Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki pstrągowe - nowy artykuł

artykuł pstrąg blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2008 - 16:44

... a z mojego punktu widzenia jest tak ze sa takie blanki ktore trudno zbroi sie klasycznie, zeby to mialo rece i nogi... nie wiem czy podobne ograniczenia dotycza zbrojenia spiralnego, tj. czy sa przeciwskazania do zbrojenia spiralnego :unsure: teoretycznie byc nie powinno ale...

#62 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2008 - 16:56

Friko

Stopka może i ma 6 mm ale zobacz na jakiej długości blank mostkuje –w zależności od średnicy blanku jest to 1 cm do 2 cm . Nie przytaczaj proszę testów z 9 gramowa przynętą dla kija o cw do 10 g -przy takim ciężarze przelotki mogą być w poprzek a i tak poleci . Jak już napisałem wcześniej możesz uzbroić lajta po swojemu a ja po swojemu a niezależna osoba sprawdzi w którym przypadku lżejsza przynęta uruchamia blank szybciej , oraz który blank zachował przy tym dynamikę. Wielokrotnie robiłem te same blanki w obu wariantach –każda osoba która miała kij spiralny i zbrojony standardowo w ręku nie wierzyła ,że to ten sam blank. A jak wiesz przy standardowych kijach też raczej zbroje oszczędnie. Zbrojenie spiralne daje różne efekty w każdym blanku i raz je warto stosować a raz nie –zależy od blanku i klienta. Ja traktuję to jako rozszerzenie mojego warsztatu , co owocuje lepszym dopasowaniem kija do klienta.
Ponadto castingi ul na ogół buduje się na blankach spinningowych . Dałbyś na 6 stopowym spinningu 10 przelotek ?

Ramay przeczytaj uważnie proszę moje wcześniejsze posty –linka czy to przy standardowym czy spiralnym zbrojeniu trze o przelotki i nie ma to takiego wpływu na łatwość rzutu jak uruchamianie się blanku. Przynajmniej w warunkach wędkarskich.

Remek jak będę miał elitkę 8lb na warsztacie to może będzie okazja do porównania -tak dość ciężko jest coś stwierdzić

Łukasz


#63 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 16 marzec 2008 - 18:09

@Friko, nie nie miałem na myśli swojego spinjiga i kija Thymallusa tylko prototypowe kije jakie Łukasz dał mi do ręki. Jeszcze wówczas mój kij którym rzucałeś w Powidzu nie istniał.. :D
Ponadto wspomniałem, że rzuty dokonywałem przynętą o masie maksymalnej 3,5g. Wniosek z tej lekcji był jeden. Nawet przy kiju o deklarowanej mocy 10 funtów i długości 6 stóp czuć było, że spiralnie uzbrojony rzuca lepiej wabiki z dolnego c/w. I nadal tak twierdzę mimo, że od tamtej chwili miałem w rękach kilka razy podobne wedziska zbrojone klasycznie. Myślę Remek, ze twój 5S66LF też zyskałby, gdyby te tytany skrecały w lewą stronę

Przy większej masie wabików jak wspomniany przez ciebie Pawle 5cm manns na 6g głowce (około 9g) leci daleko i róznic w dystansie nie widac między różnymi typami zbrojenia. Taka przynetę rzucę tez daleko z 17 funtowego Lamiglasa czy Avida o podobnej mocy i niekoniecznie tego MM ;) .

Mój spinnjig ma te zaletę, ze faktycznie ładuje się od 2-3g Najmniejszą przynetą jaką stosowałem był woblerek Salmo Tiny S o masie 2,5g jesli dobrze pamiętam. Kij ładował się wyrażnie choć szczytowo, ale rzuty były conajwyżej średnie, problem leżał jednak po stronie multiplikatora. Curado 101D nawet po wymianie łożysk na ABEC 5 nie nadaje się do rzutów takimi wabikami (skutecznych i co ważne powtarzalnych!!).. Jestem jednak pewny, ze z lżejszym młynkiem łowiłoby się dobrze..

pozd JW :D

#64 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2008 - 18:17

raz je warto stosować a raz nie


no właśnie, a kiedy nie warto?

odnośnie efektu omotki - je nie widzę tego, dlatego pytałem. Wiem natomiast że wielu rodbuilderów w USA wykonuje bardzo długie omotki i zawsze zastanawiam się po co? Np - widziałem kij spinningowy z pracowni - podobno - Georga Rotha - który był uzbrojony w bardzo lekkie przelotki - L'ki w rozmiarze 6 lub 7 jesli pamiec mnie nie myli pomimo swoich 25lb, i do tych przelotek były zaserowane bardzo długie omotki, długości dobrze ponad 1 cm.

