jak ja tylko mi to trochę lepiej wychodzi  jak i innym amatorom. Miłego dnia życzę



#279 OFFLINE   verwa

verwa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów

Napisano 27 maj 2013 - 15:15

Witam kolegów :)

Widzę,że opacznie wątek zboczył nie w kierunku zapytania i prośby o porady fachowców,  zaproponowano mi blank Avida 7-18 12lb..,chodzi o to czy sprosta 10-20g + guma z nastawieniem na sandała ,czy jest wystarczająco czuły (szczyt w  opadzie ). jak z dołem ( sztywność blanku). inne propozycje miały dotyczyć blanków w podobnym budżecie,,ale dzięki za wszystkie opinie.

 

pozdrawiam Darek



#280 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 27 maj 2013 - 15:35

Gdzie kolego coś zanegowałem ? szczerze mówiąc wszystko mi jedno  kto jak zboi kije bo to jego wędkarstwo jego pieniądze jego czas i jego wizja ,jeżeli ktoś wstawia wątek i prosi o poradę i takiej udzielam to czemu robisz zarzuty że ledwo kija skręcił a jest już expertem , expertem nie jestem jeżeli chodzi o kręcenie kii , zająłem się sprawą bo pomimo poszukiwań jakoś nie było dane kupić gotowca który spełniałby duże wymagania stawiane metodzie . Jakoś opłaciło się bo temat pomimo trudności jak na razie stopniowo ogarniam i coraz lepiej mi to wychodzi .Rok temu to był rok temu jak zauważyłeś, za rok może będą jakieś inne , może lepsze blanki chociaż z tych jestem już bardzo happy .Ponad dwadzieścia lat temu jak zaczynałem zabawę z sandaczem i gumą łowiło się też inaczej ,inny był sprzęt inne przynęty i inne techniki,  jednak jakimś dziwnym trafem łowiłem zawsze więcej niż inni więc jednak wydaje mi się że coś do powiedzenia mam jeżeli o sandacza chodzi , to co cie tak kolego drażni to to że potraktowałem tak jak potraktowałem twojego koleżkę z pewnej pracowni który o składaniu wędek wie tyle ile ja o połowach wielorybów na muchę , robi to nieudolnie i jest partaczem, chyba z porównywalnym stażem kręcenia wędek jak ja tylko mi to trochę lepiej wychodzi  jak i innym amatorom. Miłego dnia życzę

 

Uderz w stół, a nożyce się odezwą :)

Czemu tak osobiście odbierasz posta? Chociaż nie ukrywam, Twoje niektóre wypowiedzi są dość ortodoksyjne, ale czasowo ;)  znalezienia czegoś innego.

 

Jakiego koleżkę, Panie z BRC, bo nawet nie wiem, jak ma Pan na imię, czy jestem koleżką, kolegą, znajomym, rodziną, zwierzchnikiem lub sąsiadem?

 

Otóż nie jestem.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz