Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Piwko piwo piweczko...


  • Please log in to reply
1019 replies to this topic

#161 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 17 December 2014 - 22:18

Dzisiaj mała degustacja min. Piwka z Browaru Zamkowego, mianowicie Raciborskie Rżnięte. Piwko ma 12% ekstraktu i 4,8% alko. Barwa ciemnomiedziana/brunatna, ale klarowna. W aromacie oprócz słodu, czuć lekko kawę i paloność. W smaku lekko słodkawe z kawową, średnią goryczką. Gdzieś wyczytałem, że czuć w tym piwie żelazo i test na skórze ewidentnie to potwierdza. Nasycenie średnie. Piana szybko redukuje się do mikrokożuszka, ale tworzy ładną koronkę. Ciekawa opcja, jako nowość. Czy powrócę? Chyba nie, ale nie dlatego, że złe. Ale tyle jest różności na półkach..... ;)

 

 

 

1482523_Rzniete.jpg

 

 

Pozdrówka

Kamil



#162 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 December 2014 - 23:07

Dzisiaj mała degustacja min. Piwka z Browaru Zamkowego, mianowicie Raciborskie Rżnięte. Piwko ma 12% ekstraktu i 4,8% alko. Barwa ciemnomiedziana/brunatna, ale klarowna. W aromacie oprócz słodu, czuć lekko kawę i paloność. W smaku lekko słodkawe z kawową, średnią goryczką. Gdzieś wyczytałem, że czuć w tym piwie żelazo i test na skórze ewidentnie to potwierdza. Nasycenie średnie. Piana szybko redukuje się do mikrokożuszka, ale tworzy ładną koronkę. Ciekawa opcja, jako nowość. Czy powrócę? Chyba nie, ale nie dlatego, że złe. Ale tyle jest różności na półkach..... ;)

 

 

 

1482523_Rzniete.jpg

 

 

Pozdrówka

Kamil

Naprawdę to wszystko wyczuwacie czy to obecnie taki trend i moda? Sami degustatorzy.

W piwie wyczuć "oprócz słodu, czuć lekko kawę i paloność. W smaku lekko słodkawe z kawową, średnią goryczką. Gdzieś wyczytałem, że czuć w tym piwie żelazo i test na skórze ewidentnie to potwierdza. Nasycenie średnie."

Ciężko w sklepach czasem przepchnąć się obecnie przez dział z piwem, bo degustatorów na pęczki wpatruje się w browar i kombinuje.

 

A tak poważnie. Dzisiaj kupiłem Jankesa za 6 zł. Czy ja wiem. Stosunek kasy do smaku taki sobie jak dla mnie. Pewnie najdroższe polskie piwo ze sklepu które do tej pory kupiłem.

Bardziej mi smakowały niepasteryzowane piwka 20 lat temu. Albo nawet ze 2-3 rodzaje piwa podczas ostatniego tygodnia czeskiego piwa w Lidlu.

 

Ale ja nie mam smaku i się nie znam. 


  • bartsiedlce, EMMS and TomekSudety like this

#163 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 17 December 2014 - 23:50

Te czeskie z Lidla to praktycznie wsio jasne lagery, ewentualnie pilsy. Trudno się spodziewać po którymkolwiek z nich przełomu, czy zaskoczenia.

 

Czy wyczuwam to, co opisuję? Tak, bo podaję własne odczucia. Na żadnym kursie sensorycznym nie byłem i pewnie nie będę, więc pewnie i tak wielu rzeczy z pewnością nie wyczuwam, lub nie potrafię nazwać i wychwycić. Piłeś Jankesa. I naprawdę nie czułeś różnicy w smaku i aromacie w porównaniu do np. Lecha? Nie mówię, że miał Ci smakować, bo przecież są różne gusta i przyzwyczajenia(te ostatnie szczególnie). Swego czasu miałem przyjemność spróbować piwa uwarzonego przez @Fido na bodajże wędzonym słodzie. Zupełnie nowe doznanie smakowe.

 

Dzielimy się tu własnymi spostrzeżeniami i opiniami. Osobiście, jak mam np. za 10pln kupić 3 lechy, czy 5 harnasiów, to wolę w tej cenie wybrać z półki jakieś 2 "dziwolągi" i posmakować czegoś innego, bo akurat nie sięgam po piwo, by osiągnąć stan nieważkości.

 

Za degustatora też się nie uważam. Prędzej za zainteresowanego tematem. To trochę tak, jak wszyscy jeździmy na ryby i jeden będzie całe życie łowił Dragonem, czy innym sprzętem masowej produkcji i będzie super zadowolony, a inny będzie co chwilę składał zamówienie w pracowni, bo ciągle chce i poszukuje czegoś nowego(czyt. Phenixa w tytanowych essexach ;) )...A w końcu sam coś sobie ukręci/uwarzy.... Każdemu według potrzeb.