Natomiast oczywiscie omotki i lakier dodają wagi. Tom Kirkman zdaje się opublikował jakiś tekst na ten temat, mogę to wyszperać - gdzie zostały zważone nici i lakier i w sumie wyszło na to że, zwłaszcza przy małych przelotkach, porównanie wagi przleotki do wagi jej mocowania daje zauważalny procent. W liczbach bezwględnych mówimy oczywiście o bardzo małych wartościach.

#65 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 16 marzec 2008 - 21:20

Witam,
Mam ATC -Shikari SJ 601, uzbrojony a raczej przezbrojony przez Łukasza w spiralę, piszę przezbrojony bo pierwotnie był uzbrojony zgodnie z conceptem Fuji klasycznie.
Najważniejsza różnica jaką odrazu odczułem to bezproblemowe ( powtarzalne ) posyłanie Meppsa nr 1 tam gdzie chcę. Jak kijek był uzbrojony klasycznie to miałem czasami problemy z powtarzalnością rzutu Meppsem nr 2.
Pdchodziłem do zbrojenia spiralnego bardzo sceptycznie: wygląda głupio i w ogóle myślałem, że to jakieś fanaberie zmanierowanych jankesów. Dałem się namówić i powiem, że już żadnego castingu nie uzbroję klasycznie.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie rzutów w górnym zakresie wagowym, jak zaczynałem swoją zabawę z castingiem to multik miałem spasowany ze zwykłym spiningiem i przynętami w granicach max C.W. rzucałem bezproblemowo, także porównywanie komfortu odległości i celności z przynętami z maksymalnego ciężaru dedykowanego do wędki chyba mija się z celem. Jak ktoś chce łowić lekko a nawet bardzo lekko to spirala jest wg mnie ( ale i nie tylko) najwłaścwszym rozwiązaniem.
Pzdr.
Tarłoś


Myślę, że różnica w wadze kompletu przelotek do zbrojenia klasycznego i do zbrojenia w spirale nie wynika tylko z ich miejszej ilości .<_<

#66 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 marzec 2008 - 10:46

i powiem, że już żadnego castingu nie uzbroję klasycznie.



Nawet ciężkiej jerkówki?? Kija do łowienia łososi czy głowatek?? Bo jeśli tak to chętnie usłyszałebym kilka argumentów za tym. I to nie ze złośliwości, po prostu żeby się czegoś douczyć :D

#67 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 10:51

Witam,

Mialem okazje lapac wedka wykonana przez pracownie Rodmas dla @Ramaya.

Nie wiem jaki wplyw zbrojenie spiralne moze miec na taka wedke.Jego jest uzbrojona klasycznie. Faktem jest ze zestrojona razem z Calcutta 51SS daje sie rzucac lekkimi wabikami na dosc duze odleglosci. Jak ma sie to w metrach nie mam pojecia. Wiem natomiast ze Slawkowym woblerem spokojnie mozna wyrzucic cala plecionke 10 lbs jaka mial nawinieta Ramay. Widzialem tez jak spokojnie posylal bardzo lekkiego Sendala pod drugi brzeg rzeki.

Moja idea wedki pstragowej jest jednak troche inna. Moze gdyby byla dluzsza o stope, miala moc powiedzmy 12 lbs i dalej dalo by sie rzucac tak lekkimi woblerkami, sam bym sie na nia zdecydowal.

Pozdrawiam,

Bujo

#68 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 17 marzec 2008 - 10:54

Witam,
nie wiem czy wiesz, że zbrojenie spiralne wymyślono właśnie do ciężkich wędek, a dopiero potem zastosowano je do wędek lżejszych. Nie widzę przeszkód do zbrojenia spiralnego ciężkiej jerkówki i nawet jeszcze cięższych wędek np morskich.
Z tego co wiem nie jestem sam jeżeli chodzi o spiralę do ciężkich kijów.
Pzdr.
Tarłoś

#69 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 marzec 2008 - 10:57

Wiem, ale inna historia kij na marlina, inna jerkówka gdzie łowisz w dół. Argumenty nie frazesy :lol: bo to mało rozwojowe :mellow:

#70 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 17 marzec 2008 - 13:04

Moja idea wedki pstragowej jest jednak troche inna. Moze gdyby byla dluzsza o stope, miala moc powiedzmy 12 lbs i dalej dalo by sie rzucac tak lekkimi woblerkami, sam bym sie na nia zdecydowal.

