Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bassy w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 22 wrzesień 2009 - 12:57

W sieci o Kleinsee informacji można znależć sporo.Czy to jezioro leży w południowej Karyntii?
Pozdrawiam.
RP.


Tak :D

#22 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 13:04

[quote]
W sieci o Kleinsee informacji można znależć sporo.Czy to jezioro leży w południowej Karyntii?
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]

Tak :D
[/quote]
Tam coś piszą o ciepłych wodach, mimo, że wysoko... . Możesz sprawdzić dlaczego tak piszą?
Pozdrawiam.
Roman.

#23 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 22 wrzesień 2009 - 13:08

Zlot bassowy można zrobić w USA. Będzie szybciej, choć gdybym tam pojechał, to raczej nie nastawiałbym się na bassy :mellow: .
Pozdrawiam.
Roman.


Super pomysł, kto podejmie się realizacji??
Choć rzeczywiście, przy tej ilości i różnorodności tłuszczowych łowienie bassów to trochę niezbyt. Choć pamiętam ze na zlocie w IE dwóch kolegów z zapamiętaniem okonie chciało tępić, zamiast zająć się poważnym tematem. :mellow:

#24 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 13:20

[quote]
Zlot bassowy można zrobić w USA. Będzie szybciej, choć gdybym tam pojechał, to raczej nie nastawiałbym się na bassy :mellow: .
Pozdrawiam.
Roman.
[/quote]

Super pomysł, kto podejmie się realizacji??
Choć rzeczywiście, przy tej ilości i różnorodności tłuszczowych łowienie bassów to trochę niezbyt. Choć pamiętam ze na zlocie w IE dwóch kolegów z zapamiętaniem okonie chciało tępić, zamiast zająć się poważnym tematem. :mellow:
[/quote]
Kuba,
popracuj na głowatkowym zlocie nad Remkiem :mellow: .
Pozdrawiam.
Roman.

#25 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 22 wrzesień 2009 - 13:45

[quote]
W sieci o Kleinsee informacji można znależć sporo.Czy to jezioro leży w południowej Karyntii?
Pozdrawiam.
RP.
[/quote]

Tak :D
[/quote]
Tam coś piszą o ciepłych wodach, mimo, że wysoko... . Możesz sprawdzić dlaczego tak piszą?
Pozdrawiam.
Roman.
[/quote]

Sprawdzilem na wikipedii informacje o Klopeiner See, jest to jezioro w poblizu Kleinsee w ktorym sa bassy wielkogebowe.
Jest napisane, ze Klopeiner See to bardzo cieple kapielisko - woda ma do 28C.

Informacje na temat Kleinsee mam nastepujace (zrodlo jak wyzej)

- piasek
- trzciny w okol jeziora (20-40m szeroki pasek)
- najglebszy punkt jeziora : 15m , srednio 10m.

Pozdrawiam
Tomek

#26 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 22 wrzesień 2009 - 15:32

Gdyby tylko była możliwość przywiezienia/zamówienia z USA dobrego genetycznie materiału to pewnie by się zaaklimatyzował w niektórych naszych jeziorkach/stawach. Z tego wynika że idealne by było jeziorko/staw w stylu linowo-szczupakowym , bez karpia i amura który niszczył by roślinność.

#27 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:05

Gdyby tylko była możliwość przywiezienia/zamówienia z USA dobrego genetycznie materiału to pewnie by się zaaklimatyzował w niektórych naszych jeziorkach/stawach. Z tego wynika że idealne by było jeziorko/staw w stylu linowo-szczupakowym , bez karpia i amura który niszczył by roślinność.


A jak pięknie w jeziorku linowo- szczupakowym wyglądają liny, szczupaki, karasie pospolite, wzdręgi... .
A jak fajnie wyglądałby nosorożec na polskiej łące... , po co do Kenii na safari jeżdzić, skoro można je sprowadzić, albo z zoo wypuścić. I strzelać... .
Pozdrawiam.
RP.

#28 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:10

Oczywiście się z tym zgadzam, ale nie chodzi mi tu o zrobienie USA w PL, kilka takich łowisk by nie zaszkodziło. Jestem też przeciwnikiem wwalania obcych gatunków gdzie popadnie i jak najwięcej, np karp, lub amur, na mój gust to nie powinno się tym g....m zarybiać każdej wody, owszem niech będą łowiska z tymi rybami ale niech też będą bez nich !

To samo tyczy się basa i pstrąga tęczowego, nie każda woda - ale bym nie protestował aby kilka łowisk powstało. :D

#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:22

Tak mi przyszło teraz do głowy, że w sumie jest też kilka wód podgrzewanych, zrzuty z elektroni, te rzeczy, gdzie woda jest ciepła przez rok cały - w takim podgrzewanym baseniku milusiński bass może mógłby się zadomowić. Nienaturalne środowisko to i nienaturalna ryba - może nawet Roman by się na nas nie zżymał :mellow:

#30 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:22

Oczywiście się z tym zgadzam, ale nie chodzi mi tu o zrobienie USA w PL, kilka takich łowisk by nie zaszkodziło. Jestem też przeciwnikiem wwalania obcych gatunków gdzie popadnie i jak najwięcej, np karp, lub amur, na mój gust to nie powinno się tym g....m zarybiać każdej wody, owszem niech będą łowiska z tymi rybami ale niech też będą bez nich !

To samo tyczy się basa i pstrąga tęczowego, nie każda woda - ale bym nie protestował aby kilka łowisk powstało. :D


Pafku,
Ok. A teraz pomyśl, jak umotywujesz chęć wprowadzenia bassa do wód Polski, pisząc pismo do Ministerstwa Rolnictwa? Jeśli możesz, ujmij to w punktach, pamiętając, że musisz w 100 % zapewnić bezpieczeństwo innym rybom w innych zbiornikach wodnych. Pamiętaj również, że chęć sportowego łowienia bassa to argument mający wartość zerową... .
Pozdrawiam.
RP.


#31 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:30

Tak mi przyszło teraz do głowy, że w sumie jest też kilka wód podgrzewanych, zrzuty z elektroni, te rzeczy, gdzie woda jest ciepła przez rok cały - w takim podgrzewanym baseniku milusiński bass może mógłby się zadomowić. Nienaturalne środowisko to i nienaturalna ryba - może nawet Roman by się na nas nie zżymał :mellow:


Przekonajcie mnie, to się nie będę zżymał.
RP.

#32 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:35

A teraz pomyśl, jak umotywujesz chęć wprowadzenia bassa do wód Polski, pisząc pismo do Ministerstwa Rolnictwa?



I przechodzimy do konkretów, to mi się podoba.

A co byś powiedział na to:

- tworzymy komercyjne łowisko w celu rozwoju turystyki, promocji regionu, co za tym idzie miejsc pracy dla okolicznej ludności itp? Myślę że lokalne władze nie odmówią poparcia takiemu projektowi, więc podkładka pod pismo z tej strony podejrzewam jest do załatwienia. Przejdzie?

#33 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:47

[quote]
A teraz pomyśl, jak umotywujesz chęć wprowadzenia bassa do wód Polski, pisząc pismo do Ministerstwa Rolnictwa?
[/quote]


I przechodzimy do konkretów, to mi się podoba.

A co byś powiedział na to:

- tworzymy komercyjne łowisko w celu rozwoju turystyki, promocji regionu, co za tym idzie miejsc pracy dla okolicznej ludności itp? Myślę że lokalne władze nie odmówią poparcia takiemu projektowi, więc podkładka pod pismo z tej strony podejrzewam jest do załatwienia. Przejdzie?
[/quote]

Hm, w ramach tak szeroko odbijam piłkę tak i polepszam projekt:
1. Po co w tym wszystkim bass?
2. Dlaczego nie ryby nasze, polskie- na nich też się zarabia.
3. Nasze ryby- nasze pieniądze- bezpieczeństwo środowiska- ryby na łowisko możesz kupić- dajesz zarobić gospodarstwom rybackim, w których pracują ludzie- zarabiają w ten sposób pieniądze itd itd.
Jeszcze raz powtarzam pytanie: DLACZEGO BASS? Tu jest sedno sprawy. Friko, mnie nie interesują przedsięwzięcia, zakładam, że to ja mam Ci dać to pozwolenie- przekonaj mnie merytorycznie.
Pozdrawiam.
RP.
Pozdrawiam.
RP.

#34 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 22 wrzesień 2009 - 16:57

Hm dlaczego w gospodarstwie agroturystycznym struś a nie kura, dlaczego nie jeleń a daniel, dlaczego nie koń polski a arab itd itd, chyba tu chodzi o zachętę dla naszego klienta, który widział już setki kur, jadł już niejednego jelenia i jeździł furmanką z koniem pociągowym.

Co do wprowadzania gatunku to tylko do prywatnej wody, w żadnym wypadku do PZW lub coś takiego... to faktycznie mogłaby być katastrofa.

Jak ustrzec przed rozpowszechnieniem się gatunku ? Łowisko zamknięte, prywatne, ogrodzone, monitorowane, i bez względny C&R, żaden bas by na własnych płetwach nie wyszedł sobie :D

#35 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2009 - 17:15

Dlaczego bass? Moim zdaniem to oczywiste: żeby biznes wypalił. Łowisk z naszymi rybami jest masa a z bassem ani jednego. Egzotyka i oryginalny pomysł ma sciągnąc klientów i być atrakcją okolicy. Vide wspomniane już farmy strusi.

Bass mniej wiecej z tych samych powodów jak ogród zoologiczny mówiąc krótko do chlewi i obór jakoś ludzie nie walą w weekend żeby poglądać krówki i świnki, a na żyrafę się polampić czy nosorożca to i owszem. Przy okazji żrą watę curkową i kupują baloniki. Skoro na łączce za płotem mogą biegać żyrafy i nosorożce, to w dołku wykopanym na łączce za płotem mogą sobie pływać bassy.

Przekonany?

#36 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 18:18

Dlaczego bass? Moim zdaniem to oczywiste: żeby biznes wypalił. Łowisk z naszymi rybami jest masa a z bassem ani jednego. Egzotyka i oryginalny pomysł ma sciągnąc klientów i być atrakcją okolicy. Vide wspomniane już farmy strusi.

Bass mniej wiecej z tych samych powodów jak ogród zoologiczny mówiąc krótko do chlewi i obór jakoś ludzie nie walą w weekend żeby poglądać krówki i świnki, a na żyrafę się polampić czy nosorożca to i owszem. Przy okazji żrą watę curkową i kupują baloniki. Skoro na łączce za płotem mogą biegać żyrafy i nosorożce, to w dołku wykopanym na łączce za płotem mogą sobie pływać bassy.

Przekonany?

Oczywiście, że przekonany..., żeby pozwolenia Ci nie dać. Póki co.
Paweł, pominę aspekt biznesowy i założenie, że bez bassa interes nie wypali. Czy bezwzględnie jesteś pewien, że ten bass nie jest gatunkiem potencjalnie inwazyjnym, a więc po dostaniu się do innych środowisk nie wyrządzi absolutnie żadnych szkód?
Jeśli jesteś pewien, podaj mi proszę żródło wiedzy o bassie i jego oddziaływaniu na inne ryby(w języku ojczystym oczywiście)
Czy jesteś bezwzglednie pewien, że Twój biznes będzie prawidłowo zarządzany i dozorowany, chociażby pod kątem niekontrolowanych ucieczek?
Paweł,to dopiero początek pytań. :mellow:
Pozdrawiam.
Roman.
Muszę zrobić chwilę przerwy. Wieczorem wrócimy do tematu.

#37 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2009 - 18:21

Roman, czyli co - zamykamy wszystkie ogrody zoologiczne?

#38 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 22 wrzesień 2009 - 18:36

Ponieważ jestem w sile wieku , pamietam jeszcze Mieczysława Fogga , który z kolei pamietał budowę piramid . I pewnie jestem jednym z nielicznych który nie tylko je widział , ale i dwa złowił własnoręcznie na polskiej ziemi . W Piorunowie , niedaleko Łodzi był zespół stawów hodowlanych od którego dawne MZRGW brało szczupaczki do zarybień Warty . W jednym ze stawów pływały , jak je nazwał któryś z pracowników , okoniopstrągi . Były głodne i agresywne , i najlepiej brały na wleczone gnojaki , czyli to co było pod ręką . Dopiero póżniej dowiedziałem sie że były to bassy wielkogębowe . Zdaje się mi pamiętać , że eksperymentowano z zarybieniami nimi na Pątnowie albo Gosławicach . Podobno były tez nimi Goczałkowice napuszczane .
Też bym zdecydowanie wolał żeby wróciły stare Mazury , Pomorze albo Warta . Było jak teraz w Szwecji ..

#39 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 22 wrzesień 2009 - 18:40

Roman, czyli co - zamykamy wszystkie ogrody zoologiczne?


Po pierwsze ogrod zoologiczny to kontrolowane skupisko gatunkow - kontrolowane przez specjalistow, na okreslonym obszarze, z okreslonymi zasadami, obwarowane przepisami.


Ja bede druga osoba ktora nie podpisze petycji...

Skupmy sie na rodzimych gatunkach a nie na sile szukajmy czegos innego...
Pare juz razy w histori polskiej gospodarki rybackiej bylo introdukcji ktore do dzisiaj wolaja o pomste do nieba....

A moze pomyslec jak rozreklamowac lowisko (z naszymi rodzimymi gatunkami) tak aby atrakcyjne bylo nie tylko dla nas polakow ale np. dla obywateli USA, RPA, AUSTRALI czy innych panstw tak aby to oni do nas na nasze ryby przyjezdzali i zostawiali diengi (bo chyba o biznes tutaj chodzi)
A my za zarobione w ten sposob pieniadze jechali na basy do USA...

pozdrawiam

#40 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 wrzesień 2009 - 18:51

A ja pamiętam, że w tzw.Regulaminie miały nawet wymiar ochronny. 25cm chyba... Łowić niestety nie dane mi było ale nazwa, tajemnicza, okoniopstrąg zapadła jakoś tak w pamięci :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych