Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki pstrągowe - nowy artykuł

artykuł pstrąg blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Art-Rod

Art-Rod

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 marzec 2008 - 14:35

@Friko
Uogólniając tak mażna powiedzieć, tylko że w Pac Bay nie ma przywar wklejki..

#42 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 marzec 2008 - 16:09

Jak zwykle przylazłem spóżniony , ale trzy grosze dorzucę . Cykle prezentacyjne są nam wszystkim potrzebne . Tym którzy demonstrują własne konstrukcje , i własne sposoby robienia z nich użytku , i nam odbiorcom i potencjalnym naśladowcom . Pożytek jest obopólny , jedni weryfikują publicznie swoje talenty , inni przyjmą nieco poszerzonej wiedzy . Nie jest to tradycyjnie gówniany , reklamowy matrix , czyli mizeria + slogany + orientalna technologia , który włada masą . Mamy tutaj kawał rzeczywistości poparty wiedzą sprzętową i doświadczeniem autorów . To lubię ..

#43 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2008 - 18:04

@Friko
Uogólniając tak mażna powiedzieć, tylko że w Pac Bay nie ma przywar wklejki..


To miałem na myśli. Jest nadal wielu wędkarzy którzy nie wyobrażają sobie innej wędki do finezyjnego łowienia jak wklejanka :( myślę że warto by było gdyby spróbowali tego kijka - bo dostaliby do reki szybki spinning z miekka szczytowka, z jednej strony normalny kij, z drugiej przypominajacy troche cos co znaja :unsure:

#44 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 14 marzec 2008 - 21:19

Używam poprzedniej wersji Pacifica- zbrojony w FC. Kijem się bardzo dobrze operuje w krzakach, miękka szczytówka działa jak katapulta- wyjmowałem na nim pięćdziesiątaki, dawał radę bez problemu- ma mocny dolnik. Jedyna jego wada to brak uchwytu pierścieniowego :D, też mi się taki podoba. To jest mój najczęściej używany kij, tylko w zimie lub na wodzie gdzie można spotkać dużą rybę używam mocniejszej wędki. Jeszcze jedno- moim zdaniem nie jest to kij do paprochów.

Ten cykl jest świetnym pomysłem.

#45 OFFLINE   Art-Rod

Art-Rod

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 marzec 2008 - 22:32

@Mysha
Aktualna edycja tego blanku jest trochę zmodyfikowana, nie nadaje się na paprochy, ale gumy 5cm na główkach 3gr plus obsługuje znakomicie.. szczytówka wysubtelniała i naddaje się już przy niewielkim oporze.
A na tym polegają usługi rodmakera, że dopasowuje się rękojeść pod każdy gust i prawie wszystko jest możliwe haha.. najważniejsza jest wizja.

#46 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 15 marzec 2008 - 15:24

Temat bardzo zajmujący...
„Najważniejsza jest wizja” – no właśnie, od jakiegoś czasu szperam po stronach różnych pracowni w poszukiwaniu blanku, który posłużyłby do zmaterializowania mojej wizji. Otóż, chodzi o wędkę przeznaczoną do obsługiwania niewielkich twisterków (3 i 4 cm) na 1-2 gramowych główkach oraz podobnej wielkości jigów. Niezbyt długa, ale i nie krótka, coś w granicach 230-240. Łowisko to małe rzeczki (2-3 metrowe) z niewielkimi głęboczkami. Ponadto, wędka powinna dobrze współpracować i z plecionką i żyłką. Wstępnie też zastanawiałem się właśnie nad blankiem Pacific, jednak po przeczytaniu powyższych postów już odpuszczam... Dość popularny do takich łowów jest Wild River WS76MLF2, a może coś z Seekera albo...
Pozdrawiam,
Marcin.


#47 OFFLINE   mirat

mirat

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Mirek

Napisano 15 marzec 2008 - 16:42

Bardzo sprawnie napisany artykół przybliżający pare konkretnych blanków uzbrojonych w różnych pracowniach kawał dobrej roboty.

PS. Muszę przyznać że jest i tam mój faworyt którego mam nadziej już za ok. dwa tygodnie mieć.

#48 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 16 marzec 2008 - 00:16

A ja nadal nie rozumiem, po co zbrojenie spiralne do wedek na pstragi :wacko: Ujmujac jedna przelotke uzyskujemy 38% lzejszy zestaw przelotek? I co, skoro to nieco ponad 1 gram? Jest to odczuwalne? Jak sie ma waga zestawu przelotek do mozliwosci rucania lekkimi przynetami? W zaman dostajemy mymuszone spiralne wysnuwanie sie linki, co wplywa na zwiekszenie nacisku linki na przelotki, tzn zwieksza sie tarcie, a za tym hamowanie linki. A to mi sie nie pasuje :wacko:

#49 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2008 - 00:32

Ramay

To nie jest do końca tak ,podana różnica to tylko waga przelotek , nie uwzględnia wagi omotek i lakieru –a to też trochę waży. Ponadto każda omotka usztywnia blank na odcinku około 2 cm –co sprawia gorsze uruchamianie blanku. Spróbuj proszę założyć tak jak potrafisz 3 omotki na odcinku 30 cm oraz dwie i zobacz jaka jest różnica . W ostatniej fazie wyrzutu skręcamy nadgarstek w lewo (praworęczni ) lub prawo (leworęczni ) największe opory są po zewnętrznej stronie ringa przelotki - przy multiplikatorze nie ma pętli jak w korbie-i potrzeby budowania stozka. Rodbuilderom radzę zamontować przelotki na luźno na taśmę i po paru rzutach sprawdzić jak się naturalnie ułożą na blanku. Nie mam zamiaru udowadniać niczego na siłę ale bardzo chętnie podejmę wyzwanie z jakąkolwiek pracownią aby sprawdzić który blank spiralny czy zwykły rzuca łatwiej w opisanym c.w. –ja swoich wyników jestem pewien.

Pozdrawiam

Łukasz


#50 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 marzec 2008 - 00:41

Nadal nie kumam - odnoszę wrażenie ze układ odniesienia znaczy multi i przelotki nie ulega zmianie - tzn na jednym pręcie - blanku - osadzone na sztywno są oba - multi i przelotki. Tak na logikę to czy rzucamy lewą ręką czy prawą nogą nie zmienia tego układu? czy nie lepiej zamiast zmniejszać o jedną przelotke z 9 (plus omotki i lakier - sam jestem ciekaw jaka byłaby waga przelotki i omotek, moim zdaniem ... mała??) zamontować lżejsze przelotki?? nie wiem, jakieś tytany zamiast alconitów??
Ja jestem całkowitym lamerem w tym temacie ale chciałbym coś się nauczyć od bardziej doświadczonych.

#51 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2008 - 00:51

Standerus

Różnica ta nie wynika z jednej przelotki ale całej rozmiarówki która jest zmieniona-oznacza to np krótsze omotki. Chodzi generalnie o usztywnienie blanku przez omotkę –weź proszę jakikolwiek kawałek balnku i zobacz jak każda dodatkowa omotka zmienia jego prace. Ponadto są inne aspekty jak masa całkowita zestawu i pojedynczej przelotki w stosunku na element blanku-wędki do woblerów i nielotów lepiej np. zbroić a w alconite lub sic (nie wszystkie blanki oczywiście) niż tytany. Wędka to narzędzie i ma spełniać określona funkcje na rybach.

Łukasz


#52 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 16 marzec 2008 - 00:56

Lukasz,
tu pewnie masz racje, nie znam sie na zbrojeniu wiec pytam. Jesli przyjmiemy ze ta ujmowana lub nie, przelotka jest jednostopkowa to zarówno waga omotki i lakieru spadnie o ok 50% w stosunku do dwustopkowych i tu wiemy co zakladac. :mellow: To faza wyrzutu, a mnie interesuje co dalej. Jak wplywa spiralne ulozenie przelotek na wyhamowywanie linki? Czy ujecie 1 lub 2cm usztywninia kija, plus masa przelotki, oplotki i lakieru,(niechby to i 3 gr bylo) rekompensuje z naddatkiem! (bo tylko wtedy ma to dla mnie sens) hamowanie linki?




#53 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2008 - 01:02

Ramay

Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć multiplikator wysnuwa linke prosto -opory idą po po zewnetrznej stronie ringa przelotki -zawsze Czym mniej oporów napotka linka liczba przelotek oraz wędka bedzie jak najbardziej zblizona do formy wyjsciowej blanku tym łatwiej się rzuci lekkim wabikiem-wedki rzutowe buduje sie jescze inaczej , ale do łoweinia sie nie nadają .

Pozdrawiam

Łukasz

#54 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 marzec 2008 - 01:02

No tak, ale albo zależy nam na maksymalnym odchudzeniu zestawu (stąd chyba dwie drogi - mniej przelotek lub lżejsze??) albo chcemy go dociążyć i stosujemy ciężkie przelotki zeby kij odpowiednio pracował i wtedy co za różnica skoro i tak ma byc ciężki?? Nie do końca rozumiem jak to działa bo jak dla mnie to jest sprzeczność :wacko: i rozumiem teraz jeszcze mniej niż na początku

#55 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2008 - 01:07

Standerus nic na to nie poradzę, starałem się wyrażać dość jasno, ale jeszce raz -spiralnie otrzymujemy wagę podobną do większej ilości zestawu przelotek tytanowych -ale cięższe miejscowo przelotki uruchamiaja blank -pozostaje porównanie dwóch wędzisk i wybranie tego co Ci pasuje .Na razie starczy jutro -dziś o 5 na pstruchy jadę :mellow:
Łukasz

#56 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 16 marzec 2008 - 01:38

no to jeszcze inaczej:
interesuje mnie, odcinek od multiplikatora do ostatniej przelotki, bo tam mamy opory, ale tylko od momentu gdy linka, w moim przypadku plecionka, jest w biegu. Jak napisales, multik wysnuwa link prosto i ona chcialaby biec prosto do przelotki na szczytówce. W ukladzie spiralnym, inaczej jak w prostym jest ona lamana ze stalymi (ciaglymi) punktami podparcia. I w tych punktach naciska na przelotki zwiekszajac tarcie. (T=μN, gdzie T tarcie, μ-wsp. tarcia zalezny od rodzajów pow. N-sila nacisku) W ukladzie prostym, ten nacisk jest minimalny, a w ulozeniu idealnym(czysto teoretycznie, jest mozliwe ze nie dotyka zadnej przelotki :mellow:

#57 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 16 marzec 2008 - 08:29

Ramay, Standerus.

Abstrahujac od fizyki, wzorów i wyliczeń. Na temat spiralnego zbrojenia castingów powiem tak.
Dwa lata temu odwiedziłem pracownie Rodmas i Łukasz pokazał mi dwa prototypowe kije zbudowane na takim samym blanku, był to shikari SHX o mocy 10 lb i c/w 2-10g. Jeden kij miał przelotki montowane spiralnie, drugi klasycznie. Poza róznicą w wygladzie, kij spiralny miał mniej przelotek. W obu przypadkach były to alconity.
Poszliśmy na pobliski trawnik i zacząłem rzucać 4 cm gumka na 2g głowce. Dla mnie paproch. W Obu przypadkach do uchwytu był dokręcony Scorpion 1001 Mg z 6 funtową plecionką sufix. Po zrobieniu kilkunastu rzutów każdym kijem zauwarzyłem odczuwalną różnice w odległosciach przy tak lekkim wabiku na korzyść kija zbrojonego spiralnie. Kij wyraźnie uruchamiał się lepiej przy mniejszej wadze przynety. Żeby nie poddać się sugestii test powtórzyłem jeszcze raz i wynik był podobny...Myślę, ze efekt byłby jeszcze bardziej widoczny gdyby do testów uzyć conquesta 51 S. Od tej pamiętniej chwili uznałem, ze kij do lekkiego łowienia z multiplikatorem w moim przypadku bedzie zbrojony TYLKO w spirali...

pozd JW :D

a tak by the way to jestem ciekawy czy któryś z naszych polskich rodbulderów odwarzyłby się na zbudowanie i opisanie w tym cyklu castingowego kija na..... bolenie

#58 OFFLINE   traker

traker

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 190 postów
  • Lokalizacjaokolice Stargardu Szcz.

Napisano 16 marzec 2008 - 14:21

Fajny artykuł, fajne kijki, mi osobiście bardzo podobają się te ze spiralnymi przelotkami. :D

#59 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2008 - 16:22

O, widze ze artykuł pobudził kilka osób do myślenia, bardzo się cieszę i sam chętnie przyłączę się do rozmowy:

@Jerzy

jeżeli piszesz o swoim spin jigu i o kiju Thymallusa wykonanym na identycznym blanku w sposob klasyczny to ja musze sie podzielic swoim spostrzezeniem ze nie zauwazylem zadej praktycznej roznicy w odleglosciach rzutowych podczas testow nad Powidzem, przyneta wazyla ok 9 gram jak pamietasz. Plus kwestia krotszego dolnika / wiekszej dlugosci uzytkowej w Twoim kiju.

Nawet najzagrzalsi zwolennicy spirali nie twierdza, ze atutem zastosowania tego systemu jest osiagani wiekszych odleglosci wyrzutowych - jesli w ogole takie porownanie ma sens, bo wybor zbrojenia spiralnego moze byc czesto dyktowany przez charakter blanku ktorego klasycznie uzbroic moze sie zwyczajnie nie dac zeby nie wyszla z tego koarykatura

@Łukasz

piszesz jak rozumiem o mostkowieniu blanku czyli o tym o czym rozmawialismy. Omotka przelotki w rozmiarze 5 do 6 L ma długość ok 6mm - w jaki sposob to usztywnia blank na odcinku 2cm ? Przyznam ze do tej pory spotykałem sie raczej ze stwierdzeniami ze przesztywnienie blanku na skutek zastosowania przelotek jest pomijalne totez nigdy nie analizowałem tego zagadnienia

Pozdrawiam :D

#60 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 16 marzec 2008 - 16:36

Dla mnie spiralne zbrojenie ma sens w dwóch przypadkach. Pierwsze praktycznie stosowane w konstrukcjach wielu firm - wędki do flippingu i ciężkiej orki oraz ... Wędki klasu UL. Moim zdaniem jedna przelotka mniej to już dużo. Tradycyjne zbrojenie po prostu moze z takiej wedki (na blanku 6lb) doprowadzić do sytuacji którą krótko można opisać - flak po pasztetowej, a to dla mnie nieakceptowalne. Mam wedke 8lb (moc szacuje na 10lb) i nie widze tam miejsca na spirala.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, pstrąg, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych