Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rodbuilderzy prezentują – wędki na jazie i klenie - nowy artykuł

artykuł blank jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 18 marzec 2009 - 15:56

Witam,

@Pitt- dlatego napisalem ze krotszymi nie lowilem :D

@Lukasz Masiak, danielXR - mozecie mi powiedziec co oznaczaja symbole wedek o jakich pisaliscie? Przeszukalem wlasnie z ciekawosci strone rodmas i oprocz jednego nic nie znalazlem :(

Pozdrawiam,

Bujo

P.S. Lowilem kiedys wprawdzie krotko wedka na ATC V, tyle ze uzbrojona pod casta. Wydawala sie fajna propozycja w dlugosci o jakiej wspomina @Pitt

#42 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 18 marzec 2009 - 16:40

@Bujo

To blanki robione już przez Boba -czyli właściwie Loomis outdoors -jest to seria wyżej niż ATCV.Produkowana będzie na polski rynek Aktualnie będą produkowane z materiału takiego Jak stary GLX : Aktualnie na Stanie są:


PE693 Popping/Wading 6' 9 8 - 15lb. 3/8 - 3/4 oz. Fast 4,5 0,45 1.25 oz.


SPE6103 Spinner Bait 6' 10 10 - 17lb. 1/4 - 3/4 oz. Fast 4,5 0,56 1.8 oz.


WE724 Worm 7' 2 12 - 20lb. 1/4 - 1oz. Fast 5,5 0,58 2.2 oz.

FSE764X Flippin Stick 7' 6 12 - 25lb. 1/4 - 1 oz.Med. Fast 5,5 0,64 3.28 oz.

DSE682 Drop Shot 6'86 - 12lb. 1/8 - 3/8oz. Fast 4,5 0,42 1.6 oz.



SJE683 Vertical Jigging 6' '8 8 - 15lb. 3/16 - 5/8oz. Fast 5 0,45 1,7


Oraz Magnum taper MB704 do 25 lb, MB703do 17 lb, MB702 do 15 lb

Więcej info naprawdę niedługo

Pozdrawiam

Łukasz




#43 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 18 marzec 2009 - 17:10

Witam,

@Lukasz Masiak- dziekuje bardzo za informacje :D Nie przewiduja przypadkiem jakiejs jerkowki ( 35-40 lbs) z tego materialu ?

Czegos takiego caly czas szukam :(

Pozdrawiam,

Bujo

#44 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 18 marzec 2009 - 21:25

@Bujo

Problem z twoim projektem jest taki ,że takich blanków niewiele można sprzedać -wysoko modułowa jerkówka to niezbyt popularny temat . Jak możesz wyślij mi e-mail info@rodmas.pl jakie parametry byś widział-ugięcie , zakres itp. zobaczę co da się zrobić

Pozdrawiam

Łukasz

#45 OFFLINE   Darecki

Darecki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów
  • LokalizacjaTurawa

Napisano 18 marzec 2009 - 22:24

Panowie prośba.
Piszcie parametry w systemie metrycznym.
Źle się czyta z kalkulatorem w ręku, zwłaszcza te uncje.

#46 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 18 marzec 2009 - 22:40

Niestety, musisz sobie to przyswoić. Największy rynek - US utrzymał swój system. Inne znaczące, w wędkarstwie, kraje posługuj posługują się tym systemem i systemem metrycznym. Proponuję, zapisz sobie na kartce, co która miara i waga oznacza i będzie łatwiej. A po miesiącu będziesz ekspertem! B)

#47 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 21 marzec 2009 - 08:43

Friko,
nowy temat to Travel e. Kijaszki podobnej wartości, ale zgrabniejsze w transporcie.
Długość opisywanych dotychczas to pewno średnio 1,5 m mało zgrabnego pakunku.
No i bez pomijania castingu !? ;)


Jeszcze nie tak dawno sam szukałem w miarę zgrabnego travela, niestety oferta naszych rodbuiderów i producentów blanków jest w tym temacie dość skromna delikatnie mówiąc. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wg mnie jest pogodzić się z długimi wędkami i troszkę dopłacić za transport lub... mucha. Wędki, a właściwie cały ekwipunek muszkarski ma olbrzymią przewagę nad spinem\castem. Blanków składanych na 3 lub 4 części jest naprawdę dużo, nawet najwięksi malkontenci znajdą tu coś dla siebie. Po drugie, co jest niezwykle istotne podczas podróży samolotem przynęty muchowe nie ważą nawet 1\10 tego, conawet podstawowy zestawem spinningowy czy casingowy. A więc riebiata do sznurów :twisted:a Ty, Friko namów naszych rodbuiderów na odcinek pod tytułem muchówka w podróży B)

#48 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 21 marzec 2009 - 08:57

Widzę że na j.pl jest coraz większy zwrot w stronę JEDYNIE SŁUSZNEJ METODY ;)

#49 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 21 marzec 2009 - 09:59

Dzisiaj wstawiłem aktualizację artykułu o część z xRods Daniela. Zapraszam.

