Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jak przekonac do C&R?


  • Please log in to reply
530 replies to this topic

#401 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Posted 07 July 2016 - 21:11

I co te kilkadziesiat osob w 100% wypuszcza wszystkie ryby? W Szwecji wszystkie tez byly wypuszczane? Rozumiem, ze sledzie sie nie licza, bo to nie ryba.

 

Takie bajki to mozesz dzieciom na dobranoc opowiadac. Powtarzam jeszcze raz, tych co na jerkbait.pl wypuszcza 100% jest garstka w porownaniu do ilosci zarejestrowanych tutaj forumowiczow. Reszta to hipokryzja. Bez odbioru. 


Edited by Kwinto, 07 July 2016 - 21:18.

  • Szymon82 and Woytec like this

#402 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 07 July 2016 - 21:36

Ryszard, jesteś kolejną osobą, która nie widzi różnicy pomiędzy C&R a No Kill.

A propos Szwecji, jedynymi smażonymi rybami były śledzie. Może dlatego, że szczupaki niesmaczne?  ;)  :P



#403 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 21:52

Moim skromnym zdaniem osoby starsze raczej nie są reformowalne (...)

To ja poprosze o zdefiniowanie "osoby starsze" ;)
Zdaje sie ze troche wpadamy w generalizowanie. Oby nie :)



#404 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Posted 07 July 2016 - 21:53

Bartek, to moze mi wyjasnisz roznice wtedy bede mogl sie rzetelnie odniesc to Twojego ostatniego wpisu. 



#405 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 22:02

...zanim cala ta tematyka zrobila sie modna... 

 

 

Moda powiadasz? Moda to kwestia fanaberii a C&R wynika z rozumu i świadomości. Moda (szeroko pojeta) z rozumem nie ma nic wspolnego. ;)
Ale ok- zeby nie bylo ze czepiam sie słowek.

A co to statystyk na forum to pewnie gdybym przypadkiem nie zobaczyl tematu to nie wiem kiedy bym tu zajrzał...
Nie przejmowalbym sie statystykami tutaj- wazne ze sa wedkarze, glownie spinermani, ktorzy ryby Ce'eRują.
Z moich obserwacji wynika ze tymi ktorzy ryby zabierają są sa głownie grunciarze-zazwyczaj "dzwonkowcy" lub inaczej "grzechotnicy"
z gruntowymi teleskopami pieknymi jak socrealistyczna poezja.
 



#406 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7,995 posts
  • LokalizacjaLondyn, UK

Posted 07 July 2016 - 22:09

Moda powiadasz? Moda to kwestia fanaberii a C&R wynika z rozumu i świadomości. Moda (szeroko pojeta) z rozumem nie ma nic wspolnego. ;)
Ale ok- zeby nie bylo ze czepiam sie słowek.

 

 

Facet, chciales blysnac, nie wyszlo. Cytujac twoje slowa: nie zatrybiles  ;)

Takze jeszcze raz polecam czytac cale posty, a nie wybierac sobie fragment, bo tak akurat Tobie pasowalo  :wacko:



#407 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 07 July 2016 - 22:19

Bartek, to moze mi wyjasnisz roznice wtedy bede mogl sie rzetelnie odniesc to Twojego ostatniego wpisu. 

 

Ogólnie rzecz biorąc, zasada No Kill jest ortodoksyjna, wypuszczamy wszystko, zawsze, bez zastanawiania się, bez zwracania uwagi na stan i kondycję ryby. W myśl No Kill lepiej, by okaleczoną rybą zjadła wydra, kormoran lub by zdechła i zasiliła mokroorganizmy w wodzie, jak upadłe drzewo w rezerwacie.

Złów i wypuść jest nieco bardziej liberalne. Nie mamy wyrzutów sumienia, by usmażyć śledzia, czy przywieźć dwa razy w roku kilka okoni dla żony i dziecka. Jednocześnie dbamy o każdą złowioną rybę, odpinamy kurduple w wodzie, a okazy staramy się błyskawicznie sfotografować i wypuścić w jak najlepszej kondycji. Powstrzymujemy się nawet od foty, jeśli może to zaszkodzić okazowi. Jeśli ryba jest mocno okaleczona, a zdarza się, to nie puszczamy trupa z prądem rzeki. 



#408 OFFLINE   Jan76

Jan76

    Forumowicz

  • Oczekujący na akcept
  • PipPip
  • 434 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 07 July 2016 - 22:20

Nie wiem na jakim wy świecie żyjecie. Ludzie ryb generalnie nie wypuszczają. Oczywiście jest garstka dobrze wyposażonych (czytaj bogatszych) wędkarzy którzy patrzą na grunciarzy z góry i wypuszczają ryby. Ale najczęściej ich motywacją jest niechęć do sprawiania i smażenie niż jakieś tam wyższe cele. Wolą sobię rybkę z tej samej rzeki zjeść w restauracji. Rybkę którą parę dni temu z wielkim  namaszczeniem wypuścili i dali fote na j.pl. Grunciarze częściej należą do "rzeszy emerytów i rencistów" i ich skrobanie nie męczy. 

Dobrej nocy



#409 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 22:21

@

 Del Toro

Skad pomysl ze chcialem blysnac? Nie bardzo rozumiem. Ustosunkowalem sie ino do kilku sformułowan ktore rzuciłes i nic wiecej; w moim pojeciu nie sa własciwe.
Mam Ci to łopatologicznie wyłozyc? Serio?  :blink: 

A jezeli juz mowisz o błyskaniu to zastanawiam sie kiedy i czy,
błysniesz ortografią.


Edited by riversider, 07 July 2016 - 22:22.


#410 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 posts
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Posted 07 July 2016 - 22:21

Modę na nazywanie wypuszcznia ryb C&R. Po za tym kiedyś było tyle ryb, że nie martwiono się o ich wypuszczanie. Niestety.

#411 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 22:24

Modę na nazywanie wypuszcznia ryb C&R. 

Jeszcze raz sie odniose: C&R wynika z rozsadku raczej a modą  mozna nazwac robienie rybom fot.
 



#412 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7,995 posts
  • LokalizacjaLondyn, UK

Posted 07 July 2016 - 22:25

@

 Del Toro

Skad pomysl ze chcialem blysnac? Nie bardzo rozumiem. Ustosunkowalem sie ino do kilku sformułowan ktore rzuciłes i nic wiecej; w moim pojeciu nie sa własciwe.
Mam Ci to łopatologicznie wyłozyc? Serio?  :blink: 

A jezeli juz mowisz o błyskaniu to zastanawiam sie kiedy i czy,
błysniesz ortografią.

 

Srednio mnie ineresuja twoje opinie. Ale mozesz sie odemnie odczepic.

 

Panowie, proszę zakończyć osobiste wycieczki. Nie chciałbym ja ich kończyć i karać oponentów. 


Edited by bartsiedlce, 07 July 2016 - 22:30.


#413 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Posted 07 July 2016 - 22:33

Ogólnie rzecz biorąc, zasada No Kill jest ortodoksyjna, wypuszczamy wszystko, zawsze, bez zastanawiania się, bez zwracania uwagi na stan i kondycję ryby. W myśl No Kill lepiej, by okaleczoną rybą zjadła wydra, kormoran lub by zdechła i zasiliła mokroorganizmy w wodzie, jak upadłe drzewo w rezerwacie.

Złów i wypuść jest nieco bardziej liberalne. Nie mamy wyrzutów sumienia, by usmażyć śledzia, czy przywieźć dwa razy w roku kilka okoni dla żony i dziecka. Jednocześnie dbamy o każdą złowioną rybę, odpinamy kurduple w wodzie, a okazy staramy się błyskawicznie sfotografować i wypuścić w jak najlepszej kondycji. Powstrzymujemy się nawet od foty, jeśli może to zaszkodzić okazowi. Jeśli ryba jest mocno okaleczona, a zdarza się, to nie puszczamy trupa z prądem rzeki. 

 

Jak zwal tak zwal. Ja wypuszczam wszystko i uwazam, ze stosuje zasade C&R a nie "no kill". Wszystko odbywa sie z jak najwieksza ostroznoscia. Poza tym stosujac zasade "no kill" w moim wykonaniu nie ma miejsca na hipokryzje, co niestety zauwazylem na tym forum staje sie norma. 


  • Woytec likes this

#414 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 22:38

Nie bylo zadnej wycieczki z mojej strony Panie Adminie...
Moje podejscie bylo pozytywne jak pielgrzymka do Lichenia.
I nic na to nie poradze ze Kolega Del Toro nie rozumie, ze moge postrzegac pewne sprawy inaczej niż On.

 

Marcinie, proszę o zakończenie dyskusji bezpośredniej z Kolegą @Del Toro w wątku. Tylko tyle i aż tyle. 

 


Edited by bartsiedlce, 07 July 2016 - 22:44.


#415 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 posts
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Posted 07 July 2016 - 22:39

Nie wiem na jakim wy świecie żyjecie. Ludzie ryb generalnie nie wypuszczają. Oczywiście jest garstka dobrze wyposażonych (czytaj bogatszych) wędkarzy którzy patrzą na grunciarzy z góry i wypuszczają ryby. Ale najczęściej ich motywacją jest niechęć do sprawiania i smażenie niż jakieś tam wyższe cele. Wolą sobię rybkę z tej samej rzeki zjeść w restauracji. Rybkę którą parę dni temu z wielkim namaszczeniem wypuścili i dali fote na j.pl. Grunciarze częściej należą do "rzeszy emerytów i rencistów" i ich skrobanie nie męczy.
Dobrej nocy

Co ma wyposażenie do wypuszcznia ryb? Grunciarze łowią na "stare ruskie teleskopy" nie dlatego że ich nie stać na lepszy sprzęt ale dlatego że łowienie nie jest ich pasją. Może i lubią ciszę, spokój... ale głównym powodem "siedzenia nad wodą" jest chęć pozyskania mięsa. To dlatego beretują WSZYSTKO co złowią. Dla nich łowienie nie jest przyjemnością samą w sobie (tak jak dla nas). Łowienie ryb jest czynnością którą muszą wykonać aby cieszyć się mielonym z glapek.

Nie dziwię się że ten temat nie jest popularny na forum, gdyż jest bardzo drażliwy. Ścierają się dwa światy: no kill i tych co złowioną rybę najchętniej opi**dolili by na surowo. Jedni mowią że dużo ludzi wypuszcza ryby drudzy że wszyscy je zabierają. Kto ma rację? Osobnik 1 czy 2? Odpowiedź jest prosta: obaj. To jak ktoś postrzega wędkarzy, ich zachowanie, wypuszczanie ryb etc. zależy od otoczenia i ludzi którymi się otacza.
  • Rodu likes this

#416 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 07 July 2016 - 22:41

Oj, z tą normą nie przesadzaj.

Jesteś "nokillowcem" i chwała Ci za to Ryśku. Oczywiście hipokryzji nie brakuje, jak wszędzie. Jednak proszę o rozróżnienie tych subtelności w podejściu do C&R.



#417 OFFLINE   Jan76

Jan76

    Forumowicz

  • Oczekujący na akcept
  • PipPip
  • 434 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 07 July 2016 - 22:49

Co ma wyposażenie do wypuszcznia ryb? Grunciarze łowią na "stare ruskie teleskopy" nie dlatego że ich nie stać na lepszy sprzęt ale dlatego że łowienie nie jest ich pasją. Może i lubią ciszę, spokój... ale głównym powodem "siedzenia nad wodą" jest chęć pozyskania mięsa. To dlatego beretują WSZYSTKO co złowią. Dla nich łowienie nie jest przyjemnością samą w sobie (tak jak dla nas). Łowienie ryb jest czynnością którą muszą wykonać aby cieszyć się mielonym z glapek.

Nie dziwię się że ten temat nie jest popularny na forum, gdyż jest bardzo drażliwy. Ścierają się dwa światy: no kill i tych co złowioną rybę najchętniej opi**dolili by na surowo. Jedni mowią że dużo ludzi wypuszcza ryby drudzy że wszyscy je zabierają. Kto ma rację? Osobnik 1 czy 2? Odpowiedź jest prosta: obaj. To jak ktoś postrzega wędkarzy, ich zachowanie, wypuszczanie ryb etc. zależy od otoczenia i ludzi którymi się otacza.

 

Ja lubię łowić sam. Patrzę i widzę. Ale może widzę tylko tych co ryby zabierają. W każdym razie jak łowiłem na ZZ to może dwa razy widziałem jak ktoś puszcza wymiarowego szczupaka. Być moze jakbym łowił z kolegą to on widziałby tylko dwa razy tych co ryby zabierają. Może kiedyś sprawdzę. 



#418 OFFLINE   riversider

riversider

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 101 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Posted 07 July 2016 - 23:17

Widze ze tu ma miejsce troche taka akademicka dyskusja (bez urazy!)... Juz teraz troche rozumiem te statystyki tego tematu. 
No bo o czym tu gadac?
Ja jak zlapie to wypuszczam i czesc a jak ktos musi zeżrec to niech sie najada za wczasu bo niebawem bedzie musial kupowac w rybnym.
A nad woda to sobie bedzie mogl posiedziec i ponarzekac ze "kieeedyss panie to tu byly ryby a teraz?"

Smiesza mnie gadki typu "zaplacilem za karte to se rybkie zabiere". Wolno mi nie??? Wolno.
Albo zabawa albo konsumcja.


Dobra, ide spac bo jutro na ryby trza iść ;)
Pozdrowienia dla wszystkim rozsądnych łowców.
 



#419 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 posts
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Posted 07 July 2016 - 23:22

Nawzajem. Ja tez w kimono. Temat baaardzo duskusyjny .... ale jak to mówi śmieszny pan w okularach "szkoda strzępić ryja" ;)

#420 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,056 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 08 July 2016 - 22:31

Dopatrywanie się jaki procent tu zaglądających puszcza ryby jest trochę bez sensu. Z jednej strony czysto idealistycznie i egoistycznie życzyłbym sobie, żeby każdy wędkarz zachowywał się nad wodą na moje podobieństwo. Przyznaję się bez bicia, nie noszę ze sobą apteczki, żeby opatrzyć rybę na wzór karpiarzy. Zadziory też w większości nie zlikwidowane. Przyjdzie i na nie pora. Nie śmiecę. Nie łowię na żywca. Nadziewając na haczyk czerwonego robaka tłumaczę mu, że to dla dobra sprawy. Mam gumowany podbierak i przestałem używać chwytaka. Używam echosondy i bardzo lubię trolling (tylko z ręki). Mam w dupie RAPR, przynajmniej jeśli chodzi o wymiary i okresy ochronne. Rejestr uważam za idiotyzm służący do wlepiania mandatów zapominalskim. Oficjalnie służy on określeniu operatu do zarybień, które są patologią. Regulowanie pogłowia ryb w Polsce powinno się odbywać w sposób naturalny, a nie poprzez ingerencję. I tyle na temat mojego idealizmu. A realia? Realia są takie, że przynajmniej trzy czwarte wędkarzy zachowuje się i myśli odwrotnie. I zmiana ich podejścia może się dokonać tylko i wyłącznie zmianą prawa i jego egzekwowania. Oczywiście jeśli jest wola takiej zmiany. Nie ma takiej woli. Stąd moje i takich jak ja osób zachowania nad wodą są zupełnie naturalnymi odruchami. A czy normalnym jest chwalenie się, że na codzień zachowujemy się w sposób cywilizowany? Dawaniem przykładu i pisaniem o C&R świata nie zbawimy. Możemy polepszyć sobie odrobinę samopoczucie i wmówić, że coraz więcej ludzi zachowuje się etycznie. Guzik prawda. Ponieważ ciągnie swój do swego zniekształca nam to obraz ogółu.

Edited by Maciej W., 08 July 2016 - 22:33.