Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kormorany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
543 odpowiedzi w tym temacie

#461 OFFLINE   Psil

Psil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 19 maj 2023 - 01:51


Nie zgodzę się, że każda ludzka działalność to autodestrukcja. Choć często tak bywa! Np. Polska może i powinna być krajem obfitującym w wodę, bo zasoby wodne można stosunkowo łatwo pomnożyć. I bujne życie w wodzie. Nie powinniśmy stać się bezwodną pustynią! A przecież tylko bezrozumnych wrzaski słyszę - nie potrzeba, nie pozwalam, zaporówki i zbiorniki - wy.....ać :D


Hm.
To może wytłumacz mi jak połączyć te kropki.
W latach ubiegłych pola stały pod wodą.
Światły więc naród postanowił cośkolwiek na to zaradzić.
Zmeliorowano pola. Wyprostowano rzeki. Oszuszono bagna i mokradła.
Bo zalewało, bo ludzie chcieli ziemi.
Lata później buduje się tamy i zbiorniki bo wody nie ma.
No ale przecież pierwotny zamysł został wykonany.
Woda pól nie zalewa, domów nie podtapia etc. To po co to robić?

A że nagle okazało się, że ludzie bez wody nie potrafią żyć? Szczegóły, zupełnie nie istotne.

Jest tylko jedna wspólna rzecz spinająca wszystkie zwierzęta na tej planecie. Jedna bez której nie da się przetrwać.
A inteligentny homo sapiens pozbywa się tego bo mu przeszkadza. Do jakichkolwiek celów.

Jak dla mnie to autodestrukcja.
  • Tabor i Alexspin lubią to

#462 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4900 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 maj 2023 - 04:05

Cykle klimatyczne - wbrew temu co dzisiejsi faraonowie nieubłaganego postępu ciemnej biomasie wmawiają - następują  niezależnie od poziomu ludzkiej ingerencji czy też sugerowanego złego wpływu. Jak dotąd człowiek nie jest istotą boską, ale jest dość inteligentny, ma zdolność uczenia się, wykorzystywania wielowiekowych doświadczeń, z czego umiejętność przekształcania środowiska w sposób całkiem przemyślany i racjonalny. Naprzeciw tej zdolności stają zwykle standardowe utopie, jak ta najmodniejsza, obiecująca nam raj, świątynię wody, słońca i wiatru, królestwo Gai.. ale bez nas  :) No może dla garstki iluminatów albo narodów wybranych!

 

Melioracje to działania znane ludzkości i praktykowane od tysiącleci. Czysta pragmatyka, stosunkowo niegroźna dla dobrostanu tzw, środowiska, wspierająca ludzki byt. W Polsce po transformacji i po utracie suwerenności popadła w kompletną ruinę, a cała jej funkcjonalność sprowadzona została do odprowadzania wody - najwyraźniej nam zbędnej. Tak wiem, znam postulaty ekologistów gorliwie basujących swoim sponsorom, znam też nastroje i przekonania i intelektualne zasięgi sieciowego komentariatu. Należy odtworzyć prehistoryczną dolinę warszawsko-berlińską , takie same lasy deszczowe razem z bagnam,i mokradłami i moczarami. Choć poważniejsze nacje na potęgę retencjonują wodę, budują zaporówki, nie wyrzekają się pożytków płynących z hydrotechniki. To nie dla nas  :)                   


  • Fatso i Biesan lubią to

#463 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3705 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 maj 2023 - 06:51

Nie wymagaj od SOB logicznej i zrozumiałej odpowiedzi, to przekracza granice jego percepcji. ;)


  • Kleniu333 lubi to

#464 OFFLINE   oldziu

oldziu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 282 postów
  • LokalizacjaSłupca
  • Imię:Olgierd
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 19 maj 2023 - 07:54

@Alexspin to ze ktoś myśli inaczej niż większość lemingów nie znaczy ze ma ograniczoną percepcję i takie wstawki jak powyższa Twoja są słabe. Lepiej już jak jakiegoś jaxona greystreama bys komuś polecił jako dobra wędkę. Wstałem lewą nogą i od rana się dopierdalam do byle czego, trafiło na Ciebie. Pozdro


  • krzychun, Pickerel i coma lubią to

#465 OFFLINE   Kamil_M

Kamil_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaKielce

Napisano 19 maj 2023 - 08:32

Wyobraź sobie ten trzask pękających dup na hasło "wprowadźmy wilki na Mazowsze". Nikt tego nie zrobi a jeśli się jakieś przypadkiem przypaletaja to zaraz będzie kwik, żeby je odłowić bo strach.