Pozdrawiam
Remek

#50 OFFLINE   Robcyk

Robcyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 21 marzec 2009 - 20:57

Witam. Wczoraj właśnie dostałem wędeczke na klenie od Pana Krzysztofa Zielińskiego z FishingArt. Blank CTS 2,9m do 14g 3-skład. Pierwsze wrażenie piorunujace! Dynamit! Z pięknym ugięciem. Duży zapas mocy! Szkoda że nikt nie opisał tego blanku w artykule o wędziskach na klenie. Jutro testy ( na pstrągach, choć pewnie będę się męczył trochę na małej rzeczce, ale nie potrafie sie powstrzymać)Szczerze polecam kolegom ten blank. Może ktoś spróbuje. Nie namawiam na siłę ale miejcie ten blank na uwadze przy chęci zmajstrowania sobie wędki na klenie. :D :D :D

#51 OFFLINE   Darecki

Darecki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów
  • LokalizacjaTurawa

Napisano 21 marzec 2009 - 22:53

Sorry za przyziemne pytanie.
Ile zabulileś???

#52 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 21 marzec 2009 - 23:45

Sorry za przyziemne pytanie.
Ile zabulileś???

Możesz sobie sam policzyć, wystarczy że wejdziesz na stronę p. Krzysztofa i sobie policzysz, cena zależy od tego w co ubierasz blank.

#53 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 22 marzec 2009 - 10:03

Zauważyłe bardzo Ciekawy wątek a mianowicie wedki typu travel na blankach muchowych,ja mam pytanko czy ktoś z was uzywał tylko mocniejszej wersji takiego kija?

Daniel xRods pisze o mozliwosci zbudowania rzecznego uniwersałą,jakie blanki byłyby najlepsze do takiego kija,
by np była to edka jak najbardziej akcją i parametrami podobna do 17lb spinningu Avida,ale zeby była w 4 kawałkach.

czytam ze mozna zrobic cos takiego i ze nie od dziś powstaja takie wedki :D

sam bym zrobił sobie taka wedkę,jaki blank byłby najlepszy,czy jakies konkretne firmy maja predysponowane bardziej swoje blanki?napewno musza bys wysoko modułowe i raczej sztywne o szczytowym ładowaniu,przynajniej ja takie wolę

czy ktoryś z kolegów moglby napisac cos wiecej,na jakich blanakach mozna zrobić taki 4 cz powiedzmy uncjowy lub poltora uncjowy kijek.

pozdrawiam
KM

#54 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 22 marzec 2009 - 10:42

Bardzo ciekawa seria artykułów która trwa ponad rok czasu a może by tak poprosić wędkarzy którzy używają wędek opisywanych w poszczególnych częściach do napisania paru zdań na temat ich wędek jak się spisują czy spełniają oczekiwania itp....?

#55 OFFLINE   Robcyk

Robcyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 22 marzec 2009 - 18:34

Szpiegu dobra propozycja. Jak na dziś 9 niedużych pstrągów na kija CTS do połowy kleni.Hehe.Wiem że to nie jest wędka na małe rzeczki ale nowa i nie wytrzymałem.Powiem tylko jedno że wędka się mnie słucha ( rzucałem gdzie chciałem- to świadczy o rodbuilderze,PANIE KRZYSZTOFIE POZDRAWIAM) zrobiona jak podemnie( sam trochę podpowiadałem) i jestem szczęśliwy że ją posiadam. Nie żałuję ani grosza który wydałem na ten kijek.Podzielę się opinią na temat kijka gdy pójdę na klenie. ;)

#56 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 marzec 2009 - 21:19

Bardzo się cieszę że część artykuły autorstwa DanielaXR już dodana. Teraz kiedy materiał mamy w komplecie, można już zacząć merytoryczną analizę

Na pierwszy ogień - mam pytanie do Łukasza Masiaka:

Przy dość grubych żyłkach jakie stosuję, 0,25 -0,28 (...) Zdecydowałem się na alconite w dość nietypowym ustawieniu: Y20, Y12, Y8L, LV7, LV6, L5.5, L5.5, L5.5 + szczyt. Przelotkę szczytową zrobiłem także z przelotki typu L5.5.


Łukaszu, co z dystansem rzutowym w takiej konfiguracji? Ćwiczyłem podobny układ przelotek i średnicy żyłki na blanku lamiglasa - i wspomnienia mam koszmarne. Żyłki tej średnicy niestety dość szybko utrwalają się na szpuli kołowrotka. [z ciekawości dopytam o przynęty jakimi się posługujesz, bo powiem szczerze że jeszcze nie spotkałem nikogo z żyłką 0,25-0,28 w kleniowym zestawie]
Po przezbrojeniu w rozmiar #7, zupelnie inna jakość łowienia. Na małej wodzie, gdzie wystarczają rzutu rzędu kilku, gótra kilunastu metrów, rzecz bez więszkego znaczenie ale na dużej rzece...