Pozdrawiam,

Bujo



bujo moze to znak ze pora na kompozyt :mellow:

#71 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 17 marzec 2008 - 13:21

wow, ale fajn a dyskusja wyszla, B)

to powiem tak:

zapytalem:
1. o kije pstragowe, bo to mnie interesuje najbardziej. Pytam z ciekawosci i checia poglebienia wiedzu na ten temat, ostatnio modny. Sam uzywam kija ATC Shikari (SJV 662) 1,98m 6-12lbs 3,5-10,5g Fast zbrojonego klasycznie i bardzo go sobie chwale. Do tego conquesr 51S z lub na wymiane scorpion MG 1001, z PP10lbs.

2. o mozliwosc dalszych rzutów, lekkimi wabikami, bo to temat na forum b. czesty. Ot chociazby Pstrągowy casting - czy to możliwe? Spigota, czy watek Pitta nt odleglosci rzutów. Gdyby tam Jerzy napisal, ze wystarczy zmienic wede na zbrojon spiralnie, to wszystko bylo by jasne. Chyba ze Pitt juz tak lowi, a nie doczytalem

i tylko o to, spirala w kijach >30 rozumiem, nie pytam

Dla mnie kij pstrgowy to 12-14 lbs, nie poszedlbym nigdy na pstragi z kijem 6-10lbs, bo po co? Poza tym, co za sztuka rzucic 3g z kija o cw 2-9 g?
Jak pisal Bujo, z mojego kija bez problemu rozwija sie cala plecionke z q51S, sam rzucal tym zestawem pierwszy raz i szpule bylo widac, woblery 3-5g. Ot dalej mozna, ale sie nie da, mozna ciensza plecionke, wiem, ale dziekuje. Do ciezszysz wobków jest skorpion i dolegosci sa tez zadowalajce, dalej, mogly by byc klopoty z zacieciem;)

Jerzy,
dzieki za odpowiedz i przytoczone testy, bo to do mnie przemawia najbardziej,ale:

rzuty na na sucho na trawniku, nie odaja wszystkiego, wydaje mi sie, ze z mokra plecionka moze byc inaczej, jesli bedzie sie kleic. Zylki raczej nie dotyczy
guma ok 3-3,5g to jednak cos innego jak 3-3,5g wobler

Nie, nie jestem przeciwnikiem zbrojenia spiralnego, ale nie rozumiem doktryny juz nigdy rzadnego, czy tylko i wylacznie.
A dzieki temu watkowi, tez sie troche dowiedzialem, chocby o mostkowaniu, teraz to rozumiem :mellow:


#72 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 13:34

Ramay, ale ja nie mogłem napisać, ze spirala pozwala rzucac dalej bo tego nie wiem. Myślę jednak, ze w wartosciach bezwzględnych, klasyczny system zbrojenia pozwoliłby na lepszy zasieg, choć zapewne byłaby to róznica niewielka i pewnie pomijalna w ogromnej wiekszości sytuacji nad wodą. Moje wnioski dotyczace spirali odnosiły się do faktu, ze spiralny kij lepiej ładował się przy najlżejszych wabikach.. i tylko tyle. Dla mnie to dosć istotna zaleta w przypadku kiedy łowie pstragi a cześciej klenie na małe i lekkie wabiki..

Czy test na trawniku moze byc miarodajny? Dla mnie tak, bo cała róznica polegała na tym, ze wabik spadał na ...ziemie a nie wpadał do wody B). Skupiłem się wyłacznie na odczuciach dotyczących komfortowego rzutu tak niekomfortowymi castingowo wabikami jak 3-4g paproszki.

Te wszystkie rewelacje odnoszą się też wyłącznie do krótkich, precyzyjnych rzutów nad kleniową rzeczka czy kanałem, a nie do walenia 4g woblerkiem na odległosć kilkudziesieciu metrów.

Zazwyczaj niestosuję plecionki do tak maleńkich przynet..

Między kijem 10 lbs a kijem 12 lbs ze stajni ATC/shikari róznica jest minimalna..

pozd JW :D





#73 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 18:39

Witam,

@ Mifek,

Kompozytow jakos nie lubie. Bardziej pasuja mi wysoko-modulowe konstrukcje. Cos tam wykombinuje sobie. Moze to troche potrwac :D :D :D Jakis G Loomis czy Composite Developements.

Pozdrawiam,

Bujo





#74 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 17 marzec 2008 - 18:41

Witam,
@ Mifek,
Kompozytow jakos nie lubie. Bardziej pasuja mi wysoko-modulowe konstrukcje. Cos tam wykombinuje sobie. Moze to troche potrwac :D :D :D Jakis G Loomis czy Composite Developements.
Pozdrawiam,
Bujo


e tam... jakbyś pomchal tym kijkiem i nikt by ci nie powiedzial ze to kompozyt to nie wiem czy byś sam na to wpadl... ja zreszta do tej pory w niektorych sytuacjach nie moge w to uwierzyc :mellow:

#75 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 17 marzec 2008 - 18:50

Witam,

@Mifek,

Mozesz powiedziec co to za konstrukcja?

Bujo

#76 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 17 marzec 2008 - 19:01

Witam,

@Mifek,

Mozesz powiedziec co to za konstrukcja?

Bujo


CB662 skrócony do 6' i zbrojony spiralnie. ( nie wiem czy to coś dało w kiju o tej mocy, ale rzuca sie pieknie... i łowi tez :mellow:

jak dobrz epamiętam do peresada ma kijka na tym samym blanku - bez skracania.


#77 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 18 marzec 2008 - 22:31

kurcze Jerzy, skoro napisales:


...Jeden kij miał przelotki montowane spiralnie, drugi klasycznie. Poza róznicą w wygladzie, kij spiralny miał mniej przelotek. W obu przypadkach były to alconity.
Poszliśmy na pobliski trawnik i zacząłem rzucać 4 cm gumka na 2g głowce. Dla mnie paproch. W Obu przypadkach do uchwytu był dokręcony Scorpion 1001 Mg z 6 funtową plecionką sufix. Po zrobieniu kilkunastu rzutów każdym kijem zauwarzyłem odczuwalną różnice w odległosciach przy tak lekkim wabiku na korzyść kija zbrojonego spiralnie. Kij wyraźnie uruchamiał się lepiej przy mniejszej wadze przynety. Żeby nie poddać się sugestii test powtórzyłem jeszcze raz i wynik był podobny...Myślę, ze efekt byłby jeszcze bardziej widoczny gdyby do testów uzyć conquesta 51 S. Od tej pamiętniej chwili uznałem, ze kij do lekkiego łowienia z multiplikatorem w moim przypadku bedzie zbrojony TYLKO w spirali...

to zrozumialem, ze to wiesz, bo sprawdziles, i bylem ciekaw jaka jes skale tej róznicy, (metry, procenty)

a teraz piszesz

Ramay, ale ja nie mogłem napisać, ze spirala pozwala rzucac dalej bo tego nie wiem. Myślę jednak, ze w wartosciach bezwzględnych, klasyczny system zbrojenia pozwoliłby na lepszy zasieg, choć zapewne byłaby to róznica niewielka i pewnie pomijalna w ogromnej wiekszości sytuacji nad wodą. Moje wnioski dotyczace spirali odnosiły się do faktu, ze spiralny kij lepiej ładował się przy najlżejszych wabikach.. i tylko tyle. Dla mnie to dosć istotna zaleta w przypadku kiedy łowie pstragi a cześciej klenie na małe i lekkie wabiki..

widaj im dalej od szkoly, mam wieksze problemy z czytaniem, ze zrozumieniem :mellow:
A co do reszty, to calkowita zgoda, ja tylko trzymajac sie watku, pytalem wylacznie, o wedki na pstragi(wg mojej subiektywnej definicji takiej wedki), ani silniejsze ani lzejsze, bo tu wszystko jasne, a wyjasnienia Lukasza absolutnie wystarczajace i konkretne



#78 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 18 marzec 2008 - 22:43

Juras!! Moje wnioski dotyczyły wyłacznie najlzejszych wabików. Tak !! Ten kij z spiralą rzucał lepiej najlżejsze wabiki. W pojeciu lepiej mieści się zarówno, dalej, celniej, bardziej powtarzalnie czy komfortowo. No niestety tu na forum jesteśmy zmuszeni do uzywania pojęć bardziej ogólnych. W przypadku łowienia na maleńskiej rzeczce max 10m w moim subiektywnym odczuciu taki spiralny kij spisywałby się odczuwalnie lepiej.

Gdyby na te prototypu załozyć 5cm kopyto na 6g jigu to różnica byłaby pewnie pomijalna, albo z przewagą kija zbrojonego klasycznie, oczywiście w kontekscie posłania wabika na wiekszą odległosć. Zauważ jeszcze jedną rzecz. Jaki kije najcześciej zbroi się spiralnie? Albo Lajtowe wędki z powodów wymienionych wyżej, albo kije na GT Trevaly czy Żaglice z powodu ogromnych przeciażeń i skręcań jakim podlegają takie kije w trakcie holu.

pozd JW :D



#79 OFFLINE   Ramay

Ramay

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaAthlone, Ireland

Napisano 18 marzec 2008 - 22:52

i tu sie absolutnie zgadzamy, jednak tekst dotyczyl wedek pstragowych i do nich bylo moje pytanie. A te, ani za bardzo lajtowe, ani palerne. Szkoda, ze nie zglosili sie posiadacze wedek 12-17lb zbrojonych spiralnie, bo mnie to intersuje. Sam mam 2 wedki od Lukasza(jedna spiralnie zbrojona) i bardzo sobie chwale obie. :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, pstrąg, blank