 

Na Mazowszu już są wilki. Sporo ich jest w lasach na wyżynnym pograniczu ze świętokrzyskim. Wprawdzie geograficznie to nie Mazowsze, ale wójewództwo mazowieckie jak najbardziej :) A i w Kampinoskim PN podobno też zagościły już na stałe. Pewnie jeszcze w niejednym miejscu na Mazowszu oprócz wyżej wymienionych.


  • Jopek1971 lubi to

#466 OFFLINE   Psil

Psil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 21 maj 2023 - 01:14

Cykle klimatyczne


No ale jak to tak?
To nasza inteligencja nie pozwoliła tego przewidzieć?
Uczenie się na pokoleniach nie wyszło? Obserwacja i adaptacja zawiodły?

Usilnie próbujesz wmówić mi dziecko w brzuch.

Melioracja a i owszem była znana tysiąclecia temu. A czy robiła to samo co teraz?

Bez obrazy jednak twój górnolotny i na siłę inteligentny sposób wyrażania, przypomina mi pewnych ludzi. Ludzi, którzy wszystko i wszędzie są w stanie stwierdzić, że dobrze.

Zalało? Dobrze bo wody mało.
Susza? Dobrze bo wilgoc była.

I te cykle klimatyczne.
Są historyczne wzianki, że kiedyś w Polsce uprawiano winorośl jak np we Włoszech.
Jaka była wtedy retencja wód?

To jakież nam informacje ci nasi przodkowie (na których się uczymy) zostawili?

Usilnie próbujesz udowodnić coś co nie ma racji bytu. Człowiek jako gatunek to najgłupsze bydle jakie stąpa po tej planecie.
Inteligentne owszem, mądre ni wała.

Nawet bakterie nie rozmnażają się powyżej zasobności środowiska. Każde stworzenie czuje i respektuje swoją granicę.
Wyjątkiem są wirusy, które mnożą się ile wlezie, zabijają nosiciela i próbują iść dalej.
  • MaleX, Jopek1971 i Alexspin lubią to

#467 OFFLINE   Psil

Psil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 21 maj 2023 - 01:24

Na Mazowszu już są wilki.


Owszem.
Jednak na chwilę obecną jest to promil całości zwierzyny.
Żyją sobie gdzieś na obrzeżach, gdzie ludzi nie ma.
Zobaczysz co się będzie działo jak do chałup podejdą.

#468 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 21 maj 2023 - 07:53

Za dużo filozofii za mało działania .

Pytanie za dużo jest kormorana czy nie ?

Czy trzeba te bydle chronić czy nie ? 

Jaki sens ma ochrona żarłoka ? 

Co nam da sytuacja milion kormoranów , trochę ryb .

Wątek się rozmydlił  , te elaboraty na temat bytu człowieka są nie na czasie .

 Społeczeństwo zrobiło się  podłe ,  szybciej mnie uśpią niż kotka czy zabiją kormorana .

To  jest fajne w tym tęczowym świecie .

Wątek jest od kormoranie .


  • robert0304, Alexspin i Psil lubią to

#469 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 21 maj 2023 - 08:23

Wątek jest od kormoranie .


Płynnie zeszło na ludzi, bo to samo.

#470 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 980 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 21 maj 2023 - 20:58

Trochę z innej beczki. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie, bardzo pragmatyczne jak mniemam, na jaki czas taki kormoran płoszy w łowisku? Wyobraźmy sobie np mala trociowa rzeczkę 6-12m szeroką w której zanurkuje kormoran. Zbliżając się do rzeki widzę taki obrazek i zaczynam się zastanawiać czy jest w ogóle sens łowić na tym odcinku rzeki. Co wy na to ?

#471 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 633 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 28 maj 2023 - 09:20

To cało i dość zdrowo, oprócz przeżarcia i przepicia, wróciłem. Dalej zainteresowanych kolegów zapraszam na priv, najlepiej od jutra :)

#472 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 28 maj 2023 - 11:42

Moze warto napisac kilka rzeczy tutaj. To ulatwi wyklarowanie sie zainteresowanych :)

#473 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1581 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 28 maj 2023 - 17:34

Nie wiem czy już było, jeżeli przeoczyłem to sorry .
https://zielona.inte...w-a,nId,6778784

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 28 maj 2023 - 17:37

  • Alexspin lubi to

#474 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 16 styczeń 2024 - 00:54

Jeden z bardziej świeżych artykułów..

https://uwm.edu.pl/a...i-ekspert-z-uwm
  • coma lubi to

#475 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 16 styczeń 2024 - 09:52

Jeden z bardziej świeżych artykułów..

https://uwm.edu.pl/a...i-ekspert-z-uwm

"Stosujemy od kilku lat w kolonii na Zbiorniku Włocławskim humanitarny sposób ograniczania ich populacji poprzez spryskiwanie olejem jaj w gniazdach. To powoduje, że do wnętrza jaja nie dochodzi powietrze i zarodek obumiera. Jest to jednak sposób pracochłonny i logistycznie trudny do wykonania. Dlatego uważam, że jeśli chcemy nadal chronić kormorany, to musimy także chronić gospodarstwa rybackie, rekompensując ich straty odszkodowaniami. Ale to już zadanie państwa – podsumowuje prof. Hliwa."

Ciekawy pomysł z tym spryskiwaniem olejem. Może warto pomyśleć na budową drona ze zbiornikiem oleju i dyszą do spryskiwania. 



#476 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 16 styczeń 2024 - 11:48

https://policja.pl/p...kormoranow.html

Już to kiedyś było ale więcej takich wariatów środowisko wędkarskie potrzebuje 🤣

#477 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 367 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 styczeń 2024 - 12:58

Mam mieszane uczucia. Ochrona kormorana to durne prawo ale prawo. Jeśli byle kmiot będzie olewał przepisy "środowiskowe" to już na całego będziemy mieli państwo z tektury...

Poza tym inną sprawą jest gniazdowanie tych ptaków na terenach gdzie zawsze występowały a inna na rzekach górskich, gdzie ich plaga zagraża egzystencji rodzimej ichtiofauny. 


  • Artech i Alexspin lubią to

#478 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 16 styczeń 2024 - 13:37

https://policja.pl/p...kormoranow.html

Już to kiedyś było ale więcej takich wariatów środowisko wędkarskie potrzebuje

Pod linkiem mowa jest o niszczeniu i zabijaniu. Mieli dobre chęci ale złamali prawo. A ja piszę, że skoro naukowcy to robią to chyba nie jest to nielegalne. Należy tylko zbudować odpowiednie narzędzie, czyli sprytnego drona


  • zeralda lubi to

#479 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 16 styczeń 2024 - 15:08

Przez całe dorosłe życie tz 65 lat nie widziałem kormorana u mnie na Liwcu ani na Osownicy .

Liwiec  głębokość normalna lato 40 cm do 60 cm , Osownica 40 cm nie licząc dołków na zakrętach czy przy burtach .

Trzy lata temu zimą zauważyłem kilkanaście sztuk kormoranów nad Liwcem  we wsi Owsianka .

 Nie wiem gdzie gniazdują ale są teraz cały rok    , wiem od właściciela stawów w Jadowie .

Najgorsze że razem z czaplą  kaleczą  duże karpie tarlaki w zimochowach  to płytkie stawy przelewowe .

Nie licząc młodych sztuk karpia ,sandacza szczupaka czy okonia bo te ryby teraz tez sprzedają a wiec też  i hodują  .

Nam wędkarzom nie wolno wiosną  łowić na Liwcu bo tarło ale ile ginie ryb od kormorana nikt nie wie .

To moim zdanie jes jakaś paranoja prawo ochrony kormorana  ustanowione po II WŚ pewnie z 70 lat temu ,

nijak ma się do obecnych warunków .

Tak na podsumowanie .

Nie myślę już o rzeczach na które nie mam wpływu .

Obecnie w kolorowym świecie człowiek jest dodatkiem do kotków , piesków i kormoranów nie pisząc o ochronie bobra  czy polityka .

Tylko jak tu nakarmić tych mięsożerców jak mięso ma zniknąć ;)  .

PS .

Nie będzie ryb w rzekach zdechną kormoranów ( przepraszam umrą ) ,tak po nowemu 

Żadnego no-kill .


Użytkownik Tabor edytował ten post 16 styczeń 2024 - 15:10


#480 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 633 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 16 styczeń 2024 - 21:48

Dziś przy mojej marinie na wolnej od lodu wodzie prawie 100 tych ptaszków, jeszcze kilka lat temu były tu niespotykane. Dramat. 🥶
  • Alexspin lubi to