@Robcyk
Pan Krzysztof Zieliński brał już udział w serii 'rodbuilderzy prezentuja' (polecam artykuł szczupakowy), jak również uraczył nas dwiema relacjami ze swoich zagranicznych wojaży wędkarskich :D temat jaziokleniowy nie skłonił jednak Pana Krzysztofa do chwycenia za pióro - a szkoda, bo pod Krakowem łowicie chyba conieco tych rybek B)

Pozdrawiam


#57 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 24 marzec 2009 - 21:52

Przede wszystkim dzięki Friko i Remek za doklejenie mojego artykułu :D

Co do wspomnianej konfiguracji Łukasza: ostatnimi czasy zrobiłem swój 9' kijek na plażowe trocie w bardzo podobnej konfiguracji Y20, Y12, L8 ,7 , 6, 6, 5,5 , 5,5 FST5,5. Stożek jest dość krótki, zrobiony pod Daiwę 2500. Lata z tego genialnie i na bardzo duże odległości. Jednak ja łowię wyłącznie z plecionką... Z żyłką jednak bym się bał zaryzykować takiego ustawienia, ale kiedyś z ciekawości spróbuję przykręcić tam jakiś kołowrót z żyłką np 0,25 i zobaczę jak się to sprawdza

Co do pytania o mocniejsze spinningi na blankach muchowych: muchówki to nie tylko delikatne kijki na pstrągi czy lipinie jak się większości osób kojarzą , to także mocne i potężne wędki w klasach 12-16, które nawet na nasze sumy mogą być za mocne. Na takich blankach można zrobić mocny kij na rzekę , sumówkę czy kij na głowacice lub tajmienie. To tylko kwestia dobrania odpowiedniego blanku do danego przeznaczenia.

Pozdr


#58 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 24 marzec 2009 - 22:23

Friko

Mieszasz za dużo różnych czynników , Kij na dużą rzekę rządzi się innymi prawami -7 stosuje sam ale nie tylko ze względów takich jak odległość rzutu .Ale też wiele innych czynników Ważne jest umiejscowienie przelotek , stwierdzenie typu podobny rozstaw – to naciąganie faktów z Twojej strony – szczerze tez wątpię czy blanki Twój i mój są podobne. Prawidłowe rozstawienie przelotek od 20 zapewnia dobrą odległość rzutów . układ jaki podałem do swojego kija było dla moich warunków optymalny . Woblerami i jigami od 2 do 7 g rzucam na 20 parę metrów bez wysiłku , przy cięższych przynętach o wiele dalej .

Daniel Ty się nie obawiaj tylko zamień przelotki L na LV i spróbuj , Niedawno jeszcze sama 20 Y jako wyjściowa Cię przerażała – a teraz na morzu dla Ciebie się świetnie spisuje :D .

Pozdrawiam
Łukasz


#59 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 marzec 2009 - 23:09

Łukasz, do dopytam sie prezycyjniej zeby nie bylo niejasnosci:

chciałbym się dowiedzieć jakie czynniki wpłynęły, że zdecydowałeś się na użycie przelotek o tak małej średnicy i tak niskich [L]do tak grubej żyłki? Mam tu na myśli głównie te przelotki w rozmiarach 5.5 w ramce L - mi to po prostu nie pasuje do żyłki 0,25-0,28. Takim zestawem jesteś w stanie osiągnąć odległość rzutową rzędu 20 metrów jigiem o masie 2 gram - jak podajesz - ??? Nie chce łapać Cię za słowa - może czegoś nie zrozumiałem.
Co do rozstawu przelotek - myślę że w części szczytowej, gdzie są 4 przelotki L w rozmiarze 5.5 (licząc ze szczytową) - zbytnio poszaleć się nie da :unsure:

Tak czy siak, połączenie grubej żyłki, małych niskich przelotek oraz mikroskopijnych przynęt jest dla mnie dosyć zaskakujące - ale podjerzewam że wynika to z Twojego przemyślenia czy też chęci dostosowania kija do specyficznych warunków - i te elementu układanki liczę że trochę odsłonisz :D Z mojego punktu widzenie wszystko by grało, gdybyśmy mówili o żyłce 0,15-0,18 zamiast 0,25-0,28

Pozdrawiam



#60 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 24 marzec 2009 - 23:19

Łukasz, jak czytam, to mam podobne wątpliwości co Friko, delikatnie mówiąc. 2 gr jig czy wobler o podobnej wadze i dwadzieścia kilka metrów????????





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: artykuł, blank, jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych