Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki pstrągowe - nowy artykuł

artykuł pstrąg blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2008 - 18:53

ja tez cos nie cos na ten temat wiem ... przynajmniej mi sie tak wydaje ;) ale czekam cierpliwie na propozycje rodbuilderow :D

#22 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 13 marzec 2008 - 18:58

Dzięki Bujo, ale pośpiechu nie ma, na razie cztam, macam, gnę <_<. Mam pewien zamysł ale brak mu wykończenia

#23 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 marzec 2008 - 19:07

Jestem zwolennikiem fabrycznych kijów uznanych firm.
W momencie zakupu widzę kijaszek i czuję jego pracę.
Mam świadomość co kupuję i co z tym zrobię nad wodą.
Zanim podjąłem decyzję o kupnie danego modelu szukałem info o produkcie lub starałem się dotrzeć do kogoś kto ma i użytkuje spina. Tak było do tej pory...
Przeczytawszy tekst i zobaczywszy fotki jak również wcześniej czytając posty na Forum o składanych kijach na zamówienie pod gusta zlecającego, mam zamiar uzbroić się w cierpliwość i zamówić dla siebie coś, co w moim odczuciu jest kijem pstrągowo-lipieniowo-kleniowo-uniwersałem.
Od 2,8 - 3 METRY do góra 15 gram. ZASKOCZENIE...?
Każdy ma jakieś upodobania i preferencje...
Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Pozdrawiam

#24 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2008 - 19:31

Bardzo ciekawy i wartościowy cykl artykułów.
Nie mam wielkiego doświadczenia w poławianiu kropków, ale widzę że podobnie sobie wyobrażam wędki pstrągowe.
Krótka - do wydłubywania pstrążków z krzaków na małych rzeczkach - tj. 7 stóp do 14g i o mocy do 10 lbs oraz 8'6 do 21g i do 15 lbs na poważne pstrągi z większych cieków.


#25 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 13 marzec 2008 - 19:32

Czy można byłoby podawać orientacyjne ceny wędek w tym jakże interesującym cyklu?

#26 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2008 - 19:40

Orientacyjna cena takiej wędki zaczyna się od ok. 550 PLN wzwyż w zależności od dodatków...Jeśli jestem w błędzie to proszę o korektę.

#27 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2008 - 19:43

@all
bardzo się cieszę że kolejny odcinek z cyklu się podoba :mellow: mam nadzieję że zdopinguje to chłopaków do pisania!

@Thymallus
to bardzo miłe Andrzeju, ale odbierając gratulację czuję się nieswojo, bo jeżeli mi czegoś można gratulować to tylko pomysłu na ten cykl. Reszta gratulacji należy się naszym Użytkownikom-rodbuilderom, którzy chcą w tej formie dzielić się z innymi jerkbaitowiczami swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem

@MGOR
nie

-----------

No dobra, a teraz tochę merytorycznie, bo jest trochę ciekawych rzeczy napisanych które oprócz ochów i achów warte byłby rozwinięcia.

Jeżeli można to mam dwie prośby do Łukasza Masiaka:

Zestaw 8 przelotek alconite fuji ułożony klasycznie bez przelotki szczytowej waży 3,185 g (blang 12 10 , 8-blag 77,666 ) przy zestawie do zbrojenia spiralnego waży(7 przelotek) 1,987 g –jest lżejszy o prawie 38 %

Wymieniłeś zestaw przelotek do zbrojenia klasycznego - a jaki zestaw przelotek służy do zbrojenia spiralnego w Twoim przykładzie? Piszesz że dajesz 1 przelotkę mniej a różnica w wadze wynosi 38% - no, to nie mówimy o wadze jednej przelotki jak mniemam, tylko o innej rozmiarówce całego zestawu?

Pozdrawiam



#28 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 13 marzec 2008 - 19:46

Jestem zwolennikiem fabrycznych kijów uznanych firm.
W momencie zakupu widzę kijaszek i czuję jego pracę.
Mam świadomość co kupuję i co z tym zrobię nad wodą.
(...)
Pozdrawiam

Poprosiłem Daniela by na zlot nad Kwisą przywiózł mi nie gotową wędkę, tylko blank z przyklejonymi taśmą samoprzylepną przelotkami a uchwyt by był po prostu założony na blank. Można by było jeszcze pokusić się o wyważenie. W ten sposób można mniej więcej stwierdzić to, co sprawdzisz w sklepie. Reszta to w większości kosmetyka.

#29 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 13 marzec 2008 - 20:17

Fajny artykuł i myślę, że dzięki takim publikacjom wielu niezdecydowanych się przełamie i zamówi tą PIERWSZĄ wędkę od rodmakera :D
Piękna to ścieżka, ale stety w jedną stronę...żadne shimano lub hm 1500 nie dorówna tylko intermediate modulus od jednego z kilku Magików :mellow:

Użytkownicy pacifica napiszcie coś o tym cudzie. W zasadzie się już zdecydowałem, ale chętnie poczytam :lol:
Pzdr

#30 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 marzec 2008 - 20:49

Paskud Pomorski

Dużo by o tym pisać ale właśnie spiralne rozmieszczenie przelotek eliminuje skręcanie blanku. Odpowiednia rozmiarówka i rozłożenie przelotek sprawia ,że siły działają bardzo równomiernie na blank . Zbrojenie spiralne powstało głównie z myślą o bardzo mocnych wędziskach , gdzie bardzo ważne jest aby walczyć tylko z dużą rybą , a nie również z wędziskiem. Ma jednak ono sporo zalet w innych typach blanków.
PS. Zbudowaliśmy kilkadziesiąt castingów w ten sposób –nie licząc modeli testowych-nie było reklamacji.

Friko
Layup to proces laminowania blanku przy użyciu innego materiału oplotu lub innych technologii . Sprawia ,że blank generuje więcej mocy jest lżejszy i czulszy-jak dokładnie przebiega ten proces i przy użyciu jakich materiałów wie tylko producent. ATCIII+ to nasz roboczy opis podkreślający stopień zaawansowania technologicznego blanku.
Jak słusznie zauważyłeś masa o 38% nie może być zredukowana przez brak jednej przelotki. Nie podam rozmiarówki , gdyż jest to efekt bardzo ciężkiej pracy mojej i Grzegorza. W każdym razie –nie teraz <_< .Cały system zbrojenia spiralnego to materiał na bardzo obszerny artykuł .Wymaga zupełnie innego spojrzenia na blank . Podanie rozmiarówki jest tylko jednym z elementów układanki . Jak możesz zauważyć masę podałem w stosunku do rozstawu 8 przelotek + szczyt ,a blank dł .60 jest bardzo często zbrojony w 9 wtedy różnica była by dużo większa. Ostatnio zbudowaliśmy sporo dłuższych castów 7-8 stóp wyszły w tym systemie potwornie dynamiczne, czułe i rzutne.

Łukasz


#31 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 13 marzec 2008 - 21:21

Artykuły świetne! Gratuluję! :D :D

Ale mam pytanie do rod-builderów:

Odwiedziłem taką stronkę:

http://www.travelrod...549/5523288.htm

i zainteresowały mnie warunki, które oferuje Wasz amerykański kolega. Czy pracujecie w podobny sposób, np. robicie wędkę pod kołowrotek? Proszę n ie zwracajcie uwagi, że jest to 3 częściowy travel.

Dziękuję za odpowiedź! :D

#32 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 13 marzec 2008 - 21:26

Arty z serii Rodbuilderzy prezentują należą do moich ulubionych gratuluje :D

#33 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2008 - 22:04

W takim razie pytanie do chłopaków z Art-Roda:

ugięcie jest bardziej płynne, z początku, przy małym nacisku bardzo szczytowe, przechodzi równo w głęboki łuk

Jezeli to jest ten blank na ktorym jeden z kijow ogladalem podczas wizyty w pracowni, to mysle ze jest to idealna propozycja dla tych ktorzy chcialiby miec kij spinningowy charakterystyka troche przypominajacy wklejanke?



#34 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 13 marzec 2008 - 22:17

To co utkwiło mi w pamięci to rękojeść z ratanu i korka. Bardzo ładny pomysł :D

#35 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 13 marzec 2008 - 22:27

@kryst

za każdym razem pytam klientów przy budowie nowej wędki z jakim kołowrotkiem głownie będzie używana

Pozdr

#36 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 marzec 2008 - 22:39

Łukasz - to tera troszkę technicznie :huh: - potrafie sobie wyobrazić tylko jeden przypadek obciążenia wedziska nie powodującego skręcania blanku a mianowicie sił działających na wędkę w płaszczyźnie wyznaczonej przez osie stopek i ramki przelotek. Siła taka powstaje gdy napinamy wędzisko w kierunku na twarz np. przy zaczepie na wprost nas. Wtedy mogę pojąć, że siły działające przy ugiętym blanku działają mniejwięcej prostopadle do osi wędziska poddając mocowanie przelotki próbie na rozciąganie (przy spinningu) i na ściskanie (przy castingu). Generalnie jest to bardzo teoretyczna sprawa bo wiadomo, że warunki łowienia nie są modelowo idealne. O ile nie potrafie sobie wyobrazić pstrąga niszczącego przelotki o tyle mogę sobie wyobrazić typowe szarpnięcia wędziskiem gdy akurat przynęta się o coś zaczepiła. Co więcej widzę to jako szarpnięcia w innych konfiguracjach kierunku działania sił niż wyżej przytoczona. Zwykle potrafimy szarpnąć w bok albo skosie względem płaszczyzny przelotek. I teraz w przypadku gdy przelotka szczytowa prowadzi żyłkę nie w osi wędziska lecz jakąś odległość od niego, a dodatkowo pierwsza od kołowrotka czy multika również oddala ją o jakąś wartość każde takie boczno-skośne ugięcie wędziska powoduje poprzez przelotki przenoszenie na blank sił skrecających. I tu mogę (czysto teoretycznie) wybrazić sobie możliwość uszkodzenia mocowania przelotek albo uszkodzenia delikatnego blanku przy zbyt dużych obciążeniach (np. po paru browarkach, nic nie bierze, super miejscówa, rzut i o kur... zaczep, wsciekłość, szarpanie :mellow: ) Oczywiście zupełnie zgadzam się z tym, że zrzucenie przelotek w castingu pod blank w typowym zakresie pracy wędki zmniejsza siły skręcające występujące w tym obszarze blanku. To jest sprawa oczywista i nie o to pytałem. Bardziej interesuje mnie fragment przejściowy z góry na dół - czyli owa spirala. Otóż przy pierwszym wspomnianym ugięciu na twarz niestety na tym odcinku spirali powstają już jakieś tam (raczej niezbyt wielkie) siły skręcające. Ale gdy wędzisko castingowe wygięte jest nie tak modelowo ale np całkowicie w prawo (obciążenie boczne w prawo) a spirala jest lewoskrętna (patrząc od rękojeści) to powstają w niej siły skręcające większe niż w spirali prawoskrętnej. Można by rzec więc, że kierunek spirali uzależnić można by było od preferencji łowienia, prawo-leworęczności itp. Można by rzec więc też, że tego rodzaju rowziązanie niestety nie daje równomiernego obciążenia siłami skręcającymi w różnych przypadkach obciążeń wędziska jak rozwiązania klasyczne. Można by rzec również, że z jednej strony im dłuższa spirala tym dla blanku lepiej (dłuższy element do skręcenia- mniejsze obciążenie miejscowe) a z drugiej strony im więcej pod blankiem tym lepiej (biorąc pod uwagę, że zwykle napinamy wędzisko podnosząc je). Można by rzec ostatecznie, że tak naprawde rozwiązanie spiralne jest takim półśrodkiem do zastosowania w castingu celem przybliżenia się do poziomu obciążeń skręcających blank występujących w spinningu. Ot takie mnie przemyślenia przyjszły. A teraz pozwólcie dopić drinka :mellow:

#37 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 marzec 2008 - 22:51

Paskud pomorski

Jesteś bardzo blisko prawdy :D . I wszystko co opisałeś zawiera te same pytania i problemy które mnie trapiły, kiedy nasza pracownia była zagorzałym przeciwnikiem zbrojenia spiralnego -potem się to zmieniło poprzez inne spojrzenie na ten temat.. . Nigdy nie rozkładam przelotek czy to normalnie , czy spiralnie, aby uwzględniało modelowe ugięcie w jednej płaszczyźnie -myślę że wiele osób by zemdlało jak by zobaczyło jakim próbom podajemy wędziska . Podobnie jestem przeciwnikiem testów rzutowych -ołowianym ciężarkiem , na otwartym terenie. Kijek pstrągowy np. sprawdzamy rzucając z ograniczonego np. krzakami miejsca typową przynętą pstrągową –jak kijek nie spełnia tego zadania to na nic rekordy odległości.

Łukasz


#38 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 marzec 2008 - 23:01

Myślałem, myślałem i wymyśliłem - przelotki łożyskowane, obracające się w pewnym zakresie kątowym względem blanku. Kierunek sił działających na przelotki same wskażą w jakim położeniu ma pracować przelotka aby nie skręcała blanku. Siadam do autocada a projekt wysyłam do fuji :mellow: :mellow: :mellow:

#39 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 14 marzec 2008 - 13:53

:lol: Dobre rozwiązanie. Ale na Nobla raczej nie licz :mellow:
Póki co blanki były, są i będą zginane i skręcane. I trudno.


#40 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 14 marzec 2008 - 14:02

Bardzo fajnie przedstawiony artykuł, miło się czyta :D Zapewne i tak nie będę miał takich kijków ale poczytać o nich zawszze można z przyjemnością :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, pstrąg, blank