 

 

Pozdrówka

Kamil


  • Monk and strary like this

#164 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 December 2014 - 00:14

Oczywiście, że widzę róznicę pomiedzy Lechem a Jankesem. Nie porównywałem tych piw , bo wynik jest wiadomy. Może nie dla wszystkich ale ja odczuwam róznicę na plus Jankesa.

Łowie  Dragonem,i Kongerem i sprzętami z pracowni. I może dlatego, że grubo łowię - różnica pomiedzy Dragonem za 2-3 stówki a sprzetem za 1000-1500 zł jest dużo mniej wyczuwalna niz w samochodzie za 20-30 tysiecy a tym za 100-150 tysięcy. 

 A i tak muszę mieć spaczony zmysł smaku bo tych nut zwyczajnie nie wyczuwam. Wiem, że jest lepszy, ot co.



#165 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 902 posts
  • LokalizacjaMazury

Posted 18 December 2014 - 00:16

@godski bo jankes jest poprawny, moim zdaniem niczego nie urywa. Zaleta to aromat, powąchaj nawet teraz butelkę i zobaczysz różnicę. Jak chcesz, żeby coś Cię zszokowało wyszły teraz 3 fajne piwa :

Pinta Imperator Bałtycki i Pinta Quatro - butelki 0,33 myślę, że cena będzie przystępna
Doctor Brew Xmas

To nie będą zwykłe lagery, zdecydowanie poczujesz różnicę, każde piwo w innym stylu, ale które byś nie kupił będzie inne, czy będzie Ci smakowało ? Tego nie wiem, musiałbyś sam ocenić.

EDIT :

A jeżeli chcesz takie "zwykłe" dobre piwko bez wymysłów to :

Polka Pils (4,2 zł )
Wąsosz 9 (4zł)
Wąsosz 12 (4zł)
Lubuskie Jasne (3,3zł)

Cena bardzo dobra, w smaku zdecydowanie lepsze od Lecha, Żywca itp. Od jakiegoś czasu piwa z dużych koncernów kupuję wyłącznie jak jest promocja dla mnie max za takie piwo to 2,5zł, biorąc pod uwagę wyżej wymienione piwa

Co do mody na piwo, chyba można to tak nazwać, to faktycznie zainteresowanie duże. Sam interesuje sie od roku piwem. Dwóch moich znajomych warzy piwa. Jak odwiedzi się w Warszawie, w piątek po południu jakiś sklep specjalistyczny, to kolejki są naprawdę spore. Jak w marketach dosłownie. Bywa, ze trzeba poczekać przed drzwiami zanim ktoś wyjdzie, bo pomieszczenia są małe raczej. a klientów dużo. Dla mnie cena gra dużą rolę i max to 10 zl, więcej nie zapłacę, ale są klienci którzy biorą 0,33 za 50-60 zł. To tak jak z naszym hobby, niektórzy łowią na relaxy za 2 zł inni kupują sebile po 20 ;)

 

Pozdrawiam Kuba


Edited by dekosz, 18 December 2014 - 00:59.


#166 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,938 posts

Posted 18 December 2014 - 11:01

To co sie dzieje to jakby "rewolucja piwna" i nie piszę tego z przekąsem ale tak myślę. Od czterech lat pojawiły się na rynku piwa o takim smaku, aromacie jaki wcześniej nie kojarzył sie z piwem. Jak każda rewolucja ma swoich bohaterów, fanatycznych wyznawców , przeciwników itd...

I jest tak jak z wędkarstwem, pisanie na tym forum przez kilka lat świadczy o nas, kim jesteśmy i tu @godski   :P  nie jest wyjątkiem bo nie tylko o sprzęt chodzi, o stelle-śmerle ale o całokształt.

Nie da sie opisać miejscówki na wodzie bez używania słów, burta, opaska, przykosa, główka tak nie da sie opisać piwa bez tych dziwnych porównań.

A z gustem jest tak, że albo cos lubimy albo nie, ale, może  tak jak do picia kawy czy jedzenia oliwek  trzeba dorosnąć do pewnych smaków.

Teraz pojawiaja sie piwa mniej ekstremalne, łagodniejsze w odbiorze, reprezentujace inne style piwne i dlatego ci, którzy zafascynowali się tymi bardzo wyrazistymi, czują pewien niedosyt. A kwestia kasy za piwo, no cóż, nie jest tanio ale nie będzie, nie da się.

 

 



#167 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 18 December 2014 - 14:34

A kwestia kasy za piwo, no cóż, nie jest tanio ale nie będzie, nie da się.

 

Teoretycznie tak. Tyle, że wypijając jedno craftowe piwo, wydaję tyle samo, co na 2 koncerniaki (5-8 pln). 



#168 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 902 posts
  • LokalizacjaMazury

Posted 20 December 2014 - 20:43

Dzisiejszy zakup, w małym sklepiku nikt nie kupował:D Data ważności do 02.2015, czyli ma około 2 latka :)

Attached Files



#169 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,938 posts

Posted 21 December 2014 - 11:12

To dobry wiek jak na portera  :)



#170 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 902 posts
  • LokalizacjaMazury

Posted 22 December 2014 - 00:12

Właśnie wypilem buteleczke :) Powrót na Mazury to i Porter z Mazur, no może bardziej z Warmii :P

Piana na początku piękna, gęsta, drobna, ale szybko redukuje sie do obrączki. Kolor czarny z rubinowymi przeblyskami. Zapach ciemne słody, suszona sliwka i 'taki rumowy'. W smaku przeważa palonosc i kawa, pod koniec kwaskowy. Nie jest słodki, zdecydowanie wytrawny. Bardzo pijalny, nie czuć w ogóle alkoholu, czasami w lagerach czuć mocniej, a ten porter ma 9%. Wysycenie idealne jak dla mnie.

Podsumowując : oczekiwałem ze urwie mi du.. ale raczej tak sie nie stało. Dużej różnicy między świeżym nie ma oprócz tego, ze nie czuć alkoholu w tym starszym.  Mimo to jest to chyba najlepszy porter na polskim rynku. Startować do niego może chyba tylko Komes.   Druga butelka czeka do lutego

Pozdrawiam wesołych świat ;)

Attached Files


Edited by dekosz, 22 December 2014 - 00:20.


#171 OFFLINE   Drago

Drago

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 posts

Posted 29 December 2014 - 20:52

Dzisiaj popróbowałem Atak Chmielu Pinta. Bardzo dobre piwko AIPA z wyraźną goryczką od chmielu i żywiczno - cytrusowym posmakiem. Sam kolor zachęca do picia. :)



#172 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,209 posts
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Posted 09 January 2015 - 15:07

Ostatnio wypróbowany Ciechan Mocny oraz Wyborny.

 

Ciechan Mocny:

Niczym pozornie nie wyróżniający się smak wobec sieciówek jednak mimo mocy bez nuty etanolu i nawet na ciepło lekko wygazowany nadal smaczny. Klasyczny a zarazem poprawny smak, nic nie można zarzucić.

 

Ciechan Wyborny: 

Moim zdaniem lepszy od mocnego, słabsza moc i większa głębia smaku, złamana czymś coś jakby przyczajony posmak piwa Apa...a może się mylę. W każdym razie smaczne i również nie nachalny aromat.



#173 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 09 January 2015 - 15:11

A ja ostatnio trójsłodowe z Piotrkowa. Niezły stosunek ceny do jakości. 



#174 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 09 January 2015 - 15:37

A ja ostatnio trójsłodowe z Piotrkowa. Niezły stosunek ceny do jakości. 

Wczoraj piłem, przyjemne jednak bardziej mi weszło "Bursztynowe" z browaru Jurajskiego.



#175 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,498 posts

Posted 09 January 2015 - 23:43

autocenzura


Edited by cristovo, 05 March 2015 - 15:29.


#176 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,606 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 10 January 2015 - 00:00

Wczoraj piłem, przyjemne jednak bardziej mi weszło "Bursztynowe" z browaru Jurajskiego.

Spróbuje jak dorwę. Na plus tego z Piotrkowa dostępność .



#177 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 902 posts
  • LokalizacjaMazury

Posted 10 January 2015 - 15:38

Ja wczoraj odwiedziłem multitap na Nowolipkach Warszawie, bardzo fajne miejsce, ludzi trochę było, ale są 3 piętra i na 3 było trochę wolnych stolików, co w innych tego typu miejscach w piątek wieczorem nie jest oczywiste. Na pewno już nie będę się pchał do innych multitapów jak będę w Warszawie. Można na spokojnie usiąść i porozmawiać. Jest przyjemnie ;)  Ceny bardzo dobre (10-20zł za 0,5 i połowa ceny za 0,25). Kilka wrażeń z wypróbowanych piwek :

 

Piłem :

1.Artezan Blond jednym słowem - SUPER ! Piłem wcześniej tylko sklepowe wersje blondów i to jest przepaść, w końcu poczułem fenole. Ogólnie aromat był bardzo złożony, ale nie potrafię określić innych składowych.  Piana bardzo obfita, gęsta, drobnopęcherzykowa. W smaku łagodny chmielowy i drożdżowy. trochę przyprawowy. Zdecydowanie najbardziej posmakowało mi to piwo ze wszystkich wypitych tego wieczoru.

 

2.Spirifer Haka - Kupione przez pomyłkę (chciałem Hadrę. nazwy podobne przy zgiełku nie trudno o pomyłkę było - teraz wiem, że lepiej zamawiać po numerkach  ;)  )  i tutaj miłe zaskoczenie bardzo dobre piwo na nowozelandzkim chmielu,  aromat przepiękny owoce cytrusowe i pod koniec żywica wyszła. Aromat był bardzo intensywny.  Właścicielem browaru jest Polak, a piwo warzone jest w Czechach. W smaku typowe dla IPA, goryczka średnia, niezalegająca, delikatne. Piana bez rewelacji, ale OK.

 

3. Pracownia Piwa Harda - czyli AIPA . Aromat mniej intensywny niz piwa nr 2  :  cytrusy, mango, białe owoce, pomarańcze ? Goryczka zdecydowanie większa, jak dla mnie idealna, nie zalegająca, po chwili chce się wziąć następny łyk. Piana jak wyżej.

 

4. Pinta żytorillo- geste, oleiste, z ogromną i nieprzyjemną goryczką. Opine były pół na pół, chciałem się przekonać i zdecydowanie nie dla mnie. Lubię goryczkowe piwa, ale gdzie występuje jakaś kontra słodowa i ona nie zalega. Tutaj po powrocie do domu czułem nieprzyjemny posmak. 0,25 męczyłem chyba z 30 min albo i lepiej. Najgorsze piwo kraftowe jakie piłem do tej pory.

 

Wziąłem jeszcze po łyczku może po dwa ;) od koleżanki :

 

1. Artezan Mango - delikatne piwo na lato, ładny zapach, faktycznie mango i cytrusy. Trochę wodniste. Piana ładna. Określiłbym je jako "babskie". Dobrze, że są takie piwa w ofercie, można iść z dziewczyną i nie będzie musiała męczyć się IPA ;)

 

2. Ursa Dwa Misie - Piany brak, nawet po nalaniu praktycznie jej nie było. Wysycenie bardzo niskie, wręcz zerowe. Największą zaletą tego piwa był aromat, suszone owoce, marcepan. W smaku delikatna goryczka kontrowana karmelem, pełne. Koleżance najbardziej smakowało.

 

3. Perun orzechowy gaj - Aromat intensywny czekolada, orzechy. W smaku kawa, czekolada, orzechy. Piana OK. Zaintrygowało mnie te piwo. Na pewno kupie je w wersji butelkowej.

 

4. Pracownia Piwa Dżok - lekkie piwo, w smaku czekolada, kawa, paloność i orzechy. Aromat kawa i czekolada oraz trochę chmielu

 

Podsumowując :

1. Artezan Blond

2. Orzechowy Gaj

3. Haka i Hadra może  z małym plusikiem dla Hadry za wyższą goryczkę

 

 

Pozdrawiam


Edited by dekosz, 11 January 2015 - 14:48.


#178 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 11 January 2015 - 19:15

Weekend wypraw razem z "Podróżami Kormorana" ;)

 

Wczoraj American IPA- bardzo fajne IPA, mocno goryczkowe, nisko nasycone, bardzo pijalne. Owocowe, ale i wyraźna "żywica". Świetne piwo.

 

Dzisiaj Rauchbock, czyli koźlak wędzony. Jakoś za koźlakami nie przepadam, ale to jest naprawdę dobre. Pachnie domową, wędzoną szynką, lekko słodkawe, ze średnią goryczką. Piękna piana i dzięki niskiemu nasyceniu bardzo dobrze się pije.

 

 

Generalnie póki co, Podróże Kormorana, to super seria. Próbowałem jeszcze Coffe Stout'a. U mnie w sklepie wypatrzyłem jeszcze Witbiera i Weizenbocka. Za jakiś czas ;)



#179 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 11 January 2015 - 20:24

Co prawda nie piwo ale z alkoholi które można polecić:

http://winicjatywa.p...2013-biedronka/

W maju szukałem, byłem w 8 Biedronkach ale wyszło aż w końcu chyba na początku lipca znalazłem w Łomiankach.

Teraz się pokazało na warszawskim Grochowie i używając nazewnictwa "piwnego" nabyłem "sześciopak" B) z założeniem że będzie na lato. Już wiem że 4 jakie zostały po sprawdzeniu czy 2014 jest tak dobry jak 2013 do lata nie dotrwają :unsure: więc jutro muszę zrobić zapas. Więc jeśli ktoś lubi wino ma okazję zrobić zapas.



#180 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 11 January 2015 - 20:27

Spróbuje jak dorwę. Na plus tego z Piotrkowa dostępność .

Kupiłem w "Realu" (teraz to chyba "Auchan") na Jubilerskiej.