Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc przy wyborze pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1097 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:05

Pytanie do fachowców, czy deskowana podłoga znacznie wpływa na prędkość pontoku w porównaniu do tych z pełną podłoga

Przyjmijmy że będziemy pływać tym z silnikiem Yamaha 6 KM



#302 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:12

Podłoga nie ma wpływu na prędkość, to tylko wygoda. Na prędkość i manewrowość ma wpływ kształt dna pontonu tak jak jest to w łódkach , nautyka.



#303 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:26

Pytanie do fachowców, czy deskowana podłoga znacznie wpływa na prędkość pontoku w porównaniu do tych z pełną podłoga

Przyjmijmy że będziemy pływać tym z silnikiem Yamaha 6 KM

Też jestem ciekaw. Tyle, że przy deskowanej nie ma kila. Będzie niestabilny. Za to mniejsza waga całości.


Użytkownik godski edytował ten post 09 styczeń 2015 - 22:26


#304 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:33

godski kilka stron wcześniej pisałeś że używasz sevylora dorabiałeś sobie do niego jakąś podłogę ławeczki czy coś takiego?



#305 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:38

Biorąc wszystkie powyższe uwagi pod rozwagę moim faworytem jest Aviks L-310

Dlaczego ?:

 

- waga z pełną podłogą 38 kg (główny plus)

- kill jest

- gramatura materiału 1000

- niezła cena

 

 

 

Minusy :

 

- balony tylko 38 cm zamiast 42, ale niska waga musi z czegoś wynikać. Mam Busha z balonem 36 cm i nie ma tragedii

- dostępny na rynku tylko w kolorze zielonym, ale podobno na zamówienie w dowolnym

- nieprzesuwne ławki

 

Czyli reasumująć waga, kill, gramatura i cena na plus a z największych minusów kolor i ławki jak dla mnie.


Użytkownik godski edytował ten post 09 styczeń 2015 - 22:44


#306 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:43

Tak  poprawnie to "rolowana podłoga " , to jak zwykle podkreślam moim zdaniem nadaje się do wywózki , a nie do spiningu. Miałem okazje porównać. Łowienie na siedząco lub na balonie ok , na stojąco mało komfortowe. A używanie silnika 6 do pontonu bez kila, ???? jakoś marnie to widzę , ale czemu nie.



#307 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:43

godski kilka stron wcześniej pisałeś że używasz sevylora dorabiałeś sobie do niego jakąś podłogę ławeczki czy coś takiego?

Nie, nie mam takiej potrzeby. To mały Sevylor 2,10 metra używany już 5 lat na kilkugodzinne wypady na kilkuhektarowe zarośnięte stawy z trudnodostępną wodą.

Takiego małego polecam na tegotypu  wody. 10 minut i gotowy jesteś.

Miałem kiedyś Sevylora 360. Ale nie polecam. Kobyła i po kilku lat zaczął sie rozlatywać. Z silnikiem go nie używałem, ale mało kto pamięta , że 10-15 lat temu silniczek to luxus był. Na wodzie pewnie mniej niż 10 % miało elektryka. Teraz prawie każdy.



#308 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 styczeń 2015 - 22:55

No bo właśnie chodzi mi po głowie taki mały pontonik do łowienia na starorzeczach i ogólnie małych wodach. Z tego co widziałem długość 210 waży 6kg to może i do dużego plecaka by się zmieścił  :P ta pompowana poducha co to ją dołączają w zestawie to wygodna jest jak się sprawdza po kilku godzinach łowienia?

 


Użytkownik MichałM edytował ten post 09 styczeń 2015 - 22:58


#309 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:05

Ponton 210cm waga 6 kg :o  Z czego on jest zrobiony - z pergaminu ;)


  • patu i Baars lubią to

#310 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:07

No ceraciak najtańszy  :P ale za to 6 komorowy  :)



#311 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:12

No bo właśnie chodzi mi po głowie taki mały pontonik do łowienia na starorzeczach i ogólnie małych wodach. Z tego co widziałem długość 210 waży 6kg to może i do dużego plecaka by się zmieścił  :P ta pompowana poducha co to ją dołączają w zestawie to wygodna jest jak się sprawdza po kilku godzinach łowienia?

 

 

Ponton 210cm waga 6 kg :o  Z czego on jest zrobiony - z pergaminu ;)

Pompka raczej się nie sprawdza. Ja używam Bravo juz wiele lat i jestem zadowolony.

 

To raczej nie pergamin. Inaczej kilka lat by nie wytrzymał. I tez nie taka ceratka jak w zabawkach dla dzieci.

Wiem, że lepszy jest grubszy i dłuższy. Ale na takie małe, płytkie dziurki wystarczy chudy (cienki) i krótki  ;)  :ph34r:



#312 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:12

No ceraciak najtańszy  :P ale za to 6 komorowy  :)

Mimo tych 6-ciu komór i tak miałbym lęki pływać na takim gumaku,.. wróć ceraciaku ;)



#313 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:13

A co do Aviks L-310 to jest jeszcze parę minusów, brak linii życia z przodu pontonu , kategoria D , ciśnienie robocze 15 bar .

Ceraciak bardzo dobry jak obleci się na nim pól sezonu to rewelka. I uwaga na słońce !!!



#314 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:15

No ceraciak najtańszy  :P ale za to 6 komorowy  :)

Na ceraciaka bym nie wszedł. Na większy akwen z tym 2,10 również.

Powiem tylko tyle, że jak sie zużyje to kupię taki sam. W międzyczasie miałem 2,50 ale za wielki do moich oczek i sprzedałem. w 2,10 mozna wygodnie usiąść z rozprostowanymi nogami przy moim wzroście 1,85 m.



#315 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:15

Zależy mi na mobilności i to bardzo dużej gdyż 95% moich wypadów jeżdżę sam

 

Tak  poprawnie to "rolowana podłoga " , to jak zwykle podkreślam moim zdaniem nadaje się do wywózki , a nie do spiningu. Miałem okazje porównać. Łowienie na siedząco lub na balonie ok , na stojąco mało komfortowe. A używanie silnika 6 do pontonu bez kila, ???? jakoś marnie to widzę , ale czemu nie.

Ale i tak na rzece sobie z 6 KM nie poszaleje tak więc chyba nie ma znaczenia czy jest kil czy nie

 

Sprawa podłogi oczywiście jest istotna ale tu też jest jakieś argument na tak.

Rezygnujemy z podłogi pełnej w zamian za masę, która jest kluczowa jak ktoś woduje się w pojedynkę i do tego w bardzo niedostępnych miejscach

czy rzeczywiście tak dużo stoimy na pontonie łowiąc na rzece?  wydaje mi się że chyba nie.



#316 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:18

A co do Aviks L-310 to jest jeszcze parę minusów, brak linii życia z przodu pontonu , kategoria D , ciśnienie robocze 15 bar .

Ceraciak bardzo dobry jak obleci się na nim pól sezonu to rewelka. I uwaga na słońce !!!

No tutaj niestety nie masz racji. Pierwszy Sevylor 360 wytrzymał 3,4 lata a ten 2,10 już z 5 hula.

W słońcu pływałem jednym i drugim.

 

Natomiast nie polecam go na wieksze akweny niż kilka hektarów, głęboką wodę czy też łowienie dłużej niz kilka godzin.



#317 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:18

Na większe jezioro i ja chyba bym się nie odważył ale na starorzecza czy kilkuhektarowe zbiorniki to spoko, no i mobilność swietna bo takie coś to i komunikacją można przewieść a może i na rowerze by dało radę  ;) swoją drogą czytałem na którymś forum artykuł gościa który regularnie seyvlorem spływa po mazowieckiej Wiśle. Ten to dopiero wariat  :lol:



#318 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:20

@lokoko83   najlepiej wybierz się z kimś na rybki kto ma pontonik lub jeśli to możliwe pożycz na jedno wędkowanie i wtedy sprawdzisz wszystko sam w praniu, jak nie dotkniesz nie pomacasz , będziesz miał zawsze wątpliwości.



#319 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:24

Na większe jezioro i ja chyba bym się nie odważył ale na starorzecza czy kilkuhektarowe zbiorniki to spoko, no i mobilność swietna bo takie coś to i komunikacją można przewieść a może i na rowerze by dało radę  ;) swoją drogą czytałem na którymś forum artykuł gościa który regularnie seyvlorem spływa po mazowieckiej Wiśle. Ten to dopiero wariat  :lol:

Nie spływałbym. Mogą zawieść. Na rowerze jak sie uprzesz przewieziesz. Kłopot z wiosłami i pompką.

Tylko ciepło musi być. Bo ponton składany w niskiej temperaturze 0-5 stopni zajmuje duuużo wiecej miejsca niż ten sam ponton złożony w temperaturze 20-25 stopni.



#320 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 09 styczeń 2015 - 23:25

No tutaj niestety nie masz racji. Pierwszy Sevylor 360 wytrzymał 3,4 lata a ten 2,10 już z 5 hula.

W słońcu pływałem jednym i drugim.

 

Natomiast nie polecam go na wieksze akweny niż kilka hektarów, głęboką wodę czy też łowienie dłużej niz kilka godzin.

Ja co do słońca odnoszę się do ceraty. Sevylor to ponton z PCV .